Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#810160 Τριγωνική συναλλαγή με Viber desktop ;

Γιατί όμως; Δεν κάνει αυτόματη επαναφορά όταν περνάς credentials στο iOS ;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#810182 Χρρρρρφτουυυυ. :s_empathy

Τρέχατε αγοραστε τα σαπιδια του κιναιδου Στιβεν Τζομπς. :slap:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#810195 Προφανώς έχει να κάνει με τον τρόπο υλοποίησης
https://help.viber.com/en/article/trans ... to-another

Changing Platforms (Android . iOS)
Your chat history is connected to the platform that your phone uses, i.e. Android or iOS. There is no way to transfer the chat history between the two platforms.

Unfortunately, this means that if you switch platforms (for example, your old phone was a Samsung Galaxy and your new phone is an iPhone), you will not be able to restore your Viber chat history.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#810223 Επιτέλους κατάλαβα τι παίζει με το iCloud. Περίπου...

Σώζει τον φάκελο Documents και άλλα στο σύννεφο. Και όλα είναι ωραία, τα έχεις διαθέσιμα παντού κλπ. Αρκεί να έχεις αρκετό χώρο στο σύννεφο. Σου δίνει δωρεάν 5GB. Βέβαια δεν κατάλαβα πως χώρεσε 12GB που είναι ο φάκελος Document αλλά το προσπερνώ (μοιάζει να τα έχει όλα αλλά υποθέτω δεν είναι όλα εκεί). Οπότε λέω καλού κακού και επειδή είμαι εναντίον των συνδρομών κλπ καλύτερα να διακόψω το συννεφάκι. Ναι, έτσι εύκολο είναι να ξεφύγεις από τις δαγκάνες της Apple….
Η βασική ιδέα είναι ότι τότε τα αρχεία σου παραμένουν στο σύννεφο αλλά σβήνονται από τον υπολογιστή σου! Επαναλαμβάνω, σβήνονται από τον υπολογιστή σου και μένουν στο σύννεφο. Εκτός αν πεις να μείνει και μια κόπια στον υπολογιστή σου οπότε τα σώζει σε φάκελο που ονομάζει iCloud archive. Αλλά δεν μπορείς να μεταφέρεις τα πράματά σου από το archive στα docs γιατί βγαίνει κωδικός λάθους. Και περιέργως τα βλέπεις στο φάκελο σου documents αλλά αν τα σβήσεις από το archive χάνονται και από τα documents. Oooops! Φαίνεται ότι στο documents είναι απλά σύνδεσμοι.

Η λύση που έδωσα ήταν να κοπιάρω σε άλλο φάκελο τα αρχεία από το archive. Mετά έσβησα το archive και πέρασα τα αρχεία από τον άλλο φάκελο στα documents. Και έσβησα τον άλλο φάκελο και όλα καλά, τα αρχεία μου είναι στη θέση τους. Και μόνο εκεί.

Αυτό που ίσως είναι το σωστό για μένα είναι να έχω τα λίγα βασικά πράματα που χρησιμοποιώ συχνά στο φάκελο Documents. Φωογραφίες έχω απεριόριστες στο Amazon prime. Αλλά βασικά στοχεύω σε πλήρη ανεξαρτησία με NAS.
Άβαταρ μέλους
By skous
#810230
sknipper έγραψε:Επιτέλους κατάλαβα τι παίζει με το iCloud. Περίπου...

Η λύση που έδωσα ήταν να κοπιάρω σε άλλο φάκελο τα αρχεία από το archive. Mετά έσβησα το archive και πέρασα τα αρχεία από τον άλλο φάκελο στα documents. Και έσβησα τον άλλο φάκελο και όλα καλά, τα αρχεία μου είναι στη θέση τους. Και μόνο εκεί.


εφόσον δεν έχεις απανεργοποιήσει το iCloud, τα αρχεία θα ξανα-ανέβουν στο cloud (εκτός αν δεν έχει χώρο).
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#810267
skous έγραψε:
sknipper έγραψε:Επιτέλους κατάλαβα τι παίζει με το iCloud. Περίπου...
Η λύση που έδωσα ήταν να κοπιάρω σε άλλο φάκελο τα αρχεία από το archive. Mετά έσβησα το archive και πέρασα τα αρχεία από τον άλλο φάκελο στα documents. Και έσβησα τον άλλο φάκελο και όλα καλά, τα αρχεία μου είναι στη θέση τους. Και μόνο εκεί.
εφόσον δεν έχεις απανεργοποιήσει το iCloud, τα αρχεία θα ξανα-ανέβουν στο cloud (εκτός αν δεν έχει χώρο).
To απενεργοποίησα και τότε άρχισε ο κυκεώνας μου που έλεγα πιο πριν. Και μετά από όλα αυτά παρέμεινε απενεργοποιημένο.
Το τι ακριβώς γίνεται όταν δεν έχει χώρο δεν το ξέρω.
Μπορεί να ξαναενεργοποιήσω το icloud αν αφήσω στο φάκελο Documents μόνο αρχεία που χρησιμοποιώ συχνά ή μπορεί να θελήσω να τα δω/δείξω αλλού. Υπολογίζω περί τα 10-20 αρχεία και ίσως μερικούς μικρούς φακέλους. Αυτά είναι σίγουρα πολύ κάτω από το όριο των 5GB αφήνοντας πολύ χώρο για backup υπολογιστή τηλεφώνου κλπ. Και τα άλλα να είναι σε άλλο φάκελο (εκτός των backups σε 2 εξωτερικούς σκληρούς δίσκους).
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#810285
sknipper έγραψε:...Μπορεί να ξαναενεργοποιήσω το icloud αν αφήσω στο φάκελο Documents μόνο αρχεία που χρησιμοποιώ συχνά ή μπορεί να θελήσω να τα δω/δείξω αλλού...
Λοιπόν, αυτό έκανα. Τα έβαλα όλα όσα είχα σε desktop+documents σε άλλο ξεχωριστό φάκελο, ενεργοποίησα icloud και είπα να μου βάλει στο icloud τα desktop+documents. Και έτσι έφυγαν αυτοί οι φάκελοι από τον υπολογιστή μου και πήγαν στο icloud. Και εκεί μετέφερα λίγα μόνο πράματα. Μοιάζει ελεγχόμενη η κατάσταση, να έχω icloud με μόνο τα λίγα που πρέπει να είναι προσβάσιμα και χωράνε στα δωρεάν. Καθώς θα ξεθαρρεύω υποθέτω θα αυξήσω το τι περνάει εκεί μέχρι να φτάσω στα 2-3GB.

Σε άλλη νότα. Του μάστορά μου του έσπασαν το τζάμι και του έκλεψαν το iphone (13pro παρακαλώ) προχθές. Αυτός έσβησε τα πάντα εξ'αποστάσεως και χθες πήρε νέα sim και πέρασε ό,τι είχε στο icloud σε άλλο τηλέφωνο παλιότερο που είχε. Πλην όμως βλέπει ότι το κλεμμένο εμφανίστηκε στον χάρτη του Find My σε κατάστημα που φτιάχνει τηλέφωνα πουλάει μτχ κλπ. Ενημέρωσε την αστυνομία και περιμένει με την ελπίδα. Μου είπε ότι για να μπορέσει κάποιος να απαλλαγεί από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη (εννοούμε χωρίς τη θέλησή του) θα πρέπει να αλλάξει πλακέτα. Οπότε αρκετά δύσκολο και ακριβό το σπόρ. Προφανώς λόγω της τιμής που μπορούνε να το πουλήσουνε θα συμφέρει αλλιώς δεν θα είχαν τόσο μεγάλη ζήτηση από κλέφτες τα iphones.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#811831 πως μπορώ να δω το synology από το macbook?

Δε μπορώ να κατεβάσω το DS File στο macbook για κάποιο λόγο...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#811832 Από browser μέσω quickconnect. Αν δεν το θυμάσαι, μπορείς να το βρεις από το https://account.synology.com/
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#811834
drdino έγραψε:Από browser μέσω quickconnect. Αν δεν το θυμάσαι, μπορείς να το βρεις από το https://account.synology.com/

ευχαριστώ Κωνσταντίνε

Αυτό το έχω κάνει. Μπορώ να δω από το NAS στον browser τις φωτογραφίες, αλλά τα powerpoints και τα video πρέπει να τα κατεβάσει στο macbook για να τα ανοίξω. Υπάρχει ρύθμιση να τα ανοίγει μόνο από τον server χωρίς να τα κατεβάζει τοπικά στο macbook? Σαν να ήμουν στο σπίτι σε τοπικό δίκτυο δλδ.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#811836 Πως μπορω να σηκωσω το τηλεφωνο απο τον υπολογιστη;

Η εισερχομενη κληση φαινεται αλλα οταν απανταω κανει failed. Ενω οταν παω απο το facetime να ξεκινησω κληση απο το κινητο δεν εχω τετοιο option. Οτι πρεπει να κανω απο ρυθμισεις εχουν γινει.