Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#806432 Αυτά είναι ωραία να τα αφήσεις στο ψυγείο μία μέρα αφού σου βάλουν την κρέμα να σιροπιάσει το φύλλο. Έπος. Έρωτας μεγάλος τα άτιμα. Κατέβασα πέρσι στα ανίψια μου στην κάθοδο από Τσεχία, πάθανε την πλάκα τους
Άβαταρ μέλους
By drdino
#806435
mirage έγραψε:Ζύμη κουρού ηταν.
Μπουγάτσα Πανοραματος μάλλον έφαγε ο Αθηναίος.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#806449
Dimitris_P έγραψε:Πήγαμε φράγμα Θέρμης και μετά πέρασμα από Πανόραμα. Δοκιμάσαμε και από Ελενιδη και από Τάσο. Του πρώτου πολύ ωραία κρέμα, σκληρό όμως σώμα. Του δεύτερου μαλακό και αφρατο και ικανοποιητική κρέμα

Μετά φαγητό στον Κατσαμακα. Μέτρια τα κρέατα, κοντοσούβλι και σουτζουκάκια. Χθες στο δια ταύτα φάγαμε πιο νόστιμα

Χθες βράδυ φάγαμε στο τσιρ μεζέ στην Ερμού. Καλά ήταν κι εκεί

Πέρασμα και από αγορά Μοδιάνο, μου θύμισε εκθεσιακό κέντρο το στήσιμο.



Dimitris_P έγραψε:
REALZEUS έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Ε εντάξει, όχι και ειδικός. Απλά έχω μια αγάπη στην σοκολάτα και στο προφιτερόλ ειδικά.

Σοκολάτα γάλακτος έχει και αλλού πάντως (π.χ. Ελενίδης).


Θα δοκιμάσω σύντομα :superman:


Αν έρθεις με αυτοκίνητο και ανέβεις μέχρι το Πανόραμα, πάρε ένα από τον Τάσο και ένα από τον Ελενίδη, ώστε να συγκρίνεις. Είναι στα 200 μέτρα ο ένας από τον άλλον. Στον Τάσο μπορείς να ζητήσεις αν θέλεις να είναι με κρεμ πατισερί ή με σαντιγί, τόσο η γέμιση των σου, όσο και το γκαρνί από πάνω. Για μένα πατισερί all the way!


Ναι με αυτοκίνητο θ'ανέβουμε. Ίσως δοκιμάσω λίγο, είμαι σε δίαιτα και δεν θέλω να την πάω πίσω.



Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#806459
BARHonda έγραψε:Αυτά είναι ωραία να τα αφήσεις στο ψυγείο μία μέρα αφού σου βάλουν την κρέμα να σιροπιάσει το φύλλο. Έπος. Έρωτας μεγάλος τα άτιμα. Κατέβασα πέρσι στα ανίψια μου στην κάθοδο από Τσεχία, πάθανε την πλάκα τους


Δημητρη δε θα πω λαθος, γιατι βιτσια ειναι αυτα!

Παντως να ξερεις οτι ολος ο κοσμακης κι ο ντουνιας (εμου συμπεριλαμβανομενου) θελει το αντιθετο. Το φυλλο να ειναι τραγανο και οχι παπαργιασμενο. Για αυτο αλλωστε πολλα μαγαζια βαζουν την κρεμα μπροστα σου την τελευταια στιγμη, για να ειναι οσο πιο τραγανο γινεται.

Η μανα που οταν θελει να κατεβασει τριγωνα στην Αθηνα, τους ζηταει ξεχωριστα τα τριγωνα (σκετο φυλο) και ξεχωριστα την κρεμα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#806462 Ξέχασα να γράψω ότι ο Τάσος είχε πολύ ωραίο προφιτερόλ με κρέμα πατισερι και καθόλου λιγωτικο
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#806464 Είμαι από τους αναποδους το θέλω ελαφρώς παπαριασμενο. Για τον ίδιο λόγο δεν ενθουσιάστηκα και με το μιλφειγ του Κωνσταντινίδη που το έφαγα εκείνη την στιγμή που το έφτιαξε.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#806468
NiTse έγραψε:Είμαι από τους αναποδους το θέλω ελαφρώς παπαριασμενο. Για τον ίδιο λόγο δεν ενθουσιάστηκα και με το μιλφειγ του Κωνσταντινίδη που το έφαγα εκείνη την στιγμή που το έφτιαξε.


Ειπαμε, βιτσια ειναι αυτα. Και ολα τα βιτσια ειναι σεβαστα :s_wink

Το μιλφειγ που ειπες, μου ειχε πει ενας ζαχαροπλαστης οτι το λενε "γλυκο λιγων ωρων" ακριβως για αυτο το λογο, γιατι μετα απο λιγες ωρες γινεται μαπα (συμφωνα με τους νορμαλ ανθρωπους :shifty: ). Αν ειναι εστω και χθεσινο, αυτος μου ειπε οτι δεν το δινει στους πελατες του. Δεν ξερω αν το κανει πραγματι ή αν μου εκανε φιγουρα, αλλα δειχνει την ταση που υπαρχει (με την οποια επισης συμφωνω).
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#806501
NiTse έγραψε:Πάει η δίαιτα :lol:


Τι διαιτα... Αυτος εχει χαλασει και τη δικια μου τη διαιτα. Σε καθε ποστακι που κανει, ολο και περισσοτερα σαλια μου τρεχουν :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#806504
NiTse έγραψε:Πάει η δίαιτα
Από τον Νοέμβριο κάνω δίαιτα και όντως το έριξα λίγο έξω. Το καλό είναι ότι περπατάμε πολύ
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#806524
Dimitris_P έγραψε:Ξέχασα να γράψω ότι ο Τάσος είχε πολύ ωραίο προφιτερόλ με κρέμα πατισερι και καθόλου λιγωτικο


Νιώθω δικαιωμένος. Για προφιτερόλ σε έστειλα εκεί άλλωστε. :lol:


NiTse έγραψε:Είμαι από τους αναποδους το θέλω ελαφρώς παπαριασμενο. Για τον ίδιο λόγο δεν ενθουσιάστηκα και με το μιλφειγ του Κωνσταντινίδη που το έφαγα εκείνη την στιγμή που το έφτιαξε.


Δεν υπάρχει σωστό και λάθος, είναι θέμα γούστου. Όπως θέμα γούστου είναι αν θέλεις την πίτα με σκληρό ή μαλακό φύλλο και την πίτσα με σκληρή, μαλακή ζύμη. Το ίδιο και με τα λαζάνια, π.χ.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#806534
NiTse έγραψε:Και στην Ανθέων έχει ένα μικρό.
και το αντίστοιχο στην κυκλική πλατεία Δημαρχείου, στο Πανόραμα.
και οι δύο έχουν 3 μαγαζιά στις ιδιες περιοχές πλέον (Πανόραμα, ανατολικά, κέντρο), μετά το κλείσιμο στη Σοφούλη / άνοιγμα στην Ικτίνου.

συμφωνώ με axel, θεωρώ τα του Γιώργου Ελενίδη τα τελειότερα.
και γενικότερα το γλυκό του το πιο εντυπωσιακό γευστικά που υπάρχει στην Ελλάδα.
φυσικά, το γεγονός πως και οι 2 δεν μετατρέψαν τα μαγαζιά τους σε σουπερμάρκετ γλυκών για να αρμέξουν την φήμη τους, δείχνει τον επαγγελματισμό τους.