Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#488942
REALZEUS έγραψε:Βρε μπορεί να είναι και connoisseurs, δεν αντιλέγω. Αλλά 20 λεπτά στήσιμο δεν το κάνω για παγωτό στο χέρι. :iconcool:

20λεπτο? Και βάαααλε. Καλά πλάκα με/μου κάνεις θα στηθώ σε ουρά για να φάω κρέπα - ντόνατς με σορόπια , μπράντς ακα δεκατιανό? Έλεος εντελώς δλδ
Άβαταρ μέλους
By markvag
#488948 Προσωπικά πάντως, πάνω από 5-10 λεπτά δεν περιμένω σε μαγαζί. Το μαγαζί θα έπρεπε να με παρακαλάει για να του δώσω τα λεφτά μου, όχι εγώ το μαγαζί! :protest:

Δεν πα να δίνουν και φερράρι σε τιμή φίατ...
Άβαταρ μέλους
By dstou
#488952 Eγώ, άμα έχω χρόνο και συντρέχουν οι ενδείξεις/προυποθέσεις, θα καθίσω στην ουρά γιατί είμαι κοιλιόδουλος. Συνήθως το αποφεύγω όμως, εκτός αν είναι κάτι πολλά υποσχόμενο.
Ένα παράδειγμα : Όταν πρωτοπήγα στο Ναύπλιο μου είπαν να φάω παγωγό στον Ιταλό. Δεν ήξερα που είναι και τι λέει απ΄έξω το μαγαζί, αλλά μόλις πλησίασα το κατάλαβα, χωρίς να το ξέρω. Ενώ γύρω υπήρχαν και άλλα παγωτατζίδικα, με ένα μάλιστα στα 5 μέτρα δίπλα του, αυτός είχε ουρά και οι άλλοι βαρήγανε μύγα που λένε και στο χωριό μου.
Στήθηκα κάνα τέταρτο, πήρα το παγωτό, έπαθα ΣΟΚ και ΔΕΟΣ, και ξαναστήθηκα για δεύτερη μερίδα όταν τελείωσα τη βόλτα μου. Δεν υπήρχε τέτοιο παγωτό στα μέρη μας πριν από 15-20 χρόνια, ήταν μακράν αλλού. Οπότε η ουρά εδώ ήτο απόλυτα δικαιολογημένη. :eat:
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#488960 Πέρυσι Νάξο σε μια ταβέρνα συμπαθητική που θέλαμε να πάμε, την δουλεύει οικογένεια. Βλέπω αναμονή 3-4 παρέες... Βρίσκω τον υπεύθυνο ιδιοκτήτη, ρωτάω μπορώ να κάνω κράτηση για αύριο? Εγώ λέει δεν κάνω κρατήσεις. Το σεβαστήκαμε στηθήκαμε την άλλη μέρα κ μας άρεσε(το φαγητό ) ... Φυσικά το. μαγαζί έβγαζε το κρασάκι κ μεζεδακι για αυτούς στην αναμονή, κ γενικά δεν μας χάλασε. Θέλω να πω υπό συνθήκες Θα το εκτιμησω. Αν αξίζει τον κόπο θα μπω στην διαδικασία να στηθώ. Πχ μια κρεπερί στΟ Χανιώτη Χαλκιδικής. Στο λέει ξεκάθαρα, φίλε 20 με 30 Λεπτά αναμονή από την παραγγελία.... Από περιέργεια ίσως δοκιμάσεις να δεις αν αξίζει. Ε, , μετά από πολλά χρόνια όταν συνεχίζεται το φαινόμενο κάτι λέει... Θα πάνε οι φανατικοί κ οι υπόλοιποι που δεν αξίζει για αυτούς η αναμονή πάνε αλλού. Στο συγκεκριμένο μαγαζί η καθυστέρηση-ουρά υπάρχει μετά από πολλά χρόνια....

< Note >
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#488962
REALZEUS έγραψε:
kyr80 έγραψε:Στο οποίο περίπτερο όπως είπες, δε θα φας παγωτό... Αλλά παγωμένο γλύκισμα..


Θα φας ένα κρύο γλυκό, κάτι, τέλος πάντων. Και στην τελική δεν είναι και κάτι τόσο φοβερό ένα παγωτό για να περιμένεις στην ουρά.

dstou έγραψε:Eγώ, άμα έχω χρόνο και συντρέχουν οι ενδείξεις/προυποθέσεις, θα καθίσω στην ουρά γιατί είμαι κοιλιόδουλος. Συνήθως το αποφεύγω όμως, εκτός αν είναι κάτι πολλά υποσχόμενο.
...................

Απάντησε για μένα..

markvag έγραψε:Προσωπικά πάντως, πάνω από 5-10 λεπτά δεν περιμένω σε μαγαζί. Το μαγαζί θα έπρεπε να με παρακαλάει για να του δώσω τα λεφτά μου, όχι εγώ το μαγαζί! :protest:

Δεν πα να δίνουν και φερράρι σε τιμή φίατ...

Κανείς δεν παρακαλάει κανέναν. Δεν θα δώσεις τα λεφτά σου. Θα ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ κάτι με αυτά.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#488963
dekouk έγραψε:Πέρυσι Νάξο σε μια ταβέρνα συμπαθητική που θέλαμε να πάμε, την δουλεύει οικογένεια. Βλέπω αναμονή 3-4 παρέες... Βρίσκω τον υπεύθυνο ιδιοκτήτη, ρωτάω μπορώ να κάνω κράτηση για αύριο? Εγώ λέει δεν κάνω κρατήσεις. Το σεβαστήκαμε στηθήκαμε την άλλη μέρα κ μας άρεσε(το φαγητό ) ... Φυσικά το. μαγαζί έβγαζε το κρασάκι κ μεζεδακι για αυτούς στην αναμονή, κ γενικά δεν μας χάλασε. Θέλω να πω υπό συνθήκες Θα το εκτιμησω. Αν αξίζει τον κόπο θα μπω στην διαδικασία να στηθώ. Πχ μια κρεπερί στΟ Χανιώτη Χαλκιδικής. Στο λέει ξεκάθαρα, φίλε 20 με 30 Λεπτά αναμονή από την παραγγελία.... Από περιέργεια ίσως δοκιμάσεις να δεις αν αξίζει. Ε, , μετά από πολλά χρόνια όταν συνεχίζεται το φαινόμενο κάτι λέει... Θα πάνε οι φανατικοί κ οι υπόλοιποι που δεν αξίζει για αυτούς η αναμονή πάνε αλλού. Στο συγκεκριμένο μαγαζί η καθυστέρηση-ουρά υπάρχει μετά από πολλά χρόνια....

< Note >




Απ οτι μαθαινω η Ναξος περσυ βουλιαξε απο κοσμο κ φετος προβλέπεται ακομα καλυτερα... :thumbsup:
Εγω αν δω οτι το συστημα δουλευει μπορω να περιμενω 10-15' max. δλδ αν δω οτι ο υπευθυνος κραταει σειρα ,οτι οι σερβιτοροι μαζευουν γρηγορα κ γενικως τσουλαει το πραγμα ,τοτε ο.κ μπορω να περιμενω...επισης εκτιμω κ το κερασμα ,ενα νερο κατι 1 μπυρα που κανουν πολλοι μεχρι να βρεθει τραπεζι...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#489033
kyr80 έγραψε:Απάντησε για μένα..


Και πάλι καλά που έχεις και αυτούς τους πελάτες. Ούτε στον Λεωνίδα (άλλο φαρμακείο :vava: ) δεν περίμενα πάνω από 2-3 λεπτά. :iconcool: Βέβαια εκεί υπήρχε κοννέ γιατί η γιαγία μου ήταν Βελγίδα και ήξερε τους εδώ υπαλλήλους και τον ίδιο τον Λεω. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#489074 Εντάξει χαλάρωσε Αλέξανδρε, κανείς δεν σε ΑΝΑΓΚΑΣΕ να περιμένεις :lol:

Καλύτερα για τους υπόλοιπους, 1 λιγότερος στην ουρά :shifty:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#489113
kyr80 έγραψε:
markvag έγραψε:Προσωπικά πάντως, πάνω από 5-10 λεπτά δεν περιμένω σε μαγαζί. Το μαγαζί θα έπρεπε να με παρακαλάει για να του δώσω τα λεφτά μου, όχι εγώ το μαγαζί! :protest:

Δεν πα να δίνουν και φερράρι σε τιμή φίατ...

Κανείς δεν παρακαλάει κανέναν. Δεν θα δώσεις τα λεφτά σου. Θα ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ κάτι με αυτά.


Ναι... προφανώς και θα αγοράσω κάτι, ωστόσο στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων το ίδιο πάνω κάτω "κάτι" το βρίσκω και αλλού. Οπότε είναι η δουλειά της επιχείρησης να με κάνει να έρθω στο Χ μαγαζί, αντί να πάω στο Ψ (που πουλάει το ίδιο ή περίπου το ίδιο)*. Ένας λόγος προτίμησης είναι πως εξυπηρετούμαι άμεσα. ΟΚ, όχι ο μόνος, υπό ελάχιστες περιστάσεις θα περιμένω ίσως λίγο παραπάνω, αλλά απειροελάχιστες οι εξαιρέσεις για μένα. :s_yes



*Αυτό εννοώ λέγοντας ότι είναι δουλειά της επιχείρησης να με "παρακαλάει" να δώσω τα λεφτά μου σε αυτήν. Προφανώς δεν περιμένω κανέναν να πέσει στα γόνατα... :lol: :lol: Τη δουλειά τους κάνουν οι άνθρωποι. :lol: Οι ουρές πελατών είναι δείγμα της επιτυχίας μίας επιχείρησης, αλλά είναι λόγος για εμένα να απέχω. Τόσο το καλύτερο και για την επιχείρηση που δεν με χρειάζεται. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#489256 Εννοείται ρε μαρκβαγκ ότι ένα μαγαζί που έχει ουρές, ειδικά σε takeaway δεν προσλαμβάνει εξτρά προσωπικό ακριβώς για να λειτουργούν αυτές οι ουρές ως ενδεικτικό ποιότητας και ως τρόπος διαφήμισης. Σε σάλα προφανώς υπάρχουν αντικειμενικοί λόγοι.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#489973 Μλκές κλαίω... τι ναι τούτοι ρε?

Καλαφάτης: Η κατάργηση της Ναυτικής Διοίκησης Β.Ελλάδος θα είναι αυτοτραυματισμός της χώρας! :svivhaha:

THESSNEWS-DESK

«Η φημολογούμενη πρόθεση του Υπουργού Εθνικής Άμυνας να καταργήσει τις Ναυτικές Διοικήσεις Βορείου Ελλάδος και Ιονίου, αν επιβεβαιωθεί στην πράξη, θα συνιστά ανεξήγητο… αυτοτραυματισμό της χώρας, που δεν δικαιολογείται επαρκώς από καμία λογική εξοικονόμησης πόρων!», επισημαίνει ο βουλευτής της ΝΔ Σταύρος Καλαφάτης.

Όπως επισημαίνει σε σχετική ερώτηση που κατέθεσε στη Βουλή, προς τον Υπουργό Εθνικής Άμυνας Πάνο Καμμένο, ο κ. Καλαφάτης ζήτησε να ξεκαθαριστούνι άμεσα οι προθέσεις του υπουργείου για το συγκεκριμένο θέμα.

Ειδικά για τη Ναυτική Διοίκηση Βορείου Ελλάδος, ο κ. Καλαφάτης επισημαίνει τη συμβολή της στην υλοποίηση του συνολικού έργου του Πολεμικού Ναυτικού με τη θαλάσσια επιτήρηση, την παράκτια άμυνα, αλλά και το συντονισμό των ενεργειών των διαφόρων λιμενικών και λοιπών κρατικών οργάνων και υπηρεσιών. Επισημαίνει ακόμα πως αυτή έχει τη φροντίδα για την οργάνωση των επιτάξεων και επιστρατεύσεων, καθώς και την προετοιμασία των υποδομών ενεργητικής και παθητικής άμυνας των ακτών και των λιμένων.

Τέλος, υπενθυμίζει πως ο αναπληρωτής υπουργός Εθνικής Άμυνας, έχει τονίσει, επισκεπτόμενος τη Ναυτική Διοίκηση Β.Ελλάδος, πως αυτή συνιστά πολλαπλασιαστή ισχύος στο γεωστρατηγικό πεδίο της ευρύτερης περιοχής.

http://www.thessnews.gr/article/75145/k ... tis-choras


Ολοι οι σαλεμενοι διεκδικουν την δημαρχία της πολης μας.... Εχουμε απο την μια το ρεσιταλ μαλακιας του Μπουτάρη, έχουμε και τον Καλαφάτη να οργιάζει η φαντασία αραδιάζοντας ασυναρτησίες. :help:

Δεν υπαρχει σωτηρια. Κι αλλα μνημόνια μέχρι να σβήσει ο ηλιος....
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#490782 Εγώ νομίζω ότι την κλείνουν για τις απάνθρωπες συνθήκες για τους νάφτες που επικρατούν εκεί μέσα.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#490821
Corto Maltese έγραψε:Εγώ νομίζω ότι την κλείνουν για τις απάνθρωπες συνθήκες για τους νάφτες που επικρατούν εκεί μέσα.


Είναι να τους λυπάσαι όντως... :sorry: Ούτε καν κρεβάτια δεν έχουν και αναγκάζονται να τους στέλνουν κάθε βράδυ να κοιμούνται στα σπίτια τους... :sorry: