Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By edmond
#350794 Απ' όταν τελείωσα το λύκειο είχα κάνει αίτηση για υπαξ αεροπορίας 3 φορές αλλά φυσικά τίποτα. Αφ' ότου τελείωσα το στρατιωτικό ήμουν σεκιουριτάς(στο πάρκινγκ βασικά) στο Village cinemas στον Ρέντη. Ορέξεις υπήρχαν τότε...
Τα τελευταία 14 χρόνια εργάζομαι σε εταιρία που εμπορεύεται οτιδήποτε έχει σχέση με το νερό. Από ένα λαστιχάκι μέχρι μηχανήματα και εξοπλισμούς δημοσίων έργων. Εν ολίγης ύδρευση-άρδευση-αποχέτευση και λίγο απο θέρμανση.

Meanwhile.
Το 2006 περίπου οι 4Τ ζητούσαν συντάκτη και φωτογράφο. Τσίμπησα φυσικά μιας και έμοιαζε με όνειρο αυτή η δουλειά και πήγα στα γραφεία στο Κορωπί(τότε). Για συντάκτης φυσικά. Με "ανέλαβε" ο Μ. Σταυρόπουλος να μου εξηγήσει το τι και πως.
- Ξέρεις απο μηχανολογία; Τι είναι ας πούμε αμορτισέρ ή εκκεντροφόρος ή ξερωγωτι;
- Ξέρω, μηχανικός-μηχανολόγος δεν είμαι φυσικά.
- Δεν πειράζει, θα τα μάθεις στην πορεία. Γερμανικά ξέρεις;
- Όχι δεν ξέρω.
- Δεν πειράζει θα τα μάθεις στην πορεία.

Προφανώς ζητούσαν απεγνωσμένα να πάρουν κάποιον. Ωστώσο μόλις ξεκινήσαμε να αναλύουμε το οικονομικό, όλα απομυθοποιήθηκαν. Θα έπρεπε εν ολίγης να είμαι συνέχεια σε ενα αεροπλάνο και να παίρνω μεικτά όσα έπαιρνα καθαρά τότε και ακόμα λιγότερα. Ψιλοστράβωσα και άρχισα να τα μασάω. Με είδε ο ΜΣ βλοσυρό καθώς ήμουν και μου είπε πως καμιά φορά τα όνειρα πρέπει να παραμένουν όνειρα. Για κερασάκι ανοίγει η πόρτα του γραφείου του και μπαίνει ο Μεγάλος. Ναι σωστά καταλάβατε, ο Καββαθάς ήταν. Λιγάκι μεσόκοπος ήταν με μπόλικα παραπανίσια κιλά, μακρύ μαλλί πιασμένο κοτσίδα! Γενικά έβγαζε μια κούραση, όμως αυτό δεν με εμπόδισε να τιναχτώ απο την καρέκλα και αφού μας σύστησε ο ΜΣ έκανα μια χειραψία την οποία λογικά δεν θα την ξεχάσω ποτέ μου. Φεύγοντας ύστερα απο 5 λεπτά και αφού με ξεπροβόδισαν και οι δυο τους(!!!) ο ΜΣ μου ζήτησε να του στείλω ενα κείμενο πάνω σε μια Μ3 Ε46 που είχε δοκιμάσει το περιοδικό στο προηγούμενο τεύχος, με δικά μου λόγια φυσικά. Απο πείσμα και μόνο -αν και είχα πάρει την απόφαση μου- του το έστειλα και την ίδια μέρα κιόλας με πήρε για να με ρωτήσει αν είχα αλλάξει γνώμη. Τα υπόλοιπα βρίσκονται στις πρώτες γραμμές του μίνι σεντονιού.
Αν το έχω μετανιώσει; δεν νομίζω και αν κρίνω και απο τα μετέπειτα σκαμπανεβάσματα του περιοδικού μαζί με μπόλικους μήνες απληρωσιάς, μάλλον καλά έκανα. Για το οτι έπρεπε βέβαια να είμαι και όλη την ώρα εκτός, δεν το βάζω καν στην ζυγαριά.

ΥΓ. Φεύγοντας απο τα γραφεία σκοντάφτουμε πάνω στον ΣΧ. Ούτε που να τον κλάσει ο boss... :shifty: Μου φάνηκε κάπως τότε...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#350810 Άν τα λεφτά ήταν καλά , φυσικά και δε θα έφταναν στο σημείο να βάλουν αγγελία στο περιοδικό , θα είχε βρεθεί ήδη κάποιος . Από την άλλη για κάποιον χωρίς οικογενειακά έξοδα , με "τρέλα" για το αυτοκίνητο θα ήταν Η ευκαιρία. Πάντως όλο το σκηνικό μου φαίνεται απίστευτο , σαν την ξανθιά υπερ-γκόμενα που δεν τολμάει να την πλησιάσει κανείς κι αυτή "πέφτει" στον πρώτο που της κάνει πρόταση . Έίχα δει την αγγελία στο περιοδικό αλλά μη έχοντας πτυχίο μηχανολογίας δεν έδωσα σημασία.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#351028 Οι μύθοι υπάρχουν για να καταρρίπτονται, παρόλα αυτά αφήνουν ένα κατακάθι, μια πίκρα στους ρομαντικούς, όσον αφορά τώρα τις τεχνικές εκδόσεις πάντα είχα την εντύπωση ότι έφυγαν οι πολύ αξιόλογοι συντάκτες που είχαν οι 4Τ και ο ΗΧΟΣ για το οικονομικό.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#351037 Μπράβο συγχαρητήρια και πάντα επιτυχίες. Θέλει τόλμη μερικές φορές, αλλά από τον καναπέ δε γίνεται τίποτα.
Άβαταρ μέλους
By otso
#351077 edmond ωραιος
εισαι ευχαριστημενος απο την δουλεια σου και τις απολαβες τωρα;

πλακα πλακα πολυ χρησιμο τοπικ , τωρα ξερουμε που να την πεσουμε αμα θελουμε σωληνες. φρενα ,μαγνητες ,πυρηνικά αποβλητα.
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#351085
otso έγραψε:
αμα θελουμε σωληνες. φρενα ,μαγνητες ,πυρηνικά αποβλητα.


Άλλο ενα πρωινό Πέμπτης.

< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#351148
QsisVTS έγραψε:αυτό τι κάνει; φτιάχνει σμούθιες από πάμπερς; :hmmm:

Το συγκεκριμένο που έβαλε ο jacob, ναι. Υπάρχουν και πιο οικονομικά --> http://www.babygearlab.com/Diaper-Pail- ... amp-Deluxe
Άβαταρ μέλους
By edmond
#351322 @otso δεν έχω παράπονο απο την δουλειά μου. Πληρώνομαι καλά σε σχέση και με την εποχή, τετραψήφιο δείχνει το "τσέκ" κάθε μήνα, πληρώνομαι υπερωρίες(σπάνιο γενικά στην πιάτσα), παίρνω το φορτηγό σπίτι μου μολις σχολάσω κατευθείαν απο το δρομολόγιο και το πρωί της επομένης βγαίνω για το επόμενο χωρίς να χρειάζεται να περάσω απο έδρα. Α και εξίσου σημαντικό, κάθε φορά που πληρώνομαι, το αφεντικό δεν με κοιτάζει στραβά λες και του πήδηξα την μάνα, γυναίκα, κόρη καιγωδενξερωτι. Ίσα ίσα που έχει ζητήσει και συγνώμη αν τυχόν του ξεφύγει καμιά μέρα λόγο φόρτου εργασίας.
Ιδανικά όλα; Όχι βέβαια, μιας και έχω φάει μπόλικα παλούκια μέχρι τώρα και είναι σίγουρο πως θα ξαναφάω, απλά έχουν πέσει και οι δουλειές και είναι όλα πιο "ελεγχόμενα" απο άποψη όγκου δουλειάς. Ωστόσο και κουβαλήματα πέφτουν και ζόρια για τήρηση ορισμένων χρονοδιαγραμμάτων και κλήσεις έχω πληρώσει (για δικές μου |λογοκρισία| φυσικά).
Δεν έχω αυταπάτες βέβαια για το αν δικαιούμαι ή όχι κάτι καλύτερο. Δεν έχω σπουδάσει κάτι για να πω οτι πρέπει να "επαναπαυτώ" σε μια "ειδικότητα" και να πρέπει να περιμένω ααααν μου κάτσει. Η πραγματικότητα -για όποιον την κατανοεί- δεν χαρίζεται σε κανέναν που δεν έχει προσπαθήσει για κάτι. Εκτός κι αν έχεις κληρονομήσει κάτι πακέτα ή παίρνεις τα νοίκια σου και αράζεις.