Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By melos86
#624039 Αποθηκευεις/θαβεις τα αποβλητα με τον ενδεδειγμενο τροπο αντι να τα αφηνεις ελευθερα στην ατμοσφαιρα οπως γινεται μεχρι τωρα και σε οτι αφορα τα ατυχηματα χρησιμοποιεις την τεχνολογια για να τα αποτρεψεις στον βαθμο που ειναι εφικτο!!
Απο αποψη αποδοσης, κοστους και συνεπειων προς το περιβαλλον δεν υπαρχει ανταγωνισμος!! Ειτε μας αρεσει ειτε οχι... Και αν δεν υπηρχαν οι δεισιδαιμονιες της αμαθειας και της ενημερωσης απο τα ΜΜΕ νομιζω θα ειχαμε λυσει μεγαλο μερος του προβληματος!
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#624042
mousatos έγραψε:πόσο δύσκολο θα ήταν να πληρώναμε τους Βουλγάρους για να βάλουμε και εμείς 2 αντιδραστήρες στο Κοζλοντούϊ ;
Θα μας έλεγαν κι ευχαριστώ για τις δουλειές που θα τους δίναμε .
Εντάξει πιθανώς τίποτα γάλλους θα φωνάζαμε, όχι Βουλγάρους.

Η Ελλάδα ως μέλος του ΙΑΕΑ έχει unlimited access σε όλο το know-how του ανθρώπινου είδους σε nuclear engineering, όλο το απαραίτητο support σε τεχνογνωσία κτλ αν θέλει ποτέ να φτιάξει πυρηνικό αντιδραστήρα για ενέργεια. Θέληση να υπήρχε μόνο
Άβαταρ μέλους
By mirage
#624044
KiloMeater έγραψε:Η πυρηνική ενέργεια παραμένει από τις πιο αποδοτικές μορφές ενέργειας. Τα ρίσκα είναι πλέον πολύ μικρά γιατί η τεχνογνωσία και οι δικλείδες ασφαλείας είναι σε άλλο επίπεδο.
Υπάρχει πολύ προκατάληψη και άγνοια στο θέμα όμως. Επιπλέον συνήθως είναι κρατικές δομές και δεν θέλω να φανταστώ ελληνικό site σε συνδικαλιστική απεργία:-)


Το ίδιο και το κόστος, βλέπε Hinkley Point C και αλλα project σε πολιτισμένες χωρες.
Απο την αλλη αν μπορούν να έχουν πυρηνικό εργοστάσιο στο Μεξικο δε βλέπω γιατι δε μπορούμε να έχουμε εδω περα. Άλλωστε η συντήρηση στα εργοστάσια της ΔΕΗ ηταν και ειναι σε καλα επίπεδα οποτε το τελευταίο σχόλιο ειναι τελειως ακυρο IMHO.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#624045 Και ειδικα απο τη στιγμη που υπαρχουν ηδη διπλα μας!! Και στη Βουλγαρια και στην Ρουμανια και στην Ιταλια και βασικα σε ολη την Ευρωπη!!
Και μιλαμε για μοναδες κατασκευασμενες την δεκαετια του 80! Με οτι αυτο συνεπαγεται σε σχεση με τα μετρα προστασιας εναντι μιας καινουριας εγκαταστασης!
Άβαταρ μέλους
By markvag
#624058
mousatos έγραψε:Δεν το λέω για know how αλλά για σεισμικότητα.


Δεν είναι όλες οι περιοχές σεισμογενείς. Ωστόσο, δεν παίζει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα για μία σειρά λόγων, άσχετων με τη συγκεκριμένη τεχνολογία.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#631996 Μνημόνιο συνεργασίας ΔΕΗ - RWE στους τομείς των ΑΠΕ και της απολιγνιτοποίησης
https://www.capital.gr/epixeiriseis/343 ... itopoiisis

Τι διάβολο ρε παιδί μου, άλλες εταιρείες δεν υπάρχουν; 10+ χρόνια μετά, πάλι διαβάζουμε για συνεργασία ΔΕΗ με RWE, ετούτη την φορά διαβάζουμε για ΑΠΕ και όχι για εργοστάσια λιθάνθρακα. :s_biggrin

Θυμίζω σε όσους έχουν κοντή και επιλεκτική μνήμη, πως τους Γερμανούς φίλους της RWE , μας τους είχε φέρει για το σχετικό κατσίκωμα η μεγάλη ελπίδα του έθνους, ο κος Τάκης Αθανασόπουλος.

ΔΕΗ: Προχωρά η συνεργασία με RWE για μονάδα λιθάνθρακα (Τρίτη, 18 Δεκεμβρίου 2007 09:42) :whistlink:
https://www.naftemporiki.gr/finance/sto ... thanthraka

Τελικά βέβαια, αυτό δεν έγινε ποτέ και ευτυχώς, γιατί θα είχαμε ξεπουληθεί ακόμη χειρότερα τότε. Να θυμίσω εδώ πως ο λιθάνθρακας είναι κάρβουνο και θα ήταν ΕΙΣΑΓΟΜΕΝΟ, καθότι η Ελλάδα από κάρβουνο έχει μόνον λιγνίτη. :s_omg

Κάποιος από τους κυβερνώντες, είχε και ΕΧΕΙ, τεράστια συμφέροντα να γίνουν οι σχετικές business με την RWE. Δεν έγιναν τότε, θα γίνουν τώρα. ΠΡΟΦΑΝΩΣ, και κάποιοι απλώς θέλουν να μασουλήσουν λεφτά, ουδεμία ανάγκη δεν υπάρχει για τέτοια συνεργασία. Η ΔΕΗ έχει δική της εταιρεία με εμπειρία για τέτοια έργα.
https://www.ppcr.gr/el/

Κάποιοι έχουν επιστρέψει πραγματικά όχι μόνον αμετανόητοι, αλλά και πεινασμένοι. Φυλαχτείτε. :s_omg
Άβαταρ μέλους
By otso
#632050 τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια; εγω θα εψαχνα και τον αντρα της θοδωρας

Κάποιοι έχουν επιστρέψει πραγματικά όχι μόνον αμετανόητοι, αλλά και πεινασμένοι. Φυλαχτείτε. :s_omg

και μ αυτους να δεις τιε χει να γινει οπως στην μαλακασα .
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#650885 Είναι κανένας ΔΕΗ; Λογαριασμό λαμβάνετε κανονικά; Εγώ έχω από τον Δεκέμβριο και ψάχνοντας έμαθα πως η ΔΕΗ σε κάποιες περιπτώσεις δεν στέλνει λογαριασμό, παρά περιμένει από τον καταναλωτή να καταχωρίσει τις ενδείξεις του μετρητή του, ώστε να προχωρήσει μετά στην τιμολόγηση (δεν στέλνει δηλαδή συνεργείο να πάρει την ένδειξη). Σε κάποιους, μάλιστα, έχει κόψει και το ρεύμα. Μπαίνω λοιπόν να καταχωρίσω την ένδειξη και λαμβάνω το μήνυμα "Το χρονικό διάστημα κατά το οποίο είχατε τη δυνατότητα να καταχωρήσετε την ένδειξη του μετρητή σας ήταν από 24/03/2020 έως 31/03/2020." :s_inlove

Μάλλον με πρώτη ευκαιρία θα την κάνω για άλλον πάροχο.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#650890
Scotch έγραψε:Το χρονικό διάστημα κατά το οποίο είχατε τη δυνατότητα να καταχωρήσετε την ένδειξη του μετρητή σας ήταν από 24/03/2020 έως 31/03/2020." :s_inlove

Ο νέος σου πάροχος θα έχει ακριβώς τις ίδιες ημερομηνίες :lol: ( Elpedison εδώ) . Είναι προαιρετικό να τις καταχωρείς κάθε τέλος του μήνα εσύ. Η ΔΕΗ και η Elpedison δε μετράνε. Μετράει άλλος (ΑΔΜΗΕ) κάθε 4μηνο. Λογικό αφού πάροχοι πολλοί, αυτός που μετράει ένας , για όλους.
Ακόμη κι αν δίνεις τα δεδομένα εσύ , πάλι θα περνάει κάθε 4μηνο ο ΑΔΜΗΕ για επαλήθευση και θα προτιμούνται οι δικές του μετρήσεις. Εσύ κάθε μήνα , ο ΑΔΜΗΕ κάθε 4μηνο. Εγώ στην αρχή τις έβαζα , μετά το παράτησα αφού έτσι κι αλλιώς θα περάσει ο ΑΔΜΗΕ στο 4μηνο.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#650892 ΔΕΗ εχω εγω στην Ελλαδα αλλά έρχονται και μας κάνουν καταμέτρηση
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#650895 Κανονικά έρχονται λογαριασμοί ανά δίμηνο και κάνουν καταμέτρηση κάθε 4 μήνες.

Από το Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#650900
mousatos έγραψε:
Scotch έγραψε:Το χρονικό διάστημα κατά το οποίο είχατε τη δυνατότητα να καταχωρήσετε την ένδειξη του μετρητή σας ήταν από 24/03/2020 έως 31/03/2020." :s_inlove

Ο νέος σου πάροχος θα έχει ακριβώς τις ίδιες ημερομηνίες ( Elpedison εδώ) . Είναι προαιρετικό να τις καταχωρείς κάθε τέλος του μήνα εσύ. Η ΔΕΗ και η Elpedison δε μετράνε. Μετράει άλλος (ΑΔΜΗΕ) κάθε 4μηνο. Λογικό αφού πάροχοι πολλοί, αυτός που μετράει ένας , για όλους.
Ακόμη κι αν δίνεις τα δεδομένα εσύ , πάλι θα περνάει κάθε 4μηνο ο ΑΔΜΗΕ για επαλήθευση και θα προτιμούνται οι δικές του μετρήσεις. Εσύ κάθε μήνα , ο ΑΔΜΗΕ κάθε 4μηνο. Εγώ στην αρχή τις έβαζα , μετά το παράτησα αφού έτσι κι αλλιώς θα περάσει ο ΑΔΜΗΕ στο 4μηνο.
ΔΕΔΔΗΕ όχι ΑΔΜΗΕ και ναι η ΔΕΗ πλέον είναι μόνο παροχος, όχι διαχειριστής.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#650905 Σ' εμένα έχει από αρχές Δεκέμβρη να έρθει λογαριασμός, όταν πέρυσι είχαν έρθει στο αντίστοιχο διάστημα 2 λογαριασμοί (και σαν σήμερα ο τρίτος). Από ΔΕΗ πάντα. Και δεν παίζει με χάνονται οι λογαριασμοί γιατί έχω e-bill.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#650907 εμενα εχει αργησει να ερθει η δεη απο το χωριο.