Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#18267
otso έγραψε:να σας χαλασω λιγο την μανεστρα; χαρειτε τα οσο ειναι μικρα γιατι οταν πανε στο σχολειο και μπουν στα γραναζια εσεις και αυτα του υπεροχου ελληνικου εκπεδευτικου συστηματος την γαμησατε και εσεις και αυτα .
λοιπον εξηγουμε με τους μπασταρδους "εκπεδευτικους" των 2 εως 3 ωρων εργασιας ημερισιως και 150 ημερων εργασιας το ετος και το συστημα τους .
αρχισαν παλι να ζητανε τα χαρτια υγειας για τους μαθητες , και φετος με εκβιασμους αν δεν τα φερετε μπαινουν απουσιες κτλ.
ο μεσος παπαρας ελληνας γονεας τα σκαει κανονικα στους ιδιωτες γιατρους και παει το χαρτι . υπαρχουν βεβαια και καποιοι γονεις που δεν εχουν χρηματα , ιδιως αν εχουν περισσοτερα του ενος παιδια το ποσο ειναι σεβαστο . λοιπον αρχιζει η οδυσεια του δημοσιου νοσοκομειου με τα ραντεβου , τους γιατρους που δεν ειναι εκει και δεν συμαζευεται , αποτελεσμα 2 εργασιμες και το παιδι 2 ημερες απουσιας. τωρα προσεξτε τι γραφουν για την δικαιολογηση των απουσιων.
"Για τη δικαιολογηση απουσιων δυο ημερων , λογω ασθενειας η αλλων σοβαρων οικογενειακων λογων , αρκει ενυπογραφο σημειωμα του κηδεμονα που προσκομιζεται απο τον ιδιο αποκλειστικα δεκα μερες απο την επιστροφη του μαθητη" προσεξτε απο τον ιδιο αποκλειστικα. μιλαμε για ακομα μια εργασιμη , 3 τον αριθμο.
αποφασισα να παω σημερα για να του εξηγηθω 2 φωνηεντα και ο μπασταρδος ειχε κλειδωσει ολες τις πορτες το εκανε φυλακη, δεν μπορουσα να μπω μεσα, δεν ειχα το τηλ τοπυ σχολειου και επρεπε να φυγω, αρα πρεπει να ξαναπαω αυριο.
τωρα θα μου πειτε αυτα ειναι κυβερνητικη πολιτικη αυτοι εντολες παιρνουν οι κακομοιροι. λοιπον σας πληροφορω τους νεοτερους τουλαχιστον οτι απο τις αρχες του περασμενου αιωνα το ελληνικο κρατος ειχε το θεσμο του σχολικου ιατρου . βρειτε μου τις διαμαρτυριες των τσσουτσεκιων για την καταργηση του η μια απεργια τους , καθως και τις προτασεις τους να μην πηγαινει ο γονεας για ψυλλου πηδημα στο σχολειο .
λοιπον τι γινεται στην φινλανδια . στην αρχη καθε μηνα δινεται στο παιδι ενα χαρτακι με τις απουσιες του και ο γονεας συμπληρωνει αν ειναι δικαιολογημενες η οχι, και το παει την αλλη μερα το παιδι στο σχολειο. επισης στο σχολειο υπαρχει νοσηλευτρια -ης καθως και ολες οι εξετασεις γινονται δια μεσω του σχολειου. οι γονεις ενημερωνονται μια φορα τον χρονο στην βραδια γονεων, φυσικα το σχολειο ειναι ανοικτο και οποισδηποτε κηδεμονας μπορει να παει αν εχει υπαρξει καποιο προβλημα . αυτα κυριοι καληνυχτα.


Μπορούμε να συζητήσουμε για ώρες, αν έχεις όρεξη. Θα σου επισημάνω, όμως, ορισμένα σημεία στα οποία έχεις λανθασμένα δεδομένα:

1. Το αρχικό ωράριο του εκπαιδευτικού είναι πλέον 23 ώρες (διδακτικές) / εβδομάδα + κάποιες που έχουν σχέση με διοικητικά. Λόγω έλλειψης γραμματείας (όσες υπήρχαν βγήκαν ή όπου να 'ναι βγαίνουν σε σύνταξη) και επειδή αρκετοί εκπαιδευτικοί (κυρίως Β/θμιας) γυρνάνε από σχολείο σε σχολείο και, προφανώς, αποκλείεται να έχουν διοικητικό έργο, ο φόρτος είναι μεγάλος, οπότε κανείς σχεδόν δεν γλυτώνει με λιγότερες από 25 ώρες / εβδομάδα. Ο τυπικός (λόγω παλαιότητας) εκπαιδευτικός (παίρνουμε Μ.Ο.) έχει σήμερα, στην Ελλάδα, περίπου 18 ώρες μάθημα και άλλες 5 ώρες (περίπου) διοικητικό έργο.

2. Το θέμα των απουσιών είναι τεράστιο και λειτουργεί ακριβώς όπως στο υπόλοιπο ελληνικό (;) κράτος. Θα σου αναφέρω μόνο ορισμένα τραγελαφικά που έχουν γίνει και θα καταλάβεις:
α) Σχολείο αποφασίζει να μην στέλνει χαρτί ενημέρωσης στο σπίτι (στέλνεις κάθε μήνα, όταν ο μαθητής συμπληρώσει 30 απουσίες), αλλά να παίρνει τηλέφωνο. Μαθητής μένει και ο γονέας βάζει δικηγόρο γιατί δεν είχε λάβει γραπτή ειδοποίηση, ενώ είχε ενημερωθεί 10 φορές τηλεφωνικά και 2 δια ζώσης (στους βαθμούς). Το σχολείο σώθηκε γιατί στους βαθμούς έβαζαν τους γονείς να υπογράφουν ότι έλαβαν γνώση των απουσιών.
β) Σχολείο στέλνει κανονικά ενημερωτικά και κάνει τα στραβά μάτια στα δικαιολογητικά δεχόμενο όσα φέρνουν τα παιδιά. Μαθητής μένει και είχε συμβεί το εξής: υπέγραφε μόνος τα δικαιολογητικά, ενώ τα ενημερωτικά που έρχονταν σπίτι τα έπαιρνε πρώτος και τα πετούσε.
γ) Σχολείο αποφασίζει, ως ένδειξη καλής θέλησης προς τα παιδιά που κάνουν κατάληψη, να κάνει την εξής συμφωνία: ανοίγετε σήμερα το σχολείο και εμείς δηλώνουμε ότι κάναμε μάθημα 3-4-5 ώρες, ενώ εσείς θα έχετε φύγει. Όλα καλά μέχρι που έρχεται δικηγόρος ενός παιδιού και ζητάει αντίγραφο του απουσιολογίου της συγκεκριμένης ημέρας. Τι είχε συμβεί; Πολύ απλά ο παίχτης πήγε και έκλεψε κάποιον (δεν τη γνωρίζω καλά την υπόθεση) και χρησιμοποίησε το γεγονός ότι δεν είχε πάρει απουσία για να ισχυριστεί ότι ήταν στο σχολείο, άρα δεν ήταν αυτός ο κλέφτης.

3. Με την πίεση που υπάρχει σήμερα και από κοινωνία (λανθασμένα γιατί δε φταίνε οι εκπαιδευτικοί για την κρίση, ούτε για το χάλι του συστήματος) και από κυβέρνηση (είναι το πιο εύκολο κομμάτι να διώξεις γιατί ανήκει στο στενό πυρήνα του δημοσίου και όλοι έχουν μπει αξιοκρατικά, άρα δε χάνεις ψηφοφόρους, και είναι και οι περισσότεροι σε αριθμό δημόσιοι υπάλληλοι) το να σε τυλίξουν σε μια κόλλα χαρτί και να τρέχεις είναι το πιο εύκολο. Εδώ ζητούν πράγματα παράνομα και, αν δεν υπακούσεις, έχεις κυρώσεις ή απειλές στο πιο απλό σενάριο ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο (αυτό, βέβαια, για όσους δεν έχουν απειλήσει τους απειλούντες με άμεσο ξυλοδαρμό, οπότε γλυτώνεις). Σκέψου ένα σενάριο που γνωρίζω από σχεδόν 1ο χέρι: εκδρομή 5ήμερη. Είναι σε ξενοδοχείο τα παιδιά και ένα χαζό, ενώ γνωρίζουν ότι είναι νωρίς (τέλος Μάρτη) κι ότι δεν λειτουργεί η πισίνα, ενώ βγαίνουν από το ξενοδοχείο, παίρνει φόρα και κάνει βουτιά στην άδεια πισίνα. Σπάει χέρια, πόδια, κεφάλι και ο αρχηγός της εκδρομής έτρεχε περίπου 10 χρόνια, τη στιγμή που οι ίδιοι οι γονείς υπογράφουν έγγραφο που λέει ότι: οι καθηγητές δε φέρουν ευθύνη σε περίπτωση που τα παιδιά δεν ακούνε τις εντολές τους και δέχονται τις κυρώσεις που θα υποστούν.

4. Το κλείδωμα στα σχολεία είναι δεδομένο και δεν πρόκειται να αλλάξει για διάφορους λόγους. Τώρα, αν στο συγκεκριμένο δεν υπήρχε κάποιος (συνήθως αυτός που έχει το κυλικείο) στην αυλή να ανοίξει ήταν απλά άτυχη στιγμή για εσένα που πήγες εκείνη την ώρα. Πάντως, πρόσβαση στο σχολείο ελεύθερη στον οποιονδήποτε στην Ελλάδα δεν υπάρχει. Σκέψου το εξής που μου έχει τύχει όταν ήμουν μαθητής στο γυμνάσιο: δύο βλάκες βλέπουν μια μπαλκονόπορτα ανοιχτή στην απέναντι πολυκατοικία. Βάζουν το εξής στοίχημα: θα πετάμε πετραδάκια (από τον 3ο όροφο) στην πόρτα προσπαθώντας να κάνουν γκελ και να μπουν μέσα στο σπίτι. Το καταφέρνουν και για κακή τους τύχη πίσω από την πόρτα κοιμάται το μωρό που προσέχει η γιαγιά του (νεαρή σχετικά, δηλαδή στα 55-60). Το μωρό τρώει 2-3 πετραδάκια, βάζει τα κλάματα, βλέπει η γιαγιά τι γίνεται, έρχεται στο σχολείο, της ανοίγουν (πρόσεξε, κλειστό το σχολείο, κλειδωμένο) για να πάει στο Δντη και αντί να φτάσει εκεί έρχεται στην τάξη, εν ώρα διαλείμματος, δεν ξέρει ποιον να κατηγορήσει, βλέπει εμένα που ήμουν μέσα στην αίθουσα (μας έβαζαν τους απουσιολόγους εναλλάξ επιμελητές - άλλες βλακείες κι αυτές), με θεωρεί υπεύθυνο και μου επιτίθεται. Με αρπάει από το αυτί, με βρίζει, της κατεβάζω το χέρι, το ξανασηκώνει, τρώει μια σπρωξιά, πέφτει σε ένα θρανίο, παραπατάει, πέφτει κάτω, μου επιτίθεται ο άντρας της που ερχόταν από πίσω, με αρπάει, του κάνω μια κλασσική ρίψη από JJ που πήγαινα τότε, αλλά το βάρος του είναι τόσο μεγάλο που με ρίχνει κι εμένα κάτω, τα παιδιά φωνάζουν, έρχονται καθηγητές, μας χωρίζουν καταλήγουμε στο γραφείο. Αφού όλη η τάξη δηλώνει πως δεν ήμουν εγώ αυτός που το έκανε (και πώς να ήμουν, αφού ήμουν αναγκασμένος να είμαι μέσα στην αίθουσα και οι πέτρες πετάγονταν από το μπαλκόνι) βγαίνω αθώος, μαρτυράνε δύο άτομα ότι ήταν αυτοί, καλούνε τους γονείς τους, έφαγαν ξύλο από Δντη και γονείς και όλοι νόμιζαν ότι τελείωσε η υπόθεση εκεί. Έλα, όμως, που δεν υπολόγιζαν ότι εγώ θα ζητούσα να έρθουν οι παππούδες να μου ζητήσουν δημόσια συγγνώμη και να αναφερθεί στην αυλή του σχολείου κατά την προσευχή (τώρα τη λένε συγκέντρωση) ότι δεν ήμουν εγώ; Ο Δντης γελάει, το αρνείται, και, τότε, αφού δε μάσαγα και πολύ (λόγω γνώσης του νόμου - ο μπαμπάς ήταν ...) καταλήγουμε στο Α.Τ. της περιοχής, εγώ μπροστά κι από πίσω ο Δντης να προσπαθεί να με συγκρατήσει. Φτάσαμε στον ΑΞΥΠ, όπου, παρά το διαφορετικό νομικό καθεστώς της εποχής, με κράτησε εκεί λέγοντας στον Δντη ότι θα ενημερώσει τους γονείς μου για τα γεγονότα, οπότε ο Δντης φοβούμενος τα χειρότερα έκανε αυτά που του ζήτησα (και μετά με τάραξε στην αποβολή), εκτός από τη συγγνώμη των παππούδων που δε δέχθηκαν ποτέ ότι έσφαλαν (και το πλήρωσαν στη συνέχεια εκτός σχολείου, όταν τους άρπαξα, 18 ετών πλέον, έξω από το σπίτι τους και...). Τι λες τώρα; ανοιχτή πόρτα στο σχολείο; Ή μήπως θες να σου αναφέρω για άλλους που το έσκασαν, δεν τους πήραν είδηση ούτε ο απουσιολόγος, ούτε ο καθηγητής γιατί δήλωσαν ότι τους θέλει ο Δντης στο γραφείο, μετά έπεσαν με το μηχανάκι και Δντης και καθηγητής ακόμη τρέχουν στα δικαστήρια.

Με αυτά που σου γράφω εσύ αναλαμβάνεις την ευθύνη να κάνεις τα στραβά μάτια και να δεχθείς από το παιδί δικαιολογητικό; Γιατί κάτι διαφορετικό δεν το προβλέπει ο νόμος, οπότε λύσεις Φινλανδίας πρέπει να θεσπιστούν νομοθετικά πρώτα και δεν είναι στην διακριτική ευχέρεια του εκάστοτε σχολείου να τις εφαρμόσει.

Για ο,τιδήποτε θέλεις είμαι εδώ για διευκρινίσεις. Ειδικά στο θέμα διδακτέα / εξεταστέα ύλη θα έχει μεγάλη πλάκα αν κάνουμε κάποια στιγμή την κουβέντα*.

Ευχαριστώ.

* Οριζόντια βολή από την Α΄ στη Γ΄, ξανά στην Α΄, μετά στη Β΄ και βλέπουμε για τη συνέχεια και όλα αυτά από το 2010 και μετά, μετά την Χάνα Μοντάνα. Ηλεκτρισμός από Β΄ στην Α΄, ξανά στη Β΄, ένα κομμάτι στη Γενική, ένα στην Κατεύθυνση και έπεται συνέχεια, όταν μετά από 3 χρόνια αλλάξει ο Υπουργός και το σύστημα.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#18360
markvag έγραψε:Να μην σου πω πόσες ώρες εργάζονται άλλοι σε εξίσου ή περισσότερο υπεύθυνα πόστα (πόστα στα οποία από το αν θα κάνεις καλά τη δουλειά σου εξαρτάται το αν θα ζήσουν ή θα πεθάνουν 100 ή και περισσότεροι άνθρωποι).

ΣΙΓΑ ΤΑ ΛΑΧΑΝΑ για το ωράριο των εκπαιδευτικών στο Γιουνανιστάν.

Ο κουμπάρος και κολλητός δούλευε δάσκαλος σε δημοτικό στο Λονδίνο (τώρα είναι σε άλλη δουλειά, στην ίδια πόλη). Ώρα προσέλευσης 08:00, ώρα αποχώρησης: 15:30. :rtfm: Και φυσικά, στα καθήκοντά του περιλαμβάνονταν και η βοήθεια των παιδιών με το διάβασμά τους.

Εντάξει, σαφέστατα υπάρχουν πολλοί εξαιρετικοί εκπαιδευτικοί (και είχαμε την τύχη να έχουμε τέτοιους και πέρισυ στο νηπιαγωγείο, αλλά και φέτος στην πρώτη δημοτικού), αλλά το ότι δουλεύουν πολύ δεν το δέχομαι με τίποτα!


Χωράει μεγάλη συζήτηση το θέμα και θα σου αναφέρω 2-3 σημεία, αλλού έχεις δίκιο κι αλλού άδικο.

Για το 1ο που αναφέρεις ισχύει (στην περίπτωση των γιατρών και όχι άλλων), αλλά παίρνουν και μεγαλύτερο μισθό, πολύ μεγαλύτερο. Μην κοιτάς εκπαιδευτικούς με 25-30 χρόνια που υπάρχουν στην Αθήνα και πρόλαβαν (λόγω παλαιότητας) και μπήκαν σε υψηλό βαθμό με το νέο μισθολόγιο (επίτηδες για να μην υπάρξουν αντιδράσεις), αλλά οι νέοι είναι υποαμοιβόμενοι. Ο τυπικός (με απλό πτυχίο) εκπαιδευτικός παίρνει €690 καθαρά +€70 περίπου αν διοριστεί σε νησί. Με μετ/κο είσαι στα €840 περίπου. Αν σε αυτά βάλεις το ενοίκιο + τις υποχρεωτικές μετακινήσεις / μετακομίσεις κάθε χρόνο (εδώ αν θες το συζητάμε και, αν σου βγουν τα νούμερα το συνεχίζουμε) που μόνο αυτός ο κλάδος έχει (να μην αναφέρω τις εντός έτους μετακινήσεις), πρακτικά, κάνεις μάθημα για κάτω από €500. Αν πεις για υπερωρίες... πληρώνεσαι €6-7 / ώρα και στο τέλος περνάς το αφορολόγητο (π.χ. €12.000 πριν κάτι χρόνια), σου ρίχνουν ένα €800-1.000 φόρο και τελικά η ώρα σου έρχεται €1,5 ή μπαίνεις και μέσα πλέον.

Σιγά τα λάχανα για το ωράριο των εκπαιδευτικών, σιγά για τις εφημερίες των γιατρών, σιγά τη δουλειά που κάνουν οι "μπάτσοι", σιγά το ένα, σιγά το άλλο μηδενίζουμε τα πάντα, οπότε γιατί να το συζητήσουμε; Πάντως, αυτό που δε λαμβάνεις υπόψη σου είναι οι κίνδυνοι του επαγγέλματος και ο κόπος που χρειάζεται να συγκεντρώσεις και να κρατήσεις σώους και αβλαβείς τόσους ανθρώπους για τόσες ώρες κάθε φορά.

