Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#409652
Eliaskat έγραψε:Το ροζουλι ειναι καπως..


ειδικα για Πειραιωτη. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#409656
dimviii έγραψε:
Eliaskat έγραψε:Το ροζουλι ειναι καπως..


ειδικα για Πειραιωτη. :shifty:

Και Γαύρο. :thumbsdown:

Ρε μπουσε έχω χάσει την μπάλα. Τι είχες πριν είπαμε;
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#409751 Ευχαριστώ παίδες.
Το κινητό το πήρα για τη μητέρα μου.

Αν ξεπεράσεις το αρχικό σοκ του μεγάλου βάρους και των τεράστιων bezel, το κινητό είναι overall πολύ καλό και σε κάποιους τομείς εξαιρετικό.
Για παράδειγμα η οθόνη του και η κάμερά του, έχουν φυσική απεικόνιση χρωμάτων.
Μου αρέσει που έχει 2 ηχεία.
Μου αρέσουν οι Μπόκε λήψεις με την dual camera.
To smooth λειτουργικό.
Σας είπα για βάρος πριν αλλά έχει τίμημα κατασκευής αυτό και είναι κορυφαία.
Πολύ δυνατό ακουστικό για κλήσεις.
Συμπαθητική δόνηση.
Καλογραμμένες εφαρμογές.
Το rose gold χρώμα και η ατελείωτη μνήμη.

Δεν μου αρέσει η έλλειψη notification led.
Ο φορτιστής του και η αργή γενικά φόρτιση.
Το iOS είναι βαρετό.
Η κάτω μπάρα.



Και όλο και κάτι ξεχνάω ότι θα μου αρέσει και δεν θα μου αρέσει.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#410271
Giuseppe Busso έγραψε:Ο φορτιστής του και η αργή γενικά φόρτιση.


Μια παρατήρηση μόνο για αυτό γιατί το ακούω συχνά:
Πιάστε και συγκρίνετε τις μπαταρίες των διαφόρων κινητών σε 2-3 χρόνια και θα καταλάβετε γιατί η Apple επιλέγει να διατηρεί τη φόρτιση αυτή.
Ότι Apple έχω χρησιμοποιήσει προσωπικά, στα 3 χρόνια δεν καταλαβαίνεις ότι δεν είναι καινούργια η μπαταρία του. Επίσης, κάποια στιγμή αγόρασα μαζί με την αδερφή μου, εγώ ένα ipad και εκείνη το αντίστοιχης τιμής samsung galaxy tab και η διαφορά τους ήταν χαώδης από πολύ νωρίς. Πλέον το galaxy δουλεύει μόνο συνδεδεμένο με την πρίζα ενώ το ipad αντέχει για θέαση 4-5 περίπου ταινιών συνεχόμενα (αν και νομίζω ότι είχαν ιδιαίτερο πρόβλημα μια περίοδο οι μπαταρίες της samsung και δεν είναι η νόρμα ).
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#410305 Το εντυπωσιακό είναι στη μπαταρία του λαπτοπ.

Είναι ήδη 6 ετών και εξακολουθεί να βγάζει 2 ώρες.

< >
Άβαταρ μέλους
By xenos
#410307 Παντως σε διαρκεια μπατ κ η ντελλ την εφτασε. Μην σου πω την περασε κιολας. Σε βαθπς χρονου, το βλεπουμε.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#410313
xenos έγραψε:Παντως σε διαρκεια μπατ κ η ντελλ την εφτασε. Μην σου πω την περασε κιολας. Σε βαθπς χρονου, το βλεπουμε.


Το σημαντικό είναι σε βάθος χρόνου τι κάνει.

< >
Άβαταρ μέλους
By corsair
#410317
sargus έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:Ο φορτιστής του και η αργή γενικά φόρτιση.


Μια παρατήρηση μόνο για αυτό γιατί το ακούω συχνά:
Πιάστε και συγκρίνετε τις μπαταρίες των διαφόρων κινητών σε 2-3 χρόνια και θα καταλάβετε γιατί η Apple επιλέγει να διατηρεί τη φόρτιση αυτή.


Εχουν περάσει 7 χρονια κοντά και ακομα δεν εχω καταλαβει. Βοηθησε με.
Οταν υιοθετήσει ταχύτερη φορτιση αραγε τι θα βγεις να πεις? Εχεις χρόνο ακομα βεβαια να σκεφτεις... απλα λέω γιατι και αλλοι πολλοι εχουν εκτεθει με αυτο τον τροπο υπερασπιζομενοι τα άσωστα.


sargus έγραψε:Ότι Apple έχω χρησιμοποιήσει προσωπικά, στα 3 χρόνια δεν καταλαβαίνεις ότι δεν είναι καινούργια η μπαταρία του. Επίσης, κάποια στιγμή αγόρασα μαζί με την αδερφή μου, εγώ ένα ipad και εκείνη το αντίστοιχης τιμής samsung galaxy tab και η διαφορά τους ήταν χαώδης από πολύ νωρίς. Πλέον το galaxy δουλεύει μόνο συνδεδεμένο με την πρίζα ενώ το ipad αντέχει για θέαση 4-5 περίπου ταινιών συνεχόμενα (αν και νομίζω ότι είχαν ιδιαίτερο πρόβλημα μια περίοδο οι μπαταρίες της samsung και δεν είναι η νόρμα ).


Καλα εκει στην Apple γενικά πολλά δεν καταλαβαινετε. H αληθεια ειναι πως στην μπαταρια ολες οι εταιριες σας γλεντάνε, αλλα υγεία. Αφου ετσι εγινε με ενα galaxy tab καπου καπως καποτε, έτσι θα ναι. Ειμαι σιγουρος πως υπάρχει καποιο god mode ενσωματωμενο που τα cell των μπαταριων στην αππλ κανουν regenaration.

ps: ποιος στα κομματια κρατά 3 χρονια το iphone του? Ποσα χρονια δοσεις το βάζετε και δεν μπορειτε να το αλλαξετε?
Άβαταρ μέλους
By JBT
#410322 Πρώτης γενιάς aipad που υπάρχει στον περίγυρο μπορώ να πω ότι η μπαταρία όντως κρατάει καλούτσικα.

Το γεγονός βέβαια ότι τίποτε άλλο δεν δουλεύει δεν μας πειράζει. Και μην με ρωτήσετε γιατί και πώς... :adminpower:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#410323 Εγω παντως οτι 6 και 6S εχω στο κοντινο μου περιβαλλον (δηλ τηλεφωνα 1-1.5 ετους), βγαζουν δε βγαζουν 1.5-2 ωρες οθονης. Οποτε μαλλον δεν ισχυει καποια ιδιαιτερη μακροζωια για τα Απλ. Αν μαλιστα συνυπολογιστει και η αστεια αρχικη αυτονομια τοτε γινονται ακομα χειροτερα τα πραγματα.

Στα λαπτοπια πρεπει οντως να ειναι αρκετα καλυτερη η κατασταση.

<+
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#410360
sargus έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:Ο φορτιστής του και η αργή γενικά φόρτιση.


Μια παρατήρηση μόνο για αυτό γιατί το ακούω συχνά:
Πιάστε και συγκρίνετε τις μπαταρίες των διαφόρων κινητών σε 2-3 χρόνια και θα καταλάβετε γιατί η Apple επιλέγει να διατηρεί τη φόρτιση αυτή.
Ότι Apple έχω χρησιμοποιήσει προσωπικά, στα 3 χρόνια δεν καταλαβαίνεις ότι δεν είναι καινούργια η μπαταρία του. Επίσης, κάποια στιγμή αγόρασα μαζί με την αδερφή μου, εγώ ένα ipad και εκείνη το αντίστοιχης τιμής samsung galaxy tab και η διαφορά τους ήταν χαώδης από πολύ νωρίς. Πλέον το galaxy δουλεύει μόνο συνδεδεμένο με την πρίζα ενώ το ipad αντέχει για θέαση 4-5 περίπου ταινιών συνεχόμενα (αν και νομίζω ότι είχαν ιδιαίτερο πρόβλημα μια περίοδο οι μπαταρίες της samsung και δεν είναι η νόρμα ).


Εν μέρει έχεις δίκιο. Εν μέρει. Όπως τότε που την κάτω αριστερή άκρη ως πάνω δεξιά άκρη, τη φτάνει μόνος του ο δεξιός αντίχειρας. Γιατί ποιος χρειάζεται οθόνη μεγαλύτερη των 3.5 ιντσών; Ποιος;;;
Ελπίζω να πιάνεις τα ταληράκια. :iconcool:
Γιατί αν κάποιος ξέρει καλά την τέχνη της κωλοτούμπας, είναι η εταιρεία από το Κουπερτίνο. Και αυτό δεν είναι αυτοταπείνωση. Είναι μαγκιά τους.

Μέσα σε 150 λεπτά το 7 Plus έφτασε από το 15% στο 91% μπαταρία.
ΑΛΛΑ,
πόσο κρατάει το γ@μημ3νο;;;;; :lipsealed:
Τρομερή αυτονομία.






Σχετικά με τα λάπτοπ, αυτό με τα ΜacBook πρέπει να ισχύει, αλλά και εγώ που έχω Dell με non removable battery επί 2μιση χρόνια, βγάζει ακόμη πάνω από 3 ώρες εκτός πρίζας πολύ εύκολα.