Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#488851 Είναι το πως έχει μάθει ο καθένας.
Είχα την τύχει να μην σταθώ σε ουρά σε vip μαγαζιά ευρωπαϊκών μεγαλουπολεων και θα περιμένω στην ουρά στου Σαλονικιου νεοτρεντουλα ταβερνιαρη μέχρι να φαει ο προηγούμενος διπλοπαρκαρισμενος?!

Δεν βρίσκω πάντως καθόλου κακό το ρεζερβε ακόμα και σε ψητοπωλειο για πιτογυρο ή κάθε πρωί στο Coffee Island για το φρέντο μου... Γιατί να είμαι το ταλαιπωρο πρόβατο στην ουρά?!
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#488855
alexm έγραψε:
REALZEUS έγραψε:
vengas έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Ο Καπιταλισμός βασίζεται στην ανθρώπινη βλακεία... :svivhaha:

όπως κατι βλακες που πανε και παιρνουν φιράρι και περιμενουν και ενάμιση χρόνο :lol:


Δε νομίζω αυτόν τον ενάμισι χρόνο (παραπάνω για μερικά μοντέλα) να μην έχεις αυτοκίνητο για να μετακινηθείς ή να περιμένεις στο χολ. Ενώ όταν περιμένεις στο "ρεστοράν" σε κόβει η λόρδα!!! :svivhaha:


Ε πανε παρε απο το περιπτερο κανα κρουασανακι να μην πεινασεις μεχρι να περιμενεις. Τι λογικη ειναι αυτη...


< >


Η λογική ότι είναι αστείο να περιμένεις στην ουρά για να φας. For fuck's sake δηλαδή!!! :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#488874
REALZEUS έγραψε:Η λογική ότι είναι αστείο να περιμένεις στην ουρά για να φας. For fuck's sake δηλαδή!!! :dizzy:

Καθόλου.... Μια χαρά είναι οι ουρές. Κάτι θα σημαίνουνε.
Εικόνα


Στη Φλωρεντία έχω περιμένει 40 λεπτά για να φάω porchetta
Εδώ https://www.tripadvisor.com.gr/Restaura ... scany.html


Επίσης η λογική του reserve έχει λογική σε μαγαζιά του ενός γεμίσματος. Δηλαδή σε καλά εστιατόρια. Δεν μπορείς να θες τραπέζι στις 10 το βράδυ στο γυράδικο. Τι θα κάνει πριν και μετά;;

Το επόμενο βήμα στα reserve, θα είναι η extra χρέωση ή ελάχιστη χρέωση.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#488886 Το έχω δει από κοντά αυτό Κυριάκο στο μαγαζί σου. Μπράβο σου που πάει καλά η δουλειά σου και χαίρομαι γιατί είσαι φίλος, αλλά δεν υπήρχε περίπτωση εγώ να σταθώ, όσο καλό και αν είναι το παγωτό σου, που είναι εξαιρετικό! Έλεος δηλαδή να περιμένω σαν 10χρονο 15 λεπτά για ένα χωνάκι, προτιμώ να μην φάω καθόλου παγωτό!!! Στην τελική υπάρχει και το ψυγείο στο περίπτερο. :dizzy:

Πριν χρόνια στο Applebee's (για να φανταστείς για πότε μιλάω) φτάνουμε στην ώρα μας με την τότε κοπελιά και την παρέα μου, ΜΕ ΚΡΑΤΗΣΗ, και μας λένε να περιμένουμε στην υποδοχή μέχρι να αδειάσει τραπέζι. Γέλασα τόσο πολύ... :s_rofl Άκουσε κάτι για την μανούλα του ιδιοκτήτη ο υπεύθυνος και δεν ξαναπάτησα... Επειδή ξέρω ότι θα πει κάποιος ότι ήταν υπάλληλος, όταν βρίζω μια επιχείρηση ξεκινώ πάντα με αυτό: "Δεν τα λέω σε εσάς προσωπικά, εσείς απλά την δουλειά σας κάνετε και το γνωρίζω, απλά πείτε τα εξής στους προΐσταμένους σας: @#$@%^#%$^*&^%#%". Και άντε γεια...


kyr80 έγραψε:Δεν μπορείς να θες τραπέζι στις 10 το βράδυ στο γυράδικο.


Σε αυτά που πάω έχω πάντως. Στον Κώστα συγκεκριμένα. :iconcool:


kyr80 έγραψε:Το επόμενο βήμα στα reserve, θα είναι η extra χρέωση ή ελάχιστη χρέωση.


