Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#350140
bebes έγραψε:Αποκατασταθηκε η κυκλοφορια στο κεντρο;
Στην ΤιΒι βλεπω χιονι στην Τσιμισκη αλλα ελαχιστα αυτοκινητα.

Αυριο πρωι πρεπει να διασχισω σχεδον ολη την πολη: Απο δυτικη είσοδο εως Σοφουλη, οπου πρεπει να βρισκομαι στις 9 το πρωι, ειναι κρισιμο ραντεβου.
Για την επιστροφη δεν με πειρζει, ας αργησω οσο θελω.

Εφτιαξε ο Μπουταρης τις αλατιερες;

Τις ζεσταίνει με το καμινέτο :shifty: :lol:

Συγγνώμη αλλά δεν άντεξα να μην πετάξω την |λογοκρισία| μου :oops:
Άβαταρ μέλους
By corsair
#350141
kyr80 έγραψε:
corsair έγραψε:
kyr80 έγραψε:Η πεθερά μου, με αφορμή τα κλειστά σχολεία-υπηρεσίες κλπ, μου είπε ότι στη Γερμανία έχει άλλο έργο. Όποιος δεν μπορεί να πάει στη δουλειά του, μετράει σαν μέρα κανονικής άδειας.


Το λες και απαραδεκτο. Οταν εχεις να κάνεις με ιδιαζουσες καιρικες συνθηκες, δεν μπορεις να το βαφτιζεις άδεια. Εκτός και αν προτιμουν τα εργατικα ατυχηματα, οπερ σημαινει πολλαπλασια ζημια ασφαλισμένου, ασφαλιστικου φορεα, εργοδοτη.


ΑΝ λειτουργούσαν ΟΛΑ βάση σχεδίου, δε θα άλλαζε τίποτα. Δηλαδή στη Ρωσία, δεν πάνε σχολείο τα παιδιά;


Δεν ειμαστε ομως η Ρωσία, και τετοια συνθηκες μας βρίσκουν μια φορά στα 15 χρόνια... και επειδη ακριβως δεν σχεδιαζουμε-εκπαιδευομαστε-συνηθιζουμε την χωρα/ζωη για ενα πραγμα που θα συμβει μια φορα στα 15 χρονια, για μια βδομαδα συνολο... εεε ας μην πανε σχολειο καλυτερα. Ας χαθει και καμια μερα δουλεια απο τις επιχειρήσεις κλπ.

Παντως στον δικο μου δήμο (χορτιατη), ειμαστε με αλατιερες, εκχιονιστικα και κρατανε δρομους ανοικτους ακομα... μεσα στα πλαισια του λογικου. Δεν εχω παράπονο... αυτο βεβαια που συνέβη στην πολη κάτω ηταν ανεκδοτο.

Αν οι χιονιαδες/ολικοι παγετοι ηταν περίπου μερος της καθημερινότητας μας, τοτε θα ειχα αλλη στάση. Δεν ειναι ομως. Δεν λεω να αφεθουν ολα στην τυχη τους... απλα καποια πράγματα ειναι ποιο φτηνα να τα αντιμετωπισουμε... με υπομονη περιμένωντας να περάσουν.
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#350152 Σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης η Θεσσαλονίκη :dizzy: :dizzy:


ο γενικός γραμματέας Πολιτικής Προστασίας Γιάννης Καπάκης εξουσιοδότησε τον περιφερειάρχη Κεντρικής Μακεδονίας Απόστολο Τσιτζικώστα να κηρύξει σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης: Τον μητροπολιτικό δήμο Θεσσαλονίκης :lol: , Το νομό Κιλκίς, Το Νομό Σερρών, Το Νομό Πιερίας και Το νομό Χαλκιδικής.

http://www.xalazi.gr/epikairothta/eswte ... essaloniki
Άβαταρ μέλους
By bebes
#350159
bebes έγραψε:Αποκατασταθηκε η κυκλοφορια στο κεντρο;
Στην ΤιΒι βλεπω χιονι στην Τσιμισκη αλλα ελαχιστα αυτοκινητα.

Αυριο πρωι πρεπει να διασχισω σχεδον ολη την πολη: Απο δυτικη είσοδο εως Σοφουλη, οπου πρεπει να βρισκομαι στις 9 το πρωι, ειναι κρισιμο ραντεβου.
Για την επιστροφη δεν με πειρζει, ας αργησω οσο θελω.

Εφτιαξε ο Μπουταρης τις αλατιερες;

"Ελεύθερος" απο ... μενα ο Μπουτάρης.

Με πηραν τηλεφωνο απο την κλινικη (που θα πηγαινα) για να αλλαξουμε το ραντεβου.

Θα πηγαινα εγω απο Λάρισα και δεν μπορουσαν να ειναι σιγουροι αν θα εφταναν οι...γιατροι :lol:

Οποτε θα παω μετα το περας της κακοκαιριας,
(θα χασω και την περιπετεια στα χιονια :( )
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#350160
Thomas_C200K έγραψε:
bebes έγραψε:Αποκατασταθηκε η κυκλοφορια στο κεντρο;
Στην ΤιΒι βλεπω χιονι στην Τσιμισκη αλλα ελαχιστα αυτοκινητα.

Αυριο πρωι πρεπει να διασχισω σχεδον ολη την πολη: Απο δυτικη είσοδο εως Σοφουλη, οπου πρεπει να βρισκομαι στις 9 το πρωι, ειναι κρισιμο ραντεβου.
Για την επιστροφη δεν με πειρζει, ας αργησω οσο θελω.

Εφτιαξε ο Μπουταρης τις αλατιερες;

Τις ζεσταίνει με το καμινέτο :shifty:

Συγγνώμη αλλά δεν άντεξα να μην πετάξω την |λογοκρισία| μου :oops:

Νταξ δεν πειράζει

< >
Άβαταρ μέλους
By GeorgT
#350162 Λαμπράκη ειχε κολλήσει το συμπαν, έφταναν ολοι στο ΙΚΑ κ αγόραζαν αλυσιδες-κουβερτες για να φτασουν μεχρι τη Κλεανθους!

Ακομα κ πριν λιγο σαν πεζος την ανεβηκα πιο γρήγορα απο τα αυτοκίνητά μέχρι Άνω Τούμπα!

Μεγαλου Αλεξάνδρου περασε πριν καμια ωρα φορτηγό του Δήμου με αλάτι που ρίχνανε με φτυάρια κ κατευθείαν χαλάρωσε η φάση!
Τελευταία επεξεργασία από GeorgT και 10 Ιαν 2017, 20:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#350164
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#350168 Πέρασα όλον τον περιφερειακό πριν καμιά ώρα με τον καγκουρα
Εντάξει, μιλάμε για τραγελαφικές καταστάσεις. Παρατημένα αμάξια στο πλάι (στην τρίτη λωρίδα δηλαδή), εκχιονιστικό με μαχαίρι κ αλάτι απο πίσω στην τρίτη λωρίδα να πηγαίνει σφαίρα κ απο πίσω να προσπαθουν να τι ακολουθήσουν κα να δυο φορτηγά, πισοκινητα μπεμβεδια κ μερσεντια να γράφουν οκταρακια κ να μην προχωράνε βήμα.... άτομα να περπατάμε λες κ είναι στον πεζόδρομο της γειτονιάς τους και φυσικά κάθε λίγα μέτρα κ πεσμενες μπάρες.
Ετσι μου έρχεται να ξαναβγώ μια βόλτα
Τελευταία επεξεργασία από vasilis και 10 Ιαν 2017, 21:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#350193 κατσε μη σε στουκάρει κανα οχταράκι και θα ψάχνεις μπικικίνι για ρηπέρια. Μείνε σπίτι
Άβαταρ μέλους
By famas
#350197
ArrowsFA1 έγραψε:Από ιστοσελίδα ΟΑΣΘ: "Λόγω των καιρικών συνθηκών η συγκοινωνία διεξάγεται βάσει σχεδίου έκτακτης ανάγκης" :metalo:

Στην ΕΤ3 είπαν από τον Οργανισμό ότι θα βγουν 130 λεωφορεία με αλυσίδες, με την προυπόθεση ότι θα φτάσουν οι εργαζόμενοι στα αμαξοστάσια.
Άβαταρ μέλους
By GeorgT
#350198 Ειδη τα πρώτα μονά εχουν ξεκινήσει δρομολόγιά.
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#350206

hahaiv: hahaiv: hahaiv:
Άβαταρ μέλους
By lemon3
#350207 Κοροϊδεύατε τσι αθηναίοι, ΦΑΑΑΑΠ πάρτε τα τώρα :lol:

Έτσι μου έρχεται να πάω να πάρω τον ηρωικό κίτσο (opel astra) που έχει αλυσίδες από 3 μέρες ήδη (όχημα επιφυλακής :lol: ) να κάνω μια γυροβολιά έτσι μεταμεσονύκτια, για να δω χιονισμένη πόλη και να ηρεμήσω...