Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#224142
Serf έγραψε:Ποια εποχή αναφέρεσαι; Μέχρι το 2008-9 "έπαιζε" πολύ χρήμα στο SAP, ακόμα και για μισθωτούς (πόσο μάλλον για freelancers). Θυμάμαι κατάσταση προσωπικού στο λογιστήριο με κάτι €3500-4000 μισθούς για senior συμβούλους, δε θέλω να ξέρω για αυτούς που έκαναν και τον project manager :dizzy:

Αναφέρομαι στην εποχή αμέσως πριν τους Ο.Α. του 2004. Τα ποσά ήταν αυτά που λες, μη σου πω μεγαλύτερα. Καθόλου περίεργο, αν υπολογίσεις πόσο χρεώναμε την ανθρωπομέρα :lipsealed:
Καλά μου είχε πει ο χριστιανός: "που θα πας, δε σκέφτεσαι τα παιδιά σου;" :lol: (δεν είχα ακόμα βέβαια :lol: )
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#224254 2004-2006 ήμουν κι εγώ σε εταιρία με SAP, αλλά δεν έκανα SAP. Η εταιρία είχε SAP consultans αλλά συνεργαζόταν με freelancers senior SAP consultants που η τιμή τους έφτανε 350€ την ημέρα!!!
Άβαταρ μέλους
By xenos
#224323 Φίλη μου ασχολείται με το sap. Οι περισσότεροι φεύγουν γιατί βρίσκουν τρελά $$$. Υπάρχει ζήτηση και οι γνώστες καλά κάνουν και πληρώνονται καλά γι αυτό, όπως γίνεται με κάθε εξειδικευμένη γνώση (εξαιρούνται τα open source :metalo: ).
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#224431 Εμένα μου κάνει έντυπωση που θεωρείται τόσο πολύπλοκο
(Και κάπως έτσι πέφτουν οι μισθοί :lol: )
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#224434
sknipper έγραψε:Ναι είμαι εκτός θέματος αλλά έχω περιέργεια, τι είναι αυτό το SAP και τι περιλαμβάνει σαν τρόπο εργασίας;


Γενικοτερα, ενα "Επιχειρησιακο λογισμικο". Αποτυπωνει θεωρητικα ολες τις διαδικασιες λειτουργιας μιας επιχειρησης, πχ αγορες, τιμολογηση, αποθηκες, λογιστηριο, παραγωγη, εμπορικο κλπ. και τη βοηθαει να λειτουργει σωστα και να παρεχει την πληροφορια προς τα πανω για τις βελτιστες αποφασεις. Απευθυνοταν κατα κυριο λογο σε πολυ μεγαλες επιχειρησεις, σιγα σιγα κατεβηκε προς τα κατω.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#224435
QsisVTS έγραψε:Εμένα μου κάνει έντυπωση που θεωρείται τόσο πολύπλοκο
(Και κάπως έτσι πέφτουν οι μισθοί :lol: )

Θεωρείται πολύπλοκο γιατί συνήθως με αυτό ασχολούνταν άνθρωποι από άσχετο με την πληροφορική background και εξού και οι αμοιβές. Τέλος, σαν leader (και δει εκ γερμανίας...) λειτουργεί με το γνωστό (μαφιόζικο) τρόπο.
:s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#224443
QsisVTS έγραψε:Εμένα μου κάνει έντυπωση που θεωρείται τόσο πολύπλοκο
(Και κάπως έτσι πέφτουν οι μισθοί :lol: )


