Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#526576 Oι επισκέπτες να πάνε κέντρο. Τί να δουν στη Μπότσαρη και τη Μαρτίου; Τα φρουτάδικα και το αρχέγονο; ή μήπως να έχουμε όλους τους ερωτικούς μετανάστες στυλ Γκεάκου να μας τρώνε τις θέσεις; :rant:
Ε' = ΡΕΖΙΝΤΕΝΤΣ ΟΝΛΙ
Άβαταρ μέλους
By bebes
#526960 Γενικώς το κέντρο το αποφεύγω, είχα να ερθω και καιρο Θεσσαλονίκη... Αυτό που συνάντησα πριν κανα 20ήμερο ήταν απίστευτο!!!
Τρίτη απόγευμα, η παραλιακή χωρις ΟΥΤΕ ΕΝΑ παρκαρισμένο, Τσιμισκή αριστερή λωρίδα ελεύθερη απο παρκαρισμενα.
Σκέφτομαι "κατι θα έγινε, δε μπορεί"...
Παω σπίτι παρκάρω, ψαχνω κανα μηχανάκι να κατέβω κεντρο για καφέ, μου λέει ο αδερφός μου "κατέβα με το αυτοκίνητο, πλέον εχει πάρκινκ". Πάνω απο την Αριστοτέλους, εκει κοντά στη Ρωμαϊκή αγορά οι κενές θέσεις ήταν πολλές σε σημείο ανησυχίας. Πάρκαρα τελικά πάνω απο τα λουτρά, στο πάρκινκ που γινετι η λαϊκη τις Κυριακές, όπου βρήκα και σκια (εκει ηταν πιασμένες οι θέσεις, ειχε μονο μια). Πήρα τηλ τον αδερφό, "κέρασε" το πάρκινκ μέσω της εφαρμογής και όλα καλά. Μπουτάρης rulesss :metalo:
Παρασκευή θα το επαναλάβω, να δω αν έτυχε ή ότως κάτι έχει αλλάξει.

Απο Σεπτέμβρη δε θα το ρισκάρω ξανα με αυτοκίνητο, λεωφορείο ή μηχανή :lol: :lol: :lol:

(Μου έκανε εντύπωση η έντονη παρουσία της Δημοτικής αστυνομίας, με αυτοκίνητα και πεζούς να εποπτεύουν συνέχεια τους χωρους παρκαρίσματος)
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#526977
bebes έγραψε:.
Παω σπίτι παρκάρω, ψαχνω κανα μηχανάκι να κατέβω κεντρο για καφέ, μου λέει ο αδερφός μου "κατέβα με το αυτοκίνητο, πλέον εχει πάρκινκ"... Πήρα τηλ τον αδερφό, "κέρασε" το πάρκινκ μέσω της εφαρμογής και όλα καλά. Μπουτάρης rulesss :metalo:


Βασικά, ο αδερφός σου rules. :lol: Και μάγκα σε έκανε και σου πλήρωσε και το πάρκινγκ. :metalo:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#526980
bebes έγραψε:Γενικώς το κέντρο το αποφεύγω, είχα να ερθω και καιρο Θεσσαλονίκη... Αυτό που συνάντησα πριν κανα 20ήμερο ήταν απίστευτο!!!
Τρίτη απόγευμα, η παραλιακή χωρις ΟΥΤΕ ΕΝΑ παρκαρισμένο, Τσιμισκή αριστερή λωρίδα ελεύθερη απο παρκαρισμενα.
Σκέφτομαι "κατι θα έγινε, δε μπορεί"...
Παω σπίτι παρκάρω, ψαχνω κανα μηχανάκι να κατέβω κεντρο για καφέ, μου λέει ο αδερφός μου "κατέβα με το αυτοκίνητο, πλέον εχει πάρκινκ". Πάνω απο την Αριστοτέλους, εκει κοντά στη Ρωμαϊκή αγορά οι κενές θέσεις ήταν πολλές σε σημείο ανησυχίας. Πάρκαρα τελικά πάνω απο τα λουτρά, στο πάρκινκ που γινετι η λαϊκη τις Κυριακές, όπου βρήκα και σκια (εκει ηταν πιασμένες οι θέσεις, ειχε μονο μια). Πήρα τηλ τον αδερφό, "κέρασε" το πάρκινκ μέσω της εφαρμογής και όλα καλά. Μπουτάρης rulesss :metalo:
Παρασκευή θα το επαναλάβω, να δω αν έτυχε ή ότως κάτι έχει αλλάξει.

Απο Σεπτέμβρη δε θα το ρισκάρω ξανα με αυτοκίνητο, λεωφορείο ή μηχανή :lol: :lol: :lol:

(Μου έκανε εντύπωση η έντονη παρουσία της Δημοτικής αστυνομίας, με αυτοκίνητα και πεζούς να εποπτεύουν συνέχεια τους χωρους παρκαρίσματος)

Αν όντως άλλαξε κάτι, μπράβο έστω και τώρα. Το χάος που υπήρχε στο κέντρο της Θεσσαλονίκης ήταν απίστευτο! :metalo:
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#526985 Την προηγούμενη Παρασκευή το πρωί βρήκα να παρκάρω στην Ολυμπιάδος θέλοντας να πάω Δωδεκανήσου. Δεν είδα κάτι διαφορετικό από το συνηθισμένο χάος. Τα πράγματα καλυτέρευαν πάνω από τη Υπουργείο όπου έβλεπα κάποιες άδειες ''μαρκαρισμένες'' θέσεις. Το απόγευμα που πέρασα από Τσιμισκή είδα τροχαίους να κόβουν κλήσεις στους ταρίφες.
Γενικά δε φαίνεται να έχει αλλάξει κάτι, είναι η κλασσική περίοδος του καλοκαιριού όπου η πόλη σιγά σιγά αδειάζει.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#526996 Τώρα είναι καλοκαίρι και όλα είναι πιο λάσκα. Όχι τέλεια, απλώς εμφανώς πιο άνετα.

Με το Thesi είχα βρει βέβαια και 28/12/2017 θέσεις (όχι μια, πολλές) στις 12.00 το μεσημέρι που τα παλιότερα χρόνια απλώς δεν γινόταν, το ίδιο και το Πάσχα. Πλέον αν κατέβεις, δεν είναι το θαύμα των 5 ηπείρων να βρεις κάτι ακόμα και ώρα αιχμής. Η Ερμού με τα πασαλάκια έχει αναπνεύσει, η περιοχή της Λ.Σοφού επίσης, ενώ και η περιοχή του Δημαρχείου, σχεδόν από κατασκευής του είναι πεντακάθαρη. Εκεί βλέπεις, όποιος παρκάρει δεν βλέπει το αμάξι του να γράφεται και να αρχίσει τα "ξες ποιος είμαι εγώ" και τους προπηλακισμούς. :lol: Τα διπλοπαρκαρισμένα, η αριστερή/δεξιά της Τσιμισκή κλπ. δεν νομίζω ότι λύθηκαν σαν προβλήματα, εκτός και αν η Δημοτική παρέα με την Τροχαία κάνουν street party για πολύυυυ καιρό. Παρεμπιπτόντως, επειδή περπατώ αρκετά στο κέντρο τις απογευματινές ώρες, δεν έχω δει ούτε έναν δημοτικό αστυνομικό επί τω έργω, μόνο διάσπαρτα ροζ χαρτάκια. Λάθος ώρα άραγε ή γράφουν και μετά γίνονται stealth;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#527035
Anonymous Founder έγραψε:Αν όντως άλλαξε κάτι, μπράβο έστω και τώρα. Το χάος που υπήρχε στο κέντρο της Θεσσαλονίκης ήταν απίστευτο! :metalo:


Τίποτα δεν άλλαξε. Απλά έφυγε ο κόσμος για διακοπές. :lol: :lol: Τα ίδια σκατά και χειρότερα είναι... :lol:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#527065 Και χειμώνα , πέριξ Βενιζέλου με Τσιμισκή, έβρισκα θέση με το Parkpal χωρίς να χάνω χρόνο. Θέλει βελτίωση αλλά κινείται σε σωστή κατεύθυνση.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#527076 Το THESI/ParkPal ειναι που ζητά πιν καρτας ?

Θυμάμαι οτι γίνεται και σε ψιλικατζίδικο η πληρωμή αρκεί να γνωρίζεις κωδικό τομέα.

Εχει θέσεις δωρεάν για επισκέπτες στο κέντρο , έστω για δείγμα ?
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#528962 Είδα μπήκαν κολωνάκια για να οριοθετήσουν τη λεωφορειολωρίδα της Λ. Στρατού.... :thumbsup:
για να πέφτουν τα στοιχήματα για το πόσο καιρό θα αντέξουν :lol:
Άβαταρ μέλους
By otso
#530582 ρε καρντασια ο σταυρος λεει τιποτα η μαζευονται ολοι οι αποτυχημένοι βαλκανιοι; μηπως ειναι για να κοβεις φλεβες ;
η παραλια στην περαια κανει για μπανιο;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#530586
otso έγραψε:ρε καρντασια ο σταυρος λεει τιποτα η μαζευονται ολοι οι αποτυχημένοι βαλκανιοι; μηπως ειναι για να κοβεις φλεβες ;
η παραλια στην περαια κανει για μπανιο;


Για Σταυρό δεν ξέρω, έχω χρόνια να πάω ή να ακούσω κάτι.

Στην Περαία δεν υπάρχει πρόβλημα, κάνει κόσμος και έχω κάνει κι εγώ, χωρίς να βγάλω κανένα τρίτο χέρι ή 7 μάτια, αλλά η Επανωμή και ο Ποταμός είναι πολύ κοντά και σαφώς καλύτερα για να μην τα προτιμήσεις. Αν ντε και καλά Περαία, θα έλεγα να προχωρήσεις λίγο ακόμα και να πας Ν. Επιβάτες...

Επίσης, όλες οι παραλίες σε ακτίνα 30-40 λεπτών από την ανατολική άκρη της πόλης (Καλλικράτεια, Επανωμή, κτλ, μέχρι και Ποτίδαια φτάνεις σε κανένα 35-40λεπτο αν δεν έχει κίνηση) είναι καλύτερες.