Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#665558 Ναι πολύ σοβαρή είδηση ότι voice assistant θα αναγνωρίζουν ελληνικά...

Ότι κόβουν τους φορτιστές είναι πιο σημαντική.
Έτσι κι αλλιώς τα fanboys θα αγοράζουν, τα τσιπάκια θα καίγονται αν φορτίσεις με κανέναν ασχετο φορτιστή, η Apple θα τα παίρνει και όλα ποπα!

< 9 >
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#665570 Στο 12, δεν θα υπάρχει ο φορτιστής στη retail συσκευασία... ούτε ο μετασχηματιστης ούτε το καλώδιο.
Αν θες, αγοραζεις ξεχωριστά.


< 9 >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#665572 Α ναι στα πλαισια της οικολογικής πολιτικης κλπ. Και η Samsung το ιδιο θα κανει μαλλον και ως ένα βαθμό εχει λογική αυτό, αφου ολοι έχουμε ήδη και φορτιστες και καλώδια. Προσωπικά είμαι υπέρ.
Το άλλο με τα τσιπακια που θα καιγονται δεν το έπιασα παλι αλλα ΟΚ.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#665573 Aaaah, the smell of corporate bullshit...

Suuuure, για να σώσουν τον πλανήτη το κάνουν!
Η Apple ας ξεκινήσει να χρησιμοποιεί type c και όχι τέτοιο tristar chip όπως μέχρι τώρα, ώστε να γίνεται ο καταναλωτής να χρησιμοποιεί όποιον φορτιστη θέλει!


< 9 >
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#665580 Εγώ πάντως μόνο για το τουβλάκι έχω διαβάσει πως θα λείπει από το κουτί.
Καλώδιο θα έχει.
Το οποίο δεν βρίσκω και παράλογο.
Εγώ έχω 3 αυτή τη στιγμή στο σπίτι που δεν έχω βγάλει καν από το κουτί τους.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#665584
MIXOStsi έγραψε:Aaaah, the smell of corporate bullshit...

Suuuure, για να σώσουν τον πλανήτη το κάνουν!
Η Apple ας ξεκινήσει να χρησιμοποιεί type c και όχι τέτοιο tristar chip όπως μέχρι τώρα, ώστε να γίνεται ο καταναλωτής να χρησιμοποιεί όποιον φορτιστη θέλει!


< 9 >
Τώρα δλδ ο καταναλωτής δεν μπορεί να χρησιμοποιεί ο,τι φορτιστή θέλει; Μαλλον το iPhone μου αυτοφορτιζεται τοσο καιρο.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#665586 1) δεν έχει type c, άρα τουλάχιστον καλώδιο lightning...
2) tristar chip που συχνά τα φτύνει αν είναι ότι να ναι φορτιστής...

Κρίμα είναι να επαναλαμβανομστε!

Nick, ότι έχεις 3 ίδια bricks, fail της Apple είναι εκτός κι αν έχεις αγοράσει 3 φορές την ίδια συσκευή. Εμένα τουλάχιστον κάθε νέα συσκευή έχει γρηγορότερο brick απ τη προηγούμενη, οπότε και κάθε brick συνοδεύει τη συσκευή της...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#665588 Πρέπει να είμαστε πολύ τυχεροί τότε που ολα τα iProducts μας δουλεύουν ακομα ενώ φορτιζονται συχνά πυκνά σε IKEA brick με καλώδιο του IKEA.
Ενίοτε δε και στον Samsung του Note.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#665593 Αρκετά, ναι...

Αλλά το ωραίο θα είναι κάποιος να πάρει το 12 και να πει, κλαιν θα το φορτίσω με brick από τη λαϊκή/αγνωστης προέλευσης...
Warranty void και τα μυαλά στα κάγκελα!

Το point είναι, ότι δε γίνεται για λόγους e-waste και μια συσκευή 1000+€ μπορεί να δώσει στη συσκευασία ένα fast charger, να γλυτώσουμε και από φαινόμενα έχω το brick από τα προηγούμενα 5 Iphones.

