Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By fot
#553746
theo13 έγραψε:Μετά από 3 χρόνια ευτυχισμένης συμβίωσης με το 5S λέω να αναζητήσω το καινούριο μου smartphone. Γλυκοκοιτάζω το 8 (το κανονικό όχι το plus) αλλά κάτι μέσα μου με κρατάει...
Νομίζω πως πλέον ο ανταγωνισμός των μη IOS συσκευών είναι πιο δυνατός από ποτέ. Μήπως φταίνει τα παρωχημένα πλέον bezels?
Γνώμες; Προτάσεις;


Και τι να πάρεις; Δεν θέλω να το παίξω fanboy ούτε και είμαι. Όμως.
Στα ίδια λεφτά θα παίζουν Huawei P20 και τέτοιο στυλ κινητά. Πολύ καλά αλλά θεωρώ πως το λογισμικό τους είναι αηδία συνηθισμένος πλέον σε αηφον, όποτε τρώνε άκυρο. Επίσης το μέγεθος των 6/7/8 είναι ότι καλύτερο έχει βγει ποτε.


< >
Άβαταρ μέλους
By fot
#553747
red_monster έγραψε:
xenos έγραψε:Ios 12... τοσα χρονια με iphone, 1η φορα μπορω να πω οτι το os μου ξεσκιζει τη μπαταρια!



Η πρώτη έκδοση του ios12 ήταν καταπληκτική όσο αφορά τη διαχείριση μπαταρίας. Από εκεί και πέρα κάτι πήγε αρκετά στραβά.

Σε 10 μήνες έχω φτάσει στο 89% στην υγεία της μπαταρίας. Μάλλον θα τους το πάω πριν κλείσει χρόνο

Τι γινεται όταν είσαι πριν κλείσει χρόνο Ρεντ; Γενικά δεν ασχολούμαι με υγείες μπαταρίας κτλ αλλά με αγχώνει λίγο. Έχω 94% μετά από 8 μήνες.

Στο προηγούμενο κινητό μου, ένα SE το οποίο πλέον δεν χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου, η μπαταρία έχει μπει σε “Safe mode”. Δηλαδή δεν παρέχει ισχύ κορυφής όπως λεει. Με υγεία 86% αν θυμάμαι καλά.


< >
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#553751
fot έγραψε:
red_monster έγραψε:
xenos έγραψε:Ios 12... τοσα χρονια με iphone, 1η φορα μπορω να πω οτι το os μου ξεσκιζει τη μπαταρια!



Η πρώτη έκδοση του ios12 ήταν καταπληκτική όσο αφορά τη διαχείριση μπαταρίας. Από εκεί και πέρα κάτι πήγε αρκετά στραβά.

Σε 10 μήνες έχω φτάσει στο 89% στην υγεία της μπαταρίας. Μάλλον θα τους το πάω πριν κλείσει χρόνο

Τι γινεται όταν είσαι πριν κλείσει χρόνο Ρεντ; Γενικά δεν ασχολούμαι με υγείες μπαταρίας κτλ αλλά με αγχώνει λίγο. Έχω 94% μετά από 8 μήνες.

Στο προηγούμενο κινητό μου, ένα SE το οποίο πλέον δεν χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου, η μπαταρία έχει μπει σε “Safe mode”. Δηλαδή δεν παρέχει ισχύ κορυφής όπως λεει. Με υγεία 86% αν θυμάμαι καλά.


< >



Στο μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη γιατί άλλα μου λένε στο τηλέφωνο και άλλο όταν έρθει η ώρα για το μπουγιουρντί

Αν δεν έχει κλείσει έτος υπάρχει πιθανότητα να σου αλλάξουν την μπαταρία δωρεάν (έπειτα από έλεγχο του διαγνωστικού) είτε να επωφεληθείς από τη προσφορά αλλαγής στα 39e που τρέχει μέχρι το τέλος του έτους
Άβαταρ μέλους
By fot
#553787
red_monster έγραψε:
fot έγραψε:
red_monster έγραψε:
xenos έγραψε:Ios 12... τοσα χρονια με iphone, 1η φορα μπορω να πω οτι το os μου ξεσκιζει τη μπαταρια!



Η πρώτη έκδοση του ios12 ήταν καταπληκτική όσο αφορά τη διαχείριση μπαταρίας. Από εκεί και πέρα κάτι πήγε αρκετά στραβά.

Σε 10 μήνες έχω φτάσει στο 89% στην υγεία της μπαταρίας. Μάλλον θα τους το πάω πριν κλείσει χρόνο

Τι γινεται όταν είσαι πριν κλείσει χρόνο Ρεντ; Γενικά δεν ασχολούμαι με υγείες μπαταρίας κτλ αλλά με αγχώνει λίγο. Έχω 94% μετά από 8 μήνες.

Στο προηγούμενο κινητό μου, ένα SE το οποίο πλέον δεν χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου, η μπαταρία έχει μπει σε “Safe mode”. Δηλαδή δεν παρέχει ισχύ κορυφής όπως λεει. Με υγεία 86% αν θυμάμαι καλά.


< >



Στο μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη γιατί άλλα μου λένε στο τηλέφωνο και άλλο όταν έρθει η ώρα για το μπουγιουρντί

Αν δεν έχει κλείσει έτος υπάρχει πιθανότητα να σου αλλάξουν την μπαταρία δωρεάν (έπειτα από έλεγχο του διαγνωστικού) είτε να επωφεληθείς από τη προσφορά αλλαγής στα 39e που τρέχει μέχρι το τέλος του έτους

Αυτό με τα 39 ευρώ πρέπει να αφορά 50 μπαταρίες τον μήνα. Δεν εξηγείται.
Άφησα 2 φορές τηλέφωνο ώστε να με καλέσουν όταν υπάρχει διαθεσιμότητα και έχει περάσει σίγουρα ένας μήνας χωρίς ενημέρωση.


< >
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#553856 Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να μην δίνεις σημασία στο battery health...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#553889
theo13 έγραψε:Μετά από 3 χρόνια ευτυχισμένης συμβίωσης με το 5S λέω να αναζητήσω το καινούριο μου smartphone. Γλυκοκοιτάζω το 8 (το κανονικό όχι το plus) αλλά κάτι μέσα μου με κρατάει...
Νομίζω πως πλέον ο ανταγωνισμός των μη IOS συσκευών είναι πιο δυνατός από ποτέ. Μήπως φταίνει τα παρωχημένα πλέον bezels?
Γνώμες; Προτάσεις;



Αν δεν πρέπει οπωσδήποτε να πάρεις iPhone λόγω εφαρμογών που πιθανώς έχεις αγοράσει ή και λόγω άλλων συσκευών apple πιστεύω αξίζει να δοκιμάσεις με κάτι διαφορετικό πριν δώσεις τα πολλά λεφτά που ζητάνε.

Με 300+ περίπου μπορείς να δεις για παράδειγμα ένα Honor 10 που είναι και σχετικά κοντά σε διαστάσεις με το 8αρι ή ακόμα και κάτι φθηνότερο που αν δεν σου κάνουν θα μπορέσεις να τα δώσεις μετά χωρίς μεγάλη χασούρα.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#553909
mousatos έγραψε:Με 300 μόλις παρήγγειλα 43άρα tv .


Και έχει σχέση με το smartphone πως?
Άβαταρ μέλους
By fot
#553910
NickTG έγραψε:
mousatos έγραψε:Με 300 μόλις παρήγγειλα 43άρα tv .


Και έχει σχέση με το smartphone πως?

Μπορεί να είναι σμαρτ αλλά όχι φον. Έτσι δείχνει λογικό.