Με την 3η παράγραφο αρχίζεις και μπαίνεις στο ζουμί, αλλά πολύ επιφανειακά. Δεν μπορώ να σου πω για τον κουμπάρο σου, αλλά ως μέσος όρος οι Έλληνες εκπαιδευτικοί δουλεύουν λίγο παραπάνω από το μέσο όρο της Ε.Ε. Αν πάρεις τα στοιχεία του Υπουργείου και τα συγκρίνεις, εσύ κι ο οποιοσδήποτε δε γνωρίζει το χώρο, θα πέσει στην παγίδα των αριθμών που λένε ψέματα. Τι έχει κάνει, λοιπόν, το Υπουργείο, προκειμένου να εναντιωθεί η κοινωνία; Μετράει ώρες εργασίας, αλλά μόνο το διδακτικό ωράριο. Δηλαδή, για να το κάνω λιανά κάνει το εξής: π.χ. 10 μήνες σχολικό έτος - διακοπές - εξετάσεις = Χ εβδομάδες * καταληκτικό ωράριο εκπαιδευτικού (με υπηρεσία >25 ετών) = τόσες ώρες / έτος. Πάει, λοιπόν, και συγκρίνει με το αντίστοιχο του Γερμανού (παράδειγμα δίνω) και ο Έλληνας βγαίνει να δουλεύει λιγότερο. Είναι αλήθεια; ΟΧΙ και είναι μεγάλο ψέμα και απάτη για πολλούς λόγους:
α) Όταν βάζεις το καταληκτικό ωράριο είναι σαν να αποδίδεις στο 100% των εκπαιδευτικών το ωράριο που έχει το 10% που είναι κοντά στη σύνταξη. Μ.Ο., όμως, σημαίνει ότι μετράς και τους νέους που έχουν +4-5 ώρες από τον σκληρότερα εργαζόμενο Γερμανό εκπαιδευτικό, αλλά και τους παλιούς. Αν το μετρήσεις σωστά είμαστε ελάχιστα πάνω από το μέσο όρο και σίγουρα πάνω από όλη τη Δ. Ευρώπη (μας περνάνε κάτι Σλοβενίες κτλ που ανήκουν στα κράτη του πρώην Ανατολικού Μπλοκ).
β) Στις εβδομάδες έχεις μετρήσει μόνο το μάθημα και όχι τις εξετάσεις που στη Γερμανία είναι π.χ. 2 εβδομάδες και στην Ελλάδα 4-6 αναλόγως του συστήματος και των χρονικών συγκυριών κάθε έτος. Άρα, στις εβδομάδες που μετράς πρέπει να προσθέσεις 2 για το Γερμανό και τουλάχιστον 4 για τον Έλληνα και... ω του θαύματος βγαίνουμε με μεγαλύτερο ωράριο στην Ελλάδα.
γ) Δεν υπολογίζεται για τον Έλληνα εκπαιδευτικό το διοικητικό έργο που για τους εκπαιδευτικούς του εξωτερικού είναι σχεδόν ανύπαρκτο. Εκεί υπάρχει γραμματεία ενώ εδώ κάποιος εκπαιδευτικός θα γράψει το μαθητή στο σχολείο, εκπαιδευτικός θα πάρει τη δικαιολόγηση των απουσιών, εκπαιδευτικός θα συμπληρώσει τη χαρτούρα και, πλέον, με τη μηχανοργάνωση θα το κάνει δύο φορές, μία γραπτά και μία ηλεκτρονικά (εδώ να δεις γραφειοκρατία). Και εκτός αυτών έχουμε και άλλα, νέα, φρούτα, όπως την εσωτερική αξιολόγηση της σχολικής μονάδας (μια παπάτζα που γινόταν παλιά από τον Δντη και τώρα πάει σε όλους - άλλο θέμα προς συζήτηση αυτό), τα project, τις υποχρεωτικές συναντήσεις με γονείς, τις εκδρομές, τις επιμορφώσεις, ψηφοφορίες κτλ που όλα γίνονται απογευματινές ώρες.
Σε αυτό το σημείο θα σου προσθέσω και κάτι άλλο. Στο σχολείο που φοιτούσα και υπάρχει ακόμη (σε ΝΕΟ κτήριο) με τη μορφή που είχε (ως αριθμός μαθητών / καθηγητών) είχαμε 1 γραφείο Δντη, 1 γραφείο Υπ.Δντη, 1 γραφείο του εκπαιδευτικού που κάνει το γραμματέα κάθε φορά (όποιος είναι ελεύθερος δηλαδή) και άλλα 11 γραφεία για 23 καθηγητές. Πού θα πάει να κάτσει ο άνθρωπος που θέλει να δουλέψει στο σχολείο; Ο χώρος που αντιστοιχεί είναι μισό θρανίο, αν δεν έχει συρταριέρα το γραφείο, οπότε μένει όρθιος. Για υπολογιστή, δίκτυα κτλ ούτε κουβέντα, ακόμη και στα πιο νέα σχολεία.
Σημείωση: ΕΠΑ.Λ. Μυκόνου με λίγους σχετικά μαθητές αλλά πλήρες από καθηγητές. Αντιστοιχούν 5 γραφεία με 6 καρέκλες (η μία για όποιον επισκέπτεται τον Δντη) για >20 καθηγητές. ΓΕΛ σε μια περιοχή καλή, χτισμένο πέρυσι. Γραφεία για τους καθηγητές εκτός από αυτούς που είναι περαστικοί, αυτοί μένουν όρθιοι τις ώρες που έχουν κενό. Σχολείο καινούργιο χωρίς ασύρματο, χωρίς πρίζες δικτύου, με 1 υπολογιστή για γραμματεία, 1 στον Δντη (στον Υπο... εννοείται όχι) και έναν παμπάλαιο στους καθηγητές. 1 φωτοτυπικό σύγχρονο και άλλο ένα 10 ετών για όποιον προλάβει, όσο λειτουργεί κάθε φορά.
Μην ψάχνεις, λοιπόν, ωράριο. Γι' αυτό όλοι θέλουν να φεύγουν και να δουλεύουν σπίτι. Πώς να δουλέψεις όταν μοιράζεσαι το ίδιο γραφείο με όποιον άλλο προλάβει να έρθει και δεν έχεις χώρο να βάλεις προσωπικά αντικείμενα (βιβλία, σημειώσεις κτλ), αλλά ούτε και δυνατότητα για χρήση υπολογιστή, αφού ούτε καν πρίζες ρεύματος δεν υπάρχουν σε επάρκεια (π.χ. 4 για αίθουσα 20 καθηγητών).

Για οποιεσδήποτε διευκρινίσεις είμαι διαθέσιμος.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#18380 Πίστεψέ με ξέρω αρκετούς εκπαιδευτικούς. Και όπως σου είπα, ξέρω πως δουλεύουν και αλλού... Καμία σχέση...

Δεν αντιλέγω ότι ο εκπαιδευτικός δεν αμοίβεται καθόλου καλά, όπως επίσης ότι έχει να αντιμετωπίσει και τον εχθρό όλων μας (το ελ. κράτος) αλλά όχι και ότι δουλεύει πολύ! Σαφέστατα, οι άνθρωποι που θέλουν να κάνουν καλή δουλειά σκοτώνονται και τους παραδέχομαι, ο μέσος όμως εκπαιδευτικός δυστυχώς, δεν είναι έτσι... Και σαφέστατα, ακόμα και ο πιο ευσυνείδητος εκπαιδευτικός δεν δουλεύει περισσότερο από έναν αντίστοιχο αστυνομικό, γιατρό, νοσοκόμο, οδηγό ασθενοφόρου, κτλ... Σαφώς και έχει τις δυσκολίες του το επάγγελμα (με τα παιδιά και τους γονείς), αλλά υπάρχουν πάρα πολλά άλλα επαγγέλματα με πολύ μεγάλες δυσκολίες και ευθύνες. Πχ τις προάλλες που έριχνε εδώ κουβάδες για κανένα 3ωρο, ο μηχανικός έπρεπε να αλλάξει ένα ανταλλακτικό σ' ένα αεροπλάνο. Έγινε μουσκίδι και δεν είχε κάνει καλά τη δουλειά του, μπορεί το αεροπλάνο (με καμιά 150-170 άτομα) να έπεφτε...ΟΚ παίρνει περισσότερα λεφτά... Είναι υπεύθυνος άμεσα για τη ζωή τόσων ανθρώπων που πετάνε ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ και όχι μόνο μία φορά κάθε μέρα...

Στις εξετάσεις αλήθεια, πόσο παραπάνω εργάζεται ένας εκπαιδευτικός;;;; Μην μου πεις παραπάνω απ' ότι σε κανονικό ωράριο... θα δυσκολευτώ πολύ να το πιστέψω...
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#18543
markvag έγραψε:Πίστεψέ με ξέρω αρκετούς εκπαιδευτικούς. Και όπως σου είπα, ξέρω πως δουλεύουν και αλλού... Καμία σχέση...

Δεν αντιλέγω ότι ο εκπαιδευτικός δεν αμοίβεται καθόλου καλά, όπως επίσης ότι έχει να αντιμετωπίσει και τον εχθρό όλων μας (το ελ. κράτος) αλλά όχι και ότι δουλεύει πολύ! Σαφέστατα, οι άνθρωποι που θέλουν να κάνουν καλή δουλειά σκοτώνονται και τους παραδέχομαι, ο μέσος όμως εκπαιδευτικός δυστυχώς, δεν είναι έτσι... Και σαφέστατα, ακόμα και ο πιο ευσυνείδητος εκπαιδευτικός δεν δουλεύει περισσότερο από έναν αντίστοιχο αστυνομικό, γιατρό, νοσοκόμο, οδηγό ασθενοφόρου, κτλ... Σαφώς και έχει τις δυσκολίες του το επάγγελμα (με τα παιδιά και τους γονείς), αλλά υπάρχουν πάρα πολλά άλλα επαγγέλματα με πολύ μεγάλες δυσκολίες και ευθύνες. Πχ τις προάλλες που έριχνε εδώ κουβάδες για κανένα 3ωρο, ο μηχανικός έπρεπε να αλλάξει ένα ανταλλακτικό σ' ένα αεροπλάνο. Έγινε μουσκίδι και δεν είχε κάνει καλά τη δουλειά του, μπορεί το αεροπλάνο (με καμιά 150-170 άτομα) να έπεφτε...ΟΚ παίρνει περισσότερα λεφτά... Είναι υπεύθυνος άμεσα για τη ζωή τόσων ανθρώπων που πετάνε ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ και όχι μόνο μία φορά κάθε μέρα...

Στις εξετάσεις αλήθεια, πόσο παραπάνω εργάζεται ένας εκπαιδευτικός;;;; Μην μου πεις παραπάνω απ' ότι σε κανονικό ωράριο... θα δυσκολευτώ πολύ να το πιστέψω...


Πάμε να δούμε πού συμφωνούμε: δεν αμοίβεται καλά, όχι μόνο τώρα, αλλά ανέκαθεν, λόγω ανίκανης συνδικαλιστικής ηγεσίας θα πω, αλλά αυτό δεν είναι του παρόντος.

Ας δούμε και ποιος είναι ο μέσος εκπαιδευτικός. Θα διαχωρίσω Α/θμια από Β/θμια εκπαίδευση λόγω διαφορετικής φύσης εργασίας. Προφανώς, στην Α/θμια υπάρχει φόρτος εργασίας στο σπίτι, που αφενός δε φαίνεται εύκολα, και αφετέρου έχει σχέση με προετοιμασία παιχνιδιών, κουκλοθέατρου κτλ, κάτι που είναι εμφανές και στις σπουδές, πολλά χρόνια νωρίτερα:. π.χ. η πρώην :inlove: έδινε κουκλοθέατρο Ι και ΙΙ κι εγώ κβάντο Ι και ΙΙ. Όχι, όμως, πως δεν έχουν εργασία να κάνουν, απλά η εργασία τους είναι μαζεμένη κυρίως γύρω από τις σχολικές εκδηλώσεις, όπου χρειάζεται οργάνωση και προετοιμασία που τρώνε πολύ από τον ελεύθερο χρόνο.

Στη Β/θμια, ειδικά στις κατευθύνσεις, τα πράγματα είναι ζόρικα και η δουλειά εξαιρετικά δύσκολη, αν λάβουμε υπόψη μας και τον παιδαγωγικό ρόλο του σχολείου σε σχέση με το φροντιστήριο (π.χ. τη Δευτέρα που μας έρχεται έχουν κάτι αθλητικές εκδηλώσεις αντι-ρατσιστικές σε όλη τη χώρα, κάτι που τα φροντιστήρια δεν ακολουθούν, άρα άντε να τους κοντράρεις). Τώρα ειδικά με την τράπεζα θεμάτων είναι εξαιρετικά δύσκολο να πετύχεις α) μαθητή χαλαρό σε οποιαδήποτε τάξη και β) καθηγητή που να μην τον πιέζουν κυρίως οι μαθητές, αλλά και οι γονείς που απαιτούν πράγματα, πολλές φορές παράλογα (π.χ. να έρθουν να σου ζητήσουν να κάνεις δωρεάν μαθήματα το απόγευμα). Στο Γυμνάσιο είναι λίγο πιο χαλαρά τα πράγματα και αυτό φαίνεται και από τις σχέσεις των συναδέλφων εντός του σχολείου. Τα ΕΠΑ.Λ. από την άλλη είναι πονεμένη ιστορία. Πιο πολύ ψυχολογία κάνεις παρά διδασκαλία και οι κίνδυνοι είναι x100 σε σχέση με ένα τυπικό Γυμνάσιο/Λύκειο (βαριά μηχανήματα, αλητείες, παπάκια, ναρκωτικά, μεγαλύτερος αριθμός αλλοδαπών κτλ).

Αν θέλουμε να κάνουμε σύγκριση του τυπικού εκπαιδευτικού θα πάρουμε κάποιον που διδάσκει σε Λύκειο (η φυσική πορεία των περισσότερων), έχει μισές ώρες κατεύθυνση και μισές γενικής παιδείας και πολύ δουλειά στο σπίτι, ακριβώς γιατί δεν μπορεί να την κάνει στο σχολείο (έλλειψη γραφείων, διοικητικό τρέξιμο, φασαρία, αναπληρώσεις* κτλ). Ειδικά από διόρθωση γραπτών που τα ίδια τα παιδιά επιθυμούν να γράφουν (εξομοίωση πανελληνίων) οι κατευθύνσεις πήζουν και ειδικά οι φιλόλογοι που έχουν και εκθέσεις κτλ να διορθώσουν. Αν τώρα κάνω σύγκριση με τον τυπικό αστυνομικό**, τότε θα σκάσω στα γέλια. Ελάχιστη εργασία, περισσότερες ημέρες διακοπές κτλ κτλ. Η διαφορά είναι ότι αφενός όταν σε απειλεί ο άλλος με μαχαίρι δε σε νοιάζει αν ο αστυνομικός τον άλλο καιρό κάθεται ή τον βρίζεις, γίνεται καλός και τον χρειάζεσαι, και επίσης άλλο να πάρει ο εκπαιδευτικός 2 μήνες σερί άδεια + 2*15 ημέρες και άλλο να τις πάρει με μορφή ρεπό κι ας βγουν περισσότερες οι ημέρες. Όπως, λοιπόν, για να βγάλουμε τον τυπικό εκπαιδευτικό μετράμε και αυτούς που κάνουν μάθημα στο ΓΕΛ Ηρακλειάς με ένα παιδί μαθητή ή στο ΕΠΑ.Λ. Σίφνου με 1-3 άτομα στην ειδικότητα, έτσι πρέπει να μετρήσεις και τον αντίστοιχο αστυνομικό στο Α.Τ. Δονούσας που ξύνεται όλη μέρα ή τον αντίστοιχο λιμενικό που βγαίνει από το Λιμεναρχείο μόνο όταν έρχεται το καράβι 2 φορές την εβδομάδα. Μην έχεις στο μυαλό σου τον ΜΑΤατζή μόνο ή τον ΕΚΑΜίτη που εκπαιδεύεται για 10-15 χρόνια συνέχεια ή έστω και τη ΔΙ.ΑΣ. (για ΔΕΛΤΑ, ΦΑΓΕ κτλ δε μιλάω, αν πας Αθήνα θα τους δεις να κοιμούνται όλη μέρα), γιατί έτσι πρέπει να υπολογίσεις και τον καθηγητή που κάνει Φυσική Γ΄ κατεύθυνσης στο ΓΕΛ Χαλανδρίου και έχει 25-30 μαθητές με ιδιαίτερα και πρέπει να αποδειχθεί αντάξιος της θέσης γιατί διαφορετικά θα τον βρίζουν ακόμη και μπροστά στα μάτια του.

Για τους υπόλοιπους, πάρε πάλι τον τυπικό γιατρό, τον τυπικό οδηγό του ΕΚΑΒ και όχι μόνο τον καρδιοχειρουργό που κάνει εγχείριση 12 ώρες και κακώς παίρνει αυτά που παίρνει από το ΕΣΥ. Αν συγκρίνεις 4 ώρες μάθημα, στη Β΄ Λυκείου ή έστω στη Β΄ Γυμνασίου, τι συμπέρασμα βγάζεις σε σχέση με τον Παθολόγο του ΙΚΑ που βλέπει ασθενείς 4 ώρες την ημέρα και απλά υπογράφει συνταγές; Όταν κάνεις συγκρίσεις, για να έχουμε μια αίσθηση του μέτρου, ας μην κοιτάμε μόνο αυτό που έχουμε στο μυαλό μας, αλλά να προσπαθούμε να συλλέξουμε τα δεδομένα από όλες τις πηγές. Φυσικά υπάρχουν γιατροί που δουλεύουν περισσότερο και θα έπρεπε να παίρνουν περισσότερα από αυτά που παίρνουν (από τον ΕΟΠΠΥ εννοώ), όπως και οι περισσότεροι καθηγητές θα έπρεπε να παίρνουν περισσότερα. Όχι, όμως, ότι είναι χαλαρό επάγγελμα με τη δαμόκλειο σπάθη συνεχώς πάνω από το κεφάλι σου, χωρίς κάλυψη από Δντες και προϊσταμένους (ειδικά οι τελευταίοι είναι 100% κομματικά διορισμένοι και προκλητικοί, σε σημείο που, πέρα από τα νομικά μέσα, σηκώνει και χειροδικίες όταν απειλούν άμεσα κόσμο και μάλιστα παρουσία μαρτύρων***).

Κλείνω με τις εξετάσεις. Πάλι πάρε τον μέσο εκπαιδευτικό και όχι αυτόν που είναι στο ΕΠΑ.Λ. Αμοργού με τα 2 παιδιά στην ειδικότητα και τα 15 στα γενικής παιδείας. Ο τυπικός εκπαιδευτικός διδάσκει κατά μέσο όρο 18 ώρες με 2 μαθήματα κατεύθυνσης 3ωρα, άρα 6 ώρες και άλλα 6 μαθήματα 2ωρα. Στις εξετάσεις, λοιπόν, αν εξαιρέσουμε - επιμένω και το τονίζω αυτό - τα νησιά, έχει να διορθώσει 2 κατεύθυνσης + 6 γενικής = 8 τμήματα με περίπου 25 μαθητές (τα γενικής λίγο πιο πάνω, τα κατεύθυνσης λίγο πιο κάτω), άρα περίπου 200 γραπτά. Στα Λύκεια και Γυμνάσια οι εκπαιδευτικοί είναι λιγότεροι, άρα έχουν επιτηρήσεις όλη μέρα (συνήθως 2+2 = 4 ώρες), συνήθως έχουν επιτηρήσεις και στις Πανελλήνιες και στο Σχολείο τους, οπότε κατά τις εξετάσεις αυτό που μειώνεται είναι η δουλειά στο σπίτι, ενώ οι ώρες παραμονής στο σχολείο, τυπικά, αυξάνονται (20 από 18, θεωρώντας τον τυπικό εκπαιδευτικό). Το μόνο ευχάριστο είναι ότι αν είσαι επιτηρητής στις Πανελλήνιες βγάζεις κάτι ψιλά,δηλαδή πας 7:00 - 11:30 και βγάζεις περίπου €10 καθαρά την ημέρα (τώρα, νομίζω, είναι λιγότερα ακόμη), ίσα ίσα για να πληρώσεις τις βενζίνες ή τα εισιτήρια του μήνα. Πληρώνεσαι δηλαδή το εξωπραγματικό ποσό των €2,5 / ώρα, λίγο πάνω από την υπερωρία δηλαδή.

* Άλλο ένα φρούτο της Χάνα Μοντάντα. Ο νόμος υποχρεώνει τον Δντη να βάζει στην αίθουσα καθηγητή παρεμφερούς ειδικότητας για να καλύψει τις "χαμένες" ώρες από την απουσία κάποιου εκπαιδευτικού. Έτσι, συμβαίνει συχνά, ειδικά σε νεοδιόριστους να έχουν 23 ώρες μάθημα, να παίρνουν υπερωρίες υποχρεωτικά (με απόφαση συλλόγου = απόφαση Δντη και Προϊσταμένου), οπότε να πληρώνουν και τον φόρο από την τσέπη τους και να καλύπτουν και αμισθί (ο νόμος προβλέπει κάλυψη, αλλά χωρίς πληρωμή σε αυτόν που την κάνει) και όσα κενά παρατηρούνται. Να ένας λόγος που οι Δντες δε θέλουν απουσίες εκπαιδευτικών: α) φοβούνται για τα παιδιά και β) αντιμετωπίζουν την οργή των εκπαιδευτικών που εργάζονται υπερωριακά χωρίς αμοιβή, που αν συνδυαστεί με τα project, συναντήσεις γονέων κτλ, οδηγούν τους περισσότερους σε έντονες αντιδράσεις, απλά προς λανθασμένη πλευρά, δηλαδή τους Δντες.

