Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#846368 Τι καταπληκτικά που είναι τα ακουστικά Airpod Pro 2. Από όλες τις πλευρές, απίστευτες δυνατότητες. Μου το είχαν πει αλλά τα δοκίμασα και κατάλαβα την γοητεία τους. Ίσως αν έβγαιναν σε κάτι άλλο εκτός από άσπρο να τα σκεφτόμουν.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
Scotch έγραψε:Τα 3 δεν είναι ακόμα καλύτερα;

< >
Μιλάω για τα Pro, αυτά έχουν μέχρι 2 (πλέον με USB-C). Τα σκέτα είναι 3.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#846380 Η κύρια διαφορά τους είναι ότι τα pro έχουν ακύρωση θορύβου.

Τα pro δεύτερης γενιάς έχουν σημαντικά καλύτερη ποιότητα ήχου από τα πρώτης.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
Χρήστος Λάππας έγραψε:Η κύρια διαφορά τους είναι ότι τα pro έχουν ακύρωση θορύβου.

Τα pro δεύτερης γενιάς έχουν σημαντικά καλύτερη ποιότητα ήχου από τα πρώτης.
Ναι έτσι λένε πολλοί, έχουν καινούργιο πιο καλό τσιπάκι, το Η2. Η θήκη έχει μεγάφωνο και φορτίζει και μαγνητικά.
Αλλά δεν είναι μόνο ο ήχος και η πραγματικά πολύ καλή ακύρωση θορύβου είναι και το να ακούς τους έξω και το κορυφαίο κόλπο είναι το λεγόμενο adaptive κατιτί που δίνει νέα διάσταση στη χρήση των ακουστικών. Βασικά μπορείς να γίνεις ένα με τα ακουστικά σου, σαν επέκταση του οργανισμού σου, δεν χρειάζεται να το βγάλεις από τα αυτιά σου. Καταλαβαίνει πότε ξεκινάς να μιλάς και μόνο του χαμηλώνει τον ήχο της μουσικής και επιτρέπει να ακούς το περιβάλλον για να συζητήσεις ενώ μόνο του σου ξαναβάζει μουσική λίγο αφού σταματήσεις να μιλάς. Νομίζω έχει κι άλλα τέτοια σενάρια αυτόματης χρήσης των δυνατοτήτων και επιλογής του σωστού συνδυασμού.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#846393 Το ξέρω, τα χρησιμοποιώ καθημερινά. Είναι επίσης εντυπωσιακό το πόσο εύκολα μπορείς να έχεις συνομιλίες με το τηλέφωνο παρόλο που δίπλα σου έχει τρελό σαματά. Το σύστημα είναι αρκετά έξυπνο για να κόψει την ακύρωση θορύβου όταν αρχίσεις να μιλάς με κάποιον δίπλα σου, αλλά όχι όταν αρχίσεις να μιλάς με κάποιον στο τηλέφωνο.
Άβαταρ μέλους
By HighFidelity
#846408 Χωρίς ακύρωση θορύβου, είναι παράλογο να δώσεις τόσα λεφτά για ακουστικά. Τα Pro (μάλλον, γιατί δεν είναι για την τσέπη μου) είναι ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί εκεί έξω, κάτι που ασφαλώς αντανακλά και στην τιμή τους.
Η πικρή εμπειρία μου όμως με τα ακουστικά bluetooth δυστυχώς δείχνει πως αν πάρεις κάτι φθηνό, θα το μετανιώσεις πικρά, θέλει κάτι από Samsung Buds 2 και πάνω, για να έχεις μια καλή εμπειρία.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
HighFidelity έγραψε:Χωρίς ακύρωση θορύβου, είναι παράλογο να δώσεις τόσα λεφτά για ακουστικά. Τα Pro (μάλλον, γιατί δεν είναι για την τσέπη μου) είναι ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί εκεί έξω, κάτι που ασφαλώς αντανακλά και στην τιμή τους.
Η πικρή εμπειρία μου όμως με τα ακουστικά bluetooth δυστυχώς δείχνει πως αν πάρεις κάτι φθηνό, θα το μετανιώσεις πικρά, θέλει κάτι από Samsung Buds 2 και πάνω, για να έχεις μια καλή εμπειρία.
Το καλύτερο είναι άκρως υποκειμενικό
Καλύτερα ως προς τι ? Ακύρωση θορύβου ,ποιότητα ήχου η ποιότητα κλήσεων ?
Ως προς ποιότητα ήχου τα καλύτερα είναι τα κάτωθι Sennheiser
Ως προς το anc είναι τα Bose
Ως προς την ποιότητα κλήσης είναι τα airpods

https://www.skroutz.gr/s/35875580/Sennh ... source=ios

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#846412 Δεν τα μπορώ αυτά.
Είχα πάρει τα anker soundcore για μερικές μέρες και τα έσπρωξα αμέσως.

