Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#499758 Δοκίμασα χθες το Σουρεάλ αλλά δε με ενθουσίασε.

Δοκίμασα με κρεμ πατισερί, μισό σοκολάτα γάλακτος κ μισό bitter.

Η κρεμ πατισερί κάπως καλή, η σοκολάτα γάλακτος μου θύμιζε κρέμα Γιώτης .

Το προφιτερόλ που έκανε το πλαιζίρ παλιότερα πολύ καλύτερο κατ εμέ.

Κατά τα άλλα, τρίγωνα ελενίδη ( από αυτόν με το κόκκινο φόντο, πανόραμα, Ανδριανουπόλεως Καλαμαριά κ κέντρο Ηλύσια αν θυμάμαι καλά) και γαλακτομπούρεκο Γαλιφιανάκη κ τα 2 άπαιχτα όπως πάντα... τα συνιστώ ανεπιφύλακτα.


< >
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#499770 ανανεωσαν βλεπω τις φωτογραφιες στο google maps και φαινεται ο θερμαϊκος με το στιγμιοτυπο της λαχταριστης κρεμ μπιχλας :inlove:
Άβαταρ μέλους
By corsair
#501268
http://www.thessnews.gr/article/81764/t ... es-o-oasth

Θα «τσακώνει» ψηφιακά τους οδηγούς που μπαίνουν στις λεωφορειολωρίδες ο ΟΑΣΘ

THESSNEWS-DESK

Μέσα στην εβδομάδα πρόκειται να οριστικοποιηθούν τα 35-40 σημεία των λεωφορειοδρόμων, στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, αλλά και σε περιφερειακούς δήμους, όπου θα εναλλάσσονται περιοδικά οι έξι με επτά ψηφιακές κάμερες του ΟΑΣΘ, έτσι ώστε να περιοριστεί ή ακόμη και απαλειφθεί το φαινόμενο κατάληψής τους από τους παραβάτες οδηγούς.

Σύμφωνα με τα όσα είπε στο ΑΠΕ-ΜΠΕ ο διευθύνων σύμβουλος του οργανισμού, Σάββας Παναγιωτίδης η κατάσταση έχει φτάσει στο «απροχώρητο», ενώ σημείωσε ότι «υπάρχει πραγματική κατάληψη στις λεωφορειολωρίδες από ασυνείδητους οδηγούς. Σύντομα θα ξεκινήσει με μεγαλύτερη ένταση η ψηφιακή καταγραφή των παραβάσεων σε βάρος όσων κινούνται ή σταθμεύουν στις λεωφορειολωρίδες».

Σύμφωνα με τον κ. Παναγιωτίδη, η διοίκηση του ΟΑΣΘ συναντήθηκε την περασμένη εβδομάδα με τους αρμόδιους αξιωματικούς της Τροχαίας, υπηρεσία που θα ελέγχει και θα αποστέλλει τα σχετικά «ραβασάκια» στους παραβάτες, ενώ ο οργανισμός, από την πλευρά του, έχει αναλάβει την προμήθεια και συντήρηση των ψηφιακών καμερών.


Απο την μια καλά θα κάνει, απο την αλλη δεν πιστευω να ενοχληθουνε αμα και οι πολιτες στήσουν κάμερες να καταγράφουν πόσα κόκκινα την μέρα παραβιάζουν τα λεωφορεία τους με πινακίδες και όλα... Γιατι ο νομος πρεπει να ισχύει για όλους και οχι επιλεκτικά.
Άβαταρ μέλους
By Jorge_greek
#501291 Τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα στις λεωφορειολωρίδες, τις ώρες που δεν γράφει η δημοτική, και οι ποδηλάτες περισσότερο μποτιλιάρισμα δημιουργούν απ τους ευκαιριακούς ΙΧ καταπατητές!
Άβαταρ μέλους
By markvag
#501422 Προσωπικά συμφωνώ απολύτως. Αλήθεια τους ταξιτζήδες και τους μηχανάκηδες που θεωρούν τη λεωφορειολωρίδα το αμπελοχώραφο του παππού τους, θα τους πιάσει;;; :twisted: Αν όχι, τζάμπα οι κάμερες. Από τους 10 παραβάτες οι 4,5 είναι δίκυκλοι, οι 4,5 ταξί και 1 (και άμα) οι υπόλοιποι...

Με τα παρκαρισμένα υπάρχει σοβαρό πρόβλημα, ιδίως η Βασ. Όλγας σε κάποια σημεία γίνεται και μία λωρίδα. Παρκαρισμένα στη λεωφορειολωρίδα, διπλοσειρά (καμιά φορά και τριπλοσειρά) στην αριστερή μεριά, η κίνηση τον πούλο. :s_crazy :s_shout
Άβαταρ μέλους
By corsair
#501444
markvag έγραψε:Προσωπικά συμφωνώ απολύτως. Αλήθεια τους ταξιτζήδες και τους μηχανάκηδες που θεωρούν τη λεωφορειολωρίδα το αμπελοχώραφο του παππού τους, θα τους πιάσει;;; :twisted: Αν όχι, τζάμπα οι κάμερες. Από τους 10 παραβάτες οι 4,5 είναι δίκυκλοι, οι 4,5 ταξί και 1 (και άμα) οι υπόλοιποι...

Με τα παρκαρισμένα υπάρχει σοβαρό πρόβλημα, ιδίως η Βασ. Όλγας σε κάποια σημεία γίνεται και μία λωρίδα. Παρκαρισμένα στη λεωφορειολωρίδα, διπλοσειρά (καμιά φορά και τριπλοσειρά) στην αριστερή μεριά, η κίνηση τον πούλο. :s_crazy :s_shout


Οχι Μάρκο μου, δε θα μας πιάσει :shifty:
(Ωρα να γυρισω την πινακίδα απο την μέσα μεριά του φτερού)
Άβαταρ μέλους
By markvag
#501573
Morx έγραψε:Ειναι, αλλα η πλειοψηφια τους οδηγαει σαν επιταφιος.


:dizzy: Δεν το ήξερα αυτό... Είσαι σίγουρος;;; :hmmm:


corsair έγραψε:
Οχι Μάρκο μου, δε θα μας πιάσει :shifty:
(Ωρα να γυρισω την πινακίδα απο την μέσα μεριά του φτερού)


Έτσι εξηγούνται πολλά... :shifty: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#501581 Κ στην Μητροπόλεως είναι παρκαρισμένα κ διπλοπαρκαρισμένα κ μπαίνουν τα ΙΧ αναγκαστικά στη λωρίδα Γιάν τα λεωφορεία .... όποτε παρανομεί κάποιος κ τον γράφουν επειδή παρανομεί κάποιος διπλό παρκάροντας που δεν τον γράφουν
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#501583 Πάντως γενικότερα σεβόμαστε πολύ περισσότερο τη λωρίδα για τα λεωφορεία σε σχέση με την Αθήνα ... αν το είχα προσέξει εγώ αλλά μου το επισημαίνουν πολλοί που έρχονται από νότια .
Περίεργο μου ακούστηκε κ εμένα το σχόλιο
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#501622
markvag έγραψε:
Morx έγραψε:Ειναι, αλλα η πλειοψηφια τους οδηγαει σαν επιταφιος.


:dizzy: Δεν το ήξερα αυτό... Είσαι σίγουρος;;; :hmmm:

Δίκιο έχει, παρατήρησε μια φορά τις ταμπέλες που είναι στη δεξιά πλευρά της Β. Όλγας για τη λεωφορειολωρίδα. Τα δίτροχα επιτρέπονται.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#501795
vagmag έγραψε:Πάντως γενικότερα σεβόμαστε πολύ περισσότερο τη λωρίδα για τα λεωφορεία σε σχέση με την Αθήνα ... αν το είχα προσέξει εγώ αλλά μου το επισημαίνουν πολλοί που έρχονται από νότια .
Περίεργο μου ακούστηκε κ εμένα το σχόλιο


Ναι μωρέ και ν'αργήσει το λεωφορείο εδώ παίρνεις ένα μετρό :shifty: :innocent:

Meanwhile στο 550

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Morx
#501915
ArrowsFA1 έγραψε:
markvag έγραψε:
Morx έγραψε:Ειναι, αλλα η πλειοψηφια τους οδηγαει σαν επιταφιος.


:dizzy: Δεν το ήξερα αυτό... Είσαι σίγουρος;;; :hmmm:

Δίκιο έχει, παρατήρησε μια φορά τις ταμπέλες που είναι στη δεξιά πλευρά της Β. Όλγας για τη λεωφορειολωρίδα. Τα δίτροχα επιτρέπονται.

Ακριβως. Οταν μετακομισα θεσσαλονικη εψαξα ρωτησα, αφου ειδα τις πινακιδες και κινουμαι με τη μηχανη η σκουτερ σε λεοφωρειολωριδα προσπαθωντας να ειμαι ασφαλης και οχι κινουμενο εμποδιο...

Βεβαια μου ανεβαζουν την πιεση οι βρωμιαρηδες tariffmen... περισσοτερο ομως οι δικυκλοι που πηγαινουν πιο αργα απο ολη την υπολοιπη κυκλοφορια.