Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sargus
#644927 Από ότι φαίνεται, δε μπορώ να κατεβάσω τις φωτο από το αιφον (7άρι) στο πισι κανονικά. Τι εννοώ; Δοκιμάζω το πρόγραμμα των Windows ή και άλλα 3ων κατασκευαστών και κάθε φορά μου ξανακατεβάζει όλες τις φωτό από την αρχή. Δεν αναγνωρίζει ποιες είναι ήδη κατεβασμένες και άρα να κατεβάσει μόνο τις καινούργιες. Οπότε κάθε φορά που θέλω να κάνω μπακ απ, τις ξανακατεβάζω όλες από την αρχή (5.000+ φωτό).
Καμιά ιδέα; Εσείς τι κάνετε;
Άβαταρ μέλους
By bebes
#645040
sargus έγραψε:Από ότι φαίνεται, δε μπορώ να κατεβάσω τις φωτο από το αιφον (7άρι) στο πισι κανονικά. Τι εννοώ; Δοκιμάζω το πρόγραμμα των Windows ή και άλλα 3ων κατασκευαστών και κάθε φορά μου ξανακατεβάζει όλες τις φωτό από την αρχή. Δεν αναγνωρίζει ποιες είναι ήδη κατεβασμένες και άρα να κατεβάσει μόνο τις καινούργιες. Οπότε κάθε φορά που θέλω να κάνω μπακ απ, τις ξανακατεβάζω όλες από την αρχή (5.000+ φωτό).
Καμιά ιδέα; Εσείς τι κάνετε;

Νόμιζα οτι μονο εγω το είχα το πρόβλημα... :(

Βρηκα (μερική) λύση χρησιμοποιώντας το 3uTools
Άβαταρ μέλους
By bebes
#645126 δεν ξέρω, μπορεί να έφταιγε και το τηλέφωνο.
Η κόρη που ειχε το 7 φόρτωνε κατευθείαν τις φωτογραφίες στο λάπτοπ της, το δικό μου αρνιόταν.

¨το "μερική" ειναι γιατι καποιες (λιγες) φωτογραφιες δεν τις διαβαζει

δεν ασχολήθηκα περαιτέρω...
Άβαταρ μέλους
By citastak
#645176
sargus έγραψε:Ευχαριστώ όπως και να χει!
Γιατί όχι κάποιο cloud?
Έχω το onedrive και του έχω πει όταν το κινητό είναι σε WiFi να ανεβάζει τις φωτό σε συγκεκριμένο φάκελο στο οποίο μετά εσυ μπορείς να δώσεις πρόσβαση σε περισσότερους από έναν χρήστες.
Δεν ασχολείσαι ξανά με backup. Έχω όλες μου τις φωτό από αρκετά παλιά, σίγουρα μια 5ετια και δέν έχω ξανασχοληθεί.
Βέβαια έχω premium συνδρομή 1 ΤΒ η δωρεάν είναι κάποια λίγα Gb.


< >
Άβαταρ μέλους
By bebes
#645250 εγκατεστησα το onedrive.

βλεπω οτι εχει μια "προσωπική θυρίδα' που μπορώ να βαζω μεσα φωτογραφίες, έγγραφα κλπ και τα οποία βλέπω σαν σε κανονικό φάκελο.
Αν εγκαταστήσω το onedrive και σε άλλον υπολογιστή, η προσωπικη θυρίδα θα ειναι ενημερωμένη και εκεί;

Στο λάπτοπ (win 10) στο αρχείο photos που βγαίνει στην έναρξη, ειδα οτι μεταφερει τις φωτογραφίες που βγάζω.
Αυτο μάλλον οφείλεται στο itunes που εγκατέστησα;
Παρατήρησα οτι τις ειχε ταξινομημένες ανα ημέρα, αλλά έλειπαν καποια (μεγαλα) διαστήματα.


και μια τελευταία ερωτηση: οι φωτογραφίες αποθηκεύονται στο αρχείο pictures του onedrive ως φάκελος Camera Roll;

εντιτ: το εγκατεστησα και στο κινητο και βλεπω οτι άρχισε ήδη να μεταφερει.
Βεβαια, ξεκινησε με 260 φωτο και βιντεο, ενω εχω 760 αυτη τη στιγμη.
Θα πρεπει να δω και που τα μεταφερει.
Λογικα θα τα έχει στο σύννεφο κι εγω θα πρεπει να τα "κατεβάσω" στον προσωπικο φάκελο;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#645253 @ bebes:
- Ναι, όπου έχεις εγκατεστημένο το 1drive θα βλέπεις και εκεί τα αρχεία σου (αρκεί να ρυθμίσεις να φαίνονται οι σχετικοί φάκελοι).
- Η προσωπική θυρίδα λογικά είναι το Vault, το οποίο απλά έχει υψηλότερα μέτρα ασφαλείας (ζητάει pin, κλπ). Αλλιώς, λειτουργεί όπως και οι υπόλοιποι φάκελοι.
- Σωστά για το Camera Roll.

Για να τα δεις όλα, πρέπει να ανέβουν πρώτα στο cloud και μετά να κατέβουν.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#649077 To carplay είναι όπως και το Android Auto όσον αφορά το πού τρέχει (hardware independent); Δηλαδή άπαξ και μια συσκευή υποστηρίζει carplay, oι δυνατότητές του είναι ίδιες ανεξαρτήτως συσκευής/iOS;
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#649079
drdino έγραψε:To carplay είναι όπως και το Android Auto όσον αφορά το πού τρέχει (hardware independent); Δηλαδή άπαξ και μια συσκευή υποστηρίζει carplay, oι δυνατότητές του είναι ίδιες ανεξαρτήτως συσκευής/iOS;



Δεν θυμάμαι από ποια έκδοση iOS και μετά μπήκε το Carplay, αλλά γενικά είναι Built-in στο s/w του κινητού και όχι ξεχωριστή εφαρμογή όπως στο Android Auto.

Σχετικά με τις δυνατότητες, νομίζω ναι, αλλά τι ψάχνεις ακριβώς;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#649113 Thanks GB. Δεν ψάχνω κάτι συγκεκριμένο, απλά αν ήθελε κάποιος να τρέξει carplay έχει διαφορά τι συσκευή θα έχει; To SE πχ θα έχει την ίδια συμπεριφορά/δυνατότητες με το 11 Pro max;
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#649114 Έχω δοκιμάσει 7plus, XS Max & 11 Pro Max.
Κατά 99% έχουν την ίδια συμπεριφορά γιατί είναι built in.

Πχ δες πως είναι.
Πάω ρυθμίσεις, γενικά, CarPlay

Εικόνα

Εικόνα

gif upload site

Μάλλον 100% είμαι σίγουρος πως έχουν ίδια συμπεριφορά γιατί θυμήθηκα ότι ο Θανάσης έχει το iPhone 5s και δουλεύει εξίσου ίδια.
Άβαταρ μέλους
By St.Devote
#649119 Πως σας φαίνεται ; .... ο "γαμβρός" μου μου παραχώρησε το ...

Εικόνα

https://support.apple.com/kb/SP695?locale=el_GR

προειδοποιώντας με ότι η κάρτα γραφικών είναι στα τελευταία της ( ήδη 2 φορές επιδιορθωμένη ).

Τελικά η κάρτα γραφικών παρέδωσε πνεύμα. Πάω σε αντιπρόσωπο της Apple στο "χωριό μου' και μου λέει μετά από 1 εβδομάδα επαφών με τα κεντρικά της Αθήνας ότι η κάρτα γραφικών που φοράει το μηχάνημα δεν κυκλοφορεί πλέον και θα πρέπει να πάμε σε μεταχειρισμένη για τι οποία δεν μπορεί να εγγυηθεί. Μου αναφέρει ότι το μηχάνημα θεωρείται πλέον vintage και ότι θα έπρεπε να το ξεχάσω .

Μου έκανε εντύπωση ... εσάς πως σας φαίνεται .

ΥΓ ... το 10ετίας imac ήταν τέλειο για τις επεξεργασίες κειμένων που χρειάζομαι εγώ . Παλιό ξε-παλιό ... με βόλευε .

ΥΓ ... Διάβασα και αυτόκαι απογοητεύτηκα