Πήρα τα LG Tone Free FN 7 και είναι μια χαρά
https://www.skroutz.gr/s/28167734/LG-TO ... Leyka.html
Τα 'χω δοκιμάσει και σε πτήση, not bad.

Δεν είναι σαν τα bose βεβαίως, αλλά όταν πετάς με low fare και δεν έχεις χώρο για τα μεγάλα, μια χαρά είναι κι αυτά
Άβαταρ μέλους
By HighFidelity
bujinkan έγραψε:
HighFidelity έγραψε:Χωρίς ακύρωση θορύβου, είναι παράλογο να δώσεις τόσα λεφτά για ακουστικά. Τα Pro (μάλλον, γιατί δεν είναι για την τσέπη μου) είναι ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί εκεί έξω, κάτι που ασφαλώς αντανακλά και στην τιμή τους.

Δεν γίνεται να έχεις 3 διαφορετικά ακουστικά όμως. Άρα, διαλέγεις τον καλύτερο συμβιβασμό στην χρήση που κάνεις καθημερινά. Νομίζω πως της Apple είναι ό,τι καλύτερο στην καθημερινή χρήση, χωρίς να υστερούν πουθενά (εκτός από την τιμή).
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
HighFidelity έγραψε:
bujinkan έγραψε:

Δεν γίνεται να έχεις 3 διαφορετικά ακουστικά όμως. Άρα, διαλέγεις τον καλύτερο συμβιβασμό στην χρήση που κάνεις καθημερινά. Νομίζω πως της Apple είναι ό,τι καλύτερο στην καθημερινή χρήση, χωρίς να υστερούν πουθενά (εκτός από την τιμή).
Εννοείται ότι θα ψωνίσεις σύμφωνα με τις ανάγκες σου . Εμένα που δεν με απασχολεί η ομιλία αλλά δίνω βάση στην ποιότητα θέλω ακουστικά με καλή ποιότητα/πιστότητα και να έχουν ικανοποιητικό anc άρα τα Sennheiser . Κάποιος που μιλάει όλη μερα μπορεί να θέλει καλό μικρόφωνο να μιλάει με τις ώρες
Βέβαια δεν έχω δοκιμάσει ποτέ τα airpods οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη παρά μόνο απόαυτα που διαβάζω .

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#846420 Δεν έχουμε τη δυνατότητα να δοκιμάζουμε πολλά ακουστικά, ειδικά τα in ear για λόγους υγιεινής δεν είναι εύκολο να τα δοκιμάσεις παρά μόνο αν τα έχει κανένας φίλος.
Λέει ότι η ακύρωση θορύβου (ANC) είναι δύο φορές πιο καλή από της προηγούμενης γενιάς, δεν μπορώ να κάνω τη σύγκριση ούτε με αυτά ούτε μα Bose ή άλλα, αλλά από τα δικά μου και της συζύγου οικονομικά over ear είναι σαφώς καλύτερα. Βέβαια έχουν περάσει και 2-3-4 χρόνια και δεν ήταν και τα τοπ οπότε όλα καλύτερα περιμένω να είναι.
Αυτό που γενικά με έχει εντυπωσιάσει με την Apple δεν είναι το κάθε ένα χαρακτηριστικό από μόνο του αλλά το πως συνδυάζονται όλα με αποτέλεσμα το 1+1=3. Η συνολική εμπειρία χρήσης είναι πολύ αναβαθμισμένη. Πως μπαίνει και στέκεται στο αυτί (έχω θέμα), σαν χρήση για τηλέφωνο, σαν μουσική, σαν φωνή, σαν ANC, σαν ήχο περιβάλλοντος, συζήτηση, συζήτηση με ANC, η θήκη με μεγάφωνο και find my και πάει λέγοντας. Και εκεί νομίζω είναι που η Apple καταφέρνει και κερδίζει.
Είναι καλοφτιαγμένα αλλά σαφώς η τιμή τους είναι υπερβολική και το ότι είναι μόνο άσπρα το βρίσκω εως και ρατσιστικό αλλά αρχίζω να καταλαβαίνω γιατί τόσοι πολλοί λένε τόσο καλά λόγια για αυτά.
Άβαταρ μέλους
By HighFidelity
#846422 Το άσπρο χρώμα είναι ό,τι καλύτερο για ακουστικά για να μην τα χάνεις. Εγώ έχω τα δικά μου σε olive green και έτσι και χαθεί κάπου μέσα στο σπίτι, την έκατσες!
Το τραγικό είναι που δεν μπορείς να ψάξεις την θήκη στα Samsung, αν είχαν αυτό το feature θα ήταν τέλεια. Τα Pro το έχουν νομίζω και αυτό, άρα δεν τα χάνεις.