Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#310058
Asimov έγραψε:Γιατί όμως συμβαίνει αυτό; :hmmm: Είναι γιατί οι καλοί των άλλων εθνικοτήτων μένουν στον τόπο τους και δεν ξενιτεύονται;



Mε βάση και το δικό μου πολυεθνικό δείγμα μάλλον το ότι έχουν δουλειά (οι κσένοι) θεωρείται δεδομένο και έχουν και απαιτήσεις από τον εργοδότη ενώ εμείς γνωρίζουμε καλύτερα τις δυσκολίες του να βρεις δουλειά, πόσο μάλλον στο αντικείμενο σου και καλοπληρωμένη οπότε σεβόμαστε μερικά πράγματα περισσότερο.

bibendum έγραψε:απο την εμπειρια μου ειναι οτι οι ρωσοι ειναι επισης δυνατοι.


καλά αυτοί μόνο π@πες δεν ζητάνε....
Άβαταρ μέλους
By Chris
#310059
dimik έγραψε:
Asimov έγραψε:Γιατί όμως συμβαίνει αυτό; :hmmm: Είναι γιατί οι καλοί των άλλων εθνικοτήτων μένουν στον τόπο τους και δεν ξενιτεύονται;



Mε βάση και το δικό μου πολυεθνικό δείγμα μάλλον το ότι έχουν δουλειά (οι κσένοι) θεωρείται δεδομένο και έχουν και απαιτήσεις από τον εργοδότη ενώ εμείς γνωρίζουμε καλύτερα τις δυσκολίες του να βρεις δουλειά, πόσο μάλλον στο αντικείμενο σου και καλοπληρωμένη οπότε σεβόμαστε μερικά πράγματα περισσότερο.


^ αυτο σιγουρα ισχύει
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#310068 Σίγουρα ισχύει, βλέπω πολλή μεγάλη διαφορά στο πόσο εύκολα λέμε "τα παρατάω" και πόσο εύκολα το λένε κυρίως Άγγλοι, Ολλανδοί, Σκανδιναβοί.

Μεγάλη διαφορά επίσης έχουμε στη διάρκεια των υπαλλήλων σε έναν εργοδότη. Γερμανοί και Άγγλοι π.χ. απέχουν παρασάγγας.

Οι Έλληνες έχουμε τα εξής πλεονεκτήματα για τους μανατζαρέους: καλή εκπαίδευση, δυνατά αγγλικά, χαρούμενες προσωπικότητες (μην το γελάτε, πολύ σημαντικό στις αποφάσεις), αξιοπιστία και καλές ιδέες όταν τα πράγματα κολλάνε.

Πρώην Γιουγκοσλάβοι, Πολωνοί, Σλοβάκοι, Ρώσοι π.χ. ως επί το πλείστον είναι σαν τη Μεγάλη Παρασκευή ενώ τεχνικά είναι εξαιρετικοί. Αντέχουν πολλά πράγματα και πολλές ώρες και μένουν πολύ καιρό στις εταιρίες τους. Επίσης, δεν θέλεις να αρχίσουν να γκρινιάζουν κοντά σου, η μίρλα απλώς δεν σταματάει :s_whiteflag . Κάνουν κυρίως παρέα μεταξύ τους και δεν θα τους δεις ανοιχτούς και χαμογελαστούς παρά μόνο αν τους ξέρεις ΠΟΛΥ καλά. Πολύ συναισθηματικοί τύποι και πλακώνονται στο άψε σβήσε, αλλά τους συμπαθώ πολύ γιατί είναι σπαθιά.

Μπορώ να κάνω και για τις άλλες εθνικότητες, αλλά η γενίκευση θα φύγει σύννεφο και ξέρετε τι ποσοστό επιτυχίας έχει. :lol:

@drdino
Σε περιμένω για το technical screening.
Άβαταρ μέλους
By babakos
#310126
funkyreverend έγραψε:Για να συνεχίσω στο ίδιο μοτίβο, στη δική μου εταιρία από τη στιγμή που πήγα εγώ ως 1ος Έλλην στο προσωπικό παγκοσμίως, έχουν προστεθεί ακόμα 5 και τώρα μπήκε και μια intern στο κόλπο. Από ό,τι φαίνεται, αφήνουμε καλές εντυπώσεις (ειδικά σε σχέση με μερικές άλλες εθνικότητες, stereotype alert :ninja: ).

Και μια που από ό,τι φαίνεται, έχω χρεωθεί πλήρως το Technical Support τμήμα μας, θα κάνω ξανά :oops: έκκληση να εκμεταλλευτούμε τον Νόμο Μπόσμαν και να φέρουμε και Έλληνες άσους στο troubleshooting σε Routing & Switching που να θέλουν να ασχοληθούν βαθύτερα με network security & virtualization. Για το ζήτημα του endpoint δεν αναφέρομαι καν, η αναζήτηση εκεί πονάει.

Οι προοπτικές είναι μεγάλες, οι αποδοχές (μισθός, μπόνους, μετοχές) αρκετά καλές, η ενασχόληση θα γίνει με μια από τις πιο δυνατές τεχνολογίες αυτή τη στιγμή και υπάρχουν και πιστοποιήσεις που μπορούμε να παρέχουμε μέσα στη δουλειά.

Ειλικρινά, είναι μια χρυσή ευκαιρία για κάποιον που θέλει να εξελιχθεί και να βγάλει και μερικά ευρώ αρκετά εύκολα στην άκρη μέχρι το επόμενο βήμα. Μπορώ να εξηγήσω αρκετά παραπάνω και με απόλυτη διαφάνεια σε όποιον ενδιαφέρεται.

Η θέση είναι στο λινκ:
http://bit.ly/TSEAmsterdam

Διαδώστε και χρωστάω ένα τραπέζι σε όποιον μου βρει κάποιον που θα την πάρει τη ρημάδα τη θέση (ψάχνουμε καμιά 10αρια τέτοιους). :lol:


Αν ημουν 10 χρονια νεώτερος θα ερχόμουν .. προχτές..
Keep going..

Θα ενημερωσω ένα φιλο που εχω στην Γερμανια και το έχει το πακέτο νσ δώ αν ενδιαφέρεται
Άβαταρ μέλους
By babakos
#310128
bibendum έγραψε:απο την εμπειρια μου οι ρωσοι ειναι επισης δυνατοι.


Τεχνικά ναι, αλλά συνήθως τα Αγγλικά τους είναι άθλια, δεν εχουν soft skills και δεν μπορουν να γράψουν ενα report της προκοπής (κατά κανονα)
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#310130 τεχνικα και απο αποψη δουλειας. Κατεβαζουν κεφαλι και δεν το σηκωνουν με τιποτα.

Με τον Ουκρανο ειχα προβλημα συνενοηση ναι. Μου φαινοταν οτι δεν καταλαβαινε τα αυτονοητα.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#310165
babakos έγραψε:
funkyreverend έγραψε:Για να συνεχίσω στο ίδιο μοτίβο, στη δική μου εταιρία από τη στιγμή που πήγα εγώ ως 1ος Έλλην στο προσωπικό παγκοσμίως, έχουν προστεθεί ακόμα 5 και τώρα μπήκε και μια intern στο κόλπο. Από ό,τι φαίνεται, αφήνουμε καλές εντυπώσεις (ειδικά σε σχέση με μερικές άλλες εθνικότητες, stereotype alert :ninja: ).

Και μια που από ό,τι φαίνεται, έχω χρεωθεί πλήρως το Technical Support τμήμα μας, θα κάνω ξανά :oops: έκκληση να εκμεταλλευτούμε τον Νόμο Μπόσμαν και να φέρουμε και Έλληνες άσους στο troubleshooting σε Routing & Switching που να θέλουν να ασχοληθούν βαθύτερα με network security & virtualization. Για το ζήτημα του endpoint δεν αναφέρομαι καν, η αναζήτηση εκεί πονάει.

Οι προοπτικές είναι μεγάλες, οι αποδοχές (μισθός, μπόνους, μετοχές) αρκετά καλές, η ενασχόληση θα γίνει με μια από τις πιο δυνατές τεχνολογίες αυτή τη στιγμή και υπάρχουν και πιστοποιήσεις που μπορούμε να παρέχουμε μέσα στη δουλειά.

Ειλικρινά, είναι μια χρυσή ευκαιρία για κάποιον που θέλει να εξελιχθεί και να βγάλει και μερικά ευρώ αρκετά εύκολα στην άκρη μέχρι το επόμενο βήμα. Μπορώ να εξηγήσω αρκετά παραπάνω και με απόλυτη διαφάνεια σε όποιον ενδιαφέρεται.

Η θέση είναι στο λινκ:
http://bit.ly/TSEAmsterdam

Διαδώστε και χρωστάω ένα τραπέζι σε όποιον μου βρει κάποιον που θα την πάρει τη ρημάδα τη θέση (ψάχνουμε καμιά 10αρια τέτοιους). :lol:


Αν ημουν 10 χρονια νεώτερος θα ερχόμουν .. προχτές..
Keep going..

Θα ενημερωσω ένα φιλο που εχω στην Γερμανια και το έχει το πακέτο νσ δώ αν ενδιαφέρεται


Ξέχασα να δηλώσω ότι στις παροχές είναι και το ελιξήριο της νεότητας. Σε περιμένω Τετάρτη 5 Οκτωβρίου το απόγευμα. :lol:

Από Γερμανία το βρίσκω όχι απλά χλωμό, χιόνι να ενδιαφέρεται κάποιος να μετοικήσει στην Ολλανδία εκτός αν:
α) ασκεί επιχειρηματική δραστηριότητα στην Red Light District του Άμστερνταμ (επιχείρηση τύπου Van der sexx)
β) βαρέθηκε να έχει χαμηλό κόστος ζωής/αυτοκινήτου κλπ.
γ) είναι μπαφο-ερασιτέχνης
δ) δεν θέλει/μπορεί να μάθει γερμανικά και προτιμάει διεθνές περιβάλλον

Ωστόσο, αν μπορεί ο φίλος σου επίσης να το προωθήσει στο δίκτυό του, θα σου είμαι υπόχρεος.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#310192 Για μηχανολογο ούτε ένας ρε παιδιά! :s_cry :s_cry :s_cry
Άβαταρ μέλους
By markvag
#310236
drdino έγραψε:Αν με εκπαιδεύσετε, έρχομαι εγώ. Έτσι και θα έχω τη δουλειά, και το τραπέζι.


+1, εγώ θα κάνω το τραπέζι στον παπά! :rtfm: :lol: :lol:

+bidding war... :lol: :lol:


NickTG έγραψε:Για μηχανολογο ούτε ένας ρε παιδιά! :s_cry :s_cry :s_cry


Τι να πω κι εγώ;;;; (procurement, scm, logistics)... :sorry:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#310268
funkyreverend έγραψε:
babakos έγραψε:
funkyreverend έγραψε:Για να συνεχίσω στο ίδιο μοτίβο, στη δική μου εταιρία από τη στιγμή που πήγα εγώ ως 1ος Έλλην στο προσωπικό παγκοσμίως, έχουν προστεθεί ακόμα 5 και τώρα μπήκε και μια intern στο κόλπο. Από ό,τι φαίνεται, αφήνουμε καλές εντυπώσεις (ειδικά σε σχέση με μερικές άλλες εθνικότητες, stereotype alert :ninja: ).

Και μια που από ό,τι φαίνεται, έχω χρεωθεί πλήρως το Technical Support τμήμα μας, θα κάνω ξανά :oops: έκκληση να εκμεταλλευτούμε τον Νόμο Μπόσμαν και να φέρουμε και Έλληνες άσους στο troubleshooting σε Routing & Switching που να θέλουν να ασχοληθούν βαθύτερα με network security & virtualization. Για το ζήτημα του endpoint δεν αναφέρομαι καν, η αναζήτηση εκεί πονάει.

Οι προοπτικές είναι μεγάλες, οι αποδοχές (μισθός, μπόνους, μετοχές) αρκετά καλές, η ενασχόληση θα γίνει με μια από τις πιο δυνατές τεχνολογίες αυτή τη στιγμή και υπάρχουν και πιστοποιήσεις που μπορούμε να παρέχουμε μέσα στη δουλειά.

Ειλικρινά, είναι μια χρυσή ευκαιρία για κάποιον που θέλει να εξελιχθεί και να βγάλει και μερικά ευρώ αρκετά εύκολα στην άκρη μέχρι το επόμενο βήμα. Μπορώ να εξηγήσω αρκετά παραπάνω και με απόλυτη διαφάνεια σε όποιον ενδιαφέρεται.

Η θέση είναι στο λινκ:
http://bit.ly/TSEAmsterdam

Διαδώστε και χρωστάω ένα τραπέζι σε όποιον μου βρει κάποιον που θα την πάρει τη ρημάδα τη θέση (ψάχνουμε καμιά 10αρια τέτοιους). :lol:


Αν ημουν 10 χρονια νεώτερος θα ερχόμουν .. προχτές..
Keep going..

Θα ενημερωσω ένα φιλο που εχω στην Γερμανια και το έχει το πακέτο νσ δώ αν ενδιαφέρεται


Ξέχασα να δηλώσω ότι στις παροχές είναι και το ελιξήριο της νεότητας. Σε περιμένω Τετάρτη 5 Οκτωβρίου το απόγευμα. :lol:

Από Γερμανία το βρίσκω όχι απλά χλωμό, χιόνι να ενδιαφέρεται κάποιος να μετοικήσει στην Ολλανδία εκτός αν:
α) ασκεί επιχειρηματική δραστηριότητα στην Red Light District του Άμστερνταμ (επιχείρηση τύπου Van der sexx)
β) βαρέθηκε να έχει χαμηλό κόστος ζωής/αυτοκινήτου κλπ.
γ) είναι μπαφο-ερασιτέχνης
δ) δεν θέλει/μπορεί να μάθει γερμανικά και προτιμάει διεθνές περιβάλλον

Ωστόσο, αν μπορεί ο φίλος σου επίσης να το προωθήσει στο δίκτυό του, θα σου είμαι υπόχρεος.

Ποιο καλη ειναι και εκει η Γερμανια (στο πρωτο που το εκανα εντονο :lol: :iconcool: )
Άβαταρ μέλους
By markvag
#310280 Μιλάς από πείρα ή έχεις ακούσει;;; :whistlink: :innocent: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#310284
markvag έγραψε:Μιλάς από πείρα ή έχεις ακούσει;;; :whistlink: :innocent: :lol:

Εισαι παντρεμενος δε κανει να μαθαινεις :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By otso
#310296 μαρκος λεει για μια βδομαδα τσαρκας και την πενβε μου δινω
μονο την βερα να μην χασω μεσ το μπουρδελο εκεινο
Άβαταρ μέλους
By markvag
#310377 Μιλάω εγκυκλοπαιδικώς... :innocent: :lol: