Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#3543 Της αδερφης μου ειναι θεοαργο,φιλου απλα δε μπουταρει ποτε ,ουτε το google δε φορτωνει.Ειμαι σιγουρος πως δεν ειναι ο κανονας αυτος,αλλα το ποιντ μου ηταν οτι ειναι εκνευριστικα αργο στο browsing το 4 σημερα
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#3547
Άρης έγραψε:red_monster, δημιούργησα τα παραδείγματα ως μετάφραση της λογικής που πήγα να εκφράσω για να βγάλουμε άκρη, πολύ σωστό το ότι δεν είναι μαύρο άσπρο. Η λογική είναι να μη ξεμένει κάποιος στο ενδιάμεσο, που πάει από ακριβή συσκευή 4ετίας σε ακριβή τωρινή. Και android συσκευή να ήταν, και pc και ό,τι θες, δεν το περιορίζω στα iPhones.
( Τί γίνεται με το χάρισμα iPhones, είναι κοινός τόπος; γιατί και εμένα έτσι είχε φτάσει στα χέρια μου το 3G :s_crazy )



Τα μήλοφωνο ειναι σαν τα patek philippe... Ποτε δεν σου ανήκουν, τα διαφυλασεις για την επόμενη γενιά... Να δει το φως το αληθινό :rtfm:

:s_tongue

Εντωμεταξυ, απο περιέργεια, που χωλαινει ενα 4ς; Μην ακούσω γκικιες κλπ χαζομαρες του στυλ, ανοίγει το ριαλ ρεισινγκ 5" πιο αργά η οτι δεν μπορείς να επεξεργαστεις οτοκαντ :rtfm:

Ακομα και για τυπονια σαν τον Στέφανο, που γουστάρουν αρκετα το εφέ στην παρέα, το μήλοφωνο στέκεται ακομα εκεί, δεινός πιπινοκυνηγος :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#3549
socratesn έγραψε:Της αδερφης μου ειναι θεοαργο,φιλου απλα δε μπουταρει ποτε ,ουτε το google δε φορτωνει.Ειμαι σιγουρος πως δεν ειναι ο κανονας αυτος,αλλα το ποιντ μου ηταν οτι ειναι εκνευριστικα αργο στο browsing το 4 σημερα



Τα 2 4αρια των κοριτσιών (ιοσ6), φορτώνουν πάντα τα πάντα, ειναι προφανώς σπασμένα, γεμάτα με βιδεο για προπονήσεις ζουμπα κλπ μέχρι σχεδόν το τελευταίο μβ και πάλι στέκονται αρκετα αξιοπρεπη
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#3550 Προφανώς δεν ειναι φθηνα, προφανώς δεν ειναι βαλιου φορ μονει, αλλα δεν εχουν καμία σχέση με τον τροπο που τα παρουσιάζεται
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#3555
red_monster έγραψε:
Τα 2 4αρια των κοριτσιών (ιοσ6), φορτώνουν πάντα τα πάντα, ειναι προφανώς σπασμένα, γεμάτα με βιδεο για προπονήσεις ζουμπα κλπ μέχρι σχεδόν το τελευταίο μβ και πάλι στέκονται αρκετα αξιοπρεπη

Τα δικα μας φορανε 7 πανω.Με 6 ηταν νορμαλ το 4,συμφωνω.Παρ ολα αυτα σημερα τεσσαρι με την πιο προσφατη υποστηριξη ,δεν παλευεται ευκολα..Οσο γ αυτο που ρωτησες τον αρη ν απαντησω κ εγω οτι στη σημερινη αγορα ενα 4s πωλειται στα λεφτα του G2 και του nexus 5.Τι αλλο να συζητησουμε. :s_cool
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#3571 Το 4σ κόστιζε κοντά στα 600€ οταν πρωτοβγήκε ...
Το g2? 450?

Σε βάθος 2ετιας (μην πω 4ετιας και ευτελισω την συζήτηση) ποια η εναπομένουσα αξία του μεν και ποια του δε;

Ψιλοσοφισμα αυτο που γράφω αλλα για να μπω συο κλίμα του Άρη...

Πες στην αδερφή σου να βαλει την τελευταία έκδοση της 7 να δει άσπρη μερα, να με ρωτάει πριν αναβαθμίσει :shifty:
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#3574 Αλλο συζητας με τον αρη αλλο μ εμενα :P Σορρυ αν σε μπερδεψα με τις απαντησεις μου..
Εγω ποσταρα αρχικα εδω λεγοντας πως εκεινος που πηρε το 4s οταν βγηκε,τωρα καποια χρονια μετα εχει ενα καλουτσικο τηλεφωνο ,οποτε καλα κανει ως ενα σημειο κ ειναι ικανοποιημενος γιατι σιγουρα τα βγαλε τα λεφτα του το κινητο και γιατι 2-3 χρονια πριν δεν ηταν τοσο προχωρημενα τα αντροιντ..Εκεινος που τα σταζει σημερα για καινουριο ή μεταχειρο σε iphone 4 ή 4s το κανει για το σημα και μονο και εκεινον το τυπο χρηστη σχολιασα :) Τετοια ηταν κ η αδερφη μου αλλωστε.Ακομα και τρεις μηνες πριν ,της ειπα να παρει το νεξους μου ,να δωσουμε το iphone 4 και ουτε το σκεφτηκε τοτε.Ε αυτο ειναι συμπεριφορα μη ορθολογικη και ειναι θεμα σηματος,οχι οτι απολαμβανει καποια εμπειρια χρησης
Άβαταρ μέλους
By GTS
#3777 Εδώ θα διαφωνησω. Ξερω καποιον που ηθελε να φυγει από το Ανδροιδ και πηρε 4ς στα 299 (τοσο μπορουσε να δωσει) και είναι πολύ ευχαρηστημενος γιατι θεωρει ποιο καλοδoυλεμενο το iOs. Βεβαια κολλησε όταν του ειπα ότι εχει μονο 512 μνημη και θα ηταν καλυτερα να παρει το 5C. Ειχε S2 πριν και το μέγεθος με την μικροτερη οθονη του αρεσε γιατι προφανως το πηρε για τηλεφωνο και όχι να βλεπει βιντεακια. Επισης ειχε iPad οποτε του αρεσε και h αυτοματη επικοινωνια των δυο συσκευών.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#3836
red_monster έγραψε:Το 4σ κόστιζε κοντά στα 600€ οταν πρωτοβγήκε ...
Το g2? 450?

Σε βάθος 2ετιας (μην πω 4ετιας και ευτελισω την συζήτηση) ποια η εναπομένουσα αξία του μεν και ποια του δε;

Ψιλοσοφισμα αυτο που γράφω αλλα για να μπω συο κλίμα του Άρη...

Πες στην αδερφή σου να βαλει την τελευταία έκδοση της 7 να δει άσπρη μερα, να με ρωτάει πριν αναβαθμίσει :shifty:

Ξεκινά να κάνεις υπολογισμούς με χαρτί και κομπιουτεράκι και θα δεις ότι με ένα android χάνεις λιγότερα χρήματα

Άσε το πόσο κάνει το ένα και το άλλο μετά από χρόνια

Εγώ δηλαδή που είχα πάρει το gnex στα 360 και το πούλησα 60 έχασα πιο λίγα από κάποιον που πήρε 4s εκείνη την εποχή

Το ίδιο και τώρα που πήρα Ζ1 στα 320, αν το πουλήσω μετά από 2.5 χρόνια 20€ θα έχω χάσει λιγότερα από κάποιον που θα πάρει σήμερα 5s

Αν αγοράσεις με κάποια προσοχή δεν χάνεις τόσα από android

Αν αγοράσεις φρέσκια ναυαρχίδα από το γερμανό πχ ε τότε θα χάσεις περισσότερα αλλά αυτό θα είναι δικό σου φταίξιμο
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#3875
GTS έγραψε:Ειχε S2 πριν και το μέγεθος με την μικροτερη οθονη του αρεσε γιατι προφανως το πηρε για τηλεφωνο και όχι να βλεπει βιντεακια.



Έκανε τη δουλειά του και με αυτό τότε:

http://www.skroutz.gr/s/3828676/Nokia-515.html

Θα του έμεναν και κάμποσα λεφτά ρέστα.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#3930
QsisVTS έγραψε:
red_monster έγραψε:Το 4σ κόστιζε κοντά στα 600€ οταν πρωτοβγήκε ...
Το g2? 450?

