Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#628060 Υπάρχει μια σκέψη για εκδρομή το 3ήμερο της ΚΔ. Επειδή όμως θα είναι οδικώς, σκέφτομαι τις εξής εναλλακτικές:
1) Κάποιο αξιοπρεπές* ξενοδοχείο στο κέντρο με δικό του parking χωρίς επιπλέον χρέωση, κατά προτίμηση εώς 50€ τη βραδιά.
2) Κάποιο κεντρικό πάλι ξενοδοχείο χωρίς πάρκινγ αλλά με περιοχή εύκολου parking ή κάποιο φθηνό parking
3) Διαμονή κάπου αλλού, πχ Πανόραμα που έχω δει 2-3 ωραία, και κάθοδος στο κέντρο με τ'αμάξι

Με το αξιοπρεπές εννοώ καθαρό, να μην είναι καμιά τρύπα, να έχει γραφείο για laptop γιατί θα δουλεύει η :inlove: τις 2 μέρες, όπως και καλό wifi. Πρωινά κλπ δεν μας ενδιαφέρουν, μπουγάτσα ftw :eat: :lol:
Στις επιλογές 1 και 2 δεν θα μετακινηθεί το αμάξι, αφού θα είμαστε κεντρικά, άρα όλα με τα πόδια.
Στην επιλογή 3 λογικά θα το παρκάρω στο λιμάνι με την -υπερβολική νομίζω πλέον- χρέωση :s_dunno

Κάποια που είδα στο κέντρο πάντως με φίλτρο για parking, μόνο σε εξωτερικά λέει το δίνουν με 10-12 την ημέρα
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#628072 Για κέντρο ΑΝ είσαι τυχερός πάρε τηλέφωνο στο Gatto Perso. Είναι καταπληκτικό και οικονομικότατο. Και fun fact είναι το παλιό μου σπίτι. Λίγο δύσκολα όμως για να βρεις. Επίσης χωρίς να ξέρω την κατάσταση του ξενοδοχείου καλή περίπτωση είναι και το Φιλίππειο. Έχει νομίζω τζάμπα λεωφορειάκι για το κέντρο, οπότε αν και είσαι μακριά από το κέντρο πρακτικά δε θες το αμάξι για το κέντρο.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#628605
Με ποσό ύψους 4,9 εκατ. ευρώ χρηματοδοτεί ο Όμιλος της Τράπεζας Πειραιώς την "ΚΤΕΛ Θεσσαλονίκης Α.Ε." (πέραν της ίδιας συμμετοχής της εταιρείας), για την προμήθεια μεταχειρισμένων αστικών λεωφορείων. Από αυτά, περίπου 3,9 εκατ. ευρώ αφορούν σύμβαση χρηματοδοτικής μίσθωσης μέσω της Πειραιώς Leasing. Τα συγκεκριμένα λεωφορεία θα χρησιμοποιηθούν για την εκτέλεση συγκοινωνιακού έργου στην Περιφερειακή Ενότητα Θεσσαλονίκης (νομός Θεσσαλονίκης).

Πρόκειται για δρομολόγια που σήμερα εκτελεί ο Οργανισμός Αστικών Συγκοινωνιών Θεσσαλονίκης (ΟΑΣΘ), ο οποίος με αυτό το τρόπο θα «εξοικονομήσει» δικά του λεωφορεία για να πυκνώσει τα δρομολόγια εντός της μητροπολιτικής Θεσσαλονίκης, δηλαδή εντός του πολεοδομικού ιστού, βελτιώνοντας τις συνθήκες μετακίνησης μέσα στην πόλη.

Σύμφωνα με το σχεδιασμό του Οργανισμού Συγκοινωνιακού Έργου Θεσσαλονίκης (ΟΣΕΘ) και του ΟΑΣΘ με την παραλαβή των λεωφορείων το ΚΤΕΛ Θεσσαλονίκης θα αναλάβει την εκτέλεση 10 γραμμών, οι οποίες βρίσκονται στο βορειοδυτικό τμήμα του Νομού. Για τον υπόλοιπο νομό το ΚΤΕΛ Θεσσαλονίκης θα υπεκμισθώσει επιπλέον 15 γραμμές στα γειτονικά ΚΤΕΛ Σερρών, Κιλκίς και Χαλκιδικής.
Η σύμβαση χρηματοδοτικής μίσθωσης ανάμεσα στην Πειραιώς Leasing και το ΚΤΕΛ Θεσσαλονίκης, αλλά και η συνολική χρηματοδότηση του ομίλου Πειραιώς, εξυπηρετεί σκοπούς επιτακτικού γενικότερου δημοσίου συμφέροντος. Στόχος είναι να συνεχιστεί απρόσκοπτα και να αναβαθμιστεί ποιοτικά η παροχή του συγκοινωνιακού έργου προς το επιβατικό κοινό τόσο της πόλης, όσο και της υπαίθρου του νομού Θεσσαλονίκης.

Άβαταρ μέλους
By panos2171
#639359 Γνωρίζουμε κάποιον έμπιστο και καλό λαμαρίνα για επιδιόρθωση βαθουλωματος σε προφυλακτήρα;

< Note >
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#639387 Έγω είχα μείνει ευχαριστημένος από τις λαμαρινοδουλειές του συνεργείου "Ιάσονας" που είναι ανατολικά στην Υψηλάντου (όπισθεν πάρκου Ν. Ελβετίας, λίγο πιο χαμηλά, όπως κατηφορίζεις στο δεξί χέρι). Ο υπεύθυνος λέγεται Άρης.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#639394 Το 2 είναι. Το έψαχνα το πρωί διότι αύριο ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ το παλιό Micra πρέπει ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ να πάει για σέρβις...
Έβγαλε ανακοίνωση ο φορέας συνεργειατζηδων, αντιπροσώπων κλπ ότι στο 2 είναι η μετακίνηση προς/από αυτούς.
Παρεμπιπτόντως το 2 είναι και για βενζινάδικα.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#643318 Μήπως ξέρουμε κάποια επιχείρηση στην πόλη μας που να μπορεί να κάνει κοπές ακριβείας (laser/CNC) σε συνθετικά υλικά όπως πλαστικό ABS, plexiglass κλπ;
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#643334 Στη Βενιζέλου θα δοκίμαζα (Μπεζεστένι ύψος, Παπαδοπούλου ο δρόμος) για να βρω το Plexicut και τον xarakti. Δεν τους έχω χρησιμοποιήσει εγώ, ήταν κάποτε πελάτες μου όμως και ξέρω ότι είχαν δουλειά λιανικής.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#643350 Και στην Πολυτεχνείου έχει ένα τέτοιο μαγαζί, απέναντι από το πολυοροφο πάρκινγκ. Δίπλα σε ένα μεγάλο μπαρ (που δεν θυμάμαι πως το λένε).
Άβαταρ μέλους
By mirage
#643352 Πάντως το πλεξιγκλας ειναι είδος υπό εξαφάνιση στην παρούσα φαση. Και όχι μόνο στην Ελλαδα.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#643384 Ευχαριστώ όλους. Να πω την αλήθεια δεν ψάχνω plexi, αλλά υπέθεσα ότι όποιος χειρίζεται τέτοιο υλικό, μπορεί να κόψει και πλαστικό ABS.