Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#531176 Καλά είσαι με το λιμάνι, μια χαρά θα σε βολέψει.

Δεν είμαι εδώ, από άλλον τα άκουσα. Παρακολουθώ και τα τοπικά site ανελλιπώς για να μη χάνω επαφή.
Άβαταρ μέλους
By Govus
#531180 "Παρκάρισμα ΙΧ στο κέντρο της Θεσ/νίκης" = το συντομότερο (μαύρο) ανέκδοτο εδώ κι ένα τέταρτο του αιώνα (εξ' όσων έχω βιώσει προσωπικά σαν φοιτητής και κατόπιν ως επισκέπτης) ...
Τελευταία επεξεργασία από Govus και 27 Αύγ 2018, 17:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Morx
#531200
cosneo έγραψε:Δεν ήσουν μέλος του κινήματος "διπλοπαρκάρω για 5 λεπτά"!!!

True.

Στο κεντρο παρκαρεις πανευκολα κανοντας χρηση της ειδικης καρτας "69ΧΧΧΧΧΧΧΧ".
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#531206
Govus έγραψε:"Παρκάρισμα ΙΧ στο κέντρο της Θεσ/νίκης" = το συντομότερο (μαύρο) ανέκδοτο εδώ κι ένα τέταρτο του αιώνα (εξ' όσων έχω βιώσει προσωπικά σαν φοιτητής και κατόπιν ως επισκέπτης) ...


Όπως όλα τα δύσκολα πράγματα, θέλει γνώση, παρατηρητικότητα και υπομονή. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#531210 Ρε οτσο τι ελεύθερο για απόγευμα βράδυ, ξηλωθειτε και κάνα ταλαρο να πάει μπροστά η πόλη του Μπουτάρη. Δεν θα έχει από αυτές τις θέσεις με το μήνυμα να παρκάρει κάτω κέντρο? Πάνε και χρόνια που έφυγα με ένα δισάκι στον ώμοκαι ένα πορτοφόλι πεντοχιλιαρα να γίνω αυτοδημιουργητος με τα λεφτά των γονιών μου.

Υγ. Ασπροβαλτα και in? Πότε δε θα φτάσει το Κιλελέρ σε coolness

< Note 4 >
Άβαταρ μέλους
By nEK
#531212 Το σαββατο απογευμα ανεβαινα δερβενι απο Εγνατια, προς Θεσσαλονικη. «Μαζι μου» ανεβαιναν πεζοι 7-8 μαυριδεροι εκ του ινδικου ωκεανου!
Σκεφτηκα να ειδοποιησω την αμεση δραση, πηρα το 100.
Εκτος του αργησαν να το σηκωσουν δεν προλαβα να αναφερθω στο λογω κλησης και επεσε η γραμμη. Λεω για να δω θα παρουν «πισω»,μπα...Κανονικα δεν θα επρεπε να υπαρχει η δυνατοτητα να καλεσουν να δουν το λογω που καλεσε ο πολιτης?
Άβαταρ μέλους
By glf
#531228 Στην ΕΤ3 είδα σήμερα στουκάρανε αρκετοί στην έξοδο της Εγνατίας για Χαλκιδική. Στη γέφυρα.
Πως το καταφέρανε;
Άβαταρ μέλους
By Morx
#531236
glf έγραψε:Στην ΕΤ3 είδα σήμερα στουκάρανε αρκετοί στην έξοδο της Εγνατίας για Χαλκιδική. Στη γέφυρα.
Πως το καταφέρανε;


Νωρις το μεσημερι μιας και ρεπαρα, ειπα να παω Πανοραμα να δω ενα φιλο στα πεταχτα και μετα να παω Περαια απο τον πατερα μου.
Βγαινω απο Επταπυργιο, στην εξοδο για Τριανδρια ενα Yaris με κωλο στραπατσαρισμενο και ενα Almera/Primera δεν προσεξα καλα ... με μουρη φυσαρμονικα. Αυτα πριν αρχισει να βρεχει.

Ανεβαινω πανοραμα λοιπον μετα το μικρο μποτιλιαρισμα... Πριν την Ρομα πιτσα στη δεξια κλειστη ανηφορικη στροφη πριν την αριστερη ανοιχτη ... ενα TDM εφυγε επανω σε αυτοκινητο στο αντιθετο ρευμα. Το αυτοκινητο χοντρη ζημια! Σφηνωθηκε στο εμπρος μερος του η μηχανη.

Γιατι τα γραφω ολα αυτα;
Γιατι δεν φταινε μονο οι καιρικες συνθηκες αλλα πρωτιστως φταιει το κουφιο τους το κεφαλι.
Η πλειοψηφια ειναι ανιδεοι με την οδηγηση, εχουν αν οχι μηδενικη, τετοια αντιληψη που δεν επαρκει για να καταλαβουν ουτε τα βασικα στο πως θα πρεπει να συμπεριφερθουν στο οχημα που οδηγουν, στους υπολοιπους γυρω τους και κατ'επεκταση ειναι απλα επικινδυνοι.


Πηγα το Σαββατο που μας περασε (βραδυ ξεκινησα 22:00) για τα Ποζαρ.
Στα κομματια του καινουριου δρομου που ουσιαστικα ειναι μια ευθεια με 2 "αδειεξοδα" στις ακρες της, πραγματικα δεν το πιστευα πως σε καθε "τερμα" πριν τα φαναρια οπου υπηρχε 90 μοιρων στροφη με πινακιδες-βελη , με διαγραμμισεις, με πινακιδες προειδοποιησης και μειωμενου οριου ταχυτητας, καταφεραν σε ΚΑΘΕ ΕΞΟΔΟ, μα ΚΑΘΕ ΕΞΟΔΟ να φυγουν ευθεια.
Και δε μιλαω για μια συγκρουση με 30-40 στη μπαριερα, καθε μπαριερα ηταν κωλοτρυπιδι.
Πρεπει να εισαι πολυ ηλιθιος για να μην αντιλαμβανεσαι που πηγαινεις ή σε τι πλησιαζεις.
Θα μου πεις, δεν φαινεται, δεν την ειδαν, δεν δεν δεν, εαν δεν βλεπεις, πηγαινε με οσα σου επιτρεπει το μυαλουδακι σου να επεξεργαστεις ωστε να προλαβεις να αντιδρασεις.

Γι'αυτο λοιπον, στην καραμπολα που 6 μαλακες τρακαραν, καποιος επαιζε το πουλι του, μπορει να μην ηταν ο μονος αλλα να εφταιγαν 2 ή 3 ... οι αλλοι 6 που καρφωθηκαν λιγο πιο μετα (κατηφορικα της Μουδανιων πριν την Βουλγαρη) παλι το ιδιο. Ενας, δυο... μπορει και ολοι? Επαιζαν το πουλι τους ....

Δεν υπαρχει καμια ελπιδα, πραγματικα.
Δεν πειραζει, ας κυκλοφορει τουλαχιστον το χρημα σε συνεργεια, οδικες και ασφαλιστικες.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#531260 Μορξ μήπως είσαι λίγο υπερβολικός;
Στα λέω εγώ που οποιοσδήποτε ελληνιολος μου προκαλεί εκζεματα στις συνάψεις.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#531416
g8777 έγραψε:Μορξ μήπως είσαι λίγο υπερβολικός;
Στα λέω εγώ που οποιοσδήποτε ελληνιολος μου προκαλεί εκζεματα στις συνάψεις.

Υπερβολικος οχι, απολυτος ομως στο ζητημα αυτο ναι.

Εαν σαν οδηγος καποιος δεν εχει τη θεληση να εξελιχθει ποτε απο αμοιβαδα που χαιδευει το τιμονι, σε πιθηκος που εμαθε το φλας και τις προτεραιοτητες (ΒΑΣΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ!) μετα απο 10 και βαλε χρονια βασανιαρικης οδηγησης γι'αυτον και τους γυρω του..... ε να πα να γαμηθει!
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#533582 Ξέρουμε καμιά γεφυροπλάστιγγα στην ανατολική Θεσσαλονίκη, που να μπορεί κάποιος να πάει να ζυγίσει ένα τρέιλερ;
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#533662 επίσης τι ήταν αυτό το "ράλι" από ανατολικού μπλοκ αυτοκίνητα βαρυφορτωμένα με σπόνσορες νούμερα αυτοκολλητα κάθε είδους στη Χαλκιδική;
Άβαταρ μέλους
By fot
#533676
JimClark έγραψε:επίσης τι ήταν αυτό το "ράλι" από ανατολικού μπλοκ αυτοκίνητα βαρυφορτωμένα με σπόνσορες νούμερα αυτοκολλητα κάθε είδους στη Χαλκιδική;


Το ίδιο αναρωτήθηκα και εγώ προχθές που επέστρεφα από Θεσσαλονίκη. Σε όλο τον δρόμο υπήρχαν.


< >