** Ας το αποκαλύψουμε και αυτό. Το όνομα είναι pipinos1976, άρα είμαι 38 ετών. Αυτά τα 38 χρόνια έχω στο σπίτι αστυνομικό πατέρα και εκπαιδευτικό μητέρα, άρα τα έχω ζήσει από μέσα τα πράγματα (γι' αυτό και γράφω πολλά περί ΕΛ.ΑΣ. γιατί ξέρω πώς λειτουργούν, πώς σκέφτονται κτλ). Τα τελευταία χρόνια, πριν πάρουν σύνταξη, έκατσα και μέτρησα ημέρες αργίας (μαζί με τα ΣΚ) και για τους δύο. Μιλάμε ότι επί 5 χρόνια μετρούσα 1-1 τις ημέρες. Συμπέρασμα: ο αστυνομικός είχε, στην τελική καταμέτρηση, +15-20 ημέρες καθισιό σε σχέση με τον εκπαιδευτικό. Και αναφέρομαι σε ίδιες θέσεις ακριβώς: Δκτης Α.Τ. ο ένας, Δντης Σχολείου ο άλλος. Για χρήματα δεν το συζητώ: €1800 η μητέρα (με το επίδομα Δνσης), €2500 ο πατέρας με ίδια χρόνια υπηρεσίας (33-35 χρόνια) και +4 χρόνια σπουδές η μητέρα (ο πατέρας από τη Σχολή της ΕΛ.ΑΣ., άρα no university). Συγκρίσεις, βέβαια, με εφοριακό θεία (απόφοιτος λυκείου) με 15 χρόνια υπηρεσίας και €2500 ή με θείο στη ΔΕΗ (τις τάξεις τις πέρασε όπως ο Ζήκος στην ταινία, 2 χρονιές την κάθε μία) και ήταν στα €3000 με 25 χρόνια, ούτε καν γίνονται. Οι σημερινοί εκπαιδευτικοί, όσοι μπήκαν δηλαδή μετά το 2006 έχουν καθηλωθεί σε μισθούς ξεφτίλας. Επιτρέπεται, τώρα, να σε στέλνουν στην Τήνο με μισθό €690 και το Γενάρη να σου λένε έχουμε κενό στη Μήλο φεύγεις για εκεί γιατί αυτός που αναπλήρωνες στην Τήνο γύρισε, άρα μετακόμιση 2 φορές το χρόνο. Επιτρέπεται να σε καλούν (ευτυχώς αυτό το έχουν κόψει τώρα) ενώ είσαι διάθεση ΠΥΣΔΕ (δηλαδή δεν υπάρχει οργανική για εσένα) να παρουσιαστείς Σύρο να μένεις μία εβδομάδα στο ξενοδοχείο, μετά να σου λένε τοποθετείσαι Μύκονο, επιστροφή Αθήνα, φόρτωμα αυτοκινήτου, να πηγαίνεις Μύκονο και να βλέπεις ότι άλλος με λιγότερα μόρια πήγε π.χ. Πάρο που την είχες διαλέξει εσύ νωρίτερα, να κάνεις ένσταση και, αφού έχεις μείνει 15 ημέρες στη Μύκονο, να σου λένε τώρα φεύγεις για Πάρο, άρα καράβι Αθήνα και από εκεί Πάρο (γιατί διαφορετικά θα μείνεις Σύρο ένα βράδυ, μεταφορικά + ξενοδοχείο). 'Η να είσαι αναπληρωτής και να σου λένε αίτηση στη Σύρο και να φεύγεις από Πάρο για Σύρο, ξενοδοχείο, κάνεις την αίτηση το πρωί και ξανά πίσω το βράδυ στο νησί για μια αίτηση που θα μπορούσε να γίνεται online χωρίς να προσφεύγεις σε διευθύνσεις και κεντρικές υπηρεσίες.
Αυτή την ταλαιπωρία δεν τη γνωρίζει ο κόσμος και νομίζει ότι τα πράγματα είναι ρόδινα και χαλαρά, αλλά δεν είναι.

*** Σύμβουλος πέρυσι απειλούσε ότι αν δεν λάβουν μέρος οι εκπαιδευτικοί στην αυτοαξιολόγηση είναι άρνηση εκτέλεσης καθήκοντος, άρα οδηγεί σε απόλυση. Σε ερώτηση γιατί τότε πριμοδοτείται στην αξιολόγηση η συμμετοχή, αφού όλοι θα πάρουν τις μονάδες αυτές, αρνήθηκε να απαντήσει και ρωτούσε επισταμένα το όνομα του έχοντος την απορία με σκοπό, όπως είπε να κινηθεί εναντίον του υπηρεσιακά. Το όνομα το πήρε, αλλά, ταυτόχρονα, ενημερώθηκε ότι ο συγκεκριμένος εκπαιδευτικός αρνείται να λάβει μέρος στις διαδικασίες γιατί απλά βαριέται και το θεωρεί: α) χάσιμο χρόνου και β) απάτη για να κατηγοριοποιήσει σχολεία και καθηγητές με προφανές κομματικό όφελος και, ενημερώθηκε ότι ο εκπαιδευτικός περιμένει εντός ευλόγου χρονικού διαστήματος τις υπηρεσιακές κινήσεις του συμβούλου και, αν το ίδιος δεν κινηθεί, ο ίδιος θα το κάνει εναντίον του συμβούλου. Ποια η απάντηση; "Εγώ σε λίγο παίρνω σύνταξη, έτσι τα λέμε αυτά μπας και πιάσουν...!!!"

Για περαιτέρω διευκρινίσεις είμαι στη διάθεσή σας. Είναι πολλά που είμαι 100% σίγουρος οι περισσότεροι αγνοούν.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#18962
pipinos1976 έγραψε:.................


Χαρά στο κουράγιο σου που κάθεσαι και γράφεις τέτοια σεντόνια...

Να σου μιλήσω για τον εργάτη στα μπάνια υδραργύρου που έχει 24 μέρες άδεια + Σ/Κ το χρόνο και είναι χειμώνα καλοκαίρι δίπλα στο καζάνι των 400βαθμών;;;; Για τον αποθηκάριο που είναι υπεύθυνος για αποθέματα αξίας αρκετών εκατομμυρίων και για το να παρακολουθεί να μη μείνει το εργοστάσιο, γιατί αν μείνει μιλάμε για 100άρια χιλιάρικα;;;;; Για τον μηχανικό που είναι καθημερινά πάνω από μηχανήματα που κάνουν απίστευτη φασαρία / ζέστη. Όλοι αυτοί εργάζονται 8-10 ώρες την ημέρα και παίρνουν από 600 έως 1500ευρώ / μήνα...

Για τον μηχανικό αεροσκαφών που θα φτιάξει το αεροπλάνο ότι καιρό κι αν κάνει, όση ώρα κι αν πάρει, ότι ώρα ή μέρα κι αν είναι, και που πρέπει ΚΑΘΕ φορά να κάνει άψογα τη δουλειά του για να μην πέσει το αεροπλάνο, δεν θα πω, γιατί παίρνει καλά λεφτά...

Για να μην μιλήσω και για τον εαυτό μου (και τους περισσότερους εδώ μέσα) και τι ωράρια χτυπάω και τι ώρες και μέρες μπορεί να έρθω στη δουλειά αν χρειαστεί...

Τεσπα... πιστεύω ότι έγινα κατανοητός.

Προφανώς είναι σημαντικότατη η δουλειά του εκπαιδευτικού, αλλά δεν σκοτώνονται κιόλας... Ούτε Κυριακή θα πάει στη δουλειά, ούτε στις 3 το βράδυ, ούτε θα πρέπει να πάει με την ψυχή στο στόμα πχ Αθήνα από Θεσσαλονίκη (και αν νομίζεις ότι αυτά πληρώνονται έξτρα, think again) γιατί καιγόμαστε, κτλ... Και τα Σ/Κ του τα έχει και τους 2+ μήνες το καλοκαίρι, και τα 15ήμερα Χριστούγεννα - Πάσχα...



sknipper έγραψε:]Κανένας δεν μπορεί να το καταλάβει μέχρι να του τύχει. Κάθε προσπάθεια εξήγησης αυτού σε άτεκνο είναι καταδικασμένη να αποτύχει αλλά καμία απολύτως εξήγηση δεν χρειάζεται πλέον σε όποιον κάνει το πρώτο του παιδί.
Όλες τις σχετικές ευχές και είθε να κοιμάστε όλοι καλά!


Συμφωνώ απολύτως! Δυστυχώς (για όσους δεν έχουν παιδιά), είναι πολύ εύκολο να εξηγήσεις τα ξενύχτια, την κούραση, κτλ, αλλά αδύνατο να εξηγήσεις τι παίρνεις από ένα παιδί, που είναι πραγματικά ανεκτίμητο... :inlove:


Εγώ έχω μία φωτογραφία από τη μεγάλη και μία τον μικρό με την ίδια ηλικία (περίπου 30 ημερών) να μου κρατάνε το μικρό δαχτυλάκι. Φαίνεται το παιδί και το χεράκι να κρατάει μία χοντρο-δαχτυλάρα... :inlove: Και είναι τόσο ίδιοι που τους ξεχωρίζω μόνο από τα ρούχα... :inlove: :lol:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#18972
markvag έγραψε:[
Προφανώς είναι σημαντικότατη η δουλειά του εκπαιδευτικού, αλλά δεν σκοτώνονται κιόλας... Ούτε Κυριακή θα πάει στη δουλειά, ούτε στις 3 το βράδυ, ούτε θα πρέπει να πάει με την ψυχή στο στόμα πχ Αθήνα από Θεσσαλονίκη (και αν νομίζεις ότι αυτά πληρώνονται έξτρα, think again) γιατί καιγόμαστε, κτλ... Και τα Σ/Κ του τα έχει και τους 2+ μήνες το καλοκαίρι, και τα 15ήμερα Χριστούγεννα - Πάσχα...

Xωρις να διαφωνω πουθενα με οσα λες μπορει να μην σκοτωνονται στην δουλεια αλλα δεν θελω να φανταστω με τι κεφαλι φτανουν στο σπιτι τους μετα απο 5-6 διδακτικες ωρες.
Γνωριζοντας το ποιον του γιου μου και 2-3 συμμαθητων του και γνωριζοντας οτι εχει αλλα 20 στην ταξη, πραγματικα την λυπαμαι :s_laughat
Άβαταρ μέλους
By markvag
#19047
Νίκος Παππάς έγραψε:Xωρις να διαφωνω πουθενα με οσα λες μπορει να μην σκοτωνονται στην δουλεια αλλα δεν θελω να φανταστω με τι κεφαλι φτανουν στο σπιτι τους μετα απο 5-6 διδακτικες ωρες.
Γνωριζοντας το ποιον του γιου μου και 2-3 συμμαθητων του και γνωριζοντας οτι εχει αλλα 20 στην ταξη, πραγματικα την λυπαμαι :s_laughat



Συμφωνώ, όπως επίσης συμφωνώ και με το ότι η δουλειά τους είναι πολύ σημαντική... Αλλά δεν είναι οι μόνοι (δυστυχώς).

