Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#794697 χεχε τι σημασία έχει?

θα δώσει ο Ζέρβας κανα μύριο για φύτευση νέων, θα βάλουν κάτι κλαδάκια ψευτακακίες/λιγούστρα με πάχος ένα δάχτυλο (τα μισά θα διαλυθούν σε 6 μήνες) , θα ζμπρώξουν δελτία τύπου στα καλά ΜΜΕ και πάμε παρακάτω.
3-4 χιλιάδες άδειες δεντροδόχοι and counting...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#794728 Δεν ξέρω τι θα κάνει ο Ζέρβας με τα δέντρα, αλλά με έχει εντυπωσιάσει το γεγονός ότι έχουν εξαφανιστεί τα καλαθάκια σκουπιδιών. Να μου πεις βέβαια και παλιότερα αυτά που είχαν μείνει ήταν πάντα ξεχειλισμένα από σκουπίδια. Τώρα πλέον, έχεις ένα σκουπίδι στο χέρι και ψάχνεις καλαθάκι για να το πετάξεις. :thumbsdown:
Μιλάμε για εγκατάλειψη όχι αστεία.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#794731
Zorz έγραψε:
bebes έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Συμφωνώ, αλλά να φυτευτεί κάποιο άλλο στην θέση τους.

εννοείται αυτό.

Εννοείται; :hmmm:

Τι % αυτών που θα κοπούν εκτιμάς ότι θα αντικατασταθούν με σωστό τρόπο μέσα στην επόμενη λχ. πενταετία;

ΟΛΑ θελω να πιστεύω.

Για τη Θεσσαλονίκη, θα δείξει ο χρόνος.
Για τη Λάρισα που μενω τωρα, επειδή εχω μια πρόσβαση στις γεωτεχνικές υπηρεσίες του δήμου, ξέρω οτι υπάρχει μελέτη και προγραμματισμός αυτά που εκριζώνονται λόγω ακαταλληλότητας να αντικατασταθούν με πιο ανθεκτικά είδη.
Μπορεί να μη γίνει άμεσα (λόγω έλλειψης προσωπικού), αλλά θα γίνει σύντομα.
Το ίδιο -θέλω- να πιστεύω οτι θα γίνει και στη Θεσσαλονίκη.
Δεν είναι θέμα του Δημάρχου αυτό, είναι καθαρό υπηρεσιακό θεμα λειτουργίας του Δήμου, ο Δήμαρχος το πολύ πολύ να πεί στον αρμόδιο αντιδήμαρχο, ή απευθείας στον προϊστάμενο της διεύθυνης πρασίνου, αν τον "πρήξει" κάποιος και αποφασίσει να ασχοληθεί.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#795993
Σοβαρές καταγγελίες με οσμή σκανδάλων στο δημοτικό συμβούλιο Θεσσαλονίκης
https://parallaximag.gr/thessaloniki-ne ... ssalonikis

Το 2ο ερώτημα αφορά στις απευθείας αναθέσεις, που κατά γενική πια ομολογία είναι το αγαπημένο αλλά πολύ επικίνδυνο σπορ (extreme sport) της διοίκησής σας. Ποιανού αντιδημάρχου σας ο κουμπάρος έπαιρνε συνεχώς μέσα στην πανδημία COVID, με απευθείας αναθέσεις, τις απολυμάνσεις των σχολικών κτιρίων και αυλών και τώρα συνεχίζει ακάθεκτος να παίρνει απευθείας αναθέσεις στον τομέα πρασίνου στις κοπές δένδρων? Δεν είναι πολύ κακό που δίνετε αναθέσεις. Είναι νόμιμο άλλωστε μέχρι ένα σημείο. Το αν είναι ηθικό να τις παίρνει ο κουμπάρος του αντιδημάρχου θα έπρεπε να σας απασχολεί. Ο άνθρωπος θέλει να ζήσει, όπως όμως και πολλοί άλλοι εκεί έξω στο στίβο της ζωής. Το κακό είναι ότι είναι άσχετος με τις κοπές δένδρων, η δουλειά του δεν είναι αυτή, αλλά ξαφνικά έγινε ειδικός ξυλοκόπος για να παίρνει τις δουλειές. Ζητάω να μου πείτε γιατί παίρνει τις απευθείας αναθέσεις ο κουμπάρος του αντιδημάρχου, ενώ η αγορά στενάζει και οι υπόλοιποι επαγγελματίες βλέπουν με το κυάλι από μακριά αδυνατώντας να πάρουν μέρος ακόμα και σε υποτυπώδεις διαγωνισμούς. Αν δεν γνωρίζετε το όνομα μπορώ να σας το πω κατ’ ιδίαν ή να ρωτήσετε στέλεχος της διοίκησής σας που διετέλεσε πρόεδρος σχολικής επιτροπής και ξέρει από πρώτο χέρι τις αναθέσεις που πήρε ο αγαπημένος κουμπάρος.


