Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By pro
#671994 E, στο συγκεκριμένο θέμα κάτι θα ξέρει κι αυτός. Πολιτικός μηχανικός είναι, με μεταπτυχιακά στις μεταφορές και έδρα συγκοινωνιολογίας στο ΑΠΘ.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#671998 Μισό ως αντιπολίτευση, μισό ως συγκοινωνιολόγος. :lol: Όπως και τη φάρα των συγκοινωνιολόγων γενικώς δεν συμφωνώ με πολλά που λένε, αλλά το κείμενο είναι επεξηγηματικό και χωρίς κορώνες. Μακάρι να έπαιζε τέτοια αρθρογραφία πιο συστηματική για τα τεκταινόμενα της πόλης, να κρίνονται οι προτάσεις από αυτά και όχι από το ποιο κόμμα είναι από πίσω κλπ.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#672120 Έκανα τσεκ για να επιβεβαιώσω ότι μιλάμε για τον Βούγια τώρα. :lol: :lol:

Δεν επιμένω. Μάλλον κάνω λάθος λοιπόν...
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#672231 Δυστυχώς στη Νίκης ένα επιπλέον μεγάλο πρόβλημα είναι τα φορτηγά ή μπετονιέρες μπροστά σε ένα γιαπί λίγο πριν την Αριστοτέλους σε ώρες αιχμής. Φτιάχνουν ένα μποτιλιαρισμα σχεδόν από το Outlet στην είσοδο της πόλης. Τουλάχιστον 3 φορές το πέτυχα αυτό τον μήνα και δε νομίζω ότι είναι και οι τελευταίες φορές...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#672252 Δε θα κόψεις εσύ την ανάπτυξη του τόπου cosneo! Δεν ήξερα ότι είχε γίνει ποδηλατόδρομος στη Νικης, γίνεται όλο και καλύτερη η φάση!

< 9T Pro >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#672393 Γνωρίζουμε κάποια μεταφορική που στέλνει με καρότσα αμάξια στη Γερμανία από Θεσσαλονίκη; Προορισμός Düsseldorf.


< >
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#672635 https://www.voria.gr/article/se-geniko-lockdown-gia-14-meres-thessaloniki-ke-serres--anichta-ta-scholia

Καταστήματα κλειστά, αεροδρόμιο κλειστό, SMS και 21.00 - 05.00 μόνο για εργασία ή ζήτημα υγείας. Δεν πειράζει, είχαμε τη βραδιά στα Λαδάδικα να θυμόμαστε τις μέρες που θα πήξουμε. :metalo:
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#673989 https://thessaloniki.gr/kedith-cisco-academy/ για δοκίμασε εδώ. Αν και δεν σε θυμάμαι για δημότη Θεσσαλονίκης. :lol:

Περίεργο πάντως, τα δικά μου EDR (δοκίμασα σε 2) δεν έπιασαν τίποτα, είμαι με adblock παρεμπιπτόντως.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#677304 Ξεκινάω το ψάξιμο για μετακόμιση εκτός κέντρου και μου είναι πολύ χρήσιμες οι γνώμες όσων μένουν ή ξέρουν καλά περιοχές που θα πιάσω παρακάτω.

Λοιπόν μετά από σχεδόν 10 χρόνια κεντρώος :lol: ήρθε η ώρα που τα δεδομένα με οδηγούν σε αναζήτηση γειτονιάς (λίγο) παραέξω. Πλέον, με σταθερή σχέση χρόνων, προοπτική και κριτήρια διαφορετικά απ' ό,τι παλιότερα, δηλαδή όχι πια την εγγύτητα στα ιστορικά σημεία της πόλης, την αγορά, τους οικείους δρόμους και χώρους διασκέδασης αλλά κάποια αίσθηση γειτονιάς, με πιο σταθερό κόσμο κι όχι -κατά βάση- τράνζιτ ανθρώπους, πιο ήσυχα κι όχι στον κόμπο της Σαλονίκης.

Τα χαρακτηριστικά τώρα. Γυρεύουμε ενα δυάρι προς τα ανατολικά με ταβάνι τα ~350€. Οι δουλειές είναι Κηφισιά και Κέντρο.
Απο περιοχές ξεκίνησα με μια προτίμηση σε παραθεριστική συνοικία, τις Σαράντα Εκκλησιές :lol:
Είναι κοντά στο κέντρο, είναι αρκετά ήσυχα, έχει χαμηλές οικοδομές/όγκους, δεν είναι όσο πυκνοχτισμένες είναι οι περισσότερες άλλες. Σε δεύτερη διαλογή η προτίμηση τσούλησε προς Τούμπα, σε ένα περιβάλλον πιο αυτόνομο, πιο κεντρικά στην πόλη (με το αλφάδι προς τα ανατολικά), με επιλογές σε μαγαζιά και πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία (λόξα αλλά παίζει κι αυτό με τον τρόπο του). Είναι επίσης και το ζήτημα της γενικής κίνησης και του φωτισμού, ζητήματα που συνδιαμορφώνουν την αίσθηση ασφάλειας που είναι βασικό κριτήριο της Γιάνναινας.

Επίσης στο άμεσο μέλλον υπάρχει σκέδιο για αμάξι άρα υπάρχει και το ζήτημα του παρκαρίσματος.
Μεταξύ των επιλογών που οριοθετεί το ταβάνι στο νοίκι και είναι στο φάκελο πτήσης μας, δηλαδή Τούμπα-Μαλακοπή-Χαριλάου, αν κάποια χρειάζεται έναν καρκίνο κάθε που θα επιστρέφουμε από τσάρκα τότε θα μπει πιο κάτω στις επιλογές. Εντάξει, οι περιοχές αυτές καταλαβαίνω πως δεν έχουν τεράστιες διαφορές αλλά μια σχετική άνεση θα μετρήσει.
Γενικά η σκεψη για την καθημερινή μετακίνηση είναι πως δεν θα γίνεται με αμάξι. Ποδήλατο/πατίνι για τα κοντινά, αστικό για τη δουλειά, το αμάξι για ευκαιριακές βόλτες μέσα στην πόλη ή τριγύρω και τις τακτικές εκδρομές έξω απ' την πόλη στις άδειες.

Δεν ξέρω αν θα έπαιζε και η περιοχή γύρω απ' τη Μαρτίου και κάτω απ' την Εγνατία. Μου δίνει την αίσθηση πως φέρνει στο κέντρο περισσότερο, ο σασιρμάς στην Όλγας κλπ, αν και τα διαμερίσματα του κάδρου είναι λίγο-πολύ τα ίδια. Ανάληψη, Σαλαμίνα, Ιπποκράτειο, Κυβέλεια κοκ είναι δυο κλικ παρακάτω στην εκτίμηση για παρόμοιους λόγους. Ευχαρίστως κάθε γνώμη για το σύνολο αυτών των περιοχών φυσικά!

Πορ φαβόρ οχι γενικεύσεις και απόλυτα τύπου όλες αυτές οι περιοχές είναι πήχτρες και ημίμετρα, σφίξε τη σούφρα σου για Αγιάννη ή Κωνσταντινουπολίτικα για να βρεις το ραχατλίκι σου. Χώστε χουλιαμά αλλά να δούμε και το ζουμάκι, προσπαθούμε να βρούμε ό,τι πιο ικανοποιητικό στα πλαίσια μας οπότε ας είναι αυτά η βάση. :)
Άβαταρ μέλους
By alexm
#677309
egobrain έγραψε:Δεν ξέρω αν θα έπαιζε και η περιοχή γύρω απ' τη Μαρτίου και κάτω απ' την Εγνατία. Μου δίνει την αίσθηση πως φέρνει στο κέντρο περισσότερο, ο σασιρμάς στην Όλγας κλπ, αν και τα διαμερίσματα του κάδρου είναι λίγο-πολύ τα ίδια.


Μαρτίου - Μπότσαρη κτλ κάτω από Εγνατία θα σου βγαίνει η πίστη κάθε μέρα για παρκάρισμα.

Πάντως το να βρεις δυάρι με 350€, αξιοπρεπές σε χαρακτηριστικά στις περιοχές που λες μου φαίνεται πολύ δύσκολο πια.
Μπορεί βέβαια να έχουν αλλάξει τα δεδομένα λόγω COVID.