< >
Άβαταρ μέλους
By theo13
#554043
NickTG έγραψε:
theo13 έγραψε:Μετά από 3 χρόνια ευτυχισμένης συμβίωσης με το 5S λέω να αναζητήσω το καινούριο μου smartphone. Γλυκοκοιτάζω το 8 (το κανονικό όχι το plus) αλλά κάτι μέσα μου με κρατάει...
Νομίζω πως πλέον ο ανταγωνισμός των μη IOS συσκευών είναι πιο δυνατός από ποτέ. Μήπως φταίνει τα παρωχημένα πλέον bezels?
Γνώμες; Προτάσεις;



Αν δεν πρέπει οπωσδήποτε να πάρεις iPhone λόγω εφαρμογών που πιθανώς έχεις αγοράσει ή και λόγω άλλων συσκευών apple πιστεύω αξίζει να δοκιμάσεις με κάτι διαφορετικό πριν δώσεις τα πολλά λεφτά που ζητάνε.

Με 300+ περίπου μπορείς να δεις για παράδειγμα ένα Honor 10 που είναι και σχετικά κοντά σε διαστάσεις με το 8αρι ή ακόμα και κάτι φθηνότερο που αν δεν σου κάνουν θα μπορέσεις να τα δώσεις μετά χωρίς μεγάλη χασούρα.


Δεν είμαι σε καμμία περίπτωση funboy ούτε έχω κολλήματα με μάρκες. Το γεγονός όμως ότι το πούλησα (και δεν το σκότωσα) δείχνει ότι το παραπάνω που πληρώνει κάποιος (ίσως) το παίρνει σε ένα ποσοστό πίσω.
Γενικά αυτά που με σπρώχνουν στα iphone είναι η αξιοπιστία και η μεταπώληση, ενώ αυτά που με απομακρύνουν είναι ότι πολλά features που σε άλλα smartphone ναυαρχίδες είναι αυτονόητα (πχ ασύρματη φόρτιση) εδώ πληρώνονται έξτρα και μάλιστα ακριβά και φυσικά η τιμή! Όσο καλά και να είναι (που είναι) κάποιες φορές δε με πείθει η Apple να της τα δώσω

Θα εξετάσω την πρότασή σου! Σε ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#554100
theo13 έγραψε:
NickTG έγραψε:
theo13 έγραψε:Μετά από 3 χρόνια ευτυχισμένης συμβίωσης με το 5S λέω να αναζητήσω το καινούριο μου smartphone. Γλυκοκοιτάζω το 8 (το κανονικό όχι το plus) αλλά κάτι μέσα μου με κρατάει...
Νομίζω πως πλέον ο ανταγωνισμός των μη IOS συσκευών είναι πιο δυνατός από ποτέ. Μήπως φταίνει τα παρωχημένα πλέον bezels?
Γνώμες; Προτάσεις;



Αν δεν πρέπει οπωσδήποτε να πάρεις iPhone λόγω εφαρμογών που πιθανώς έχεις αγοράσει ή και λόγω άλλων συσκευών apple πιστεύω αξίζει να δοκιμάσεις με κάτι διαφορετικό πριν δώσεις τα πολλά λεφτά που ζητάνε.

Με 300+ περίπου μπορείς να δεις για παράδειγμα ένα Honor 10 που είναι και σχετικά κοντά σε διαστάσεις με το 8αρι ή ακόμα και κάτι φθηνότερο που αν δεν σου κάνουν θα μπορέσεις να τα δώσεις μετά χωρίς μεγάλη χασούρα.


Δεν είμαι σε καμμία περίπτωση funboy ούτε έχω κολλήματα με μάρκες. Το γεγονός όμως ότι το πούλησα (και δεν το σκότωσα) δείχνει ότι το παραπάνω που πληρώνει κάποιος (ίσως) το παίρνει σε ένα ποσοστό πίσω.
Γενικά αυτά που με σπρώχνουν στα iphone είναι η αξιοπιστία και η μεταπώληση, ενώ αυτά που με απομακρύνουν είναι ότι πολλά features που σε άλλα smartphone ναυαρχίδες είναι αυτονόητα (πχ ασύρματη φόρτιση) εδώ πληρώνονται έξτρα και μάλιστα ακριβά και φυσικά η τιμή! Όσο καλά και να είναι (που είναι) κάποιες φορές δε με πείθει η Apple να της τα δώσω

Θα εξετάσω την πρότασή σου! Σε ευχαριστώ!