:metalo:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#796000 Ρε παιδιά τι ωραία έχετε κάνει κει πάνω; Ο σταθμός μετρό που άνοιξε έγινε κέντρο επίσκεψης; :lol:

Φτιάξαμε και μετρό, ελάτε δείτε το, δεν μπορείτε όμως ακόμα να πάτε κάπου

Κόβουν και εισιτήριο; :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#796014 Το δείχνουν στους ιθαγενείς.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#796020 το φοβερό ήταν το tweet του Υπουργού (όχι του Ραφηνάρχη) Καραμανλή που αντιδιέστειλε την τωρινή φιέστα με τα "ψεύτικα εγκαίνια και τους μουσαμάδες του Τσίπρα" :lol:
https://mobile.twitter.com/karamanlis_k ... 6790372352
Τελευταία επεξεργασία από ArrowsFA1 και 01 Δεκ 2022, 14:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By bebes
#796031 Εφτιαξαν τους σταθμούς, να είναι έτοιμοι για την ¨κακιά την ώρα". Καταφύγια λούξ, οχι σαν τα πλεμαίικα τα Ουκρανικά :rtfm:

Ωρες ωρες πιστεύω οτι το μετρό "δουλεύει υπογείως", αλλά το χρησιμοποιούν μόνο λίγοι και εκλεκτοί. Οι υπόλοιποι παστοί στον ΟΑΣΘ :s_tongue

Προσωπικά πάντως, μπήκα σε συρμό του μετρό πριν μερικα χρόνια στη ΔΕΘ, οπότε δεν εχω λόγο να αμφισβητώ οτι υπάρχει... :innocent:

Η κόρη μου πέρασε το 2018 στο ΠΑΜΑΚ.
Ανησυχούσε, γιατι τους είπαν οτι μόλις γίνει το μετρό θα μεταφερθεί η σχολή στη Θέρμη.
Οταν εγιναν τα "εγκαίνια με τους μουσαμάδες", δεν μιλιοταν. Δεν ήθελε να πηγαίνει στη... Θέρμη.
Προσπαθούσα να την καθησυχάσω, οτι δεν ειναι ακριβώς ετσι τα πράγματα όπως φαίνονται. Μικρή ήταν, θα μεγαλώσει και θα καταλάβει... :lol:
Άβαταρ μέλους
By Nosferatu
#796047 Εγω οταν ημουν λυκειο μας λεγαν οτι στο πανεπιστήμιο θα πηγαίνουμε με μετρο, αν οχι απο το πρωτο ετος (2004), σιγουρα απο το 2-3. Οχι οτι με αφορουσε καθως εμενα δυτικες συνοικίες, αλλα ακουγονταν αρκετα πιστικες οι δηλωσεις τοτε. Ισως φταιει και η ηλικια οπως ειπώθηκε
Άβαταρ μέλους
By markvag
#796069 Ακόμα θυμάμαι την πρώτη τρύπα του μετρό. Του Κούβελα, μπροστά από το Πα.Μακ. :lol: :lol: 1987 ήταν νομίζω, το αχνο-θυμάμαι να είναι χειμώνας, να βρέχει και να περνάμε με τους γονείς μου να πάμε κάποια επίσκεψη και ο πατέρας μου να σιχτιρίζει με την κίνηση λόγω των έργων... :lol: :lol: Θα ήταν έτοιμο μετά από λίγα χρόνια, χρηματοδότηση από τα κέρδη του TV100 :s_rofl :s_rofl :s_rofl

Τότε ήμουν 7 χρονών... Σε 3 χρόνια τελειώνει το σχολείο η μεγάλη μου η κόρη και δεν ξέρω αν θα το δει μέχρι τότε... :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By bebes
#796086
markvag έγραψε:Ακόμα θυμάμαι την πρώτη τρύπα του μετρό. Του Κούβελα, μπροστά από το Πα.Μακ. :lol: :lol: 1987 ήταν νομίζω, το αχνο-θυμάμαι να είναι χειμώνας, να βρέχει και να περνάμε με τους γονείς μου να πάμε κάποια επίσκεψη και ο πατέρας μου να σιχτιρίζει με την κίνηση λόγω των έργων... :lol: :lol: Θα ήταν έτοιμο μετά από λίγα χρόνια, χρηματοδότηση από τα κέρδη του TV100 :s_rofl :s_rofl :s_rofl

Τότε ήμουν 7 χρονών... Σε 3 χρόνια τελειώνει το σχολείο η μεγάλη μου η κόρη και δεν ξέρω αν θα το δει μέχρι τότε... :lol: :lol:

Εφτασε μεχρι το ΠΑΜΑΚ;
Εγω θυμαμαι τις δυο τρύπες στην Αγίου Δημητρίου, μια μπροστα στο Διοικητήριο και μια λίγομ πιο ανατολικά.
Αν γίνει διακλάδωση του (νέου) μετρό πρός τα πάνω, θα βρεί έτοιμες στοές, δεν θα χρειάζεται σκάψιμο :lol:

Το μετρό του Κούβελα είχε άλλο στιλ. Εσκαβαν μια βαθιά τάφρο και με τα τη σκέπαζαν. Ουσιαστικά θα πηγαινε κάτω απο τις υπάρχουσες λεωφόρους. Δεν ξερω απο τεχνικά, αλλά φαίνεται πιο εύκολο.
Ουσιαστικά ενας δρόμος κάτω απο τον δρόμο...
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#796087 ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΤΙΜΩΡΗΘΗΚΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ

ΚΑΝΕΝΑΣ

ΚΑΤΑΣΠΑΤΑΛΗΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΑΖΟΝΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΕΡΟΨΙΑ ΤΟΥ ΚΟΥΒΕΛΑ.

ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΒΟΥΛΕΥΤΗ ΤΟΝ ΓΙΟ ΣΟΥ.

|λογοκρισία| ΕΛΛΗΝΑ ΓΙΑ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ. |λογοκρισία|
Άβαταρ μέλους
By markvag
#796090
bebes έγραψε:Εφτασε μεχρι το ΠΑΜΑΚ;


Τί εννοείς έφτασε;; Απλά άνοιξαν μία τρύπα και την έκλεισαν μετά... :lol: :lol: