Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#222457
Giuseppe Busso έγραψε:Εδώ μπορείτε να δείτε τι παράγω.
https://www.facebook.com/glyfitzouria.anna/

Εικόνα

Τι λες τωρα!!!!!! Με τετοια μεγαλωσα!! Καθε απογευμα μου εδινε ο παππους 1 δραχμη και πηγαινα στο ψιλικατζηδικο της γειτονιας να παρω φιρικι με καραμελα. :s_thumbsup :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#222458 Αρχικα ως μηχανικος σε κατασκευαστικες-τεχνικες εταιρειες και τα τελευταια 2 χρονια σε software εταιρειες. Εχω περασει απο διαφορες θεσεις...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#222462 Μπούσο το concept "οικογενειακή επιχείρηση" έχει εξ' ορισμού συγκεκριμένα όρια ανεξαρτήτως όρεξης/ταλέντου/καύλας/δουλειάς των ιδιοκτητών.

Πρέπει να συνεργαστείτε με διαφημιστική αν δεν το έχετε κάνει ήδη.

Και δεν αναφέρομαι σε κάποιον που θα σου εκτυπώσει 10 φυλλάδια και θα σου φτιάξει 3 ποστ στο fb.
Μη σε τρομάζει η λέξη "διαφημιστική" (σε κάποιους δημιουργεί συνειρμούς για πακτωλούς χρημάτων).

Αν χρειάζεσαι βοήθεια με πιεμάρεις.
Άβαταρ μέλους
By criuser
#222487 Μπούσο μπράβο για την αγάπη που έχεις στην δουλειά σου , αλλά και αυτό στο ανταποδίδει .

Η δημιουργία κάποιου πράγματος , είναι κάτι που όσοι κάνουν άλλες δουλειές δεν μπορούν να το φανταστούν .
Άβαταρ μέλους
By dimik
#222519 Busso είσαι από τους επαγγελματίες που πραγματικά χαίρομαι, αναλαμβάνεις κάτι οικογενειακό-παραδοσιακό-οχι mainstream, προσπαθείς και από ότι φαίνεται καταφέρνεις να το ανεβάσεις αρκετά επίπεδα.
Respect από μένα και δεν σου κρύβω ότι ζηλεύω το γεγονός ότι δεν είχα κι εγώ μια οικογενειακή επιχείρηση τέτοιου είδους να δίνω το είναι μου. :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By gianik
#222536
Geo f1 έγραψε:Θελω να παραξεις κατι πολυ ειδικο για μενα να γλυψω ....




Νομιζω το ποστ της ημερας... :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#222549 Παιδιά σας ευχαριστώ όλους θερμά για τα όμορφα λόγια σας. Ομολογώ ότι δεν το περίμενα...
Και στα παιδιά που μου έστειλαν πμ.
Επιφυλάσσομαι να σας κάνω να γλύψετε :s_cool στην επόμενη συνάντηση!

ΥΓ: Όταν είχα ξεκινήσει να μπαίνω σε forum, είχα σκεφτεί το nickname μου να είναι lollipopman, αλλά λέω άσε, καλύτερα να με θεωρούν "κολλημένο" :shifty: ιταλόφιλο, παρά να νομίζουν ότι δουλεύω στα pit stop της Formula 1 :lol:
Άβαταρ μέλους
By pik.
#222560
Geo f1 έγραψε:Οντως μπραβο Μπουσε παιδι μου.
Θελω να παραξεις κατι πολυ ειδικο για μενα να γλυψω :lol: :lol: :lol:

Και ο ντριφτερ με ταξιδεψε παντως

Οντως ο busso εγραψε!
Μπραβο Γιαννη εισαι ηρωας και σου αξιζουν congrats.
Πολυ δυσκολο αυτο που κανεις,οταν ξαναερθω απο Αθηνα θελω να τα πουμε και να περασω απο την επιχειρηση σου!
εισαι αυτο που λενε στην Ιταλια artigiano και βασικα εχεις Bottega. Και αυτο απο μονο του λεει πολλα.Σου ευχομαι να δωσεις στα παιδια σου αυτο που σου εδωσαν οι δικοι σου.Ακουγεται πολυ ομορφο!

Geo...τι ειπες παλι ρε ατομο...τελικα εχεις ταλεντο να .... :shifty:


ας πω και εγω τα δικα μου...
Ο παππους μου ηταν βασικα κτηματιας στην Κερκυρα.Εκανε εκμεταλλευση ελιας και ηταν παραγωγος λαδιου.
Δεν προλαβα να τον γνωρισω ομως οταν ημουν μικρος προσπαθουσα να διαβασω καποια εγγραφα που ειχε σε ξενη γλωσσα,ηταν κατι συμβολαια του πατρικου που ηταν στην Ιταλικη απο το 1471 απο Ιταλο συμβολαιογραφο.Τοτε η Κερκυρα ηταν ευτυχως ακομα Βενετσιανικη...
αναρωτιωμουν τι σκατα γλωσσα εινα αυτη,ποσο ασχημη ειναι και ποσο δυσκολη...μικρος γαρ... :oops:
Ο πατερας μου δεν ασχοληθηκε ποτέ με την παραγωγη ,ηταν αστυνομος στην διωξη ναρκωτικων σε Αθηνα και Κερκυρα και βασικα άφησε τα κτηματα και η περιουσια μειωθηκε.

