Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By nEK
#515194
otso έγραψε:οποτε κολοκυθια, το net metering σε μια μεση οικογενεια με καταναλωση στο περιπου 6000 Kw ποσα panel πρεπει να βαλουμε για να δουμε αν μας συμφερει.

Αν εννοεις kwh, θα ελεγα γυρω στα 8kw για να καλυψεις μελλοντικη τυχον αυξηση καταναλωσης αλλα και τυχον μειωση αποδοσης.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#516693 https://www.elpedison.gr/gr/gia-to-spit ... nuhterino/

Η ELPEDISON ταράζει και πάλι την αγορά με το νέο πρόγραμμα 24 Ώρες Νυχτερινό!

Για να απολαμβάνετε τη Χαμηλότερη τιμή της αγοράς - χαμηλότερη και από τη νυχτερινή, καθ’ όλη τη διάρκεια της ημέρας - κάθε μέρα!

Επιλέγοντας το πρόγραμμα 24 Ώρες Νυχτερινό, εξασφαλίζετε άμεσα:

Τιμή ρεύματος χαμηλότερη και από τη νυχτερινή, όλο το 24ωρο
Τη χαμηλότερη τιμή kWh της αγοράς, έως και 38% χαμηλότερη σε σχέση με τον βασικό προμηθευτή
Ξεκάθαρη, ενιαία χρεώση, που δεν τιμωρεί την υψηλή κατανάλωση
Επιστροφή της εγγύησης σε περίπτωση πληρωμής μέσω πάγιας τραπεζικής εντολής
Υψηλή ποιότητα ηλεκτρονικών υπηρεσιών μέσω της εφαρμογής myelpedison

Το πρόγραμμα 24 Ώρες Νυχτερινό απευθύνεται σε νέους πελάτες μέχρι 30/06/2018 και ΔΕΝ προϋποθέτει την κατοχή νυχτερινού μετρητή.

Μίλησα στο τηλ. και η διάρκεια του προγράμματος είναι 24μήνες.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#519248 Εχω ρευμα απο Zenith εδώ και 6 μήνες. Αν θα επρεπε να σχηματισω αποψη για τους εναλλακτικους, βασιζόμενος στην Ζενιθ, θα τους χαρακτηριζα ανοργάνωτους και κατσαπλιάδες. Τον επόμενο μήνα κάνω αιτηση για επιστροφή στο μαντρί (ΔΕΗ):

1) γιατί στην Ζενιθ πρεπει να τραβιεμαι για να περάσουν μια πάγια εντολή πληρωμης των λογαριασμών και μετά να ξανατραβιέμαι γιατι αν και το προγραμμα ειναι ένα... οι παγιες εντολές (ρευμα+αεριο) ειναι δυο... και αυτοι περασαν μονο μια με αποτελεσμα να χάνω εκπτώσεις που υποτιθεται θα ειχα και να μην δέχονται καμια ευθυνη τους.

2) γιατι στην Ζενιθ, στέλνουν λογαριασμούς έναντι τοσο υψηλους, που ο εκκαθαριστικός βγαίνει ακομα και πιστωτικός. Στην ουσία προπληρώνω γεναία... και οπως είπαν στο τηλέφωνο δεν εχουν σκοπο να αλλάξουν τακτική και να στέλνουν normalized λογαριασμούς. Μάλιστα τους ειχα παρει ζητώντας να εκδώσουν νεο λογαριασμο βαση πραγματικής καταναλωσης και ενώ μου ειπαν οτι ΟΛΑ ΟΚ, δεν εβγαλαν νεο λογαριασμο και τράβηξαν απο την τράπεζα μου οσα τους ελειπαν.

Με αυτά τα ομορφα, τελείωσαν οι εναλλακτικοι για μένα, για τα επομενα 10 χρόνια.
Χέστηκα για τις τεμεκ εκπτώσεις αν ειναι να κάνουν οτι γουστάρουν.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#519251
corsair έγραψε:2) γιατι στην Ζενιθ, στέλνουν λογαριασμούς έναντι τοσο υψηλους, που ο εκκαθαριστικός βγαίνει ακομα και πιστωτικός. Στην ουσία προπληρώνω γεναία... και οπως είπαν στο τηλέφωνο δεν εχουν σκοπο να αλλάξουν τακτική και να στέλνουν normalized λογαριασμούς. Μάλιστα τους ειχα παρει ζητώντας να εκδώσουν νεο λογαριασμο βαση πραγματικής καταναλωσης και ενώ μου ειπαν οτι ΟΛΑ ΟΚ, δεν εβγαλαν νεο λογαριασμο και τράβηξαν απο την τράπεζα μου οσα τους ελειπαν.


Αυτό βρωμάει από μακριά ως πρόβλημα στις χρηματορροές τους. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#519259 Η κατανάλωση στον έναντι δεν υπολογίζεται βάσει ιστορικων στοιχείων από τον ΔΕΔΔΗΕ; Λάθος κάνω και μπορεί ο πάροχος να επιλέξει κατανάλωση κατά βούληση;

< Note >
Άβαταρ μέλους
By corsair
#519265 @Zorz:

Εγω απλά θα πω, πως απο τις προ-πληρωμες βγαζουν λεφτουδακια για τις εκπτώσεις... Σε καθε περιπτωση δεν ειναι καλο δείγμα.

@Serf:

Δεν ξέρω αν εχουν πρόσβαση σε ιστορικο αρχειο. Αν εχουν, το γραφουν στα παπακια τους. Ειχαν ηδη εκδοθει απο μέρους τους 2 λογαριασμοι (χειμωνιατικοι κιολας, οπου η καταναλωση ειναι μεγαλυτερη) και ηταν ξεκάθαρο οτι δεν γίνονται οι καταναλώσεις που ισως υπολογιζουν για τα τετραγωνικα... οποτε θα περιμενε κανεις να έρθει με πιο νορμαλ κιλοβατορες στον επόμενο. Ματαια ομως και δεν εδειξαν και καμια διαθεση προς διορθωση.


Α! Μου προτάθηκε να δινω εγώ καθε μηνα 4-5 μερες πριν την εκδοση λογαριασμου, την ενδειξη καταναλωσης... δεν σφάξανε ομως. Αν θελουν ας ερχονται να το μετρανε αυτοι. Δεν μπορω να θυμαμαι ακομα ενα πράγμα... αλλα ουτε και να πληρώνω τσοντοτηλεφωνο 5ψηφιο για να τους δωσω μια ενδειξη.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#519275 Έλληνες μανατζαρέοι..... παρόμοια προβλήματα υψηλών λογαριασμών έναντι (βάσει ιστορικων στοιχείων από τον ΔΕΔΔΗΕ) έχω ακούσει από συνάδελφο και για τη Green . Αυτός βέβαια ισχυριζόταν ότι έχει περιορίσει αισθητά την κατανάλωση αλλά αυτοί επέμεναν να τον χρεώνουν βάσει ιστορικών στοιχείων. Και σκόπευε να γυρίσει στο μαντρί .
Στο δικό μου συμβόλαιο που παρέλαβα με mail , υπέγραψα - σκάναρα και έστειλα ηλεκτρονικά πίσω , αναφέρει ότι σε περίπτωση επιστροφής στη ΔΕΗ χρειάζονται 3 μήνες προειδοποίηση. Την επόμενη στο τηλ. με ενημέρωσαν ότι εφόσον το πρόγραμμα είναι 24μηνο με πάγιο 4,4e , σε περίπτωση ακύρωσης πληρώνω το πάγιο για τους υπολειπόμενους μήνες.
Στη ΔΕΗ που κοίταξα , το site αναφέρει 1 μήνα προειδοποίηση ( την ειδοποίηση την κάνει η elpedison με συνοδευτική δική μου υπεύθυνη δήλωση , πάλι mail , sign ,scan , return στην elpedison) . Εγώ έκανα αίτηση για αλλαγή στην elpedison στις 17/6 , χθες μου ήρθε ο τελικός λογαριασμός της ΔΕΗ και όπως βλέπω στο χαρτί από 17/7 αλλάζουν οι ρότες μας) .
Άβαταρ μέλους
By Serf
#525204 Προβλέπεται να σταματήσει η πληρωμή δημοτικών τελών με τον λογαριασμό του ηλεκτρικού ρεύματος για σπίτι το οποίο πλέον δεν υπάρχει (από την φωτιά στο Νέο Βουτζά);
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#525299 Λογικά θα γίνουν καταγραφές από μηχανικούς και δηλώσεις στο δήμο σου, θα πρέπει να ρωτήσεις εκεί. Επίσης πρέπει να ερευνήσεις πώς θα φανεί αυτό στην ΑΑΔΕ για να μην επιβληθεί ΕΝΦΙΑ.

Στο μεταξύ η ΔΕΗ ανακοίνωσε πρόγραμμα διαγραφής οφειλών από 1.1.2018 μετά από αίτηση με πιστοποιητικό από δήμο/αρχές ότι καταστράφηκε το οίκημα + γενναίες ρυθμίσεις για παλιές οφειλές. (link) Αυτό βέβαια αφορά ένα μόνο μέρος του λογαριασμού, γιατί οι άλλες χρεώσεις δεν επιβάλλονται από την εταιρία.