Ειναι ή μαλλον ηταν (ας μη μιλαω στον ενεστωτα). Θεωρητικα τεραστιες δυνατοτητες, μακραν ομως πιο δυσκινητο ειδικα σε θεματα ιδιαιτεροτητων απο τα αντιστοιχα Ελληνικα προϊοντα, που επειδη ξεκινησαν απο κατω προς τα πανω, (ενω το SAP το αναποδο) ειχαν το πλεονεκτημα του οτι καταλαβαιναν και ταιριαζαν καλυτερα τις "Ελληνικες" αναγκες και οργανωση. Οταν καποιες εταιριες βεβαια εγιναν πολυ μεγαλες, δικαιως πηγαν SAP. Μερικες το πληρωσαν πολυ ακριβα, (οχι μονο χρηματικα, αυτο ηταν σιγουρο, αλλα και σε θεματα ομαλης λειτουργιας) γιατι δεν ειχαν την απαιτουμενη εσωτερικη οργανωση και παιδεια (οντας Ελληνικες γαρ) :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#224454
Anonymous Founder έγραψε:
QsisVTS έγραψε:Εμένα μου κάνει έντυπωση που θεωρείται τόσο πολύπλοκο
(Και κάπως έτσι πέφτουν οι μισθοί :lol: )

Θεωρείται πολύπλοκο γιατί συνήθως με αυτό ασχολούνταν άνθρωποι από άσχετο με την πληροφορική background και εξού και οι αμοιβές. Τέλος, σαν leader (και δει εκ γερμανίας...) λειτουργεί με το γνωστό (μαφιόζικο) τρόπο.
:s_biggrin

Όχι ρε συ, αυτοί που έγραφαν ABAP μια χαρά σχετικοί ήταν. Και οι consultants, οι πιο πολλοί μηχανικοί ήταν, άσχετους δεν τους έλεγες.
Άβαταρ μέλους
By nass
#224455 Το να γράφεις κώδικα είναι απλό.
Το να μπορείς να διαπιστώσεις τις διαδικασίες της εταιρείας και να τις αποτυπώσεις στις δεδομένες εφαρμογές, πόσο δε μάλλον να σχεδιάσεις καινούργιες εφαρμογές, δεν είναι εξίσου απλό.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#224460
Anonymous Founder έγραψε:Τέλος, σαν leader (και δει εκ γερμανίας...) λειτουργεί με το γνωστό (μαφιόζικο) τρόπο.
:s_biggrin


:s_thumbsup

trident1971 έγραψε: Μερικες το πληρωσαν πολυ ακριβα, (οχι μονο χρηματικα, αυτο ηταν σιγουρο, αλλα και σε θεματα ομαλης λειτουργιας) γιατι δεν ειχαν την απαιτουμενη εσωτερικη οργανωση και παιδεια (οντας Ελληνικες γαρ) :iconcool:


Έτσι!
...και αντί για προσαρμογή του ERP στις ανάγκες της επιχείρησης, είχαμε περιπτώσεις προσαρμογής των λειτουργιών της επιχείρησης στις διαδικασίες που επέβαλε το ERP. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#224461
nass έγραψε:Το να γράφεις κώδικα είναι απλό.
Το να μπορείς να διαπιστώσεις τις διαδικασίες της εταιρείας και να τις αποτυπώσεις στις δεδομένες εφαρμογές, πόσο δε μάλλον να σχεδιάσεις καινούργιες εφαρμογές, δεν είναι εξίσου απλό.

Αυτό ναι. Η αλήθεια είναι ότι εκείνη την εποχή γνώρισα (και συνεργάστηκα με) μερικούς από τους πιο ευφυείς ανθρώπους που έχω γνωρίσει στη ζωή μου.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#224466 Η μάνα μου πάντως που ανάθεμα κι αν ξέρει από που ανοίγει ένα pc, μια χαρά έγινε στα γεράματα consultant και πήγε και έστησε σαν team leader κιόλας όλο το SAP FI στα γραφεία της 3E όταν άρχισε να στήνει τα business units σε Βουλγαρία, Ρουμανία, Τσεχία κτλ.

|λογοκρισία| πρόγραμμα είναι πάντως γενικά. Πολύ δυσχρηστο για τον απλό χρήστη και καταργεί πολλές λογικές των Windows/Office που τις έχουμε δεδομένες και πρέπει να τις ξεμάθουμε. Για αποθήκες και retail ίσως είναι λίγο καλύτερο.