Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#574431 Συζητάμε για τα πατίνια και την ίδια στιγμή οι μηχανές κυκλοφορούν ανετότατα στην πεζοδρομημένη Αριστοτέλους, παρκάρουν σε όποιο πεζοδρόμιο θέλουν και αν είναι μποτιλιαρισμένος ο δρόμος ανεβαίνουν στο πεζοδρόμιο για να φτάσουν πρώτοι στο φανάρι. Το συνάντησα χθες στην Κατσιμίδη, ενώ συμβαίνει συχνά στα Δικαστήρια, για να φτάσουν πιο γρήγορα στο φανάρι στο Λιμάνι.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#574462
axel12p έγραψε:Συζητάμε για τα πατίνια και την ίδια στιγμή οι μηχανές κυκλοφορούν ανετότατα στην πεζοδρομημένη Αριστοτέλους, παρκάρουν σε όποιο πεζοδρόμιο θέλουν και αν είναι μποτιλιαρισμένος ο δρόμος ανεβαίνουν στο πεζοδρόμιο για να φτάσουν πρώτοι στο φανάρι. Το συνάντησα χθες στην Κατσιμίδη, ενώ συμβαίνει συχνά στα Δικαστήρια, για να φτάσουν πιο γρήγορα στο φανάρι στο Λιμάνι.


Προφανώς και τα μηχανάκια κινούνται δίχως αύριο και δίχως καμία έννοια σεβασμού προς τους κανόνες κυκλοφορίας και κοινής λογικής. Ωστόσο, τα μηχανάκια έχουν ένα βασικό πλεονέκτημα έναντι του πατινιού: Μπορούν να ενσωματωθούν στην κίνηση, λόγω των ταχυτήτων που μπορούν να πιάσουν, κάτι που το ηλεκτρικό πατίνι με τα 20 ή 25χαω δεν μπορεί.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#574470 Ότι ισχύει για τα ποδήλατα δηλαδή, που κυκλοφορούν στους δρόμους πριν ακόμη εμφανιστούν τα αυτοκίνητα και τα μηχανάκια!
Απλά έχουμε "βολευτεί" πλέον με τα μηχανάκια και τα αυτοκίνητα και τον πανικό που αυτά προκαλούν και δεν θέλουμε να αφήσουμε χώρο σε ποδήλατα και ηλεκτρικά πατίνια.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#574472 Μα, το πρόβλημα δεν είναι να αφήσουμε χώρο, προσωπικά δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Φυσικά και να κυκλοφορούν και μακάρι να μπορούσαν περισσότεροι να κυκλοφορούν με τέτοια μέσα... Το πρόβλημα είναι πως προστέθηκε ένα ακόμα μέσο, το οποίο κινείται συνήθως δίχως αύριο και τρομερά επικίνδυνα. Όχι επειδή είναι επικίνδυνο ως μέσο, αλλά επειδή οι χειριστές του δεν τηρούν κανέναν κανόνα! :rtfm: Φυσικά και να κυκλοφορούν, αλλά να τηρούν απλούς κανόνες πρώτα πρώτα για τη δική τους ασφάλεια!

Και φυσικά δεν λέω πως οι αυτοκινητιστές είναι παναγίτσες, το αντίθετο ισχύει. Απλά αυτό είναι κάτι που με τρομάζει περισσότερο. Ο συνδυασμός αυτοκινήτων, μηχανών, ποδηλάτων και πεζών που δεν τηρούν απλούς κανόνες κυκλοφορίας είναι ήδη τοξικός, πόσο μάλλον να προστεθεί και ένα ακόμα μέσο! :help: Στον ίδιο και ήδη περιορισμένο χώρο... Και δυστυχώς σε ατύχημα αυτοκίνητο - πατίνι, όποιος και να φταίει, είναι προφανές ποιος θα την πληρώσει... :help:

Οπότε αυτό που λέω είναι πως οι χειριστές των πατινιών θα πρέπει να προσέχουν ακόμα περισσότερο και να τηρούν ακόμα πιο άτεγκτα βασικούς κανόνες κυκλοφορίας, γιατί κυκλοφορούν πολλοί ηλίθιοι με αυτοκίνητο. :rtfm: Και δυστυχώς δεν βλέπω αυτούς τους ηλίθιους με τα αυτοκίνητα να λογικεύονται σύντομα...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#574520 ουτε ομως και οι οδηγοι με τα πατινια δειχνουν να προσεχουν την ασφαλεια τους ετσι που οδηγουν καποιος θα την πληρωσει φοβαμαι ...
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#574862 Στην Θεσσαλονίκη μόνο μικτή ασφάλεια, πατίνια, ποδήλατα ,πεζοί και το καλοκαίρι τα μισά αυτοκίνητα με ξένες πινακίδες -και χωρίς αντιπρόσωπο στην Ελλάδα οι περισσότερες ασφαλιστικές απο τα όμορα κράτη - και εννοείτε νομικές προστασίες κλπ
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#574908
egobrain έγραψε:ας γυρισει -παλι- στα γαστρονομικα:

ξερει κανεις γυραδικο στη Σαλονικη που να 'χει ντονερ? :hmmm:


Λόρδον στην Θέρμη, το μόνο που βρήκα στα ανατολικά. Δεν αξίζει όμως, καμία σχέση με τα καλά της Αθήνας, ή ακόμα περισσότερο του Λονδίνου. :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#574911 Βρε παιδια, ειναι οι λωριδες κυκλοφοριας στη Θεσ/νικη, μεσα στην πολη, στενοτερες απ των Αθηνων ή ειναι ιδεα μου; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#574921
REALZEUS έγραψε:
egobrain έγραψε:ας γυρισει -παλι- στα γαστρονομικα:

ξερει κανεις γυραδικο στη Σαλονικη που να 'χει ντονερ? :hmmm:


Λόρδον στην Θέρμη, το μόνο που βρήκα στα ανατολικά. Δεν αξίζει όμως, καμία σχέση με τα καλά της Αθήνας, ή ακόμα περισσότερο του Λονδίνου. :thumbsdown:


Σήμερα έγινε δοκιμή του γύρου του συγκεκριμένου μαγαζιού στη δουλειά, έως και απαράδεκτο τον βρήκα. Πολύ καλό όμως ένα κλαμπ με φιλέτο από μπούτι κοτόπουλο.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#574924
Y.V έγραψε:Βρε παιδια, ειναι οι λωριδες κυκλοφοριας στη Θεσ/νικη, μεσα στην πολη, στενοτερες απ των Αθηνων ή ειναι ιδεα μου; :hmmm:


Με πόσα πήγαινες :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#574925 :lol:

Σοβαρολογω! Εχω την αισθηση οτι οταν οδηγω εκει, για μεσα την πολη εννοω, τα διπλανα αυτοκινητα ειναι πολυ πιο κοντα μου απο οτι τα νοιωθω στην Αθηνα. :hmmm:
Το ενοιωσα ιδιαιτερα σε ενα δρομο με τρεις λωριδες, ενω εγω βρισκομουν στη μεσαια.
Πχ στην Αθηνα ενω εισαι στην μεσαια, περνανε και δυο μηχανες δεξια κι αριστερα σου αναμεσα απο τα διπλανα σου αυτοκινητα! :lol: Εκει δεν νομιζω να χωρουσε ουτε πατινι :hmmm: (που ειναι και του συρμου την σημερον)
Οταν ξανανεβω θα παρω μεζουρα να μου φυγει η απορια! :lol:
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#574941 :lol:
Δεν νομίζω να έχουν ουσιαστικές διαφορες σε συγκρισιμους δρόμους, περισσότερο έχει να κάνει σε τι περιοχές κινείσαι, πόσο εχουν βιάσει το θέμα παρκαρισμα κ αλλες κλασικές ελληνικές συνήθειες :inlove:

π. χ περνα μια Πραξιτέλους Πειραιά να θυμηθείς τι εστι στενός δρόμος ενώ ο δρόμος προς Καλαμαρια μετά απο Λευκό Πύργο δεν μου πολυφαίνεται στενός