Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By nass
#222321 @otso
Παρατηρώ όμως ότι ούτε εσύ έχεις πει κάτι στο θέμα και η πρώτη δική σου συμβολή ήταν και off-topic και flame bait.
Οπότε αν θέλεις μην κουνάς το δάχτυλο :rtfm:

Ασχολούμαι με σχεδιασμό και υλοποίηση μεγάλων συστημάτων (systems engineering), πληροφορικής κυρίως, και με διοίκηση ομάδων μηχανικών. Σε εταιρεία στο εξωτερικό με παρουσία σε πολλές χώρες.
Άβαταρ μέλους
By otso
#222330 και ο τελευταιος του φορουμ με 0 ποσταρισματα ξερει και τι δουλεια κανω και ποσα παιδια εχω και απο που ειμαι παντρεμενος και τι πεθερα εχω. πρεπει να ειμαι απο τους λιγους που η ζωη μου ειναι φατσα παρτιδα σε καθε φορουμ.
οπως ομως ελεγα και προ ολιγου στον πητ , υπαρχει το φαινομενο καποιοι να ειναι υπερβολικα κρυψεινους και να συνδεονται kai σαν κατοχοι αυτοκινητων με συγκεκριμενες μαρκες , bmw wv mercedes toyta
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#222337 Και συνεχίζεις να μη λες..... Και καλά κάνεις και στα τομπολίνια μας, άμα δε θες.
Αλλά ΠΡΙΝ κρίνεις το αν δουλεύει κάποιος που γράφει το επάγγελμά του, θα έπρεπε να πεις το δικό σου.
Άβαταρ μέλους
By famas
#222340 Εγώ, όπως έχω εννοήσει παλαιότερα δουλεύω στην οικονομική υπηρεσία νοσοκομείου. Ασχολούμαι κυρίως με επιχειρήσεις, τράπεζες και τις πληρωμές προς τα έξω. Μεταξύ άλλων αποδίδω προσωπικά έγγραφα και αντικείμενα, τιμαλφή κλπ. ανθρώπων που έχουν διακομιστεί από τροχαία πχ ή ήρθαν αναίσθητοι στους κατόχους ή στους νόμιμους δικαιούχους αυτών.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#222345 Αν και τα έγραψα πρόσφατα ,να τα ξαναγράψω.Είμαι Γενικός Ιατρός ,επιμελητής σε Κέντρο Υγείας.

.
Άβαταρ μέλους
By criuser
#222348 Μια και πήρε μπρός το θέμα , να αναφέρω και εγώ . Γνωρίζετε σχεδόν όλοι τι δουλειά κάνω , ή βασικά έκανα μια και τώρα λόγω της κρίσης είναι σε αναστολή . Αν θα ήθελα οπωσδήποτε να κάνω την δουλειά που έκανα , η απάντηση είναι ναί .

Το πακετάκι μελέτη από λευκό χαρτί ή μαύρη οθόνη , μέχρι κατασκευή και πραγματικότητα , είναι πολύ ανεβαστική δουλειά . Είναι καπετανάδικη δουλειά . Είσαι μετά τον Θεό .
Αντίθετα δεν έχεις την ίδια χαρά σε ανακαινίσεις , που τώρα ασχολούμαστε , γιατί εκεί πρέπει να κουβεντιάσεις με άλλους που συχνά έχουν εμμονικές απόψεις και άλλα θέματα και προβλήματα , ούτε βέβαια έχει χαρά η τωρινή δουλειά των μηχανικών με τα αυθαίρετα και τις βεβαιώσεις .
Στην κανονική δουλειά πέρασα και φάσεις που ζούσα για να δουλεύω . Που τσαντιζόμουνα γιατί ερχόταν ΣΚ και έπρεπε να σταματήσει το έργο . Η τριήμερα και γιορτές . Το μόνο που έκανα ήταν κάποια ταξίδια σε κατασκευαστικά στάδια που με βόλευαν .

Τώρα περιμένω όπως και όλοι μας να δούμε τι θα γίνει , αν και όσο περνάνε τα χρόνια , η ηλικία μεγαλώνει και η διάθεση μειώνεται . Αν συνεχίσει έτσι η κατάσταση 3-4 χρόνια ακόμα , δεν με βλέπω να την συνεχίζω και μάλλον θα κοιτάξω να βοηθήσω τον γιό μου στο δικό του ξεκίνημα σε άλλο εντελώς τομέα .
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#222351 Ρε σεις ελατε ωρα, καμποσοι εδω μεσα εχουν αναφερει μεσες ακρες τι κανουν, ειδικα ο otso. Οταν ο αλλος σου λεει "σηκωθηκα 3 το πρωι να ποτισω το μπαμπακι" και "πηρα τα παιδια στο χωραφι" και στα τεχνικα μιλαει για τρακτερ, τι δουλεια λετε να κανει, αστροναυτης? :lol:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#222353 @nass ε όχι, εκτός αν απ τη δουλειά σου έχεις γίνει όντως πλούσιος :lol:

Αυτό που λεω είναι αν θα συνεχιζες να δουλεύεις αν είχες εξασφαλισμένο ένα ευ ζειν.

Ξέρω πολλούς που θα συνέχιζαν, όπως επίσης και άλλους ( HF και η αφεντια μου πχ) που δεν υπήρχε περίπτωση. Αν κατά κάποιο τρόπο εξασφαλιζα τα μισά απ όσα βγάζω χωρίς δουλειά ΔΕΝ υπήρχε περίπτωση να σκεφτώ καν να εργαστω
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#222355 Δεν παρακολουθούν όλοι όλα τα θέματα ή δεν δίνουν σημασία σε κάποια μέλη ή/και γραφόμενά τους οπότε μη τα θεωρούμε όλα αυτονόητα. Πχ για τον belgarion πολύ πρόσφατα έτυχε και διάβασα αλλού, για τον famas δεν ήξερα κλπ
Άβαταρ μέλους
By criuser
#222361 Η μαγκιά άμα έχεις λεφτά δεν είναι να μην δουλεύεις . Είναι να επιλέγεις τους πελάτες σου . :rtfm:

Γιατί αν δεν δουλεύεις η κατάθλιψη είναι δίπλα σου . Αφού σε 4-5 μήνες θα έχεις βαρεθεί τα πάντα .

Αν δεν πιέζεσαι μπορείς να βάλεις εσύ τους ρυθμούς δουλειάς και τότε όλα είναι καλύτερα .
Άβαταρ μέλους
By umaga
#222365 ε ναι, αμα δε χρειαζεται να δουλεψει καποιος δεν σημαινει οτι θα κατσει σπιτι να κοιταει τον τοιχο, γι αυτο λεω να γραψουμε και τα χομπι μας
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#222369
criuser έγραψε:Η μαγκιά άμα έχεις λεφτά δεν είναι να μην δουλεύεις . Είναι να επιλέγεις τους πελάτες σου . :rtfm:

Γιατί αν δεν δουλεύεις η κατάθλιψη είναι δίπλα σου . Αφού σε 4-5 μήνες θα έχεις βαρεθεί τα πάντα .

Αν δεν πιέζεσαι μπορείς να βάλεις εσύ τους ρυθμούς δουλειάς και τότε όλα είναι καλύτερα .

διαφωνώ, το να μη δουλεύεις το μόνο κακό που σου κάνει είναι ότι δεν εξασκείς πολύ το μυαλό σου

κατά τα άλλα είσαι πιο ήρεμος και ευτυχισμένος και ζεις περισσότερο με καλύτερη υγεία

αν έχεις και λεφτά ασχολίες βρίσκεις
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 19 Φεβ 2016, 12:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#222370
Dimitris_P έγραψε:Δεν παρακολουθούν όλοι όλα τα θέματα ή δεν δίνουν σημασία σε κάποια μέλη ή/και γραφόμενά τους οπότε μη τα θεωρούμε όλα αυτονόητα. Πχ για τον belgarion πολύ πρόσφατα έτυχε και διάβασα αλλού, για τον famas δεν ήξερα κλπ


Οι δυο που αναφερεις και αρκετοι αλλοι, κρατουν σχετικα χαμηλο προφιλ και μπορουσες να πιασεις τι κανουν μονο απο μια λεξη εδω, μια λεξη εκει. Αντιθετα, ποιος δεν ξερει οτι ο kacey ειχε πρατηριο σιγαρεττων ή οτι ο RZ ηταν στις ΕΔ ή οτι ο Drifter πχ ζουσε/σπουδαζε στην Ολλανδια ή οτι ο Geakos εργαζεται σε τραπεζα? Ουδεις θεωρω απο τους συχνους επισκεπτες.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#222376 Ας γράψω κι εγώ αν κι έχω αναφερθεί στο παρελθόν...

Έχω ακολουθήσει τα μονοπάτια του μπαμπά και ασχολούμαι με το HR. Έχω κάνει ένα αρκετά καλό rotation από Recruitment, Training και Comp&Ben και μονο η μισθοδοσία μου έχει ξεφυγει. Αν και τώρα στη θέση που είμαι ασχολούμαι με Αμοιβές και Παροχές οπότε μαθαίνω και μισθοδοσία σιγά σιγά. Από εταιρίες έχω ένα θέμα με τα Media και τις Τηλεπικοινωνίες. Εδώ και 5 μήνες σχεδόν είμαι σε πάροχο ιντερνετ με συνδρομητική tv.