Θα γελάσω πολύ... :s_crazy
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#488888 Άλλο να περιμένεις στην ουρά 40' και άλλο 5-10' (γιατί υποθέτω περίπου τόσο θα θέλει αν μιλάμε για παγωτό, κρέπα κτλ) Αν το προϊόν είναι καλό, οκ.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#488895 Προφανώς και οι ουρές δε σημαίνουν απολύτως τίποτα όσον αφορά την ποιότητα. Θα σήμαιναν αν ο μέσος 20χρονος που πάει σα παπάρας και ξεροσταλιάζει είναι γευσιγνώστης ή μπορεί να καταλάβει την ποιότητα πίσω από τα κλασσικά φτιασίδια που χρησιμοποιεί η πλειοψηφία των επιχειρήσεων εστίασης. Η πιθανότητα να συμβαίνει κάτι τέτοιο είναι ΜΗΔΕΝ. Όχι σχεδόν μηδέν, αλλά ολοστρόγγυλο μηδενικό. Άρα οι ουρές σημαίνουν καλό μάρκετινγκ σε πολλά επίπεδα. Διαφήμιση, word of mouth, brand recognition, δημόσιες σχέσεις; Πολλά μπορεί να παίζουν.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#488899
saxon_747 έγραψε:Αν το προϊόν είναι καλό, οκ.


Για κάποιον είναι ΟΚ, για μένα όχι.


Corto Maltese έγραψε:Άρα οι ουρές σημαίνουν καλό μάρκετινγκ σε πολλά επίπεδα. Διαφήμιση, word of mouth, brand recognition, δημόσιες σχέσεις;


Το παγωτό του Κυριάκου πάντως είναι πολύ καλό. Αλλά για κανένα παγωτό δεν θα στηθώ στα 40 μου στην ουρά...
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#488906
saxon_747 έγραψε:Άλλο να περιμένεις στην ουρά 40' και άλλο 5-10' (γιατί υποθέτω περίπου τόσο θα θέλει αν μιλάμε για παγωτό, κρέπα κτλ) Αν το προϊόν είναι καλό, οκ.
Το βράδυ έχω αναμονή στο 20λεπτο στο χέρι για παγωτό. Και κρέπα δεν δίνουμε, παρά μόνο στο τραπέζι. Και ο κόσμος περιμένει. Και πριν και μετά από εμένα, υπάρχουν πολλά μαγαζιά με παγωτό. Δεν γίνεται να είναι όλοι αυτοί μ@λ@κες....

REALZEUS έγραψε:Έλεος δηλαδή να περιμένω σαν 10χρονο 15 λεπτά για ένα χωνάκι, προτιμώ να μην φάω καθόλου παγωτό!!! Στην τελική υπάρχει και το ψυγείο στο περίπτερο. :dizzy:

Στο οποίο περίπτερο όπως είπες, δε θα φας παγωτό... Αλλά παγωμένο γλύκισμα.. Υπάρχει κόσμος που δεν τον νοιάζει και πάει στο περίπτερο. Υπάρχει και κόσμος που προτιμάει να περιμένει.

REALZEUS έγραψε:
kyr80 έγραψε:Το επόμενο βήμα στα reserve, θα είναι η extra χρέωση ή ελάχιστη χρέωση.

Θα γελάσω πολύ... :s_crazy

Μα ήδη ψευτογίνεται σε κάποια μαγαζιά με εικονικά reserve. Μοστράρουν στα τραπέζια τα ταμπελάκια οι ταβερνιάρηδες. Και ανάλογα με τα άτομα και το κόψιμο του σερβιτόρου(ρούχα-ρολόγια κλπ), σου δίνουν τραπέζι... Ξέρω πέφτετε από τα σύννεφα....
Εγώ παρά τα 300 καθίσματα, δεν δέχομαι ούτε reserve ούτε εκδηλώσεις(πάρτυ-βαφτήσια-γενέθλια κλπ). Έρχεσαι, και αν βρεις τότε βρήκες.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#488910 Δια, άλλο πράμα λέω. Αν το προϊόν είναι καλό, μπορώ να περιμένω λιγάκι. Σίγουρα όχι 30-40' αλλά μέχρι 10' ίσως.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#488918
kyr80 έγραψε:
Εγώ παρά τα 300 καθίσματα, δεν δέχομαι ούτε reserve ούτε εκδηλώσεις(πάρτυ-βαφτήσια-γενέθλια κλπ). Έρχεσαι, και αν βρεις τότε βρήκες.



To χειρότερο μου, να μην κάνει ένα μαγαζί που γενικά γεμίζει κρατήσεις, δεν μπαίνω καν στον κόπο να πάω μέχρι εκεί.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#488929
kyr80 έγραψε:Μα ήδη ψευτογίνεται σε κάποια μαγαζιά με εικονικά reserve. Μοστράρουν στα τραπέζια τα ταμπελάκια οι ταβερνιάρηδες. Και ανάλογα με τα άτομα και το κόψιμο του σερβιτόρου(ρούχα-ρολόγια κλπ), σου δίνουν τραπέζι... Ξέρω πέφτετε από τα σύννεφα....

αυτο γινεται πολλα χρονια Κυριακο.Εχει τυχει πολλες φορες να παω σε μαγαζι,και να με βαλουν να κατσω σε τραπεζι με ρεζερβε ταμπελακι,χωριςναεχω κανει κρατηση.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#488930 Συμφωνούμε. Αυτό γίνεται για να πάρει ένα ελάχιστο τζίρο που επιθυμεί ο εστιάτορας. Βέβαια τρώνε και κάτι φόλες... :lol:
Αυτός που δουλεύει την ταβέρνα μας, έχει αλλεργία στα ζευγαράκια. Δεν είναι το πρόβλημά του η χαμηλή κατανάλωση. Παίζει να κάτσουν από το ηλιοβασίλεμα, μέχρι τα χαράματα να συζητάνε τον έρωτά τους.... :lol:
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#488931
dimik έγραψε:
kyr80 έγραψε:
Εγώ παρά τα 300 καθίσματα, δεν δέχομαι ούτε reserve ούτε εκδηλώσεις(πάρτυ-βαφτήσια-γενέθλια κλπ). Έρχεσαι, και αν βρεις τότε βρήκες.



To χειρότερο μου, να μην κάνει ένα μαγαζί που γενικά γεμίζει κρατήσεις, δεν μπαίνω καν στον κόπο να πάω μέχρι εκεί.


Σιγα μην ξοδεψει χρονο και χρημα για να ασχολειται με κρατησεις ενα μαγαζι που ουτως ή αλλως θα ειναι φισκα ρε συ.

Sent >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#488933
kyr80 έγραψε:Δεν γίνεται να είναι όλοι αυτοί μ@λ@κες....


Βρε μπορεί να είναι και connoisseurs, δεν αντιλέγω. Αλλά 20 λεπτά στήσιμο δεν το κάνω για παγωτό στο χέρι. :iconcool:


kyr80 έγραψε:Στο οποίο περίπτερο όπως είπες, δε θα φας παγωτό... Αλλά παγωμένο γλύκισμα..


Θα φας ένα κρύο γλυκό, κάτι, τέλος πάντων. Και στην τελική δεν είναι και κάτι τόσο φοβερό ένα παγωτό για να περιμένεις στην ουρά.


saxon_747 έγραψε:Δια, άλλο πράμα λέω. Αν το προϊόν είναι καλό, μπορώ να περιμένω λιγάκι. Σίγουρα όχι 30-40' αλλά μέχρι 10' ίσως.


Εξαρτάται φίλε μου. Για αυτοκίνητο περιμένω και 8 μήνες (το έχω κάνει). Για παγωτό όχι...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#488935
rocsta έγραψε:
dimik έγραψε:
kyr80 έγραψε:
Εγώ παρά τα 300 καθίσματα, δεν δέχομαι ούτε reserve ούτε εκδηλώσεις(πάρτυ-βαφτήσια-γενέθλια κλπ). Έρχεσαι, και αν βρεις τότε βρήκες.



To χειρότερο μου, να μην κάνει ένα μαγαζί που γενικά γεμίζει κρατήσεις, δεν μπαίνω καν στον κόπο να πάω μέχρι εκεί.


Σιγα μην ξοδεψει χρονο και χρημα για να ασχολειται με κρατησεις ενα μαγαζι που ουτως ή αλλως θα ειναι φισκα ρε συ.

Sent >


Γιατί να τα ξοδέψω εγώ τότε;

Με εκνευρίζει πολύ αυτό σε εστιατόρια, στα υπόλοιπα δεν με νοιάζει και να περιμένω 10-15 λεπτά αλλά όταν βγαίνω για φαγητό θέλω να είμαι εκεί στην ώρα μου και να καθίσω αμέσως. Γι αυτό και κλείνω πάντα τραπέζι εκτός αν είναι άκυρη μέρα-ώρα.