Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#801785
Anonymous Founder έγραψε:Μιλάμε για κλοπή όντως. Σκέψου τι παίρνεις με τα ίδια λεφτά σε Android.
Από Ελλάδα:
https://www.skroutz.gr/c/40/kinhta-thle ... ce_min=300
Από εξωτερικό:
https://amzn.eu/d/f4WKQpi
https://amzn.eu/d/cmJioVr

Και επιπλέον δεν είναι και Apple, ούτε και refurbished, δεν έχεις να ξεκολλάς και τις ζελατίνες, είναι στρωμένο το κινητό, έτοιμο για άλλα 10 χρόνια χρήσης.
Μια χαρά είσαι Asimov, πήγαινε να της μιλήσεις. :metalo:
:s_inlove

Τι βαλούτες μας δείχνεις; Για τα pixels τα έχουμε πει. Καλά χρυσά και δεν υπάρχει περίπτωση να μην δοκιμάσω τη ναυαρχίδα της Google ΟΤΑΝ εισαχθεί και υποστηριχθεί επίσημα στην Ελλάδα. Μέχρι τότε απλά δεν υπάρχουν σαν επιλογές.
Τα τσαμτσουγκ τι τα βαλες. 1-2 κατηγορίες κάτω είναι σε σχέση με το iPhone 12. Του χρόνου κινητό θα ψάχνεις.
Με το 12άρι ησυχάζει το κεφάλι σου για 4 χρόνια ακόμα το ελάχιστο. :metalo:
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#801831
Χρήστος Λάππας έγραψε:Σήμερα ανανεώθηκαν τα MacBook Pro 14 και 16 σε M2.

-------------------------------



Τα AirPods Pro 2 είναι εντυπωσιακά καλύτερα από τα AirPods pro. Τα ακούω δίπλα δίπλα και οι διαφορές είναι η μέρα με τη νύχτα, τόσο σε ποιότητα ήχου, όσο και σε ακύρωση θορύβου και διαφάνεια. Αν σκέφτεται κανείς να πάει στο παλιότερο μοντέλο γιατί τα βρίσκει πιο φτηνά, κατά την γνώμη μου θα κάνει μεγάλο λάθος.
Αποτι διάβασα το πρό είναι απλή αναβάθμιση από μ1 σε μ2 χωρίς τίποτα άλλο για αυτό δεν έγινε και καποιο ιβεντ παρουσίασης .


< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#801837 Από την μία τα φθηνά bluetooth ακουστικά είναι ταλαιπωρία, ακόμη και με 50€ σχεδόν, τα Realme της γυναίκας μου δεν φτάνουν τα Samsung Buds που έχω εγώ.
Να δεχτώ πως αξίζουν τα λεφτά τους για όποιον τα έχει, γιατί 300€ σχεδόν είναι πάρα πολλά λεφτά, αυτό που δεν θα μπορούσα ν'αντέξω είναι μην... χαθούν!
Είναι πανεύκολο να τα ξεχάσεις κάπου, να πέσουν, να παραπέσουν, κλπ κλπ.
Άρα, κάποιος πρέπει να έχει πραγματικά μεγάλη οικονομική άνεση για να επενδύσει το ποσό, για να μην υπολογίσουμε πως λογικά θα έχει και ένα τελευταίας γενιάς iPhone κάπου που θα κάνει κάνα 1000άρικο.

Δέχομαι πάντως πως δεν είναι όλα ίδια, και κάποια ακουστικά είναι όντως καλύτερα. Τώρα, αν είναι ΤΟΣΟ καλύτερα, δεν το γνωρίζω.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#801856
Anonymous Founder έγραψε:Από την μία τα φθηνά bluetooth ακουστικά είναι ταλαιπωρία, ακόμη και με 50€ σχεδόν, τα Realme της γυναίκας μου δεν φτάνουν τα Samsung Buds που έχω εγώ.
Να δεχτώ πως αξίζουν τα λεφτά τους για όποιον τα έχει, γιατί 300€ σχεδόν είναι πάρα πολλά λεφτά, αυτό που δεν θα μπορούσα ν'αντέξω είναι μην... χαθούν!
Είναι πανεύκολο να τα ξεχάσεις κάπου, να πέσουν, να παραπέσουν, κλπ κλπ.
Άρα, κάποιος πρέπει να έχει πραγματικά μεγάλη οικονομική άνεση για να επενδύσει το ποσό, για να μην υπολογίσουμε πως λογικά θα έχει και ένα τελευταίας γενιάς iPhone κάπου που θα κάνει κάνα 1000άρικο.

Δέχομαι πάντως πως δεν είναι όλα ίδια, και κάποια ακουστικά είναι όντως καλύτερα. Τώρα, αν είναι ΤΟΣΟ καλύτερα, δεν το γνωρίζω.

Οτι δεν ειναι ολα ιδια ναι δεν ειναι. Απο εκει και περα οταν βγηκαν τα καινουργια σονυ δεν πηγα αμεσως να σκασω 279 ευρω αλλα περιμενα την black friday και τα πηρα 179 . Αυτη τη στιγμη εχουν 169 ευρω και στην κατηγορια tws απλα δεν υπαρχουν καλυτερα . Η μαλλον μπορει να υπαρχουν στα σημεια αλλα σε τιμες 300 συν οποτε δεν τα συγκρινω
noice cancelation απο αλλο πλανητη , app που εχει παμπολες ρυθμισεις ,και ενα eq που φερνεις στα μετρα σου τον ηχο . Ακομα και ο darko τα εξυμνει ο οποιος σας highεντας δεν ασχολειται με bluetooth ακουστικα .
Τωρα απο αυτα που διαβαζω το μονο που μαλλον ειναι τα apple καλυτερα ειναι στο θεμα μικροφωνο δλδ ο αλλος σε ακουει καλυτερα

https://www.skroutz.gr/s/29426951/Sony- ... CE%B1.html
ΥΓ καθονται τοσο καλα στο αυτι που δυσκολα θα χασεις ακουστικο στα καλα του καθουμενου
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#802235 Έχω μπλεχτεί με το iCloud. Μόνο του έκανε διάφορα και μου λέει ότι γέμισε (5GB) και αν θέλω παραπάνω θέλει συνδρομή.
Ε, του λέω σβήσε. Αμ δε, αν με κλείσεις θα σου σβήσω από τον υπολογιστή σου και θα τα φυλάω στο iCloud.... :dizzy: Δεν πάει καθόλου καλά.
Τα έσβησα τέλως πάντων αφού τα έχω στο Windows PC μαζί με τις φωτό που ακόμα δεν έχω περάσει και θα τα μεταφέρω πάλι όλα μαζί.

- Δηλαδή για να καταλάβω, τα αρχεία μου είναι στον υπολογιστή μου ή στο iCloud;
- Μπορώ να τα σβήσω από το ιcloud και να τα αφήσω στον υπολογιστή ή αν πάνε στο iCloud αυτό έχει προτεραιότητα;
- Και ποιος είναι ο χειρισμός ώστε να επιλέγω τι θα περνάει στο icloud και τι όχι; Καλύτερα προτού τα περάσει ήδη και μετά πρέπει να τα σβήνω.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#802243 Στο iPhone αμα πας iCloud>settings μπορείς να επιλέξεις αναλυτικά τι το χρησιμοποιεί και τι όχι


Παρόλο που το έχω απενεργοποιήσει σχεδόν συνολικά (εκτός από τα contacts) με εκνευρίζει το ισχυρό push που του κάνει η Apple με κάθε ευκαιρία
Περιοδικά θα μου βγάλει κόκκινα warnings ότι τελειώνει ο χώρος , κάτι που ξέρω και συνειδητά θέλω να αγνοήσω .
Τα ίδια και σε ένα MacBook που χρησιμοποιώ αρεά και που , με το ζόρι να πρέπει να κάτσω να μάθω τι στο καλό θέλει απενεργοποίηση για να σταματήσει να με ενοχλεί με το iCloud
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#802259
BARHonda έγραψε:1€ το μήνα τα 50GB είναι ρε παίδες, σιγά τα ωά
Αν και γενικά είμαι εναντίον των συνδρομών το είχα σκεφτεί ότι ίσως κάνω μιά ώστε να μαζεύονται όλες οι φωτογραφίες της οικογένειας σε ένα μέρος (μέχρι να βάλω NAS). Αλλά θέλω να καταλάβω καλύτερα πως να το χειρίζομαι και πως να μένουν τα πράματα στον υπολογιστή μου και μόνο κάποια λίγα να εξασφαλίζονται στο icloud.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#802273
BARHonda έγραψε:1€ το μήνα τα 50GB είναι ρε παίδες, σιγά τα ωά


εχουμε Synology
thanks, but no thanks :-)

50GB ειναι μια βολτα εξω με το drone
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#802288
sknipper έγραψε:
BARHonda έγραψε:1€ το μήνα τα 50GB είναι ρε παίδες, σιγά τα ωά
Αν και γενικά είμαι εναντίον των συνδρομών το είχα σκεφτεί ότι ίσως κάνω μιά ώστε να μαζεύονται όλες οι φωτογραφίες της οικογένειας σε ένα μέρος (μέχρι να βάλω NAS). Αλλά θέλω να καταλάβω καλύτερα πως να το χειρίζομαι και πως να μένουν τα πράματα στον υπολογιστή μου και μόνο κάποια λίγα να εξασφαλίζονται στο icloud.
Προσωπικά, ότι κάνω με iPad/iPhone, τα ανεβάζω στο icloud για να γίνονται sync μεταξύ τους. Δεν ανεβάζω τπτ άλλο. Κυρίως οι φωτογραφίες/βίντεο πιάνουν τον χώρο. Αυτό θα σε βόλευε στο MAC διότι τη φωτό που θα τράβαγες με το iphone σε δευτερόλεπτα θα την έβλεπες εκεί

Τα βίντεο με drone (που δεν έχω) που αναφέρει ο Kilo (εάν χρησιμοποιεί το iPhone για καταγραφικό, δεν πολυκατάλαβα) είναι άλλο θέμα. Έχω Onedrive για όλα τα υπόλοιπα

Σε μένα τα 50 gig στο icloud είναι υπεραρκετά καθότι δεν τραβάω πολλές φωτογραφίες. Για κάποιον άλλον ίσως είναι απλά πολύ λίγα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#802303 To θέμα μου είναι να ελέγξω καλύτερα τι πάει και τι δεν πάει στο icloud από το macbook. Αν μπορείτε εξηγήστε/βοηθήστε.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#802306
BARHonda έγραψε:Σε μένα τα 50 gig στο icloud είναι υπεραρκετά καθότι δεν τραβάω πολλές φωτογραφίες. Για κάποιον άλλον ίσως είναι απλά πολύ λίγα


Εγώ έχω αρχίσει να στριμώχνομαι με 2Τβ, αλλά τραβάω ΠΟΛΛΕΣ, φωτογραφίες.
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#802307
sknipper έγραψε:To θέμα μου είναι να ελέγξω καλύτερα τι πάει και τι δεν πάει στο icloud από το macbook. Αν μπορείτε εξηγήστε/βοηθήστε.
Δεν κατέχω από macbook, ξεκίνα να ψάχνεις τις ρυθμίσεις του icloud, εκεί λογικά θα βρεις αυτό που ψάχνεις