Σε βάθος 2ετιας (μην πω 4ετιας και ευτελισω την συζήτηση) ποια η εναπομένουσα αξία του μεν και ποια του δε;

Ψιλοσοφισμα αυτο που γράφω αλλα για να μπω συο κλίμα του Άρη...

Πες στην αδερφή σου να βαλει την τελευταία έκδοση της 7 να δει άσπρη μερα, να με ρωτάει πριν αναβαθμίσει :shifty:

Ξεκινά να κάνεις υπολογισμούς με χαρτί και κομπιουτεράκι και θα δεις ότι με ένα android χάνεις λιγότερα χρήματα

Άσε το πόσο κάνει το ένα και το άλλο μετά από χρόνια

Εγώ δηλαδή που είχα πάρει το gnex στα 360 και το πούλησα 60 έχασα πιο λίγα από κάποιον που πήρε 4s εκείνη την εποχή

Το ίδιο και τώρα που πήρα Ζ1 στα 320, αν το πουλήσω μετά από 2.5 χρόνια 20€ θα έχω χάσει λιγότερα από κάποιον που θα πάρει σήμερα 5s

Αν αγοράσεις με κάποια προσοχή δεν χάνεις τόσα από android

Αν αγοράσεις φρέσκια ναυαρχίδα από το γερμανό πχ ε τότε θα χάσεις περισσότερα αλλά αυτό θα είναι δικό σου φταίξιμο


Οταν βγήκε το νεξους ποσο είχε; Στην 2ετια ποσο;

Γιατι το σοφισμα που παραθετεις μπάζει απο παντού, με πρώτο και καλυτερο ότι το iPhone 4S καινούργιο εν έτη 2014 (3+ χρόνων συσκευή ) στοιχίζει 300 και τα μτχ 200+... :s_cool
Άβαταρ μέλους
By GTS
#3972
QsisVTS έγραψε:
red_monster έγραψε:Το 4σ κόστιζε κοντά στα 600€ οταν πρωτοβγήκε ...
Το g2? 450?

Σε βάθος 2ετιας (μην πω 4ετιας και ευτελισω την συζήτηση) ποια η εναπομένουσα αξία του μεν και ποια του δε;

Ψιλοσοφισμα αυτο που γράφω αλλα για να μπω συο κλίμα του Άρη...

Πες στην αδερφή σου να βαλει την τελευταία έκδοση της 7 να δει άσπρη μερα, να με ρωτάει πριν αναβαθμίσει :shifty:

Ξεκινά να κάνεις υπολογισμούς με χαρτί και κομπιουτεράκι και θα δεις ότι με ένα android χάνεις λιγότερα χρήματα

Άσε το πόσο κάνει το ένα και το άλλο μετά από χρόνια

Εγώ δηλαδή που είχα πάρει το gnex στα 360 και το πούλησα 60 έχασα πιο λίγα από κάποιον που πήρε 4s εκείνη την εποχή

Το ίδιο και τώρα που πήρα Ζ1 στα 320, αν το πουλήσω μετά από 2.5 χρόνια 20€ θα έχω χάσει λιγότερα από κάποιον που θα πάρει σήμερα 5s

Αν αγοράσεις με κάποια προσοχή δεν χάνεις τόσα από android

Αν αγοράσεις φρέσκια ναυαρχίδα από το γερμανό πχ ε τότε θα χάσεις περισσότερα αλλά αυτό θα είναι δικό σου φταίξιμο

Από ποιο μαγαζι το πηρες το Ζ1? Το θεμα είναι ότι δεν μπορεις να συγκρινεις τιμες από καποιο ασχετο μαγαζι σε σχεση με καποιο πιο αξιοπιστο.

Εγω παντως πηρα 3gs από Γερμανο 569ε 1-2010 και ακομα το χρησιμοποιω σαν δευτερο τηλεφωνο και σαν ναβι. Εχει καμμια αξια/χρησιμοτητα Ανδροιδ του 2009 αυτην την στιγμη? Δεν εχω χασει τιποτα λοιπον γιατι ακομα με εξυπερετει μια χαρα.

Όμως φυσικα το hardware Ανδροιδ είναι πολύ φθηνοτερο ειδικα αν πετυχεις προσφορα (Ζ Ουλτρα 295ε από ε σοπ).

