Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By djalma
#543533
kyr80 έγραψε:Ξέρουμε τι γίνεται με τα φαρμακεία της πόλης;;; Ο καθένας χρεώνει ότι γουστάρει;;;
Συγκεκριμένες καραμέλες που παίρνω για το λαιμό τις έχω πληρώσει από 5€ έως 6,5€. ΕΛΤ 4,95€
Συγκεκριμένο παυσίπονο που χρησιμοποιώ συχνά, από 6,30€ έως και 8€!!


Η ΕΛΤ από τη στιγμή που απελευθερώθηκε η τιμή των ΜΗ.ΣΥ.ΦΑ. τον Ιανουάριο του 2017 υπάρχει μόνο για να υπάρχουν αντεγκλήσεις μεταξύ φαρμακοποιού και πελάτη. Τον περασμένο Ιούλιο πάντως καταργήθηκε η αναγραφή της και θα αφαιρεθεί από τις καινούριες συσκευασίες που προμηθεύονται τα φαρμακεία.
Η διακύμανση υπάρχει διότι ο κάθε φαρμακοποιός λειτουργεί με διαφορετική εμπορική πολιτική. Η οδηγία των φαρμακευτικών συλλόγων πάντως είναι να τιμολογούνται τα ΜΗ.ΣΥ.ΦΑ. με κέρδος 30-35%, όπως ήταν και πριν την απελευθέρωση τιμών. Τέλος, λόγω της απελευθέρωσης τιμών, κάποιες εταιρείες υπερδιπλασίασαν την τιμή χονδρικής οπότε η τιμολόγηση με βάση την εμπορική πολιτική του κάθε φαρμακείου προφανώς πραγματοποιείται πάνω στην καινούρια τιμή χονδρικής. Έχουν υπάρξει μάλιστα και περιπτώσεις όπου η τιμή χονδρικής αυξήθηκε τόσο όσο η τιμή της ΕΛΤ (!) :metalo:
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#543536 Super market θα γίνετε;;
Έχεις σκεφτεί ότι η κατάσταση θα γίνει τραγική. Με τα παππούδια που ζούνε από τη συνταξούλα, θα γίνει σφαγή. Θα μπαίνουν και θα ρωτάνε, πόσο έχει το τάδε φάρμακο.

Τις strepfen τις έχω σχεδόν σαν καραμέλες, γιατί με πονάνε διαρκώς τα λαιμά μου. Δε γίνεται την ΙΔΙΑ εβδομάδα να έχει τόσο μεγάλη απόκλιση. Δεν είναι το 1,5€. Είναι το ποσοστό της διαφοράς τιμής, που είναι άξιο αναφοράς.
Προσωπικά το συγκεκριμένο φαρμακείο, δε θα με ξαναδεί.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#543540
NickTG έγραψε:Ή σκέφτονται εμάς που πίνουμε Pepsi.

την τσεπη του σκεφτεται.
NickTG έγραψε:Επίσης θεωρώ, τουλάχιστον από αυτά που βλέπω, ότι τους περισσότερους δεν θα τους ενοχλήσει.

εαν δεν ενοχλουσε, ολα τα εστιατορια/ταβερνες/σουβλατζιδικα θα εβαζαν πεπσι για μεγαλυτερο κερδος.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#543542
kyr80 έγραψε:
3) 8,5€ 2 πιτόγυρα + αναψυκτικό



Εικόνα


4) ΔΕΝ έχει Coca-Cola, αλλά pepsi….


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#543549
dimviii έγραψε:
kyr80 έγραψε:4) ΔΕΝ έχει Coca-Cola, αλλά pepsi…. Pepsi ρε φίλε.... Που ακόμα και καλό να ήταν το πιτόγυρο, έχει χάσει το 50% της γεύσης του... :thumbsdown:


το εχω συναντησει πολλες φορες αυτο.
Θα πιειτε κατι?
-μια κοκα κολα 500 μλ
δεν εχουμε κοκα,μονο πεπσι
-οχι δεν θα πιω κατι.

Το χειρότερο είναι ότι το κάνουν και μέσω efood.
Γράφουν κανονικά coca cola και σου φέρνουν Pepsi.
Γραψε pepsi ρε μπαγλαμά, γιατί μου φέρνεις άλλο από αυτό που παραγγέλνω;
Άβαταρ μέλους
By djalma
#543550
kyr80 έγραψε:Super market θα γίνετε;;
Έχεις σκεφτεί ότι η κατάσταση θα γίνει τραγική. Με τα παππούδια που ζούνε από τη συνταξούλα, θα γίνει σφαγή. Θα μπαίνουν και θα ρωτάνε, πόσο έχει το τάδε φάρμακο.

Τις strepfen τις έχω σχεδόν σαν καραμέλες, γιατί με πονάνε διαρκώς τα λαιμά μου. Δε γίνεται την ΙΔΙΑ εβδομάδα να έχει τόσο μεγάλη απόκλιση. Δεν είναι το 1,5€. Είναι το ποσοστό της διαφοράς τιμής, που είναι άξιο αναφοράς.
Προσωπικά το συγκεκριμένο φαρμακείο, δε θα με ξαναδεί.


Τα φαρμακεία δεν θέλουν να γίνουν Supermarket, κάποιοι φαρμακοποιοί όμως εν προκειμένω να αυξήσουν τα κέρδη τους ή να βρούνε άλλους τρόπους προσέλκυσης πελατείας πιθανόν να γίνουν κάτι σαν supermarket.
Οι strepfen που αναφέρεις για παράδειγμα, πήρανε μια αύξηση στην τιμή χονδρικής από 3.17€ στα 3.48€ αλλά αυτό έγινε τον Ιανουάριο του 2018 . Με 35% κέρδος που συνήθως εμπορεύονται τα φαρμακεία πάει στα 4.98€. Οι τιμές που αναφέρω είναι τωρινές. Για τον φαρμακοποιό που τις εμπορεύεται τόσο ακριβότερα από τα άλλα φαρμακεία, πιθανόν αυτός που τον προμηθεύει να του τα εμπορεύεται ακριβότερα, δεν το γνωρίζω προφανώς. Δεν έχει εκδοθεί αυτήν την εβδομάδα πάντως νέο δελτίο τιμών.
Γενικά, οι τιμές των μη.συ.φα. όπως και των φαρμάκων, εξαρτώνται από τον μέσο όρο τιμής των τριών φθηνότερων χωρών της ΕΕ γι'αυτό και η Ελλάδα έχει πολύ φθηνά φάρμακα αλλά έχει και πολλές ελλείψεις φαρμάκων (δεν συμφέρει στις εταιρείες να τα φέρνουν στην Ελλάδα).
Για τα παππούδια που αναφέρεις, η κατάσταση είναι τραγική εδώ και 3-4 χρόνια που το κράτος αποζημιώνει με βάση την τιμή αναφοράς που δίνει σε κάθε συνταγογραφούμενο φάρμακο και την διαφορά της τιμής του φαρμάκου με την τιμή αναφοράς την πληρώνει ο ασφαλισμένος.

ΥΓ: Μήπως το ένα φαρμακείο είχε συσκευασία με 16 καραμέλες και το άλλο με 24; Γιατί παρατηρώ ότι υπάρχει μια διαφορά τιμής περίπου 1.5€ (ΠΗΓΗ)
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#543566
djalma έγραψε:ΥΓ: Μήπως το ένα φαρμακείο είχε συσκευασία με 16 καραμέλες και το άλλο με 24; Γιατί παρατηρώ ότι υπάρχει μια διαφορά τιμής περίπου 1.5€ (ΠΗΓΗ)
24 με γεύση πορτοκάλι πάντα.
Το 3,48 για να γίνει 6,5 έχει ένα κέρδος πάνω από 85%.
Κρίμα γιατί είναι και νέο παιδί, αυτός που το άνοιξε.
Bayern7 έγραψε:Το χειρότερο είναι ότι το κάνουν και μέσω efood.
Γράφουν κανονικά coca cola και σου φέρνουν Pepsi.
Γραψε pepsi ρε μπαγλαμά, γιατί μου φέρνεις άλλο από αυτό που παραγγέλνω;

Δεν παραλαμβάνω. Τόσο απλά. Αλλά σπάνια συμβαίνει αυτό, να μείνω από αναψυκτικό. Πρέπει να έχω στην αποθήκη από 2 εξάδες 1,5λτ zero και fanta zero πορτοκάλι(που απλά γαμ@ει).
Δυστυχώς πίνω τουλάχιστον 1,5 λτ την ημέρα. Η γυναίκα μου με χαραχτηρίζει ως κοκαλκολικό….
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#543569
kyr80 έγραψε:Κρίμα γιατί είναι και νέο παιδί, αυτός που το άνοιξε.

Εμ πως αλλιώς θα αγοράσει στο άψε-σβήσε εκείνο το εξοχικούλη στη Χαλκιδική; Τόσο κόπο έκανε να σπουδάσει ο καημένος.
Στο παζάρι πουλάνε τούρκικες κάλτσες 5e την 4άδα. Σε πρόσφατη επίσκεψη σε παζάρι Τουρκίας τις είχανε 1,5 λίρα το ζευγάρι που μας κάνει 1e την τετράδα. Greek έμπορας , μαϊντανός στη λαϊκή από 50δρχ 50e. Καρπούζι το 1998 10 δρχ και πεπόνι 30δρχ , σήμερα 10 φορές πάνω , όσο και ο μισθός μας. :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By djalma
#543576
kyr80 έγραψε:
djalma έγραψε:ΥΓ: Μήπως το ένα φαρμακείο είχε συσκευασία με 16 καραμέλες και το άλλο με 24; Γιατί παρατηρώ ότι υπάρχει μια διαφορά τιμής περίπου 1.5€ (ΠΗΓΗ)
24 με γεύση πορτοκάλι πάντα.
Το 3,48 για να γίνει 6,5 έχει ένα κέρδος πάνω από 85%.
Κρίμα γιατί είναι και νέο παιδί, αυτός που το άνοιξε.


Αν είναι νέος φαρμακοποιός το πιθανότερο είναι να παίζει το ενδεχόμενο με τον ακριβότερο προμηθευτή του. Στο galinos.gr που ανέφερα σαν πηγή, μπορείς να δεις και τη διακύμανση της προτεινόμενης τιμής λιανικής.
Όπως και να 'χει, από τη στιγμή της απελευθέρωσης της τιμής και των ΜΗ.ΣΥ.ΦΑ. , όλα έχουν πάρει αύξηση* και ο καθένας μπορεί να χρεώσει ότι θέλει. Σαν τα supermarket :lol:


*Σε κάποια η αύξηση στην τιμή του προϊόντος είναι σχεδόν διπλάσια, πχ vicks vaporub αλοιφή για κρυολόγημα διπλασιάστηκε σχεδόν η προτεινόμενη λιανική τιμή της (4.83€->8.76€) :slap: . Αν βέβαια προμηθευτείς 100 vicks προφανώς θα πάρεις έκπτωση την οποία μπορείς να μετακυλίσεις στον πελάτη. Το ίδιο και με τις strepfen. Συνήθως πάντως, οι φαρμακοποιοί δεν ασχολούνται με την αλλαγή τιμών, παίρνουν μέσω του ηλεκτρονικού προγράμματος που χρησιμοποιούν στο φαρμακείο τους τα δελτία τιμών έτοιμα.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#543578
kyr80 έγραψε:Δυστυχώς πίνω τουλάχιστον 1,5 λτ την ημέρα. Η γυναίκα μου με χαραχτηρίζει ως κοκαλκολικό….

Φαντάζομαι γνωρίζεις οτι το ανθρακικό ξεπλένει το σάλιο και τη βλέννα που έχουν αντιμικροβιακές και λιπαντικές ιδιότητες . Για τις παστίλιες του λαιμού μιλάμε εε;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#543579
kyr80 έγραψε:Καλαμαριά mode on.... Ποια εταιρεία σκάβει εκεί κοντά στο Νταλίπη, και έχει γ@μίσει όλη την περιοχή;;;


Κάτι με το αέριο είναι...

kyr80 έγραψε:Και τώρα;;; Το απόλυτο 0... Ξενέρωτοι οι Καλαμαριώτες… Ένας πεζόδρομος η ζωή τους όλη.



:rant: Θα σου στείλω το σούσι μπαρ να δεις τη γλύκα! :rant:

:lol: :lol:

kyr80 έγραψε:Δυστυχώς πίνω τουλάχιστον 1,5 λτ την ημέρα. Η γυναίκα μου με χαραχτηρίζει ως κοκαλκολικό….


:omg:

Να το κόψεις! Σκέτη ζάχαρη είναι!
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#543580
kyr80 έγραψε:Πρέπει να έχω στην αποθήκη από 2 εξάδες 1,5λτ zero και fanta zero πορτοκάλι(που απλά γαμ@ει).

hellooo
Άβαταρ μέλους
By markvag
#543581 Ναι... η zero έχει άλλα γλυκαντικά, τα οποία επίσης δεν είναι αθώα...