Over and out και από εμένα! :)
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#19117
markvag έγραψε:Χαρά στο κουράγιο σου που κάθεσαι και γράφεις τέτοια σεντόνια...

Να σου μιλήσω για τον εργάτη στα μπάνια υδραργύρου που έχει 24 μέρες άδεια + Σ/Κ το χρόνο και είναι χειμώνα καλοκαίρι δίπλα στο καζάνι των 400βαθμών;;;; Για τον αποθηκάριο που είναι υπεύθυνος για αποθέματα αξίας αρκετών εκατομμυρίων και για το να παρακολουθεί να μη μείνει το εργοστάσιο, γιατί αν μείνει μιλάμε για 100άρια χιλιάρικα;;;;; Για τον μηχανικό που είναι καθημερινά πάνω από μηχανήματα που κάνουν απίστευτη φασαρία / ζέστη. Όλοι αυτοί εργάζονται 8-10 ώρες την ημέρα και παίρνουν από 600 έως 1500ευρώ / μήνα...

Για τον μηχανικό αεροσκαφών που θα φτιάξει το αεροπλάνο ότι καιρό κι αν κάνει, όση ώρα κι αν πάρει, ότι ώρα ή μέρα κι αν είναι, και που πρέπει ΚΑΘΕ φορά να κάνει άψογα τη δουλειά του για να μην πέσει το αεροπλάνο, δεν θα πω, γιατί παίρνει καλά λεφτά...

Για να μην μιλήσω και για τον εαυτό μου (και τους περισσότερους εδώ μέσα) και τι ωράρια χτυπάω και τι ώρες και μέρες μπορεί να έρθω στη δουλειά αν χρειαστεί...

Τεσπα... πιστεύω ότι έγινα κατανοητός.

Προφανώς είναι σημαντικότατη η δουλειά του εκπαιδευτικού, αλλά δεν σκοτώνονται κιόλας... Ούτε Κυριακή θα πάει στη δουλειά, ούτε στις 3 το βράδυ, ούτε θα πρέπει να πάει με την ψυχή στο στόμα πχ Αθήνα από Θεσσαλονίκη (και αν νομίζεις ότι αυτά πληρώνονται έξτρα, think again) γιατί καιγόμαστε, κτλ... Και τα Σ/Κ του τα έχει και τους 2+ μήνες το καλοκαίρι, και τα 15ήμερα Χριστούγεννα - Πάσχα...


Θα κάνω μόνο μερικές παρατηρήσεις σε αυτά που γράφεις:

1. Υπάρχει μια χαώδης διαφορά ανάμεσα στο δεν κάνουν τίποτε και στο σκοτώνονται στη δουλειά. Δεν ισχύει ούτε το ένα ούτε το άλλο.

2. Ο μισθός δεν προκύπτει από τον κίνδυνο της δουλειάς και μόνο ή από τη δυσκολία της. Πέρα από τις στρεβλώσεις που υπάρχουν σήμερα (και λόγω κρίσης), υπάρχουν παράγοντες που συντελούν στη διαμόρφωση του μισθού: δυσκολία εργασίας, ευθύνη, σωματική και ψυχική κόπωση, ωράριο, κοινωνική θέση, επιθυμίες και ανάγκες τις κοινωνίας κτλ.

3. Αν λάβεις υπόψη σου ότι για πολλούς εκπαιδευτικούς, με την υπάρχουσα σήμερα κατάσταση, το ωράριο είναι εν πολλοίς ένα απλό τυπικό χαρτί θα ξεκινήσεις από μια καλή βάση. Π.χ. εκδρομές (5 και 3 μέρες), όπου δουλεύει όπως κανείς άλλος εργαζόμενος, ειδικά στο Δημόσιο (ποιος μένει ξύπνιος 5 μέρες σερί με διαλείμματα ύπνου στα πούλμαν, αν υπάρχουν κι αυτά;) Μόνο κάτι καπετάνιοι σε φουρτούνες μένουν τόσες μέρες ξύπνιοι. Επισκέψεις, φιλοξενίες, υποχρεώσεις: π.χ. σε σχολείο που γνωρίζω έρχεται για ανταλλαγή (πολύ συνηθισμένο στην Αττική) σχολείο από εξωτερικό. Ποιος τον πληρώνει τον καθηγητή που θα τους γυρνάει 5 μέρες τα απογεύματα ανά την Αθήνα; Ποιος θα αναλάβει την ευθύνη να τους βγάλει όλους (μαθητές και γονείς και από τα δύο σχολεία) σε νυχτερινές εξόδους για να γνωρίσουν την ελληνική διασκέδαση; Είναι ακριβώς όπως οι εκδρομές: κάνεις τον καλό και τους βγάζεις έξω ελπίζοντας ότι δε θα είσαι αυτός στον οποίο θα τύχει η στραβή.

4. Αυτό που έχουν δείξει οι μελέτες διεθνώς είναι πως η πίεση ενός επαγγέλματος προέρχεται από τον αριθμό αποφάσεων που παίρνει ο εργαζόμενος κατά τη διάρκεια της εργασίας τους και, προφανώς, τη σοβαρότητα αυτών. Έτσι, λοιπόν, εννοείται πως ο ΑΓΕΣ εργάζεται ελάχιστα σε σχέση με τον φαντάρο 1ης γραμμής, αλλά πληρώνεται απείρως περισσότερο γιατί λαμβάνει και περισσότερες και πιο σοβαρές αποφάσεις. Το ίδιο και ο καρδιοχειρουργός: η δουλειά του έχει για τον ίδιο μηδενικό κίνδυνο (κάτι που δεν ισχύει για τον ανθρακωρύχο), αλλά απαιτεί τόσες και σοβαρές αποφάσεις που ο τυπικός εργάτης θα τις πάρει σε ένα μήνα. Αυτό πληρώνεται ο εκπαιδευτικός: την υπομονή να ακούει 25 άτομα να ρωτάνε για 5 ώρες τη μέρα και τη γνώση να διαχειριστεί τις ερωτήσεις αυτές : τι θα απαντήσει, πότε, γιατί, πώς.

5. Τις πρακτικές δυσκολίες που υπάρχουν (και τις έχω περιγράψει πολλές φορές) τις βλέπει το κράτος και αφήνει κάποιες καβάντζες (π.χ. κάνουν στραβά μάτια στο να μην είσαι στο σχολείο 8:00-14:00, αφού δεν έχει χώρο να κάτσεις) γιατί διαφορετικά δε θα πήγαινε κανείς για καθηγητής, αφού για τις ίδιες ώρες ορθοστασίας / σκοπιάς ο ΕΠΟΠ πληρώνεται περισσότερα (και, φυσικά, χωρίς προαπαιτούμενα προσόντα πλην του απολυτηρίου Λυκείου).

Γενικά, πρέπει να δούμε το θέμα και από πλευράς πολιτικής. Π.χ. ενιαίο μισθολόγιο έχει υπάρξει μόνο σε ελάχιστους υπαλλήλους του Δημοσίου μέχρι σήμερα. Γιατί, όμως, αυτό το κυνήγι προς τους εκπαιδευτικούς; Οι λόγοι προέρχονται από ψυχρούς υπολογισμούς: α) οι περισσότεροι ψηφίζουν αριστερά κόμματα, οπότε η παρούσα κατάσταση δεν έχει να κερδίσει κάτι αν τους βοηθήσει, β) αποτελούν τον μεγαλύτερο κλάδο μαζί με Ε.Δ. και Σ.Α. (αυτοί, όμως, είναι ψηφοφόροι), οπότε, αφού μπορούμε να τους συμπιέσουμε (αν περιορίσουμε Ε.Δ. και Σ.Α. θα έχουμε άνοδο κλοπών, πυρκαγιών, θανάτων, εισόδου μεταναστών κτλ και παράπονα από τους ίδιους = κοστίζουν σε ψήφους) θα το κάνουμε, γ) εφόσον δεν υπάρχει τρόπος να πιέσουν εκτός της απεργίας στις πανελλήνιες εξετάσεις που εύκολα τους βγάζεις φταίχτες για το σύστημα (λες και αν έρθουν Γερμανοί καθηγητές οι 10 θέσεις για 15 άτομα θα δώσουν διαφορετικά αποτελέσματα) + μια συνδικαλιστική ηγεσία (και έναν κλάδο γενικότερα) που έχει πλήρη άγνοια νόμου* και πολιτικής, είναι η πιο εύκολη λεία.

Ευχαριστώ.