Η τιμή του Honor είναι και ένας ακόμα λόγος που το πρότεινα αφού έχει ήδη πέσει και πιστεύω πως δύσκολα θα έχει μεγάλη πτώση πλέον.
Οπότε αν δεν σου κάνει θεωρώ πως θα μπορεί να δοθεί με μικρή χασούρα.

Αν και προσωπικά θεωρώ αδιάφορη τη μεταπώληση αφού το αγοράζω για μένα το κινητό και όχι για τον επόμενο ενώ φροντίζω και να αγοράσω μετά την πρώτη μεγάλη μείωση που έχουν κυρίως τα ακριβά Android.

Σχετικά με την αξιοπιστία κυκλοφορούν διάφορες λίστες τριγύρω από ότι έχω δει οπότε με ένα γρήγορο ψάξιμο μπορείς να δεις τι παίζει.
Άλλωστε έχει και 2 χρόνια εγγύηση.

Γενικά θεωρώ πως αξίζει να δοκιμάσεις με κάποια συσκευή που θα δώσεις τα μισά λεφτά για να δεις αν σου κάνει το λειτουργικό.

Προφανώς βέβαια το Honor 10 είναι ένα γρήγορο παράδειγμα.
Υπάρχουν πολλές άλλες καλές συσκευές ενώ ακόμα και με λιγότερα λεφτά, ανάλογα τι παραχωρήσεις θες να κάνεις, μπορείς να πάρεις κάτι καλό.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#556363
fot έγραψε:
red_monster έγραψε:
fot έγραψε:
red_monster έγραψε:
xenos έγραψε:Ios 12... τοσα χρονια με iphone, 1η φορα μπορω να πω οτι το os μου ξεσκιζει τη μπαταρια!



Η πρώτη έκδοση του ios12 ήταν καταπληκτική όσο αφορά τη διαχείριση μπαταρίας. Από εκεί και πέρα κάτι πήγε αρκετά στραβά.

Σε 10 μήνες έχω φτάσει στο 89% στην υγεία της μπαταρίας. Μάλλον θα τους το πάω πριν κλείσει χρόνο

Τι γινεται όταν είσαι πριν κλείσει χρόνο Ρεντ; Γενικά δεν ασχολούμαι με υγείες μπαταρίας κτλ αλλά με αγχώνει λίγο. Έχω 94% μετά από 8 μήνες.

Στο προηγούμενο κινητό μου, ένα SE το οποίο πλέον δεν χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου, η μπαταρία έχει μπει σε “Safe mode”. Δηλαδή δεν παρέχει ισχύ κορυφής όπως λεει. Με υγεία 86% αν θυμάμαι καλά.


< >



Στο μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη γιατί άλλα μου λένε στο τηλέφωνο και άλλο όταν έρθει η ώρα για το μπουγιουρντί

Αν δεν έχει κλείσει έτος υπάρχει πιθανότητα να σου αλλάξουν την μπαταρία δωρεάν (έπειτα από έλεγχο του διαγνωστικού) είτε να επωφεληθείς από τη προσφορά αλλαγής στα 39e που τρέχει μέχρι το τέλος του έτους

Αυτό με τα 39 ευρώ πρέπει να αφορά 50 μπαταρίες τον μήνα. Δεν εξηγείται.
Άφησα 2 φορές τηλέφωνο ώστε να με καλέσουν όταν υπάρχει διαθεσιμότητα και έχει περάσει σίγουρα ένας μήνας χωρίς ενημέρωση.


< >



Στο δικό μου 8αρη 64Gb θα περάσει η αντικατάσταση μπαταρίας μέσα στη εγγύηση. 11,5 μήνες μετά την αγορά :metalo:

Έγινε η παραγγελία, σε μια εβδομάδα θα την έχω :metalo:

Την ίδια διαδικασία είχα κάνει και με το 6s, πάλι δωρεάν μέσα στην εγγύηση, πάλι σε μια εβδομάδα :metalo: