Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#455070 Ααααχ, Λυκος, αναμνήσεις!
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#455074
blackpug106 έγραψε:
Αυτό παλιά δεν ήταν Λύκος;


Μέχρι πριν 4-5 χρόνια

otso έγραψε:Τελικα και τα ξυπνοπουλια της σαλονικης τρωνε οτι ναναι αποπου ναναι , ακου αλβανογυραδικο .


Ενώ στα υπόλοιπα... Για να βρεις Έλληνα να δουλεύει ψητάς ή τυλιχτής, θέλει να πας σε οικογενειακό μαγαζί. Και πάλι δύσκολα

.
Άβαταρ μέλους
By blackpug106
#455083 Το «καράβι» πριν το φανάρι, εκεί,στο,περίπτερο το θυμάται κανείς; Μιλάμε για χρόνια πριν γίνει ονομαστός ο Γιώτης στην Κάτω Τούμπα.

drdino έγραψε:Ααααχ, Λυκος, αναμνήσεις!


Αυτός είχε και στη Νέα Εγνατία ακόμη ένα.

Έχει κάτι «ευγενικούς» Έλληνες. Σου βάζουν σάντουιτς και μουγγανιζουν. Τρανό παράδειγμα ο πιτσιρικάς εκεί στη Μαλακοπής . Ο Arrow να μας πει, που το τιμάει συχνά πυκνά.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#455118 Τον Γιώργο λες; Τον έβρισκα κλάσεις άνω του Γιώτη.
Άβαταρ μέλους
By blackpug106
#455123 Μιλάω για το,καράβι πει της Ολγας, πριν στρίψεις Μαρτίου. Όνομα,δε θυμάμαι. Ήταν στάση απαραίτητη μετά το Ποσειδώνιο. Τότε μου φαίνονταν τεράστιοι οι,γύροι του. Γιωτη έφαγα ελάχιστες φορές.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#455155 Από γυράδικα πια λίγα έμειναν της προκοπής.

Παλιά ('80s-'90s) κορυφή ήταν το Μαντζαβίνο στην Μπότσαρη (αυτό που μετά έγινε Ελιά-Λεμόνι) με την θεϊκή λαγάνα και λίγο πιο πάνω το Porky στην γωνία με Χαλκιδικής!!! Επίσης μετέπειτα πολύ καλό το 157 επί της Βασιλίσσης Όλγας, πριν την Π. Συνδίκα, και βεβαίως ο Γιώτης σταθερή αξία από τότε (πλέον έκανε καφτερή την πάπρικά του του όμως - αλοιφή είναι αυτό για εσάς τους άμπαλους Αθηναίους - και έτσι δεν τον προτιμώ πια). Ένα πολύ καλό αλλά άγνωστο σχετικά ήταν και ο Ρήγας (Μπότσαρη με Μητροπόλεως).

Σήμερα βρίσκω εξαιρετικό τον γνωστό Κώστα στην Τούμπα, το Food Plaza στην Καλαμαριά και το Οδός Ανθέων στην Περαία.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#455176 Έχω φάει στο Χάλαρο στην Καλαμαριά που με είχε πάει μια φίλη μου. Οι βόρειοι αυτό που το κατατάσσετε;
Υπάρχει ακόμη το μαγαζί;
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#455200 Σταθερή αξία το Χάλαρο. Δεν υπάρχει περίπτωση να πάω Σαλόνικα και να μην κάνω μία επίσκεψη.

Πλάκα πλάκα πρέπει να παίξει μία εκδρομούλα λίγο πριν ή λίγο μετά τα Χριστούγεννα. Κοντεύω χρόνο που έχω να έρθω. :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#455214
Giuseppe Busso έγραψε:Έχω φάει στο Χάλαρο στην Καλαμαριά που με είχε πάει μια φίλη μου. Οι βόρειοι αυτό που το κατατάσσετε;
Υπάρχει ακόμη το μαγαζί;


Σαφέστατα και υπάρχει και είναι 2 τα μαγαζιά (σε απόσταση 50μ μεταξύ τους) και συνήθως και τα δύο γεμίζουν ασφυκτικά... Καλή ποιότητα φαγητού και γεύση, αλλά όχι φθηνό. Όχι πολύ ακριβό βέβαια, αλλά θα έλεγα πάνω το μέσου όρου. Αν και οι μερίδες του ψιλο-μεγάλες θα τις έλεγα...

Αν θέλω να πάω κάπου με στάνταρ καλό φαΐ χωρίς να κάνω πειραματισμούς, Χάλαρο πάω.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#455244 Παλιά ήταν πιο εξειδικευμένο στο κοτόπουλο, τα τελευταία χρόνια έχει διευρύνει το μενού του και σε άλλα κρεατικά.
Για την ποιότητα και την ποσότητα του φαγητού, μου φαίνονται καλές οι τιμές αν και σίγουρα δεν είναι φτηνό.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#455271
REALZEUS έγραψε:Από γυράδικα πια λίγα έμειναν της προκοπής.

Παλιά ('80s-'90s) κορυφή ήταν το Μαντζαβίνο στην Μπότσαρη (αυτό που μετά έγινε Ελιά-Λεμόνι) με την θεϊκή λαγάνα και λίγο πιο πάνω το Porky στην γωνία με Χαλκιδικής!!! Επίσης μετέπειτα πολύ καλό το 157 επί της Βασιλίσσης Όλγας, πριν την Π. Συνδίκα, και βεβαίως ο Γιώτης σταθερή αξία από τότε (πλέον έκανε καφτερή την πάπρικά του του όμως - αλοιφή είναι αυτό για εσάς τους άμπαλους Αθηναίους - και έτσι δεν τον προτιμώ πια). Ένα πολύ καλό αλλά άγνωστο σχετικά ήταν και ο Ρήγας (Μπότσαρη με Μητροπόλεως).

Σήμερα βρίσκω εξαιρετικό τον γνωστό Κώστα στην Τούμπα, το Food Plaza στην Καλαμαριά και το Οδός Ανθέων στην Περαία.

Και ολα αυτα δεν επιαναν μια μπροστα στην Κληματαρια, εκει στην παυλου μελα με τον γυρο ψημενο στα καρβουνα και την ιδιαιτερη μουσταρδα της στα παραδοσιακα κεσεδακια!! :inlove: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#455292 Αυτος ο καιρος.....

Αν καμιά φορά βρεθούμε
δε θα πούμε ούτε γεια
μες στο πλήθος θα χαθούμε
μ’ ένα δάκρυ στην ματιά

Κι αν φωνάξω τ’ όνομά σου
θα κοιτάξεις στα κλεφτά
και θα κάνεις για φαντάσου
πως δε με θυμάσαι πια

Κι αν ρωτήσεις πώς περνάω
θα σου πω δυο ψέματα
ένα πως δε σ’ αγαπάω
κι ένα πως σε ξέχασα
Κι αν ρωτήσεις πώς περνάω
θα σου πω δυο ψέματα
ένα πως δε σ’ αγαπάω
κι ένα πως σε ξέχασα

Αν καμιά φορά βρεθούμε
η ανάσα θα κοπεί
ούτε λέξη δε θα πούμε
μα, θα τα `χουμ’ όλα πει
Κι αν φωνάξω τ’ όνομά σου
θα κοιτάξεις στα κλεφτά
και θα κάνεις, για φαντάσου
πως δε με θυμάσαι πια

Κι αν ρωτήσεις πώς περνάω
θα σου πω δυο ψέματα
ένα πως δε σ’ αγαπάω
κι ένα πως σε ξέχασα
Κι αν ρωτήσεις πώς περνάω
θα σου πω δυο ψέματα
ένα πως δε σ’ αγαπάω
κι ένα πως σε ξέχασα