Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#2679
Άρης έγραψε:
Bayern7 έγραψε: topic124-30.html#p2520

:s_thumbsup
Κατάλαβα.
Πόσο γαμάτο το 2G :inlove:. Ακόμα το έχω.
Ακριβώς επειδή είσαι ( έστω σχεδόν) ικανοποιημένος με το 4, μπορείς να χαλαρώσεις συνειδητοποιώντας ότι και με οποιαδήποτε συσκευή του '13 να πας, θα είσαι άψογα. Ακόμα και iPhone 5 π.χ.

kouk, το +1 τί ακριβώς σημαίνει; Ισχύει και για σένα η χρήση που περιγράφει ο bayern;

red_monster, δεν μπορώ να εξηγήσω καλύτερα αυτό που λέω. Πρέπει να προσπαθήσεις και εσύ να καταλάβεις, δεν έχει νόημα να τσινάς.
Πολύ περιληπτικά με δύο παραδείγματα:
Έχεις 4. Είσαι άτομο που δε σε ενδιαφέρει η τεχνολογία και πας σε 5. -------------> makes sense
Έχεις 4. Είσαι άτομο που σε ενδιαφέρει η τεχνολογία και πας σε 6. -------------> you are weird. Συγχαρητήρια, κατάφερες και έμεινες με απαρχαιωμένη συσκευή εδώ και ενάμιση χρόνο, ενώ σε ενδιαφέρει υποτίθεται το άθλημα ( και εφόσον κοιτάς το 6, το budget υπάρχει).
Δεν έχει να κάνει με "κανόνες για όλους", παρατήρηση κάνω.

( Από την αρχή αναφέρθηκα σε κατόχους 4. Μεγάλη διαφορά)


Σιγα μην τσιναω ρε, χαβαλοκουβεντα κάνουμε :s_biggrin

Λανθασμένα πας να εξαγεις κανόνες, δεν ειναι ολα μαύρο-άσπρο... Για να σου χάλασε τον κανόνα :s_tongue μέχρι περσυ ήμουν με το 4αρη, όταν και μου χάρισαν το 4ς... Να το έδινα στα 280€ και να συμπλήρωνα αλλα 370€ για το επίσης 2πυρινο 5ς που φέτος θα το έδινα στα 480-500 συμπληρώνοντας αλλα 150-200 για το 6αρη; Ασε που μετα θα παρα ένιωθα γκικ :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#2848
Atel... έγραψε:Εχει κανει καποιος jailbreak σε iphone 5c με το pangu;; αξιζει τον κοπο;; ειναι σταθερο;; ή τραβαει κολληματα το κινητο;;

Ναι. Αν σε ενδιαφέρουν τα καλούδια του Jailbreak αξίζει με τα 1000. Προχώρα άφοβα.
Δεν έχει κανένα πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
By GeorgT
#2864 Σε ενα 5αρι σκετο που επεσε στα χερια μου τσαμπε, του αλλαξα τα φωτα με το JB με 500 καστομιες κ δεν εχει φαει σχεδον κανενα κολλημα (μονο μια καστομια σε πετουσε σε safemode κ πηρε προφανως μπουλο)!
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#2866
pik. έγραψε:
red_monster έγραψε:
pik. έγραψε:αφου στελνει μονο μην και κλησεις κανει.

ας παει να πληρωσει κατι σε site κανονικο οχι μεσω app και μετα να βαζει κωδικους ,να δωσει mails και μετα να περασει events και σου λεω εγω



Ναι, τι θα γίνει τότε;

δεν γινεται ουτε απο iPhone5s ειναι πολυ μικρη η οθονη.
θελεις εκατο taps

συγγνώμη που σπάω τη φούσκα σου [sic], αλλά κριτήριο αξιολόγησης είναι πόσες και πόσο seemless μπορείς να κάνεις πληρωμές "μέσω app" χωρίς να χρειαστείς να το κάνεις σε "site κανονικό".
Για τα mails και (κυρίως) τα events; Ποιες είναι οι απαιτήσεις μεγέθους που έχουν; :s_scratchhead
Άβαταρ μέλους
By Jesus
#2998
Χρήστος Λάππας έγραψε:
Jesus έγραψε:Οι πτωτική πορεία των πωλήσεων των iPhone τα τελευταία 2 χρόνια σε συνδιασμό με την τάση των καταναλωτών για μεγαλύτερες οθόνες, οδήγησαν σε αυτή την κίνηση απο πλευράς Apple


Ποια πτωτική πορεία; :s_scratchhead Ποτέ δεν πουλούσε περισσότερα τηλέφωνα:

http://www.statista.com/statistics/2634 ... rter-2007/



Έχεις δίκιο, λάθος μου. Έπρεπε να πω "μερίδιο αγοράς" και όχι καθαρές πωλήσεις.

Απο 25% το 2011 σε 12% το 2ο τρίμηνο του 2014

Τέλοσπαντων, έχω την αίσθηση οτι λίγο οι Κινέζοι λίγο η Samsung (ο ανταγωνισμός με αυτούς εννοώ), πίεσαν την Apple να στραφεί προς μεγάλες οθόνες. Το ζητάει η αγορά.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#3005
Jesus έγραψε:Το ζητάει η αγορά.

yet.

Μην ξεχνάμε ότι και με τα laptop κάπως έτσι πήγε η δουλειά, και δωσ' του 17άρια και φεύγα (τότε εφάμιλλα των οθονών στα σταθερά) και τελικά σήμερα η αγορά κινείται κυρίως γύρω από τα 13/15.

Νομίζω πως η apple αφού δεν μπήκε από νωρίς στο παιχνίδι του μεγέθους (καλώς, κακώς, άλλη συζήτηση) μάλλον κάνει μλκία με το 5.5 ακολουθώντας ένα trend στα τελευταία του, παρά δημιουργώντας.

Αυτό φυσικά δεν σημαίνει τπτ απολύτως για τις πωλήσεις που θα κάνει το ενδεχόμενο 5.5 έναντι του 4.7, αφού φυσικά θα φροντίσουν να το προικίσουν με εξτραδάκια έναντι του "μικρού" (δεύτερη μλκία κατά τη γνώμη μου).
Άβαταρ μέλους
By Atel...
#3268
Bayern7 έγραψε:
Atel... έγραψε:Εχει κανει καποιος jailbreak σε iphone 5c με το pangu;; αξιζει τον κοπο;; ειναι σταθερο;; ή τραβαει κολληματα το κινητο;;

Ναι. Αν σε ενδιαφέρουν τα καλούδια του Jailbreak αξίζει με τα 1000. Προχώρα άφοβα.
Δεν έχει κανένα πρόβλημα.


Ωραια θα το κανω θενκιουυυυυυυυυυυυυυυυ :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#3483 Το 4 σημερα ειναι για γελια και πολυς κοσμος ακομα ψωνιζει.Οσοι το πηραν οταν βγηκε και τωρα ειναι ικανοποιημενοι ακομα τους καταλαβαινω γιατι χρονια μετα και υποστηριξη εχουν και τα βασικα τα κανουν σε αποδεκτο βαθμο..(Βεβαια αυτο ειναι και θεμα αναγκων)
Παντως 2 4αρια που εχω στον περιγυρο,σχεδον δε φορτωνουν ποτε ουτε τον σαφαρι.Προσωπικα δεν εχω την υπομονη να σερφαρω σε 4αρι(το οποιο η αδερφη μου αγορασε περυσι δινοντας 330€ οταν το Ν4 ειχε 300 :yahoo: :s_rofl :s_thumbsup )
Για μενα οσοι σκεφτεστε για το 6,ριξτε μια ματια σε android αν μπορειτε χρησιμοποιειστε τα και για μερες..πιστευω θα απομυθοποιησετε και θα αλλαξετε γνωμη για καποια πραγματα.
Οχι τιποτα αλλο αλλα να γλιτωσετε και κανα φραγκο,ειναι πολλα τα 700+
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#3489 Υποτίθεται ότι αυτοί ψωνίζουν και την εμπειρία του οικοσυστήματος πέρα από την ίδια τη συσκευή.

Αν κάποιος όμως δει πέρα από αυτό και θελήσει να δοκιμάσει τη τύχη του αλλού, υπάρχουν πολύ καλές προτάσεις σε αρκετά καλές τιμές.

Ειδικά κάποιος που έρχεται από 4αρι, όποια δυνατή android συσκευή και να πάρει θα του φαίνεται λουκούμι σε θέματα απόδοσης συγκριτικά με αυτό.

Από κει και πέρα έχει όσο μεγάλη οθόνη θέλει, όσο καλή μπαταρία θέλει, όσο καλή κάμερα θέλει, ο,τι υλικά θέλει, αδιάβροχο ή μη , καλύτερο ήχο ή μη και πάει λέγοντας..

Δε θα περιοριστεί σε μια ουσιαστικά συσκευή
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 06 Σεπ 2014, 20:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By GTS
#3490 Συγκρινα λιγο Ανδροιδ 4.4.4 κιτ κατ και ιΟΣ7 που τρεχει στα 4ς και το ιΟΣ7 είναι πολύ καλυτερο. Γιαυτο πουλαει ακομα, είναι απλο.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#3492 Αλήθεια όμως ως προς τι είναι καλύτερο;
Και για ποια συσκευή με 4.4.4 μιλάς;
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#3496
GTS έγραψε:Συγκρινα λιγο Ανδροιδ 4.4.4 κιτ κατ και ιΟΣ7 που τρεχει στα 4ς και το ιΟΣ7 είναι πολύ καλυτερο. Γιαυτο πουλαει ακομα, είναι απλο.

Ο λογος που πουλανε σημερα τα 4s και εως και πριν λιγο καιρο τα 4 ειναι ενας,το μηλο πισω.Οποιος πει οτι σημερα στα 300 ευρω που εχει το 4s,δε βρισκει καλυτερες συσκευες ειναι ψευτης..Το ίδιο κ εκεινος που θα δωσει 150 για iphone 4 τριετιας αντι να παρει κανα νεξους 4 να μη νιωθει μια ποτε και πουθενα.
Άβαταρ μέλους
By Άρης
#3508 red_monster, δημιούργησα τα παραδείγματα ως μετάφραση της λογικής που πήγα να εκφράσω για να βγάλουμε άκρη, πολύ σωστό το ότι δεν είναι μαύρο άσπρο. Η λογική είναι να μη ξεμένει κάποιος στο ενδιάμεσο, που πάει από ακριβή συσκευή 4ετίας σε ακριβή τωρινή. Και android συσκευή να ήταν, και pc και ό,τι θες, δεν το περιορίζω στα iPhones.
( Τί γίνεται με το χάρισμα iPhones, είναι κοινός τόπος; γιατί και εμένα έτσι είχε φτάσει στα χέρια μου το 3G :s_crazy )
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#3538
socratesn έγραψε:Το 4 σημερα ειναι για γελια και πολυς κοσμος ακομα ψωνιζει.Οσοι το πηραν οταν βγηκε και τωρα ειναι ικανοποιημενοι ακομα τους καταλαβαινω γιατι χρονια μετα και υποστηριξη εχουν και τα βασικα τα κανουν σε αποδεκτο βαθμο..(Βεβαια αυτο ειναι και θεμα αναγκων)
Παντως 2 4αρια που εχω στον περιγυρο,σχεδον δε φορτωνουν ποτε ουτε τον σαφαρι.Προσωπικα δεν εχω την υπομονη να σερφαρω σε 4αρι(το οποιο η αδερφη μου αγορασε περυσι δινοντας 330€ οταν το Ν4 ειχε 300 :yahoo: :s_rofl :s_thumbsup )
Για μενα οσοι σκεφτεστε για το 6,ριξτε μια ματια σε android αν μπορειτε χρησιμοποιειστε τα και για μερες..πιστευω θα απομυθοποιησετε και θα αλλαξετε γνωμη για καποια πραγματα.
Οχι τιποτα αλλο αλλα να γλιτωσετε και κανα φραγκο,ειναι πολλα τα 700+



Δεν φορτώνει το σαφάρι στο 4αρη; Τι βλακείες λες ρε καρντασιαν;