Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#815784 Εδώ και χρόνια, αλλά και τώρα με το μηχανάκι, δεν έχω καταλήξει αν, ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΚΙΝΗΣΗ, και ευρισκόμενος στο λιμάνι (Κουντουριώτου, πριν τη Βενιζέλου), είναι πιο γρήγορο να διασχίσεις το κέντρο και να φτάσεις στο ύψος του Λ. Πύργου (δλδ με κατεύθυνση ανατολικά), ανεβαίνοντας και στρίβοντας στη Μητροπόλεως από τη Βενιζέλου, ή πηγαίνοντας ευθεία στην Λ. Νίκης.

Πάντα διάλεγα τη Νίκης, αφού είναι ευθεία και βλέπεις θαλασσίτσα, αλλά καμιά φορά μου φαίνεται ότι, τουλάχιστον με το μηχανάκι, ίσως η Μητροπόλεως να είναι πιο γρήγορη...
Γνώμες;

Δεν είναι ότι καλόμαθα τώρα που γυρνάω σπίτι σε 18' αντί για 40' και θέλω να τα κάνω 17' βλέπετε :lol:, απλά το έχω απορία :lol:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#815812
ArrowsFA1 έγραψε:Εδώ και χρόνια, αλλά και τώρα με το μηχανάκι, δεν έχω καταλήξει αν, ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΚΙΝΗΣΗ, και ευρισκόμενος στο λιμάνι (Κουντουριώτου, πριν τη Βενιζέλου), είναι πιο γρήγορο να διασχίσεις το κέντρο και να φτάσεις στο ύψος του Λ. Πύργου (δλδ με κατεύθυνση ανατολικά), ανεβαίνοντας και στρίβοντας στη Μητροπόλεως από τη Βενιζέλου, ή πηγαίνοντας ευθεία στην Λ. Νίκης.

Πάντα διάλεγα τη Νίκης, αφού είναι ευθεία και βλέπεις θαλασσίτσα, αλλά καμιά φορά μου φαίνεται ότι, τουλάχιστον με το μηχανάκι, ίσως η Μητροπόλεως να είναι πιο γρήγορη...
Γνώμες;

Δεν είναι ότι καλόμαθα τώρα που γυρνάω σπίτι σε 18' αντί για 40' και θέλω να τα κάνω 17' βλέπετε :lol:, απλά το έχω απορία :lol:

Τα μηχανακια ειναι πιο γρηγορα οταν κανεις διηθηση και για να συμβει αυτο θες περισσοτερες της μια επιλογες. Αν ο δρομος ειναι δηλαδη δυο λωριδες, στην ουσια εχεις μια επιλογη. Αποφευγεις παντα τους διαδρομους διπλα σε παρκαρισμενα.

Αν η αλλη διαδρομη εχει φαρδυτερο δρομο , πας απο εκει

Αν οχι, την συντομοτερη σε αποσταση.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#815863 Και εγώ πάντα τη Νίκης διαλέγω με το αυτοκίνητο, μέχρι την Ίωνος Δραγούμη τέρμα δεξιά και μετά από την Ίωνος Δραγούμη τέρμα αριστερά αλλά έχω την εντύπωση ότι στην μποτιλιαρισμενη εντελώς Νίκης το πλεονέκτημα του να έχεις μηχανή καταργείται σχεδόν καθώς είναι πολύ στριμωγμένα τα πράγματα και καταλήγεις να ακολουθείς τη ροή.Πιθανόν η Μητροπόλεως να είναι καλύτερα αλλά νομίζω μιλάμε για ένα λεπτό Μαξ.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#816029
Anonymous Founder έγραψε:Double figure ε; Εντυπωσιακό.

Και ακόμη πιο κάτω μερικές φορές. Γενικά η φάση ήταν: ποδήλατο 26-30', πατίνι 23-25', λεωφορείο 30-55' χωρίς να συμπεριλαμβάνεται χρόνος αναμονής στη στάση και μετάβασης προς αυτήν.
Μηχανάκι: 14-21' :metalo:


Τα μηχανακια ειναι πιο γρηγορα οταν κανεις διηθηση και για να συμβει αυτο θες περισσοτερες της μια επιλογες. Αν ο δρομος ειναι δηλαδη δυο λωριδες, στην ουσια εχεις μια επιλογη. Αποφευγεις παντα τους διαδρομους διπλα σε παρκαρισμενα.

Αν η αλλη διαδρομη εχει φαρδυτερο δρομο , πας απο εκει
Αν οχι, την συντομοτερη σε αποσταση.

Στην περίπτωσή μου, μεγάλο μέρος του κέρδους είναι εξαιτίας της μη αναμονής/μη κάλυψης αποστάσεων προς τη στάση..
Ωστόσο και από τη διήθηση κερδίζεις σαφώς. Βέβαια την κάνω όταν όλοι είναι σταματημένοι και στοιχισμένοι ωραία, όχι εν κινήσει ή ανάμεσα σε συμπληγάδες...
Στην προκείμενη περίπτωση και οι δύο δρόμοι έχουν δύο λωρίδες, αλλά στη Μητροπόλεως υπάρχει και μία τρίτη λωρίδα με παρκαρισμένα (νομίμως). Αντιθέτως στην Παραλιακή οι λωρίδες είναι αυστηρά δύο, και συνεπώς, ΕΝΑΣ να σταματήσει κάπου για οποιονδήποτε λόγο, επιβραδύνει το σύμπαν.
Στη Μητροπόλεως κινούνται λεωφορεία οπότε συνήθως η δεξιά λωρίδα είναι "ανοιχτή", και το πρόβλημα δημιουργείται αν "ΚΑΠΟΙΟΣ" σταματήσει στην αριστερή λωρίδα. Επίσης δημιουργείται από την τρομερή συνήθεια της Υπηρεσίας Καθαριότητας του Δήμου, να βγάζει παγανιά το σκουπιδιάρικο στον συγκεκριμένο δρόμο την ώρα αιχμής της επιστροφής των πάντων από το κέντρο (15:30!)...

Τσπ κουβέντα να γίνεται, νομίζω ότι τα πράγματα είναι όπως τα λέει ο Νίτσε: αν τυχόν κολλήσεις, ίσως στη Μητροπόλεως να ξεμπλοκάρεις λίγο πιο εύκολα, αλλά το όφελος είναι μαλλον ανάξιο λόγου.

Βρήκα να παρκάρω στην Παύλου Μελά στο κέντρο.
Νιώθω κάποιος.

Νομίζω δεν έχω παρκάρει ποτέ σε αυτόν τον δρόμο :lol: Ώρα;
Άβαταρ μέλους
By glf
#816037 1:30 το μεσημέρι, ημέρα με ψιλόβροχο ..
Είχα παραγγελία να φέρω μεξικάνικο στο παιδί πριν ξεκινήσω για πίσω..

ArrowsFA1 έγραψε:
Βρήκα να παρκάρω στην Παύλου Μελά στο κέντρο.
Νιώθω κάποιος.

Νομίζω δεν έχω παρκάρει ποτέ σε αυτόν τον δρόμο Ώρα;
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#816828 :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl

Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#816841
ArrowsFA1 έγραψε::s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl



Πετυχημένο το animation με τον χάρτη.

Είναι αυτό που λέμε "ασκήσεις επί χάρτου".

Πάντα επίκαιρο προεκλογικά: https://youtu.be/FHxNeycuGHo
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#818946 Για τους φυσιολάτρες και όχι μόνο φίλους του forum, που τους αρέσουν οι βόλτες στα περιαστικά δάση της πόλης μας!

Θεσσαλονίκη: Αρκούδα εμφανίστηκε στον Δήμο Χορτιάτη και αναστάτωσε τους κατοίκους
...Συγκεκριμένα η αρκούδα εντοπίστηκε στην αντιπυρική ζώνη κάτω από το ραντάρ στο μονοπάτι προς Κισσό, στην περιοχή της οδού Μακεδονομάχων, στο ύψος του πάρκου της Αγίας Παρασκευής.

https://www.cnn.gr/ellada/story/364792/thessaloniki-arkoyda-emfanistike-ston-dimo-xortiati-kai-anastatose-tous-katoikous

Λύκος χτυπήθηκε από όχημα στην Περιφερειακή οδό
Το άγριο ζώο είναι νεκρό και βρίσκεται στην άκρη του δρόμου στο ύψος του ζωολογικού κήπου στην Περιφερειακή.

https://www.rthess.gr/topika-reportaz/lykos-chtypithike-apo-ochima-stin-perifereiaki-odo-video/
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#821856
Red Bull: Οι πρωταθλητές της F1 έρχονται στη Θεσσαλονίκη

Η ομάδα της Oracle Red Bull Racing θα έρθει στη Θεσσαλονίκη για ένα «επικό» showrun στις 23 Σεπτεμβρίου 2023, στο πλαίσιο του Red Bull Showrun by ALUMIL. Το μονοθέσιο που θα αντικρίσουν οι λάτρεις της F1 θα είναι η RB7, με το οποίο ο Sebastian Vettel κατέκτησε τον παγκόσμιο τίτλο το 2011.

https://www.4troxoi.gr/agones/formula-1/red-bull-oi-protathlites-tis-f1-erchontai-sti-thessaloniki-deite-pote/