Οταν μικρος πηγαινα στον παιδιατρο μου ,ωντας μαθητης Αγγλικων σε μια αγγλιδα ,προσπαθουσα να διαβασω την λεξη που εγραφε στην πινακιδα του:Bologna.
Τι σκατα λεξη ηταν αυτη;Πως προφερεται στα αγγλικα; Μπολογκνα;Που ειναι αυτο το γελοιο μερος με αυτο το αστειο ονομα; :yahoo:
Τα χρονια περνουσαν,και βασικα μπορουσα να σπουδασω ο,τι ηθελα γιατι ημουν ο σπασικλας σε ολα τα μαθητικα μου χρονια. :s_biggrin :s_tongue
Ο μαθηματικος μου με παρακαλουσε να γινω μηχανικος και να φυγω αμερικη,ημουν Νο1 στην μαθηματικη εταιρια στην Κερκυρα. :ninja:
Ομως νομιζα οτι τα μαθηματικα ηταν ευκολα.
Απο την αλλη να ασχοληθω με τις ελιες δεν με εβλεπα,τοτε υπηρχε ρευμα ολοι να σπουδαζουν και ο πατερας μου δεν μου ειπε οχι.
Ουτε αστυνομικος ηθελα να γινω,σαν τον πατερα μου,ουτε σαν τον άλλο παππου μου μηχανικος στον ΟΤΕ.

Η τυχη ηθελε να επιλεξω την πολη που μικρος δεν μπορουσα να προφερω σωστα για να τελειωσω το ιδιο Πανεπιστημιο και σχολη με τον παιδιατρο μου.
Ειμαι γιατρος και εχω τελειωσει medicina interna(εσωτερικη ιατρικη) και τωρα ξεκινησα και γενικη χειρουργικη.
Σπουδασα ,τελειωσα και εργαζομαι στον ιδιο χωρο των δημοσιων νοσοκομειων στην Μπολωνια .
εχω δουλεψει στο Λονδινο και στο Παρισι εκτος Ιταλιας ενω στην Ιταλια εκτος απο Μπολωνια ημουν και στη Padova-Venezia.
Η δουλεια μου με γεμιζει ,μου αρεσει και καθε μερα την βλεπω σαν προκληση.Προσπαθω να σεβομαι τους ασθενεις και εχω ερθει πολλες φορες σε συγκρουση ακομα και με καθηγητες οταν θεωρησα οτι ελεγαν μαλακιες,πραγμα που το εχω πληρωσει.

Μου λειπει οικτρα ομως ο ερωτας της ζωης μου,η Κερκυρα. :sorry:
ευτυχως η ποιοτητα ζωης στην Β. Ιταλια σε ολους τους τομεις ειναι κατα πολυ ανωτερη του ΜΟ της ΕΕ οποτε και ακομα ειμαι εδω.

ΥΓ. λατρευω τις emiliane...και δεν αναφερομαι μονο στις Lamborghini,Maserati και Ferrari... :innocent: :shifty: :lol:
Άβαταρ μέλους
By an.
#222568
Anonymous Founder έγραψε:Μην πλακωθείτε και εδώ ε; :lol:
Εγώ πάλι κάνω μία δουλειά που μου επέτρεψε ν' αποφύγω να κάνω άλλες πολύ πιο δυσάρεστες. :lol:
Δεν είναι ότι δεν μου αρέσει ή δεν είμαι καλός, αλλά προφανώς και αν μπορούσα να μην την κάνω, θα ήμουν καλύτερα. Η μόνη δουλειά που θα ήθελα να κάνω και είμαι πραγματικά φτιαγμένος γι' αυτήν, είναι αυτή που κάνει ο Dan Bilzerian.
Επειδή δεν ξέρω τόσο καλό πόκερ όπως ο Dan, ούτε πόσο μάλλον γεννήθηκα πλούσιος αφού ο πατέρας μου δεν κατάφερε ποτέ να έχει τα λεφτά του δικού του, αναγκάστηκα να γίνω Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και να δουλέψω σε διάφορες εταιρείες πουλώντας το σαρκίο μου στην υψηλοτερη τιμή.
Τα τελευταία χρόνια ασχολούμαι με ITS (Intelligent Transportation Systems) στο Qatar, έχοντας την τεράστια τύχη να μην μένω εκεί. Πιο πριν δούλεψα σε έργα Oil & Gas, φτιάχνοντας πίνακες αυτοματισμού για μετρητικούς σταθμούς φυσικου αερίου, ενώ πιο πριν έκανα integration στους ελληνικούς δρόμους, φτιάχνοντας SCADA, CCTV, δίκτυα, τηλέφωνα, loop detectors, πυρανιχνεύσεις, τηλεφωνία, και κάμποσα άλλα που θα κουράσουν (μάλλον ήδη το έκαναν). Έχω περάσει και από προγραμματιστής ένα φεγγάρι, αλλά δεν είναι το φόρτε μου.
Θα ήθελα προφανώς να μην δουλεύω καθόλου, να έχω ένα ιστιοπλοϊκό και να το γεμίζω κορίτσια. Ή έστω ένα και καλό (αν δεν είχα αρκετά λεφτά...). Έχω 10άδες πιο ωραία πράγματα να κάνω από το να δουλεύω. Αλλά δυστυχώς, κάποιος πρέπει να πληρώνει τα έξοδα.


Μετσοβόνε?
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#222571 Pik. @ Ωραίος... Η πόλη με τα 3 Τ.....
Τελευταία επεξεργασία από kyr80 και 19 Φεβ 2016, 19:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά