Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#459484
corsair έγραψε:
Συμφωνουμε και φαντάσου το μεγεθος της αναλγησιας... ενω δεν επιτρεπεται το παρκαρισμα, το βαφτίζεις λωριδα κινησης ποδηλάτων και ξαφνικα επιτρεπεται η χρηση του οδοστρώματος... απο τον Ιασωνα και μονο.
Μπορεί ετσι να εχουν τα πράγματα να μην ειναι νομιμη η σταθμευση... αλλα ειναι μια πραγματικοτητα. Μπορει να κλεισει κανεις τα μάτια και να προσποιηθει οτι δεν υπαρχουν εκει τα αυτοκινητα... η μπορει να δει την αληθεια και οτι υπάρχει ηδη ενα προβλημα που θα το επιτεινει.

Η λογική ειναι να διευκολυνεις το ποδηλατο... ναι, να το διευκολύνουμε... οχι εις βαρος των υπολοιπων. Και πανω απο ολα θα πρεπει να ρωτησει κανεις ΠΟΣΟΥΣ ΑΦΟΡΑ η μετακινηση με το ποδηλατο. Αν καποιος νομιζει οτι σε μια πολη με ανηφορες-κατηφορες και τον μεσο ορο ηλικιας της χωρας που συνεχως αυξάνεται... οτι θα πιασει ο ελληνας ξαφνικα το ποδηλατο και θα κοβει βολτες... ειναι σε καποια παραλληλη πραγματικοτητα. Οπως επίσης δεν ξέρω κανεναν με ΜΗΔΕΝ βαθμους εξω να εχει τετοια αγρια βιτσια για ποδηλαταδες προς και απο την δουλεια του... ουτε ο Lance Armstrong.

Δεν ειναι κακη ιδεα να ειμαστε προσγειωμένοι και να βλέπουμε ρεαλιστικα τι μπορει και τι δε μπορει να γίνει. Εδω ομως εχουμε βαλθει να αντιγράψουμε καταστάσεις απεξω γιατι σε ταξιδι μας στο εξωτερικο τις βρηκαμε πολυ ρομαντικές και νομιζουμε οτι θα ταν μια καλη ιδεα να φυτεψουμε τις λυσεις αυτες εδω. Εεε... δεν φυτρώνουν παντου.


:dizzy: Εντάξει, άμα οι πολλοί το θέλουν, είναι άλλοθι. Να διπλοπαρκάρουμε επειδή το θέλουν οι πολλοί... Να πατάμε τους ποδηλατοδρόμους, επειδή το θέλουν οι πολλοί. Από τις μεγαλύτερες καφρίλες που έχω διαβάσει εδώ μέσα. Το άλλοθι του όχλου. Το δίκιο του ενός, υπερτερεί του αδίκου των πολλών. Μου θυμίζει το θέμα με το τσιγάρο....
Όσο για τις αντιγραφές του εξωτερικού. Η Κοπεγχάγη είχε κυκλοφοριακό πρόβλημα, όταν εδώ είχαμε κάρα(λέμε τώρα). Πεζοδρομήσαν το κέντρο και κυκλοφορούν με ποδήλατα. Στην Κοπεγχάγη.... Σκανδιναβία μεριά.... Όχι Θεσσαλονίκη-Μεσόγειος. Λες και εκεί δεν είναι άνθρωποι, και δεν έχει κρύο.
Και πάμε στο μπουρδέλο που ζούμε, να δούμε τι γίνεται. Δηλώνω πρώτος ένοχος, ότι χρησιμοποιώ το αυτοκίνητο όταν έχω δουλειά ή όταν θέλω να πιω γρήγορα ένα καφέ. Αλλά παρκάρω ΠΑΝΤΑ σε πάρκινγκ όταν είμαι στο κέντρο. Και το πρόβλημα είναι τα διπλοτριπλοπαρκαρισμένα. Εκεί αρχίζουν τα μποτιλιαρίσματα, και δεν μπορεί να εξυπηρετηθεί ο όγκος των αυτοκινήτων. Πρωί, πριν αρχίσει το παράνομο παρκάρισμα, μια χαρά τσουλάει η κίνηση.
"Δεν έχει θέσεις στάθμευσης".... @@@@ μια χαρά θέσεις έχει, αλλά όχι τζάμπα. Και θεωρώ το 1-1,5€ την ώρα λογικότατο. Όσο για τους μόνιμους κατοίκους του κέντρου... Επέλεξες να ζεις στο κέντρο. Νοίκιασε θέση, αλλιώς πήγαινέ το παραέξω. Και εμένα θα μου ξίνιζε το 150ρι-200ρι(τόσο δίνει φίλος που μένει στην Αγ.Θεοδώρας). Ή πήγαινε στο Βελίδιο με 135€ για φθηνότερα. Και τα πάρκινγκ είναι άδεια. Σπάνια σε περιόδους εορτών ή εκθέσεων δεν έχει θέση. Δε μιλάμε για τα βράδια. Εκεί ισχύει ο "άγραφος" κανόνας, ότι μόλις κλείσουν τα μαγαζιά, μπορείς να παρκάρεις στην Τσιμισκή. Και άμα κάνει το "λάθος" και βγει κανένας τροχόμπατσος, τους βρίζουμε κιόλας.
Τέσπα, τα ίδια ανακυκλώνουμε κάθε φορά. Προσωπικά, πάω βόλτα μέχρι το One Salonica από Μαρτίου με το ποδήλατο. Ακόμα και με τα παράνομα παρκαρισμένα στις ποδηλατολοωρίδες, δεν έχω θέμα. Απλά βρίζω κανένα μ@λ@κα που το άφησε
Άβαταρ μέλους
By corsair
#459494
kyr80 έγραψε:
:dizzy: Εντάξει, άμα οι πολλοί το θέλουν, είναι άλλοθι. Να διπλοπαρκάρουμε επειδή το θέλουν οι πολλοί... Να πατάμε τους ποδηλατοδρόμους, επειδή το θέλουν οι πολλοί. Από τις μεγαλύτερες καφρίλες που έχω διαβάσει εδώ μέσα. Το άλλοθι του όχλου. Το δίκιο του ενός, υπερτερεί του αδίκου των πολλών. Μου θυμίζει το θέμα με το τσιγάρο....
Όσο για τις αντιγραφές του εξωτερικού. Η Κοπεγχάγη είχε κυκλοφοριακό πρόβλημα, όταν εδώ είχαμε κάρα(λέμε τώρα). Πεζοδρομήσαν το κέντρο και κυκλοφορούν με ποδήλατα. Στην Κοπεγχάγη.... Σκανδιναβία μεριά.... Όχι Θεσσαλονίκη-Μεσόγειος. Λες και εκεί δεν είναι άνθρωποι, και δεν έχει κρύο.
Και πάμε στο μπουρδέλο που ζούμε, να δούμε τι γίνεται. Δηλώνω πρώτος ένοχος, ότι χρησιμοποιώ το αυτοκίνητο όταν έχω δουλειά ή όταν θέλω να πιω γρήγορα ένα καφέ. Αλλά παρκάρω ΠΑΝΤΑ σε πάρκινγκ όταν είμαι στο κέντρο. Και το πρόβλημα είναι τα διπλοτριπλοπαρκαρισμένα. Εκεί αρχίζουν τα μποτιλιαρίσματα, και δεν μπορεί να εξυπηρετηθεί ο όγκος των αυτοκινήτων. Πρωί, πριν αρχίσει το παράνομο παρκάρισμα, μια χαρά τσουλάει η κίνηση.
"Δεν έχει θέσεις στάθμευσης".... @@@@ μια χαρά θέσεις έχει, αλλά όχι τζάμπα. Και θεωρώ το 1-1,5€ την ώρα λογικότατο. Όσο για τους μόνιμους κατοίκους του κέντρου... Επέλεξες να ζεις στο κέντρο. Νοίκιασε θέση, αλλιώς πήγαινέ το παραέξω. Και εμένα θα μου ξίνιζε το 150ρι-200ρι(τόσο δίνει φίλος που μένει στην Αγ.Θεοδώρας). Ή πήγαινε στο Βελίδιο με 135€ για φθηνότερα. Και τα πάρκινγκ είναι άδεια. Σπάνια σε περιόδους εορτών ή εκθέσεων δεν έχει θέση. Δε μιλάμε για τα βράδια. Εκεί ισχύει ο "άγραφος" κανόνας, ότι μόλις κλείσουν τα μαγαζιά, μπορείς να παρκάρεις στην Τσιμισκή. Και άμα κάνει το "λάθος" και βγει κανένας τροχόμπατσος, τους βρίζουμε κιόλας.
Τέσπα, τα ίδια ανακυκλώνουμε κάθε φορά. Προσωπικά, πάω βόλτα μέχρι το One Salonica από Μαρτίου με το ποδήλατο. Ακόμα και με τα παράνομα παρκαρισμένα στις ποδηλατολοωρίδες, δεν έχω θέμα. Απλά βρίζω κανένα μ@λ@κα που το άφησε



