Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Jesus
#2388
QsisVTS έγραψε:Εγώ θέλω να δω τις κωλοτούμπες που θα πέσουν μόλις βγάλουν μεγάλες οθόνες, η χαρά μου θα είναι μεγαλύτερη και από τα τούρμπο των bmw :s_tongue


Οι πτωτική πορεία των πωλήσεων των iPhone τα τελευταία 2 χρόνια σε συνδιασμό με την τάση των καταναλωτών για μεγαλύτερες οθόνες, οδήγησαν σε αυτή την κίνηση απο πλευράς Apple (μένει να επιβεβαιωθεί σε λίγες μέρες αλλά όλοι μιλάνε για 4,7 και 5,5 ιντσες οθόνες)

Και για να είμαστε και στο πνεύμα της επικαιρότητας, ορίστε ένα 'όμορφο' (:s_laughat ) άρθρο πέρι celebrity photos leak

http://www.newmoney.gr/article/64481/tha-thorakisoyme-ki-allo-icloud-leei-o-tim-cook-meta-salo-me-ti-diarroi-gymnon
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#2520
Άρης έγραψε:Κάτσε, τόσα θα είχες δώσει και για το 4 αν το είχες πάρει όταν πρωτοβγήκε.

Παίδες, πάντως αν κοιτάζετε για iPhone 6 και έχετε ξεμείνει με 4 .... απλά δε σας νιώθω καθόλου. Μου θυμίζετε κάποιους που δίνουν 3500ε για desktop και τον κρατάνε 5 χρόνια. Γρήγορα updates είναι το κλειδί. Και αν δεν έχεις λεφτά, γρήγορα και οικονομικά updates. Σε κρατάει αισθητά πιο κοντά στις εξελίξεις και επωφελείσαι τα μέγιστα ( πάντα έχοντας δεδομένο budget).

Δεν θυμάμαι πόσα ήταν. Πάντως σίγουρα δεν ήταν τόσα. Νομίζω ότι έπαιζε στα 569, 579€ το 16GB... κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Κάτω από 600 πάντως.
Άρα μιλάμε για 200€ έξτρα σε κάθε περίπτωση. Ένα το κρατούμενο.
Επίσης τώρα είμαι 4 χρόνια σοφότερος. :s_laughat Παλιά, μέχρι και την αγορά του iPhone 4 έπαιρνα κάθε χρόνο το καινούριο μόλις έβγαινε (ξεκινώντας από το original iPhone aka 2G). Τώρα πλέον το έχω ξεπεράσει αυτό. Όταν βγήκε το 4s είπα "meh, σιγά τις διαφορές, δεν αξίζει". Το ίδιο είπα και όταν βγήκε το 5. Το 5s ήταν ΟΚ αλλά μπορούσα να περιμένω ένα χρόνο ακόμα για να πάρω το ολοκαίνουριο 6αρι ελπίζοντας ότι θα έχει αρκετές διαφορές ΚΑΙ σχεδιαστικά. Δύο τα κρατούμενα.
Όταν βγήκε το iphone 4 δεν υπήρχε σοβαρός ανταγωνισμός από τα android. Εκτός από το crapdroid σαν λειτουργικό που ήταν τελείως άγουρο και οι συσκευές ήταν μετριότατες, κυρίως σε ανάλυση οθόνης (με την retina της apple να μοιάζει merc s-class απέναντι σε yugo-android :shifty: ) αλλά και σε ποιότητα κατασκευής και σχεδίασης. Ήταν και το brandname της Apple πολύ πιο ισχυρό τότε (μετρούσε και αυτό τότε). Τρία τα κρατούμενα.
Και για να τα κάνουμε τέσσερα, ας πούμε πως και οικονομικά οι εποχές δεν είναι ίδιες. Πριν 4 χρόνια δέναμε τα σκυλιά με τα λουκάνικα που λέει ο λόγος.

Πάντως ακόμα και σήμερα το 4αρι με καλύπτει για τη χρήση που του κάνω. Προφανώς ένα πιο γρήγορο, με λίιιιιιιιγο μεγαλύτερη οθόνη, θα έκανε τη δουλειά ακόμα πιο έυκολη. Αλλά μέσες άκρες είναι ΟΚ.
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#2528
QsisVTS έγραψε:bayern το 4αρι το 2014 είναι απλά αίσχος

Εντάξει ίσως απλά να συμβιβαζόμουν όλο και περισσότερο με τον καιρό. Εμένα δε μου φαίνεται τόσο αίσχος. :s_crazy
Δεν είμαι από τους τύπους που είναι συνέχεια με το κινητό στο χέρι. Ειδικά όταν είμαι έξω με παρέα ξεχνάω ότι έχω κινητό, δεν κάθομαι με το κινητό στο χέρι να καβλαντίζω.
Η χρήση που του κάνω είναι (εκτός από τηλς και sms εννοείται) fb, messenger, twitter, navigation (με το tomtom) μια φορά στο τόσο και κυρίως σε διακοπές. Άντε κάποια tools πχ να βρεις atm της τράπεζας, φθηνό βενζινάδικο, 9gag, προβολές ταινιών σε cinemas και τέτοιες μπούρδες. browsing ελάχιστο, σε φάση να βλέπω κάτι στην tv και να μπω 2 λεπτά στη wikipedia να βρω μια έξτρα πληροφορία.
Μουσική δεν ακούω καθόλου από το κινητό. Να φανταστείς σε όλα μα όλα τα iphones τα ακουστικά δεν τα έβγαζα καν από το κουτί. Μέχρι να πουληθεί έμεναν στη ζελατίνα τους στο κουτί μέσα στη ντουλάπα. :s_rofl

edit: Χοντρικά δεν διαφωνώ, γι αυτό ψάχνομαι να το αλλάξω τώρα. Θα το άλλαζα και κάτι μήνες νωρίτερα αλλά περίμενα να δω τι καπνό θα φουμάρει το 6άρι. Τόσα χρόνια με iphones πλέον τα έχω μάθει απέξω και βαριέμαι να κάθομαι να μαθαίνω το android από την αρχή (γεράματα). Είμαι και ψείρας σε τέτοια θέματα και σίγουρα θα καταπιαστώ με rootαρισματα, αλλαγές ROM κλπ κλπ.
Τελευταία επεξεργασία από Bayern7 και 05 Σεπ 2014, 20:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By pik.
#2530 αφου στελνει μονο μην και κλησεις κανει.

ας παει να πληρωσει κατι σε site κανονικο οχι μεσω app και μετα να βαζει κωδικους ,να δωσει mails και μετα να περασει events και σου λεω εγω
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#2535
Jesus έγραψε:Οι πτωτική πορεία των πωλήσεων των iPhone τα τελευταία 2 χρόνια σε συνδιασμό με την τάση των καταναλωτών για μεγαλύτερες οθόνες, οδήγησαν σε αυτή την κίνηση απο πλευράς Apple


Ποια πτωτική πορεία; :s_scratchhead Ποτέ δεν πουλούσε περισσότερα τηλέφωνα:

Image
http://www.statista.com/statistics/2634 ... rter-2007/
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#2536
Άρης έγραψε:Αν δε σε νοιάζει να έχεις καλή εμπειρία χρήσης, τότε δε μου φαίνεται τίποτα παράξενο. Αν ωστόσο,
>αντιλαμβάνεσαι τις τεράστιες διαφορές συσκευής max διετίας με iphone 4 και
>σκέφτεσαι αγορά iphone 6
>έχεις 4
τότε εντοπίζω την αντίφαση.

Το
σε κρατάει αισθητά πιο κοντά στις εξελίξεις και επωφελείσαι τα μέγιστα

αναφέρεται στην εμπειρία χρήσης. Τί βιώνεις όταν χρησιμοποιείς το κινητό σου. Αυτή η λογική, αναγκαστικά βάζει ένα κάτω όριο στο πόσο παλιό μπορεί να είναι κάθε στιγμή η συσκευή σου.

Παίρνοντας 1-2 γενιές πίσω iphone κάθε διετία π.χ είναι μία λογική την οποία την καταλαβαίνω περισσότερο ( αυτό που περίπου κάνεις εσύ μάλλον)


Ναι έχω 4ς και ναι σκέφτομαι το 6 που ειναι 3 γενναίες μπροστα, που ειναι το λογικο ολίσθημα ; :s_no

Ναι, στο τέλος πιθανο να συμφέρει -οριακά- να αλλάζεις συσκευη πριν ξεθωριάζει η μεταπωλητικη μπογιά της, αλλα γιατι πρεπει να ειναι αυτο ο κανόνας για όλους ;

Τι εννοείς δεν έχω καλη εμπειρια; Την τελευταία έκδοση του ιος τρέχω χωρις την υποψία κόλληματων με πλήρη υποστήριξη εφαρμογών...
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#2540
pik. έγραψε:αφου στελνει μονο μην και κλησεις κανει.

ας παει να πληρωσει κατι σε site κανονικο οχι μεσω app και μετα να βαζει κωδικους ,να δωσει mails και μετα να περασει events και σου λεω εγω



Ναι, τι θα γίνει τότε;
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#2541
pik. έγραψε:αφου στελνει μονο μην και κλησεις κανει.

ας παει να πληρωσει κατι σε site κανονικο οχι μεσω app και μετα να βαζει κωδικους ,να δωσει mails και μετα να περασει events και σου λεω εγω

Έχοντας πρόσβαση σε υπολογιστή σχεδόν όλη τη μέρα, προτιμώ να τα κάνω όλα αυτά από το PC παρά να κάθομαι να παιδεύομαι με τις οθονίτσες των 4,5,6 ιντσών και τα on screen keyboards. Όπως είπα και παραπάνω όταν είμαι έξω το κινητό σχεδόν το ξεχνάω στο τσαντάκι. :s_bored
Άβαταρ μέλους
By pik.
#2546
red_monster έγραψε:
pik. έγραψε:αφου στελνει μονο μην και κλησεις κανει.

ας παει να πληρωσει κατι σε site κανονικο οχι μεσω app και μετα να βαζει κωδικους ,να δωσει mails και μετα να περασει events και σου λεω εγω



Ναι, τι θα γίνει τότε;

δεν γινεται ουτε απο iPhone5s ειναι πολυ μικρη η οθονη.
θελεις εκατο taps
Άβαταρ μέλους
By kouk
#2548
Bayern7 έγραψε:
QsisVTS έγραψε:bayern το 4αρι το 2014 είναι απλά αίσχος

Εντάξει ίσως απλά να συμβιβαζόμουν όλο και περισσότερο με τον καιρό. Εμένα δε μου φαίνεται τόσο αίσχος. :s_crazy
Δεν είμαι από τους τύπους που είναι συνέχεια με το κινητό στο χέρι. Ειδικά όταν είμαι έξω με παρέα ξεχνάω ότι έχω κινητό, δεν κάθομαι με το κινητό στο χέρι να καβλαντίζω.
Η χρήση που του κάνω είναι (εκτός από τηλς και sms εννοείται) fb, messenger, twitter, navigation (με το tomtom) μια φορά στο τόσο και κυρίως σε διακοπές. Άντε κάποια tools πχ να βρεις atm της τράπεζας, φθηνό βενζινάδικο, 9gag, προβολές ταινιών σε cinemas και τέτοιες μπούρδες. browsing ελάχιστο, σε φάση να βλέπω κάτι στην tv και να μπω 2 λεπτά στη wikipedia να βρω μια έξτρα πληροφορία.
Μουσική δεν ακούω καθόλου από το κινητό. Να φανταστείς σε όλα μα όλα τα iphones τα ακουστικά δεν τα έβγαζα καν από το κουτί. Μέχρι να πουληθεί έμεναν στη ζελατίνα τους στο κουτί μέσα στη ντουλάπα. :s_rofl

edit: Χοντρικά δεν διαφωνώ, γι αυτό ψάχνομαι να το αλλάξω τώρα. Θα το άλλαζα και κάτι μήνες νωρίτερα αλλά περίμενα να δω τι καπνό θα φουμάρει το 6άρι. Τόσα χρόνια με iphones πλέον τα έχω μάθει απέξω και βαριέμαι να κάθομαι να μαθαίνω το android από την αρχή (γεράματα). Είμαι και ψείρας σε τέτοια θέματα και σίγουρα θα καταπιαστώ με rootαρισματα, αλλαγές ROM κλπ κλπ.


+1
:s_yes
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#2550
pik. έγραψε:
red_monster έγραψε:
pik. έγραψε:αφου στελνει μονο μην και κλησεις κανει.

ας παει να πληρωσει κατι σε site κανονικο οχι μεσω app και μετα να βαζει κωδικους ,να δωσει mails και μετα να περασει events και σου λεω εγω



Ναι, τι θα γίνει τότε;

δεν γινεται ουτε απο iPhone5s ειναι πολυ μικρη η οθονη.
θελεις εκατο taps



Ετερον εκατερον... Αν βρεθείς σε τρομερή ανάγκη το κανείς, σε νορμαλ καταστάσεις όλοι έχουμε πρόσβαση σε πς και μαους, αλλιώς, τι 4 ινσες τι 5,5 ...
Άβαταρ μέλους
By Άρης
#2613
Bayern7 έγραψε: topic124-30.html#p2520

:s_thumbsup
Κατάλαβα.
Πόσο γαμάτο το 2G :inlove:. Ακόμα το έχω.
Ακριβώς επειδή είσαι ( έστω σχεδόν) ικανοποιημένος με το 4, μπορείς να χαλαρώσεις συνειδητοποιώντας ότι και με οποιαδήποτε συσκευή του '13 να πας, θα είσαι άψογα. Ακόμα και iPhone 5 π.χ.

kouk, το +1 τί ακριβώς σημαίνει; Ισχύει και για σένα η χρήση που περιγράφει ο bayern;

red_monster, δεν μπορώ να εξηγήσω καλύτερα αυτό που λέω. Πρέπει να προσπαθήσεις και εσύ να καταλάβεις, δεν έχει νόημα να τσινάς.
Πολύ περιληπτικά με δύο παραδείγματα:
Έχεις 4. Είσαι άτομο που δε σε ενδιαφέρει η τεχνολογία και πας σε 5. -------------> makes sense
Έχεις 4. Είσαι άτομο που σε ενδιαφέρει η τεχνολογία και πας σε 6. -------------> you are weird. Συγχαρητήρια, κατάφερες και έμεινες με απαρχαιωμένη συσκευή εδώ και ενάμιση χρόνο, ενώ σε ενδιαφέρει υποτίθεται το άθλημα ( και εφόσον κοιτάς το 6, το budget υπάρχει).
Δεν έχει να κάνει με "κανόνες για όλους", παρατήρηση κάνω.

( Από την αρχή αναφέρθηκα σε κατόχους 4. Μεγάλη διαφορά)
Άβαταρ μέλους
By Atel...
#2656 Εχει κανει καποιος jailbreak σε iphone 5c με το pangu;; αξιζει τον κοπο;; ειναι σταθερο;; ή τραβαει κολληματα το κινητο;;