< 9 >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#665597 Το point ειναι πως ο βασικός φορτιστής της Apple είναι 5W εδω και πολλά χρόνια. Οποτε who cares απο πιο iPhone ήταν.
Επίσης το αλλο point ειναι πως με φορτιστες από την λαϊκή κινδυνεύεις συνηθως από αλλα πιο σοβαρά θέματα. Τα προβλήματα στο εν λόγω τσιπ τα προκαλούν συνηθως τα μη MFi φτηνιάρικα lighting καλώδια αφού δεν παρέχουν την προστασια που ενα MFi καλωδιο προσφέρει.
Τεσπα, marketing, corporate bullshit κλπ.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#665600
MIXOStsi έγραψε:
Το point είναι...


mirage έγραψε:Το point ειναι...
Επίσης το αλλο point...


Φςςςς point η δουλειά :lol:

Δικαιολογημενα τα point σας

https://techcrunch.com/2020/01/30/eu-la ... aste-push/

Θα έχει ενδιαφέρον
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#665601
MIXOStsi έγραψε:1) δεν έχει type c, άρα τουλάχιστον καλώδιο lightning...
2) tristar chip που συχνά τα φτύνει αν είναι ότι να ναι φορτιστής...

Κρίμα είναι να επαναλαμβανομστε!

Nick, ότι έχεις 3 ίδια bricks, fail της Apple είναι εκτός κι αν έχεις αγοράσει 3 φορές την ίδια συσκευή. Εμένα τουλάχιστον κάθε νέα συσκευή έχει γρηγορότερο brick απ τη προηγούμενη, οπότε και κάθε brick συνοδεύει τη συσκευή της...



Εγώ θα ρωτήσω ξανά. Έχεις διαβάσει πουθενά ότι δεν θα έχει καλώδιο? Το λέω γιατί έχω μείνει με την αίσθηση πως θα έχουν μέσα.

Τι εννοείς ότι να ναι? Αμφιβάλλω αν θα έχει ποτέ θέμα με κάτι από οποιαδήποτε γνωστή εταιρεία.

Δεν έχω 3 ίδια. Δεν έχω καν από Apple. Δεν ψωνίζω προϊόντα της εταιρείας. Έχω 1 από Samsung και 2 από Huawei που δεν τα έχω βγάλει ποτέ από το κουτί τους και γιατί δεν χρειάζονται και γιατί ήδη αυτό που είχα ήταν πιο γρήγορο.

Το Samsung εν τω μεταξύ έχει ήδη αντικατασταθεί οπότε έχω έναν φορτιστή που δεν θα χρησιμοποιηθεί ποτέ.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#665605
georgetz έγραψε:
MIXOStsi έγραψε:
Το point είναι...


mirage έγραψε:Το point ειναι...
Επίσης το αλλο point...


Φςςςς point η δουλειά

Δικαιολογημενα τα point σας

https://techcrunch.com/2020/01/30/eu-la ... aste-push/

Θα έχει ενδιαφέρον
Μετά τα corporate bullshit εχουμε και τα EU bullshit. Κατι τετοια βλέπει ο Bojo και φωνάζει take back control.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#665619 πριν χρόνια ειχα κάψει το τσίπ φόρτισης απο το iphone 5.
Ειχα (δε θυμαμαι που βρεθηκε) ενα "μπριζάκι" το οποίο ήταν ιδιο με της apple και το χρησιμοποιησα χωρις να το ξερω
Το πρωι η πρίζα ήταν μαυρη γυρω απο το πριζακι και το τηλεφωνο άδειο απο ρευμα.
90€ θυμαμαι πηγε τοτε η επισκευη.

Απο τοτε αλλαξα την πριζα που φορτιζουμε τα κινητα, και εβαλα μια που βγαζει USB οποτε φορτιζυμε απευθειας (ειναι και πιο γρηγορο).
Οντως υπάρχουν πολλοί μετασχηματιστες πριζακια της apple στο σπίτι, αν γυρισω αναποδα τις τσαντες των παιδιων πεφτουν απο 2 :lol:

Θεωρω Νο1 αναλώσιμο το καλώδιο φόρτισης, εκει "πονανε" τα μηλαράκια, κι αν παρεις κανενα χάλια, μετά δεν φορτίζει ουτε με το κανονικό :(