Καταλαβαίνω την αγωνία σου να προσπαθήσεις να βγεις απο πάνω μιλώντας για καταστάσεις που κανεις δεν ανέφερε... Διαβαζε τι λεμε προτου γραψεις, δεν ειναι κακη ιδεα.


απο εκει και περα:
1) Η υπαρξη των αμαξιων ειναι δεδομένη και απαραίτητη σε καθε σπιτι. Θα τα εξαφανισεις απο τους δρομους με καποιο μαγικο ραβδάκι? Νομιζεις δλδ οτι αμα αρχισεις να πεζοδρομεις διχως αυριο οτι θα εχεις λυσει καποιο πρόβλημα?
2) Ας πουμε ναι στην πεζοδρομηση των πάντων. Εχεις μερικες δεκαδες δις για να υλοποιησεις το σχέδιο? Γιατι αν νομιζεις οτι ειναι απλα στρωσιμο πεζοδρομιων και φυτεμα μερικων δεντρων will do the job... you are in for a massive surprise.
3) Θεσεις σταθμευσης δεν εχει. Εκτος και αν παρκαρεις σε αποσταση οπου λες fuck it... παω και με το λεοφωρειο αμα ειναι να κανω τοσο ποδαροδρομο ή αν εχεις να δώσεις κατι εξτρα πριμιουμ ποσα που ζητανε πολλα παρκινγ. Περαν 1-2 παρκινγκ τα υπολοιπα απλα δεν ειναι ρεαλιστικα. Φυσικα αυτα τα 1-2 εχουν περιορισμένες δυνατοτητες.
4) Ο κατοικος που επελεξε να ζει στο κέντρο... δεν ειναι ανάγκη οτι το εκανε απο επιλογη. Μπορει να προυπηρχε εκει. Βλεπεις δεν εχουν την πολυτελεια να αλλαζουν σπιτια σαν τα πουκάμισα επειδη μια περιοχη επηξε. Αλλα... δεν αφορα αυτη η κατασταση μονο τους κατοικους του κέντρου. Φυσικά... σχετικά με τα ποταπα ποσα των 50-150 ευρώ... που μπορει να ζητά ενα πάρκινγκ.... δεν εχουν ολοι την πολυτελεια να κλέβουν την εφορια. Πολλοι ανθρωποι ειναι μισθωτοι με περιορισμένο εισόδημα. Ειπαμε... προσγειωση στην πραγματικοτητα.

Συγχαρητηρια που κανεις ποδήλατο και μαλιστα τετοιες αποστάσεις, η μανα σου ομως θα διαφωνουσε σε οτι αφορά την πάρτη της.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#459501 Πίστεψέ με, δεν έχω ΚΑΜΙΑ ανάγκη να τη βγω σε κάποιον στο ίντερνετ. Το καταφέρνω μια χαρά στον κανονικό κόσμο

1) Δεν είπα να πεζοδρομηθεί το σύμπαν. Το κέντρο μόνο. Δηλαδή στο εξωτερικό που έχει γίνει, πιο πριν δεν υπήρχαν άνθρωποι με αυτοκίνητα. Μουλάρια ζούσανε.
2) Απέλυσε ΔΥ.... Έτσι για να ανάψουν τα αίματα..... Στο χωριό μου με το ΕΣΠΑ, πεζοδρομήθηκε όντως το σύμπαν.
3) Εφόσον μένεις κέντρο, το πάρκινγκ θα το πλερώσεις. Αν έχεις φράγκα, νοικιάζεις κοντά και ακριβά. Αλλιώς φθηνά και πιο μακρυά. Σε όλες τις μεγάλες πόλεις αυτό συμβαίνει. Αλλά ξέχασα... Ο Σαλονικιός είναι μάγκας να ούμε....
4) Ωραίο το υπονοούμενο για τη εφορία, αλλά δεν πειράζει... Όσα δε φτάνει η αλεπού...
5) Η μάνα μου δεν οδηγάει. Παίρνει λεωφορείο. Το λαοκουβάλητο με αριθμό 39....
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#459504 Βρε εδώ "προσκαλούμε" τόσο κόσμο με τις εκθέσεις της helexpo (με αποκορύφωμα την ΔΕΘ) χωρίς να μπορούμε πρωτα να διαχειριστούμε το που θα χωρέσουν όλοι αυτοι....

Μην αγχώνεστε ομως, το μέτρο είναι κοντά.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#459510
kyr80 έγραψε:Πίστεψέ με, δεν έχω ΚΑΜΙΑ ανάγκη να τη βγω σε κάποιον στο ίντερνετ. Το καταφέρνω μια χαρά στον κανονικό κόσμο

1) Δεν είπα να πεζοδρομηθεί το σύμπαν. Το κέντρο μόνο. Δηλαδή στο εξωτερικό που έχει γίνει, πιο πριν δεν υπήρχαν άνθρωποι με αυτοκίνητα. Μουλάρια ζούσανε.
2) Απέλυσε ΔΥ.... Έτσι για να ανάψουν τα αίματα..... Στο χωριό μου με το ΕΣΠΑ, πεζοδρομήθηκε όντως το σύμπαν.
3) Εφόσον μένεις κέντρο, το πάρκινγκ θα το πλερώσεις. Αν έχεις φράγκα, νοικιάζεις κοντά και ακριβά. Αλλιώς φθηνά και πιο μακρυά. Σε όλες τις μεγάλες πόλεις αυτό συμβαίνει. Αλλά ξέχασα... Ο Σαλονικιός είναι μάγκας να ούμε....
4) Ωραίο το υπονοούμενο για τη εφορία, αλλά δεν πειράζει... Όσα δε φτάνει η αλεπού...
5) Η μάνα μου δεν οδηγάει. Παίρνει λεωφορείο. Το λαοκουβάλητο με αριθμό 39....


Δεν εχεις την ανάγκη... αλλα το θεμα ηταν οι ποδηλατοδρομοι και αρχισες ασυναρτησιες για διπλοπαρκαρισμένα, για οχλους, για χουντα των πολλων και λοιπα γραφικά που ουδείς ανέφερε. Μονο καποιος που θελει να δημιουργησει εντυπωσεις καταφευγει σε τετοια τεχνάσματα...

1) ανέφερες ως παραδειγμα καποιες πολεις εξωτερικου... και σου λεω αμα θες κάντο, αν βρεις λεφτα.
3) Τα θελεις και τα λες αυτά? Θα πας να πεις δλδ στον κατοικο του κεντρου που εχει το σπιτι εκει απο το 60-70... "σηκω φυγε, ειχες γουστα και εκατσες και εκει, τώρα πλερωκε και αμα σου αρεσει" Καμια επαφη με το περιβάλλον δλδ?
4) Κανενα υποννοουμενο. Αν κλεβεις ομως, μαγκιά σου... απλά μην κρίνει εξ ιδιών τα αλλότρια.
5) Κακως... να παιρνει το ποδήλατο! Ετσι κανουν στις Σκανδιναβικες χώρες!
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#459519 1) Και σου λέω ότι στο χωριό μου, τα βρήκαμε. Βλέπε 2) που δεν απάντησες
3)Αυτός του σπιτιού του 60' σήμερα πόσο χρονών είναι;; Οδηγάει;
4)Κανένα υπονοούμενο....Μάλιστα... Και το βάζω ολόκληρο, για να μη λες ότι κόβω-ράβω. κατ δι μπούλσιτ.
corsair έγραψε:4) Ο κατοικος που επελεξε να ζει στο κέντρο... δεν ειναι ανάγκη οτι το εκανε απο επιλογη. Μπορει να προυπηρχε εκει. Βλεπεις δεν εχουν την πολυτελεια να αλλαζουν σπιτια σαν τα πουκάμισα επειδη μια περιοχη επηξε. Αλλα... δεν αφορα αυτη η κατασταση μονο τους κατοικους του κέντρου. Φυσικά... σχετικά με τα ποταπα ποσα των 50-150 ευρώ... που μπορει να ζητά ενα πάρκινγκ.... δεν εχουν ολοι την πολυτελεια να κλέβουν την εφορια. Πολλοι ανθρωποι ειναι μισθωτοι με περιορισμένο εισόδημα. Ειπαμε... προσγειωση στην πραγματικοτητα.

5)Όπως το κάνει η γιαγιά της γυναίκας μου στη Γερμανία, μπορεί να το κάνει ανετότατα και η μάνα μου. Αρκεί κάποιος να της το εξηγήσει και να την πείσει για αυτό. Επίσης να μην κινδυνεύει κιόλας. Και με τη λογική αυτή, πάντα η προηγούμενη-ες γενιές δεν θέλουν να αλλάξουν τις συνήθειές τους. Τι να γίνει; Να μείνουμε στο μεσαίωνα;
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#459672 Σαν να κοροϊδευόμαστε μου φαίνεται, που λέμε ότι για το χάλι με τα διπλοπαρκαρισμένα φταίνε οι κάτοικοι του κέντρου. Αυξήθηκαν οι κάτοικοι του κέντρου και πλέον βλέπεις αυτοκίνητα παρκαρισμένα πάνω στην Εγνατία;

Ή ότι όλα τα πάρκινγκ είναι πολύ μακρυά από το κέντρο και ότι αν είναι έτσι καλύτερα να πάρω λεωφορείο (γιατί όχι;).
Είμαστε απλά τζαμπατζήδες και έχουμε τους υπολοίπους γραμμένους να μην πω που. Μπορεί να καμαρώνουμε που κατεβήκαμε στο κέντρο και πληρώσαμε δε ξέρω και εγώ πόσα για έναν καφέ, το ποτό ή το φαγητό μας, αλλά το αμάξι θα το παρατήσουμε όπου βρούμε! Και φυσικά αυτό δεν ισχύει μόνο στο κέντρο. Έγινε το πολυόροφο υπόγειο πάρκινγκ στο Ιπποκράτειο και οι άλλοι έβγαιναν στην Figaro και παράταγαν τα αυτοκίνητα τους στα πεζοδρόμια, ακόμη και στην είσοδο/εσοχή του πάρκινγκ! Λεφτά για την Figaro είχαν, αλλά σου λεν κορόιδο είμαι να πληρώσω πάρκινγκ; Αφού έχω τζάμπα!

Το κέντρο της πόλης δεν είναι τόσο μεγάλο. Όποτε κατεβαίνω κέντρο με το αμάξι παρκάρω πάντα είτε στο πάρκινγκ της Αγγελάκη, είτε στο λιμάνι. Ανάλογα με το που θέλω να πάω πάνω από 10 λεπτά περπάτημα δεν είναι. Αν τώρα ο άλλος έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας και δεν μπορεί να περπατήσει ούτε 10 λέπτα, τότε μάλλον έχει δίκιο που δεν τον βολεύουν τα (άδεια) πάρκινγκ. Αλλά προφανώς δεν μιλάμε για αυτές τις περιπτώσεις... :)

ΥΓ. Εδώ στα Lidl πας που είναι τζάμπα το πάρκινγκ και βλέπεις ο άλλος παρκάρει σε σημείο χωρίς διαγράμμιση, μπροστά στην είσοδο για να μην κάνει 10 βήματα επιπλέον... Τι να συζητάμε τώρα... Ούτε τα ζώα δεν συμπεριφέρονται έτσι. :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#459774 Συμφωνούμε 100%. Δεν είπα ότι ευθύνονται ΜΟΝΟ οι κάτοικοι του κέντρου. Είπα ότι φταίνε ΚΑΙ αυτοί. Και σίγουρα σε μικρό ποσοστό σε σχέση με τους επισκέπτες.
Αυτό το καταλαβαίνεις 3-4 η ώρα τα χαράματα καθημερινή. Που έχει λίγα σχετικά αυτοκίνητα παρκαρισμένα που να ενοχλούν. Δε λέω παράνομα, γιατί αυτά είναι περισσότερα.
Και έχεις 1000% δίκιο για τα παρκινγκ. Αλλά μάλλον και εσύ φοροφυγάς είσαι.... Άκου να πληρώνεις πάρκινγκ...
Άβαταρ μέλους
By bebes
#459834
axel12p έγραψε:...

ΥΓ. Εδώ στα Lidl πας που είναι τζάμπα το πάρκινγκ και βλέπεις ο άλλος παρκάρει σε σημείο χωρίς διαγράμμιση, μπροστά στην είσοδο για να μην κάνει 10 βήματα επιπλέον... Τι να συζητάμε τώρα... Ούτε τα ζώα δεν συμπεριφέρονται έτσι. :thumbsdown:

Συμφωνώ απόλυτα, αλλά νομίζω οτι με το υστερόγραφο εξηγούνται όλα... :(


με το αεροδρόμιο τι γινεται;
«Τοπίο στην ομίχλη» για το αεροδρόμιο «Μακεδονία», τουλάχιστον μέχρι τον ερχόμενο Μάρτιο. Οι ταξιδιώτες από και προς το αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης, θα πρέπει να είναι έτοιμοι να έρθουν αντιμέτωποι με πολύωρες καθυστερήσεις, ακόμα και με ακυρώσεις πτήσεων.

http://www.protothema.gr/greece/article ... i-easyjet/
Άβαταρ μέλους
By markvag
#459870 Tι |λογοκρισία| λέει το πρώτο θέμα πάλι;;;

Αυτό έγινε λόγω έργων που ήταν προγραμματισμένα να γίνουν εδώ και χρόνια και επιτέλους γίνονται. Ξεκίνησαν μερικούς μήνες πριν αναλάβει η Φραπόρτ και τώρα συνεχίζουν και θα ολοκληρωθούν.

Απλά, όπως σε έναν δρόμο, όσο γίνονται έργα θα υπάρξουν θέματα... Λογικό είναι. Ο προσωρινός διάδρομος δεν έχει τα σύγχρονα ηλεκτρονικά και λογικά όταν υπάρχει περιορισμένη ορατότητα θα υπάρχουν ζητήματα. Επιπλέον απ' όσο ξέρω δεν μπορεί να εξυπηρετήσει τόσες πτήσεις και έχει μειωθεί και η χωρητικότητα του αεροδρομίου γενικά, λόγω των τροποποιήσεων και γι' αυτό τα έργα γίνονται εκτός σεζόν.

Ίσως, η φραπόρτ να έπρεπε να είχε συνεννοηθεί καλύτερα με τις αεροπορικές, αυτό δεν το ξέρω...

Αλλά δεν φταίει αυτή για την ταλαιπωρία, απλά δεν γίνεται διαφορετικά.

Τις προάλλες είχε πολύ δυνατό αέρα και οι περισσότερες πτήσεις το βράδυ έκαναν divert σε άλλο αεροδρόμιο. Αυτό δεν έχει να κάνει με τον διάδρομο... Απλά έτυχε. Και μάλλον σε αυτό αναφέρεται το πρώτο θέμα... Περίμενα ένα ανταλλακτικό από Μόναχο hand carry με πτήση της Aegean και έβλεπα μία μία τις πτήσεις να τις στέλνουν αλλού... Ευτυχώς, ο πιλότος της Aegean είτε είχε μεγάλα @@ είτε γυάλιζε το μάτι του και το προσγείωσε... Από 4-5 πτήσεις, μόνο αυτή που περίμενα εγώ έπιασε... Οι επιβάτες μέσα τα είδαν όλα... :help: Ένας που το είδε απ' έξω μου είπε πως το δεξί φτερό παρατρίχα να ακουμπήσει διάδρομο... :help: Μετά ποιοι τρέχανε για να αλλάζουν τροχούς και να τσεκάρουν landing gear κτλ... :lol:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#459922 Νομιζω υπερβαλεις στο μεγαλα @@. Αυτες οι αποφασεις δεν παίρνονται ετσι απλα. Παρομοιως αυτο με το φτερο που σχεδον ακουμπησε κλπ.

< >
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#459934
kyr80 έγραψε:Συμφωνούμε 100%. Δεν είπα ότι ευθύνονται ΜΟΝΟ οι κάτοικοι του κέντρου. Είπα ότι φταίνε ΚΑΙ αυτοί. Και σίγουρα σε μικρό ποσοστό σε σχέση με τους επισκέπτες.
Αυτό το καταλαβαίνεις 3-4 η ώρα τα χαράματα καθημερινή. Που έχει λίγα σχετικά αυτοκίνητα παρκαρισμένα που να ενοχλούν. Δε λέω παράνομα, γιατί αυτά είναι περισσότερα.
Και έχεις 1000% δίκιο για τα παρκινγκ. Αλλά μάλλον και εσύ φοροφυγάς είσαι.... Άκου να πληρώνεις πάρκινγκ...

Δε θα έβλεπες ούτε ένα παράνομο, αν ο δικαιούχος θέσης μονίμου κατοίκου μπορούσε να βρει τη θέση που ο ίδιος ο Δήμος (δηλαδή εμείς) αποφάσισε ότι δικαιούται ελεύθερη.

Κάνω από τότε που βγήκε ο Μπουτάρης το τεστάκι. Πόσα αμάξια με σήμα κατοίκου σε σύνολο είναι παρκαρισμένα στις θέσεις κατοίκων. Ακόμα και σήμερα δεν έχουν ξεπεράσει το 50%. Δε μιλάμε για 10-20% μη δικαιούχους στις θέσεις κατοίκων. Μιλάμε για την πλειοψηφία.
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#459945 Νομίζω ότι οι θέσεις πάρκινγκ έτσι και αλλιώς είναι ελάχιστες ως προς τον αριθμό των κατοίκων του κέντρου, χωρίς να βάζουμε τους απέξω. Και φυσικά υπάρχει και το θέμα έλλειψης κατανόησης της οικονομίας από τη πλευρά των Ελλήνων αλλά δε θα ανακαλύψουμε τον τροχό εδώ.

Για το θέμα του αεροδρομίου ότι και να πω είναι λίγο. Κάτσε να έρθουν τα Χριστούγεννα και να μείνει κόσμος στην Αθήνα.

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#459948 Καλά όποιος ταξιδέψει Χριστούγεννα τη γ@μισε... Ευτυχώς πρώτη φορά μετά από 20 σχεδόν χρόνια, θα μείνω Ελλάδα λόγο των μικρών.
Η πεθερά μου χθες έφυγε για τη μάνα της στη Γερμανία, και τους πέρασαν από έλεγχο διαβατηρίων στη Φρανκφούρτη.

Από όσο μας ενημερώνει ο σύλλογος Ξενοδόχων, λένε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην είναι έτοιμο τον Μάιο. Θα πέσει κλάμα. Ήδη υπάρχουν μεγάλα ξενοδοχεία με all inclusive με 60% πληρότητα.