Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...

Παρακαλώ απαντήστε

6
7%
6
7%
0
N/A
0
N/A
2
2%
2
2%
36
41%
36
41%
Άβαταρ μέλους
By BEAMS
#211592
mikeerfol έγραψε:Ναι. Επίσης μόλις έγινες ο #1 υποψήφιος για μπαν μόλις γίνει μοντ ο Γκεάκος. :lol: :lol:

Φλώρος τελείως :thumbsdown:
Να απεικονίζει σαμουράι ξέρει μόνο με χαζοτατουάζ.
Ευτυχώς για αυτόν που έχει εκλείψει η τάξη τους.
Στεγνά θα του το είχαν πάρει το κεφαλάκι. :x
Ειδικά μετά την ντροπιαστική περσινή σαιζόν :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#211599
otso έγραψε:... τοτε που εκαναν οι κανονικοι αντρες κι οχι οπως τωρα οι φλωροι ασε που οι πιο φλωροι το κανουν και σε δυσδιακριτο σημειο , μην το δει η μαμα τους.


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#211696
21 quadra έγραψε:
kovathe έγραψε:Πάντως έχει την πλάκα του το πως οι συντηρητικές απόψεις που έχει κάποιος μεταφέρονται παντού (απο τα πολιτικά, την προσωπική αισθητική, τους μετανάστες, κλπ).



Την ίδια πλάκα έχουν και οι ακραίες απόψεις επί παντός επιστητού ειδικά όταναυτές είναι πασπαλισμένες με επίπλαστη προοδευτικότητα.

Καμια κοντρα Γρηγορη.
Μαλιστα δεν αναφερομουν στον quadra συγκεκριμενα. Γενικοτερη παρατηρηση ηταν.
Ισως επρεπε να βαλω την "πλακα" σε εισαγωγικα, εννοουσα οτι ειναι ενδιαφερον ως γεγονος.
Και ο ντιμικ ας πουμε εχει την ταση και αλλα παιδια νεα κιολας οχι μονο "μπαρμπαδια".

Δεν κατακρινω φιλε quadra, εξαλλου ειναι πολυ λογικο νομιζω, καποιοι ειναι πιο συντηρητικοι (μπορει και απ τη φυση τους) και ορισμενες αποψεις τους φαινονται εξωφρενικες, ακραιες ή με "επιπλαστη" προοδευτικοτητα.
Εγω το γεγονος σχολιασα. Ετσι ειναι και οι γονεις μου πχ (με τον πατερα μου πρεπει να ειστε κοντα και σε ηλικια) και διασκεδαζω πολυ οταν τους ψιλοφρικαρω (ειδικα με το εγγονι τους).
Ετσι ειναι και πολλοι (και πολυ) φιλοι μου. Δεν εχουμε κανενα προβλημα στην συνυπαρξη.
Άβαταρ μέλους
By NickNT
#211710 Προσωπικά είμαι fan γιατί οι καλές δουλειές με ενθουσιάζουν αισθητικά. Δυσκολεύομαι ενίοτε να ξεπεράσω το συντηρητισμό μου, ιδίως όταν βλέπω μεγάλα σε έκταση τατουάζ σε γυναίκες, αλλά το πρόβλημα είναι δικό μου.

Εν τούτοις, για αμιγώς επαγγελματικούς λόγους, δεν τόλμησα ποτέ το μανίκι που ενδόμυχα θέλω. Ίσως αυτό να σημαίνει ότι δεν το θέλω αρκετά, ή με φοβίζει να προσθέσω δυσκολίες στην ούτως ή άλλως πονεμένη ιστορία που λέγεται επαγγελματική αποκατάσταση στην Ελλάδα, ιδίως σε white collar jobs.

Από κει και πέρα, αν η προσωπική άποψη του καθενός περί αισθητικής μπορούσε να παίξει κάποιο ρόλο πέρα από το να αποτελεί ατομική ή μερικώς συλλογική ιδεοληψία, φαντάζομαι ουδείς θα τολμούσε πχ να εγκαταλείψει το σώμα του στο πέρασμα του χρόνου, ή να δείξει τις ουλές του.

Ευτυχώς, φαίνεται να ξεπερνούν οι νέες γενιές τέτοιου είδους ιδεοληπτικές κατασκευές, μπας και καταλάβουμε επιτέλους ότι οι διαχωριστικές γραμμές, η αποστροφή, και το κράξιμο εξυπηρετούν μόνο στο να κυριαρχούν στην ατζέντα τα επουσιώδη. Υπάρχει λόγος, φαντάζομαι, που οι προηγμένες κοινωνίες είναι προηγμένες σε όλα τα επίπεδα.
Άβαταρ μέλους
By Billopoulos
#211716 Προσωπικα τατουαζ δεν εχω γιατι δεν πιστευω οτι καποιο τατουαζ θα μου πηγαινε.
Ομως ειμαι υπερ του να κανει καποιος αυτο που θελει.
Επισης θεωρω ομορφα πολλα αποτελεσματα, κυριως που εχουν ενα καλλιτεχνικο στοιχειο μεσα.
Για τα μεγαλα τατουαζ ειδικα, ειμαι υπερ ειτε προκειται για αντρα ή για γυναικα.
Προτιμω να βλεπω επισης ενα μεγαλο τατουαζ που εχει μια συνεχεια, παρα πολλα και διασπαρτα που ειναι ασυνδετα τελειως συνηθως.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#211720 Δεν έχω tattoo και μάλλον δε θα αποκτήσω. Αλλά είχα σκεφτεί 1-2 σχεδιακια: ένα φερμουάρ κατά μήκος της πλάτης η μία ετικέτα σαν αυτή

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#211787 Ιστορικό οn topic

http://www.tubechop.com/watch/7628173
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#211912
Chris έγραψε:εγώ θέλω να πάω σε αυτό τον τύπο και να του πω "πάρτο πάνω σου!" :metalo:

https://www.google.nl/search?q=yourmeat ... gQ_AUIBigB

Απίθανα, πραγματικά! :metalo:
Νομίζω πως βασική του έμπνευση είναι ο κάτωθι πάντως:
Εικόνα
https://en.wikipedia.org/wiki/Wassily_Kandinsky
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#211982 Μια που το γυρισατε στην Ρωσική Πρωτοπορία, όποιος περνάει από Θεσσαλονίκη αξίζει να κάνει μια επίσκεψη στη Μόνη Λαζαριστων όπου εκτίθεται η συλλογή Κωστάκη

.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#211991 Βασικά ο τύπος ήταν απίστευτος, ήταν οδηγός στην πρεσβεία και όπου πήγαινε μαζευε έργα, που πολλοί δεν ήξεραν τι ήταν. Σε μια περίπτωση βρήκε τον αδελφό μιας πολύ γνωστής ζωγράφου και πρόσεξε ότι ένα έργο της έπαιζε το ρόλο τζαμιού στο παράθυρο της κουζίνας.Οταν τον ρώτησε τι θέλει για αυτό εκείνος ζήτησε απλά ένα καινούργιο τζάμι.!Και το έργο αυτό είναι ένα από τα πιο σημαντικά της συλλογής.

.
Άβαταρ μέλους
By Jorge_greek
#211999 Μικρής έκτασης σχέδια που αντιπροσωπεύουν κάτι ουσιαστικό για τον bearer του και δεν γίνονται απλά για μόδα είναι οκ. Στην ολοκληρωτική κάλυψη-απόκρυψη δέρματος προτιμώ και 'γω μεγάλα σχέδια με μια συνοχή πχ
Εικόνα
παρά πολλά μικρά που απλά τα βαράς όπου υπάρχει κενό σαν εδώ
Εικόνα

Τα piercings στις ερωτογενείς ζώνες της γυναίκας έχουν κάποιο ενδιαφέρον όταν δεν είναι υπερβολικά σε αριθμό και έκταση (χαλκάδες βοοειδών, τρύπες πηγαδιού κτλ). Σε μούτρα και οποιοδήποτε άλλο "επίπεδο" σημείο δέρματος απλά μου φαίνονται περιττά.

Βέβαια το πως διαλέγει ο καθένας να διακοσμεί το σώμα ΤΟΥ είναι κάτι τελείως προσωπικό και δεν θα έπρεπε να νοιάζει κανέναν άλλον πέρα του ίδιου. Ακόμη και σε δουλειές που απαιτούν επίσημο ντύσιμο δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να αποτελούν ανασταλτικό παράγοντα ζωγραφιές αν έχει κάποιος τα προσόντα για το πόστο που κάνει αίτηση. Δεν μιλάμε για περιπτώσεις full face tattooing ή περιπτώσεις εκτεταμένου body modification. Εκεί κάτι δεν πάει καλά αν ο άλλος δεν αισθάνεται καλά με το σώμα που έχει σε σημείο να φτάνει σε τέτοιες ακρότητες.
Αυτό το τελευταίο όμως μου δίνει τροφή για σκέψη και σε συνδυασμό με κάτι που είχα διαβάσει, πως το tattooing εκφράζει (όχι πάντα αλλά αρκετά συχνά) ένα ενδόμυχο τραύμα τόσο βαθύ που έχεις την ανάγκη να το εξωτερικεύσεις και να το κουβαλάς εφ όρου ζωής, με κάνει να αναρωτιέμαι για τα θέματα που μπορεί να κουβαλάει ο εκάστοτε φίλος/γνωστός/εργαζόμενος/βάλτεό,τιάλληιδιότηταμπορείναέχεικάποιος που συναναστρέφομαι.