Καλή δύναμη
Άβαταρ μέλους
By thednick
#525305
corsair έγραψε:1) γιατί στην Ζενιθ πρεπει να τραβιεμαι για να περάσουν μια πάγια εντολή πληρωμης των λογαριασμών και μετά να ξανατραβιέμαι γιατι αν και το προγραμμα ειναι ένα... οι παγιες εντολές (ρευμα+αεριο) ειναι δυο... και αυτοι περασαν μονο μια με αποτελεσμα να χάνω εκπτώσεις που υποτιθεται θα ειχα και να μην δέχονται καμια ευθυνη τους.

2) γιατι στην Ζενιθ, στέλνουν λογαριασμούς έναντι τοσο υψηλους, που ο εκκαθαριστικός βγαίνει ακομα και πιστωτικός. Στην ουσία προπληρώνω γεναία... και οπως είπαν στο τηλέφωνο δεν εχουν σκοπο να αλλάξουν τακτική και να στέλνουν normalized λογαριασμούς. Μάλιστα τους ειχα παρει ζητώντας να εκδώσουν νεο λογαριασμο βαση πραγματικής καταναλωσης και ενώ μου ειπαν οτι ΟΛΑ ΟΚ, δεν εβγαλαν νεο λογαριασμο και τράβηξαν απο την τράπεζα μου οσα τους ελειπαν.


Το (1) συνέβει και σε εμένα. Μάλιστα το διαπίστωσα αφού είχε περάσει η ημερομηνία λήξης του λογαριασμού. Τους πήρα τηλέφωνο, το πλήρωσα, ενεργοποίησα την πάγια εντολή μεσω ebanking και στον επόμενο λογαριασμό μου επέστρεψαν τα 100Ε της εγγύησης (τα οποία όμως πλήρωσα στον πρώτο). Μου έκανε εντύπωση οτι δεν είχα χρεώσεις για την καθυστέρηση στην πληρωμή (ίσως επειδή ηταν 1-2 μέρες). Δεν ξέρω βέβαια αν έχασα κάποια άλλη έκπτωση, π.χ. καλοπληρωτή.

Για το (2) δεν έχω ακόμη άποψη γιατί δεν έχει ερθει δευτερος εκκαθαριστικός, αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι σε λογικά επίπεδα (δεν πρόσεξα κάτι εξωφρενικό τουλάχιστον - θα το κοιτάξω οταν ερθει ο λογαριασμός).

Για την πάγια εντολή μου έκανε εντύπωση ότι αυτη στο αεριο (που πέρασαν αυτοί) έχει απεριοριστο όριο χρέωσης, ενώ σε αυτή που έβαλα εγω μεσω ebanking είχα δυνατότητα να περιορισω το ποσό της χρέωσης (το οποίο και έκανα και δεν είχαν - απο όσο φαινεται - προβλημα) .
Άβαταρ μέλους
By Serf
#525318
Red Garland έγραψε:Λογικά θα γίνουν καταγραφές από μηχανικούς και δηλώσεις στο δήμο σου, θα πρέπει να ρωτήσεις εκεί. Επίσης πρέπει να ερευνήσεις πώς θα φανεί αυτό στην ΑΑΔΕ για να μην επιβληθεί ΕΝΦΙΑ.

Στο μεταξύ η ΔΕΗ ανακοίνωσε πρόγραμμα διαγραφής οφειλών από 1.1.2018 μετά από αίτηση με πιστοποιητικό από δήμο/αρχές ότι καταστράφηκε το οίκημα + γενναίες ρυθμίσεις για παλιές οφειλές. (link) Αυτό βέβαια αφορά ένα μόνο μέρος του λογαριασμού, γιατί οι άλλες χρεώσεις δεν επιβάλλονται από την εταιρία.

Καλή δύναμη


Έγινε χθες το μεσημέρι καταγραφή από υπαλλήλους της Γενικής Γραμματείας Υποδομών (?). Τσακ-μπαμ. "Κερδίσαμε επάξια" κόκκινο τρίγωνο στο σπίτι :(
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#526934 Ξέρουμε σε τι φάση προόδου είναι αυτά τα 2 προτζεκτάκια; :hmmm:

http://hps-amfilochia.gr/
https://ec.europa.eu/eipp/desktop/en/pr ... ct-33.html

(τα ρημάδια τα αραχνιασμένα site τους :sleep: )
Άβαταρ μέλους
By g8777
#530603
ποφυλακίστηκε εξαιτίας προβλημάτων υγείας που φέρεται να αντιμετωπίζει. Ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες αναφέρουν ότι ο επιχειρηματίας διαγνώστηκε με ποσοστό αναπηρίας άνω του 67% λόγω κρίσεων επιληψίας που αντιμετωπίζει και πέρασε την πύλη εξόδου της φυλακής κάνοντας χρήση του άρθρου 110 Α του Κώδικα Ποινικής Δικονομίας.


Εικόνα