* Σου λέει ο Δντης στην κατάληψη: πρέπει να είσαι στο σχολείο απέξω. Του απαντάς: πληρώνομαι για να είμαι μέσα, όχι έξω. Σου απαντάει: είσαι υπάλληλος και το πεζοδρόμιο είναι ο χώρος εργασίας σου. Απαντάς: αύριο θα τους κάνω μάθημα στο γήπεδο απέναντι. Σου απαντάει: μέσα στο σχολείο το μάθημα, εκεί δε γίνεται...!!!
Συνέχεια του παραπάνω:
Προϊστάμενος: Να περιμένεις απέξω και να κάνεις προσπάθειες να λήξουν την κατάληψη.
- Πώς; Τι να κάνω; Να τους μιλήσω; Αφού δε δέχονται, προσπάθησα 2 φορές και έφυγαν και όχι μόνον εγώ, αλλά και ο Δντης κι εσύ προσωπικά αποτύχατε, ποιο το νόημα να είμαι 3-4-5-6 ώρες όρθιος κουβαλώντας τσάντες με βιβλία, χωρίς ούτε καν τουαλέτα;
Προϊστάμενος: Κάνε κάτι να λήξει η κατάληψη.
Τηλέφωνο, στην ΕΛ.ΑΣ. μπροστά του:
- Καλημέρα, είμαι ο Χ εκπαιδευτικός και παίρνω εκ μέρους του Δντη κ. Υ και του προϊσταμένου της Δνσης κ. Ζ για να σας ενημερώσω ότι το τάδε σχολείο έχει κατάληψη και επιθυμούμε την επέμβασή σας για να ανοίξει το κτήριο. Να σας δώσω τον προϊστάμενο να σας μιλήσει και ο ίδιος
Προϊστάμενος: Καλημέρα, δεν επιθυμούμε επέμβασή σας, απλά αναφέρουμε το περιστατικό, γειά σας...!!!
Κλείνει το τηλέφωνο και επιτίθεται στον καθηγητή γιατί λειτούργησε παράτυπα...!!!
Βγάζεις άκρη ή είναι για γέλια οι άνθρωποι και οι καταστάσεις αυτές; Πιστεύει κανείς ότι γνωρίζουν το νόμο ή ότι ο νόμος έχει λάβει υπόψη του τις ειδικές συνθήκες ενός σχολείου που διαφέρει από ένα άλλο Δημόσιο κτήριο και την κατάληψή του; Και μόνο η διαφοροποίηση στην τιμωρία του αστυνομικού στην περίπτωση Γρηγορόπουλου (αν ήταν ένας από μας ή θα την είχε γλυτώσει ή θα έτρωγε 2 χρόνια εξαγοράσιμα) δείχνει ότι κάτι διαφορετικό παίζει με την παιδική ηλικία και τον τρόπο αντιμετώπισης που απαιτείται.

Σημείωση: το μεγάλο αρνητικό, που υπάρχει σε αρκετά σημαντικό ποσοστό καθηγητών, αλλά δεν μπορώ να πω αν αυτό είναι 10% ή 50% γιατί δεν έχω τα δεδομένα, είναι τα ιδιαίτερα. Η λύση που θα μπορούσε να βρεθεί, για εμένα, είναι απλή: παίρνεις άδεια να κάνεις ιδιαίτερο, αρκεί: α) να κόβεις αποδείξεις, όπως όσοι εργάζονται ως ιδιώτες, και β) να δηλώνεις σε ποιους κάνεις μάθημα, ώστε να είμαστε σίγουροι ότι δεν είναι μαθητές σου. Κατά τα άλλα, αν σε πιάσουμε να κάνεις χωρίς απόδειξη οι συνέπειες είναι απλές: α) απόλυση, β) €50.000 πρόστιμο χωρίς μα και μου, γ) άρση αδείας διδασκαλίας εφ' όρου ζωής.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#19310 Γενικά οι εκπαιδευτικοί αποτελούν βασικό παράγοντα πολιτιστικής ανόδου και θα έπρεπε να πληρώνονται περισσότερο και να χαίρουν περισσότερο σεβασμό.
Βέβαια και αυτοί θα έπρεπε να φέρονται με τρόπο που να οδηγεί στο σεβασμό.... Ποτέ δε φταίει μόνο η μία πλευρά.

Ένα ακόμα σημείο που έχει σημασία σε κάποιες περιπτώσεις είναι και τυχόν καταστάσεις υψηλού στρες. Πχ ο καρδιοχειρουργός λόγω αναμενόμενου μεγάλου πσοστού θανάτου των ασθενών του θα δεχτεί πολλές πιέσεις (μέχρι και καραμπίνα) από συγγενείς και πολλές μηνύσεις και δικαστήρια. Δεν ξεπληρώνονται αυτά.

Γενικά η ψυχολογική βία που στην Ελλάδα την περνάμε (σε πάρα πολλούς, σχεδόν όλους τους χώρους εργασίας) στο ντούκου, στο εξωτερικό χαίρει μεγάλης εκτίμησης. Πρέπει να μπορείς να εργαστείς χωρίς να δέχεσαι πιέσεις. Με πιέζεις να σου τελειώσω τα χαρτιά σου ή μου ύψωσες τη φωνή, έρχεται ο σεκιουριτάς και σε μάζεψε. Κάποτε, φρέσκος στη ξενιτιά που έκανα το λάθος να διακόψω υπάλληλο την ώρα του μεσημεριανού της διαλείμματος (είχε βγάλει το κατιτίς της και τσιμπολόγαγε στο γραφείο της) με πήρε και με σήκωσε. Όταν πήγα αργότερα ήταν μέσα στα μέλια, καταλαβαίνεις ήμουν στο διάλειμμά μου, ναι ναι συγνώμη που σας ενόχλησα...
Άβαταρ μέλους
By 2014
#20058
sknipper έγραψε:Γενικά οι εκπαιδευτικοί αποτελούν βασικό παράγοντα πολιτιστικής ανόδου και θα έπρεπε να πληρώνονται περισσότερο και να χαίρουν περισσότερο σεβασμό.

Περισσότερο από ... ;;;
Κ αυτό, που μπαίνουν στην ίδια πρόταση ο πολιτισμός, ο σεβασμός κ τα λ7, εμένα προσωπικά με ξεπερνάει.
Κ είμαστε κ :offtopic:
Άβαταρ μέλους
By nEK
#20080
2014 έγραψε:
sknipper έγραψε:Γενικά οι εκπαιδευτικοί αποτελούν βασικό παράγοντα πολιτιστικής ανόδου και θα έπρεπε να πληρώνονται περισσότερο και να χαίρουν περισσότερο σεβασμό.

Περισσότερο από ... ;;;
Κ αυτό, που μπαίνουν στην ίδια πρόταση ο πολιτισμός, ο σεβασμός κ τα λ7, εμένα προσωπικά με ξεπερνάει.
Κ είμαστε κ :offtopic:


Αυτο. Δηλαδη για να δειξει ο καθε εκπαιδευτικος σεβασμο στη δουλεια του στο οτι προσφερει γνωσεις αλλα και παιδεια στα μαθητουδια θα πρεπει να πληρωνεται καλα/αδρα/εξτρα οπως θες πεστο.
Αντιστοιχα και ο δικηγορος για να κανει αυτο που πρεπει, ο γιατρος κλπ.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#20358
2014 έγραψε:Περισσότερο από ... ;;;
Κ αυτό, που μπαίνουν στην ίδια πρόταση ο πολιτισμός, ο σεβασμός κ τα λ7, εμένα προσωπικά με ξεπερνάει.
Κ είμαστε κ :offtopic:


Περισσότερο από αυτό που πληρώνονται σήμερα. Θα σου δώσω δύο παραδείγματα και θα δεις αφενός γιατί το χρήμα είναι βασικός παράγοντας για να κάνει κάποιος σωστά τη δουλειά του και γιατί δημιουργεί και σεβασμό.

Τυπικός εκπαιδευτικός με απλό πτυχίο, πετυχαίνει στον ΑΣΕΠ και, κλασσικά, διορίζεται σε κάποιο νησί (τυπικό σενάριο και θα υποθέσουμε μεσαίο νησί, όχι μικρό, όπως η Δονούσα, ή πολύ μεγάλο, όπως η Ρόδος). Πρώτος μισθός €690 + €70 λόγω νησιού = €760. Συνήθως παρουσιάζεσαι τέλος Αυγούστου και ο μισθός μπαίνει (την 1η φορά) μαζεμένος 13 ή 26/9. Μετά, ο μισθός μπαίνει, όπως σε όλους, 13 και 26 εκάστου μηνός.Με το που παρουσιάζεσαι (κλασσικά για Κυκλάδες στη Σύρο) πας το πρωί, υπογράφεις, ορκίζεσαι κτλ και φεύγεις, αν προλάβεις, με το μεσημεριανό ή αλλιώς με το βραδινό (έχει ακόμη βραδινό τον Αύγουστο). Από 1/9 αρχίζει η εισαγωγική επιμόρφωση νεοδιόριστων που γίνεται είτε στη Σύρο, είτε στον Πειραιά (ανάλογα τη χρονιά και τα άτομα, συνήθως, όμως, Πειραιά τα τελευταία χρόνια - όσο έκαναν διορισμούς). Πηγαίνεις και παρακολουθείς, ενώ περιμένεις πού θα σε τοποθετήσουν (από αυτά που έχεις δηλώσει), ανάλογα με την περιοχή που έχεις επιλέξει (Α΄, Β΄, Γ΄ και Δ΄ Κυκλάδων με την Δ΄ να είναι η πιο προνομιακή λόγω καλύτερων νησιών ως Μ.Ο. - όπου και να πας, εκτός Κύθνου, έχεις καλές συγκοινωνίες όλο το χρόνο, ενώ δεν υπάρχουν Θηρασιές κλπ ξερονήσια). Συνήθως, με το που τελειώνει η εισαγωγική επιμόρφωση* (της πλάκας) μαθαίνεις και πού θα πας. Επίσης συνήθως, επειδή αυτή κρατάει 10 ημέρες περίπου, την έχουν αρχίσει κάπου Τετάρτη και λήγει κάπου Σάββατο, οπότε και πρέπει να ετοιμαστείς για να ταξιδέψεις στο νησί που θα σε στείλουν την Κυριακή για να παρουσιαστείς στο σχολείο τη Δευτέρα. Κυριακή φεύγεις για το νησί - βρίσκεις επιτόπου ή έχεις κλείσει ένα ξενοδοχείο - και Δευτέρα πρωί ή Κυριακή απόγευμα (ανάλογα το πότε θα φτάσεις) αρχίζεις το ψάξιμο για σπίτι. Σπίτια βρίσκεις από €120 που είναι τρώγλες έως και €500 που έχουν και τζακούζι (εκτός δυνατοτήτων). Ο τυπικός εκπαιδευτικός θα βρει ένα σπίτι με τιμή €150-250 (ανάλογα το νησί και με εξαίρεση την Μύκονο που ξεκινάνε από €250) επιπλωμένο και μονόχωρο ή δίχωρο. Ανάλογα το νησί θα χρειαστεί να έχεις αυτοκίνητο για να κινείσαι για το σχολείο που βρίσκεται συνήθως εκτός χώρας ή σε οικισμό διαφορετικό από αυτόν που μένεις (π.χ. Κύθνος - και μην πεις να μείνεις εκεί γιατί, δυστυχώς, ή δε θα βρίσκεις ή δε θα υπάρχει καθόλου παρέα = μόνο ντόπιοι). Εξαίρεση σε αυτό η Τήνος, άντε και η χώρα της Άνδρου**. Τυπικό ενοίκιο, λοιπόν, €200 + €27 το Internet του OTE (δεν υπάρχουν εναλλακτικοί ή σε συνδέουν μετά από 1000 χρόνια, άλλωστε όλοι σε καμπίνες του ΟΤΕ πέφτουν στα νησιά). Ρεύμα, επειδή κεντρική θέρμανση δεν υπάρχει (σπάνιο να βρεις καλοριφέρ), έρχεται τυπικά €40 / μήνα για μια κλασσική χρονιά (Μ.Ο. καθώς το 2011-12 με το κρύο που είχε ήταν πολύ παραπάνω, ενώ τα 2012-14 με την καλοκαιρία πιο κάτω). Νερό, αν εξαιρέσουμε τη Μύκονο (έχει κάτι ιδιωτικά νερουλάδικα με εξαιρετικά μεγάλες τιμές), πληρώνεις €10 το μήνα, αν μαγειρεύεις κιόλας με αυτό (μερικοί το ρισκάρουν). Σε αυτά πρέπει να προσθέσεις και το εμφιαλωμένο που σου έρχεται €10-30 / μήνα (Ζαρός Κρήτης με €2 η εξάδα με μπουκάλια 2L), ανάλογα αν πίνεις 2L την ημέρα (όπως όλοι οι άνθρωποι) ή 6L που πίνω εγώ. Άρα, τυπικά έξοδα του μήνα: 200 + 27 + 40 + 10 +10 = €287. Έτσι, μένουν €473 για να πληρώσεις φαγητό, μετακινήσεις, βενζίνες και λοιπά έξοδα αυτοκινήτου και να έχεις και προσωπικά έξοδα (π.χ. κινητά, ρουχισμός κτλ). Τυπικά, επίσης, ο εκπαιδευτικός οδηγεί Opel Corsa D (αγορασμένο από τον μπαμπά) και διανύει (τυπικά μιλάμε πάντα) 20km την ημέρα για τις δουλειές του (σχολείο, super market, παραλία / καφέδες, λιμάνια κτλ). Άρα, στο 10μηνο στο νησί χρειάζεται περίπου: 8 L/100km * 8 μήνες * 30 ημέρες / μήνα * 20km / ημέρα = 400L καύσιμο (στο περίπου) * 1,8 €/L = €700 σε βενζίνες το χρόνο. Σε αυτά πρέπει να προσθέσεις και €400 σε ασφάλεια, €200 σε τέλη κυκλοφορίας, €200 σε service (σε συνεργείο, όχι αντιπροσωπεία) και €200 σε βλάβες, λάστιχα κτλ = €1000. Το χρόνο βγάζεις 12 μήνες * €760 / μήνα = €9120. Αφαιρούμε 10 μήνες * €287 / μήνα + €1000 + €700 = €4570 που είναι τα έξοδα κίνησης αυτοκινήτου και 6 φορές καράβι * €30 εισιτήριο επιβάτη + €60 αυτοκινήτου = €540. Πόσα μένουν, λοιπόν, στο χέρι; 9120 - 4570 - 540 = €4010 / έτος / 12 μήνες / έτος = €334 / μήνα για προσωπικά έξοδα. Όπως καταλαβαίνεις είναι αδύνατον να ζήσεις με €11 / ημέρα σε ξένο τόπο (χωρίς να ξεχνάμε ότι το χειμώνα που πληρώνεις τους περισσότερους λογαριασμούς αυτά τα χρήματα είναι πολύ λιγότερα), όπου πρέπει να προσέχεις ακόμη και τι θα ψωνίσεις και πότε για να μην χαλάσει όταν θα φύγεις Χριστούγεννα, Πάσχα και καλοκαίρι. Μετά από αυτά καταλαβαίνεις ότι η ζωή μόνο αξιοπρεπής δεν είναι και αυτό που δίνει λίγο κουράγιο και χαρά είναι όταν οι Δντες κάνουν τα στραβά μάτια και σε αφήνουν να φύγεις π.χ. στις 27/10 που είναι γιορτή (αν πέφτει τριήμερο ή τετραήμερο και είσαι σε νησί με κατάλληλη συγκοινωνία και αν υπάρχουν ντόπιοι καθηγητές που θα αναλάβουν τη γιορτή χωρίς γκρίνιες), οπότε, αν είσαι από κοντά (π.χ. Αττική, Βοιωτία, Κορινθία κτλ) θα δεις κανέναν γνωστό ή συγγενή, πληρώνοντας, όμως, τα έξοδα μετακίνησης μπρος - πίσω. Αν αυτό το λες ζωή και όχι βασανιστήριο τότε δεν υπάρχει κοινό σημείο επαφής. Τυχεροί αυτοί στα μικρά νησιά που δεν υπάρχουν φροντιστήρια, οπότε κάνουν κανένα μάθημα και παίρνουν κανένα χρήμα, όσα δώσουν οι γονείς δηλαδή.

Η διαδικασία αυτή επαναλαμβάνεται κάθε χρόνο μέχρι του σημείου που θα βρεις οργανική σε κάποιο νησί, οπότε θα μπορείς να κάνεις προγραμματισμό για παραπάνω από 10 μήνες. Πρακτικά, όμως, αυτό δε γίνεται ποτέ γιατί, όταν πια έχεις τοποθετηθεί και χαρεί, θα σου έρθει μετάθεση για άλλη περιοχή (από αυτές που κάθε χρόνο δηλώνεις), οπότε θα ξεκινήσεις από την αρχή, εκτός κι αν πας σπίτι σου και σωθείς (λέμε τώρα).

Πάμε, τώρα, να δούμε γιατί το χρήμα δημιουργεί σεβασμό και αντίστοιχη συμπεριφορά. Έχεις γράψει έχοντας στο μυαλό σου τον τυπικό εκπαιδευτικό της Αθήνας, αλλά ξεχνάς τα νησιά με τον τουρισμό και ξεχνάς και τα σχολεία που δεν είναι τυπικά των Αθηνών (π.χ. ξεχνάς ότι υπάρχει εκτός από το 12ο ΓΕΛ Πειραιά και το ΤΕΛ Καμινίων ή Περάματος). Αν πας, λοιπόν, σε νησί και σε ΕΠΑ.Λ., τότε αρχίζει το πανηγύρι. Τυπικός μαθητής το καλοκαίρι δουλεύει βοηθός σερβιτόρου σε ταβέρνα (ξεχνάω ότι μπορεί να είναι του πατέρα του, ξεχνάω Μύκονο, Πάρο, Σαντορίνη κτλ για να μην σε φέρω σε δύσκολη θέση) και βγάζει, χοντρικά €5-10.000 από μισθούς και φιλοδωρήματα. Θα του μείνουν τα μισά και τον Σεπτέμβριο θα έρθει και θα σου πει: "Δάσκαλε, το καλοκαίρι αγόρασα νέα μηχανή με τα λεφτά από την ταβέρνα. Κοίτα μην μας βάζεις απουσίες τον Σεπτέμβριο γιατί έχω ακόμη μία δόση να πληρώσω και θέλω να δουλέψω και τώρα". Ακόμη χειρότερα θα σου πει: "Βρε κακομοίρη (οι θρασείς), που βγάζω σε 3 μήνες όσα βγάζεις εσύ το χρόνο, θες και να με κόψεις; Πας καλά; Δε θέλω να σπουδάσω, δε θέλω να διαβάσω, το χαρτί θέλω για να μην φωνάζει η μάνα μου, κατάλαβες; Παράτα με τώρα...!!!" Και αυτό το κλίμα συνεχίζεται σε όλα τα επίπεδα, όσο σοβαρός και να είσαι. Μια ζωή θα είσαι ο καθηγητάκος που πεινάει και προσπαθεί να το παίξει κάποιος με τα αρχαία του ή τις εξισώσεις του. Αν βάλεις στο παιχνίδι και την Α/θμια εκπαίδευση, τότε είναι για γέλια η κατάσταση. Οι κοπέλες είναι μικρές, πολλές αναπληρώτριες, θέλουν διασκέδαση, με καθηγητές δεν μπορούν να βγουν (λόγω έλλειψης ρευστού), οπότε καταλήγουν να κάνουν παρέα με ντόπιους οι οποίοι, στη συνέχεια, κοροϊδεύουν και τους καθηγητές από τους οποίους έφαγαν τις γκόμενες και τις δασκαλίτσες τις οποίες υπερηφανεύονται ότι "πήδηξαν".

Σου αρκούν αυτά ή θες να συνεχίσω; Μπορώ να γράφω για μέρες τέτοια πράγματα και για κάθε ένα που θα ρωτάς θα σου εξηγώ και από μία κατάσταση αντίστοιχη.

Ευχαριστώ.

* Διδάσκουν διοικητικά, παιδαγωγικά και νομικά θέματα, τόσο γρήγορα και χωρίς προετοιμασία που στο τέλος δε θυμάσαι τίποτε. Αυτοί (οι Σύμβουλοι) λένε ότι τα είπαν και οι καθηγητές ότι τα άκουσαν και όλοι είναι ευχαριστημένοι.

** Να σε έχουν τοποθετήσει στη Χώρα της Άνδρου, να είσαι Φιλόλογος και να σου λένε πήγαινε για 4 ώρες στο ΕΠΑ.Λ. που στεγάζεται (ένα μέρος του) στο Κόρθι που απέχει 22km και για άλλες 8 ώρες στο Γυμνάσιο με Λυκειακές τάξεις στο Γαύριο που απέχει 35km. Όλα αυτά αν δηλώσεις ότι έχεις δικό σου αυτοκίνητο. Ποιος πληρώνει τις βενζίνες; Κανείς γιατί ο νόμος λέει ότι εντός ορίων Δήμου (κάθε νησί είναι Δήμος πλέον) δεν σου πληρώνουν μεταφορικά. Εκεί να σε δω τι κάνεις μετά.

Σημείωση: έκανα μια παράληψη στον ΟΤΕ. Αν, όπως συνήθως συμβαίνει, τον επόμενο χρόνο πας για άλλο νησί, πρέπει να τον κόψεις το καλοκαίρι και να πληρώσεις πρόστιμο, οπότε πρέπει να υπολογίσουμε +2 μήνες * €27 ως έξοδα, αλλά αυτό το παραλείπω.