Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#445125 Η Apple εμπορικά παίζει τεράστια μπάλα. Την προηγούμενη χρονιά τέσταρε αν και πόσοι ενδιαφέρονται για ένα φθηνό iPhone και τώρα τσεκάρει αν κάποιοι θέλουν να πληρώσουν το premium για το Χ. Αν της βγει, και οι πωλήσεις δεν πέσουν σαν μονάδες (γιατί λογικά τα κέρδη θα ανέβουν με τέτοιες τιμές που πουλάει) θα ξέρει πως το κοινό της προτίθεται να πληρώσει για ένα κινητό ΠΟΛΛΑ λεφτά.
Νομίζω πως εύκολα μπορούμε να δούμε iPhone στα 1500 ή και στα 1999€ σε 1-2 χρόνια.
:metalo:

Το τεχνολογικό κομμάτι με αφήνει αδιάφορο, βγάζω όμως το καπέλο σε αυτό που έχει πετύχει: έχει τέτοιο φανατικό κοινό, που είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν όσο-όσο.
Περιμένω μεγάλα πράγματα στο μέλλον από την Apple. Ιδανικά, θα έβλεπα και συνεργασία με τράπεζες για χαμηλότοκα δάνεια για την αγορά του, ώστε ακόμη και οι μη έχοντες, να μπορούν να ζήσουν την μαγεία κατοχής ενός iPhone.
:s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#445138
Anonymous Founder έγραψε:Η Apple εμπορικά παίζει τεράστια μπάλα. Την προηγούμενη χρονιά τέσταρε αν και πόσοι ενδιαφέρονται για ένα φθηνό iPhone και τώρα τσεκάρει αν κάποιοι θέλουν να πληρώσουν το premium για το Χ. Αν της βγει, και οι πωλήσεις δεν πέσουν σαν μονάδες (γιατί λογικά τα κέρδη θα ανέβουν με τέτοιες τιμές που πουλάει) θα ξέρει πως το κοινό της προτίθεται να πληρώσει για ένα κινητό ΠΟΛΛΑ λεφτά.
Νομίζω πως εύκολα μπορούμε να δούμε iPhone στα 1500 ή και στα 1999€ σε 1-2 χρόνια.
:metalo:

Το τεχνολογικό κομμάτι με αφήνει αδιάφορο, βγάζω όμως το καπέλο σε αυτό που έχει πετύχει: έχει τέτοιο φανατικό κοινό, που είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν όσο-όσο.
Περιμένω μεγάλα πράγματα στο μέλλον από την Apple. Ιδανικά, θα έβλεπα και συνεργασία με τράπεζες για χαμηλότοκα δάνεια για την αγορά του, ώστε ακόμη και οι μη έχοντες, να μπορούν να ζήσουν την μαγεία κατοχής ενός iPhone.
:s_thumbsup

Μάλιστα, πάντως στην Αμερική πολύ λίγοι το αγοράζουν Sim free, οπότε μικρή σημασία έχει το κόστος.

Τα περισσότερα πλάνα είναι 18 και 24 μήνες οπότε το κόστος τελικά της συσκευής είναι μικρότερο από το κανονικό που αναφέρεται.

Οπως πάντως αγοράζουν MacBook των $2500 θα αγοράζουν και smartphone των 1500 ειδικά αν μελλοντικά κλείσει το gap με το iPad mini.

< >
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#445139 Επίσης το εχει κανει ήδη, να μπορεις να το παίρνεις με δόσεις απευθείας απο την apple

edit σε συνεργασία με τράπεζα απο πισω, οπως λες
Τελευταία επεξεργασία από mjacob και 20 Οκτ 2017, 10:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#445142
Anonymous Founder έγραψε:ώστε ακόμη και οι μη έχοντες, να μπορούν να ζήσουν την μαγεία κατοχής ενός iPhone. :s_thumbsup

:s_rofl
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#445143
mjacob έγραψε:Επίσης το εχει κανει ήδη, να μπορεις να το παίρνεις με δόσεις απευθείας απο την apple

Δεν το γνώριζα το θέμα, είμαι από αυτούς που δεν μπορούν να απολαύσουν τέτοια πολυτέλεια, τα οικονομικά μου δεν μου το επιτρέπουν...
:oops:

@Nikos!
H αγορά των ΗΠΑ είναι ένα μέρος της παγκόσμιας αγοράς. Και ακόμη και εκεί, τα συμβόλαια δεν καλύπτουν όλο το κόστος της συσκευής. Επιπλέον, επειδή πάρα πολλοί αλλάζουν την συσκευή κάθε χρόνο, ουσιαστικά το επιπλέον κόστος αθροίζεται και γίνεται αρκετά σημαντικό μηνιαίως. Σωστά λοιπόν η Apple είδε το πρόβλημα και δίνει δάνεια στο κοινό της.

Πολύ καλά νέα όλα αυτά πάντως, μπράβο. :s_drinks
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#445144 Οχι ακριβως.
Το κανει μόνο στις ΗΠΑ (και λίγες άλλες χώρες) για να παρακάμψει τους παρόχους. Ουσιαστικά κανει ακριβως αυτο που κάνουν οι πάροχοι, χωρίς τους παρόχους.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#445145 Συνάδελφος που πήγε Κούβα πέρισυ τα Χριστούγεννα παρατηρούσε τι κινητά έχουν οι Κουβανέζες. Οι βίζιτες στα μαγαζά είχαν όλες μηλόφωνα τελευταίου τύπου, από ένα σημείο και μετά από εκεί τις καταλάβαινε. :shifty:
Δεν θα αγόραζα ποτές μηλόφωνο, ούτε και λαπτόπι τόσο ακριβό, η χρήση που τους κάνω δεν αιτιολογεί τέτοιο κοστολόγιο, ούτε έχω καούρα να κάνω τον καμπόσο με μαραφέτια, αλλά υποβάλλω τα εμπορικά μου σέβη στο Μήλο. :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#445147
mjacob έγραψε:Οχι ακριβως.
Το κανει μόνο στις ΗΠΑ (και λίγες άλλες χώρες) για να παρακάμψει τους παρόχους. Ουσιαστικά κανει ακριβως αυτο που κάνουν οι πάροχοι, χωρίς τους παρόχους.

Α, άρα δεν ήμουν τόσο λάθος. Ώρα είναι να το κάνει και αλλού, ειδικά στην Ελλάδα θα ήταν μια εξαιρετική κίνηση, αφού είναι γνωστό πως ειδικά οι νέοι έχουν μικρούς μισθούς και δεν μπορούν να πάρουν δάνεια από τις τράπεζες.
Αν τους χρηματοδοτήσει η Apple, πετυχαίνει κίνηση ματ: αυξάνει την πελατεία της, η οποία θα πληρώνει καλά λεφτά (και με τόκο) για να αποκτήσει το σωστό (δηλαδή το πιο καινούριο και το ακριβότερο διαθέσιμο) iPhone.
Επιπλέον, δεν υπάρχει και κίνδυνος χρεών, το κοινό αυτό θα προτιμήσει να μην έχει να φάει, παρά να αθετήσει το χρέος προς την Apple και να μην μπορεί να αγοράσει στο μέλλον iPhone έτσι.

Είναι εξαιρετικό το πρόγραμμα και γι' ακόμη μία φορά, μπράβο στην Apple. :s_yes :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#445152
Anonymous Founder έγραψε:
mjacob έγραψε:Επίσης το εχει κανει ήδη, να μπορεις να το παίρνεις με δόσεις απευθείας απο την apple

Δεν το γνώριζα το θέμα, είμαι από αυτούς που δεν μπορούν να απολαύσουν τέτοια πολυτέλεια, τα οικονομικά μου δεν μου το επιτρέπουν...
:oops:

@Nikos!
H αγορά των ΗΠΑ είναι ένα μέρος της παγκόσμιας αγοράς. Και ακόμη και εκεί, τα συμβόλαια δεν καλύπτουν όλο το κόστος της συσκευής. Επιπλέον, επειδή πάρα πολλοί αλλάζουν την συσκευή κάθε χρόνο, ουσιαστικά το επιπλέον κόστος αθροίζεται και γίνεται αρκετά σημαντικό μηνιαίως. Σωστά λοιπόν η Apple είδε το πρόβλημα και δίνει δάνεια στο κοινό της.

Πολύ καλά νέα όλα αυτά πάντως, μπράβο. :s_drinks



Δεν έγραψα όλο το κόστος, έγραψα πολύ μεγάλο μέρος αυτού.

Επίσης η αγορά της Αμερικής είναι τεράστια για την Apple και βασικά για εκεί στην ουσία χαράζει τη στρατηγική της. Προφανώς ακολουθούν αγοράς όπως της Ασίας και της Ευρώπης.

Επίσης αυτό που λέει ο mjacob γίνεται για πάρα πολλά καταναλωτικά αγαθά στην Αμερική.

Γιαυτό αγαπάμε τον καπιταλισμό, . μου. :)

< >
Άβαταρ μέλους
By bebes
#445153 Τα "κολπάκια" αυτα της apple τα εφαρμόζουν - εν μέρει- εδω κάποια πολυκαταστήματα.

πχ το πλαισιο ειχε ενα πρόγραμμα που πλήρωνες κατι σαν μηνιαίο παγιο και ειχες καθε χρονο το καινούριο μηλο.
Βέβαια αν άθροιζες τα ποσα, το προγραμμα ήταν ληστρικό.



dstou έγραψε:... αλλά υποβάλλω τα εμπορικά μου σέβη στο Μήλο. :s_howdy

μου ήρθε αυθόρμητα στο μυαλό αυτό: :lol:

Τέσσερις άνθρωποι έμειναν στην ιστορία λόγω ενός μήλου:
Η Εύα, ο Νεύτωνας, ο Γουλιέλμος Τέλλος και ο Steve Jobs.
Από τους τέσσερις, τη μ@λ@κία την έκανε μόνο η γυναίκα!
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#445154 Δεν καταλαβαίνω πάντως ποια η διαφορά.
Είτε με δόσεις είτε εφάπαξ τα ίδια (πολλά) λεφτά δεν πληρώνεις?
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#445155 @Nikos!
Οι πιο σημαντικές αγορές για ΟΛΟΥΣ τους κατασκευαστές κινητών πλέον είναι η Κίνα και η Ινδία, γιατί εκεί υπάρχουν τεράστια περιθώρια ανάπτυξης. Στις ΗΠΑ και Ευρώπη ο αγώνας είναι να κρατηθούν μερίδια και κέρδη, αλλού, υπάρχει πολύ ψωμί.
Κινήσεις σαν αυτή με το Χ, γίνονται για να συνεχίσει η υψηλή κερδοφορία και σε κορεσμένες αγορές, αλλά όχι μόνον. Σε αναπτυσσόμενες αγορές όπου οι καταναλωτές έχουν μικρότερα εισοδήματα, χρειάζονται μέτρα όπως τα δάνεια.

Όσο για την αγάπη σου για τον καπιταλισμό, δεν ξέρω γιατί κολλάει στο θέμα. Κι εμένα μου αρέσουν τα κρουασανάκια Στεργίου (με πραλίνα φουντουκιού :s_yummy ).
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#445157 Καταναλώνει αμερικάνικο φαγητό, βλέπει αμερικάνικες ταινίες, ακούει αμερικάνικη μουσική και μας γράφει με αρωγό το καπιταλιστικά αμερικάνικο διαδίκτυο

Τι είναι ?