Αν αγοραζα αυτην την στιγμη θα προσπαθουσα να παρω καποιο Ζ2 σε καλη τιμη αν και πιστευω ότι το ιPhone 6 θα με βολευε καλυτερα αλλα φυσικα σε εξωπραγματικη τιμη για τα Ελληνικα δεδομενα.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#3977
GTS έγραψε:Από ποιο μαγαζι το πηρες το Ζ1? Το θεμα είναι ότι δεν μπορεις να συγκρινεις τιμες από καποιο ασχετο μαγαζι σε σχεση με καποιο πιο αξιοπιστο.

από κάποιο από τα kaizer της ομόνοιας

τι πάει να πει άσχετο και αξιόπιστο, μαγαζιά είναι όλα με υψηλότερες ή χαμηλότερες τιμές


όλα έχουν κάλυψη από τη sony και ΟΛΑ πάνε για service στην arvato άμα χαλάσουν, δε καταλαβαίνω τι μου λες, αν εσύ θες να αγοράζεις από "μπουτικ" είναι δικό σου θέμα, αλλά μη μου το προβάλλεις ως επιχείρημα
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 07 Σεπ 2014, 13:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#3985
red_monster έγραψε:
Γιατι το σοφισμα που παραθετεις μπάζει απο παντού, με πρώτο και καλυτερο ότι το iPhone 4S καινούργιο εν έτη 2014 (3+ χρόνων συσκευή ) στοιχίζει 300 και τα μτχ 200+... :s_cool

δεν είναι 3+ ετών συσκευή, των οκτωβρη του '11 κυκλοφόρησε πες αρχές '12 διαθέσιμο

εγώ το δικό μου το πήρα 360 παραεισαγωγή τον απρίλη του '12 όταν αλλού (πλαίσιο πχ) έκανε 600

σου είπα έχασα 300€ πουλώντας το σε συμβολική τιμή 60€ σε γνωστό

ο τύπος ποσο θα πήρε το iphone 4s που τώρα κάνει ένα 270αρι σε αγγελίες που το βλέπω; δε θα το πήρε πάνω από 600;
ε αυτός έχασε περισσότερα από μένα

το ίδιο θα συμβεί και με αυτόν που θα πάει αυτή την εποχή να πάρει και ένα 5s, ακόμα και αν μετά από 2 χρόνια το δώσω 20€ που δε θα το δώσω

η μεταπωλητική αξία των Iphone για μένα είναι μύθος, ειδικά αν ψαχτείς λιγάκι
Άβαταρ μέλους
By GTS
#3993
QsisVTS έγραψε:
GTS έγραψε:Από ποιο μαγαζι το πηρες το Ζ1? Το θεμα είναι ότι δεν μπορεις να συγκρινεις τιμες από καποιο ασχετο μαγαζι σε σχεση με καποιο πιο αξιοπιστο.

από κάποιο από τα kaizer της ομόνοιας

τι πάει να πει άσχετο και αξιόπιστο, μαγαζιά είναι όλα με υψηλότερες ή χαμηλότερες τιμές


όλα έχουν κάλυψη από τη sony και ΟΛΑ πάνε για service στην arvato άμα χαλάσουν, δε καταλαβαίνω τι μου λες, αν εσύ θες να αγοράζεις από "μπουτικ" είναι δικό σου θέμα, αλλά μη μου το προβάλλεις ως επιχείρημα

Συγνωμη αλλα η συναλλαγή με τα Κάιζερ είναι απολυτα αξιοπιστη, μπορει να κοψει τιμολογιο και είναι 100% σιγουρο ότι το προιον είναι αυτό που περιμενεις; DOA ποσες μερες εχει; Αν χρειαστεί να το αλλαξεις θα το κανουν χωρις πρηξιμο;
Πληρωνεις μετρητα ή το αγοράζεις online με πιστωτικη;
Επηδει δεν εχω αγορασει ποτε από εκει ρωταω. Μπορω να αγορασω κλειστο κουτι και από διαφορους πωλητες από το ιντερνετ αλλα δεν εχω καποια διασφαλιση ότι αυτό δεν θα είναι κλεμμενο ή παραεισαγωγη. Απλα το γραφω ότι η αξιοπιστια του πωλητη παιζει ρολο όταν αγοράζεις.

Απλη ερωτηση: Αν το Μedia Markt το εδινε στα 320 σε προσφορα και το Κάιζερ επισης στα 320, εσυ θα αγοραζες παλι από κάιζερ για να μην πληρωσεις μπουτικ;