Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#515983 Απέναντι ένα γκρουπ κινεζων τουριστών φωτογραφιζε και βιντεοσκοπουσε το event.
Οι λοιποί περαστικοι ήταν ξενυχτηδες που μόλις είχαν φάει την μπουγάτσα τους (με τυρί, με κρέμα, με κιμά κλπ) και γυρνουσαν σπίτι τους.
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#515985
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#516598
drdino έγραψε:Αν θες να κάνεις ό,τι γουστάρεις χωρίς ερωτήσεις, κατά 99% χρειάζεσαι απλά ένα high-vis γιλέκο κι ένα ντοσιέ σεμιναρίου.

Έφτασε και στην Ελλάδα λες αυτή η κουλτούρα; :hmmm:

+: https://www.vice.com/en_uk/article/mgv4 ... rar-gratis
Άβαταρ μέλους
By drdino
#517530 High-vis και safety σαγιονάρα για μένα. Το ντοσιέ το έχω αντικαταστήσει με θερμός στο οποίο κρακαλάνε τα παγάκια του φρέντο (μια από τις τρεις φωτο είναι ψεύτικη, quiz δωράκι από μένα).ΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#517575 απο μεγιστο αρχιδοσπασιμο εχει γινει πλεον ευχαριστο τσουλημα η Μοναστηριου στο κομματι της Μενεμενης :s_cool
πριν το στρωσιμο της, δεν θυμαμαι χειροτερο δρομο για περασμα με το ποδηλατο..
Άβαταρ μέλους
By blackpug106
#517593
drdino έγραψε:High-vis και safety σαγιονάρα για μένα. Το ντοσιέ το έχω αντικαταστήσει με θερμός στο οποίο κρακαλάνε τα παγάκια του φρέντο (μια από τις τρεις φωτο είναι ψεύτικη, quiz δωράκι από μένα).Εικόνα]


Fake :hmmm:
Αν όχι θέλω κ γω....

Κρακαλαν; Στη μακεδονικήν;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#517609
blackpug106 έγραψε:
Κρακαλαν; Στη μακεδονικήν;


ο θορυβος που κανουν τα παγακια οταν κουνας το σεικερ. :rtfm:


Εικόνα
εαν οι 2 τρυπες πισω απο τη βιδα δεν ειναι φεικ,αλλα λειτουργικες ωστε να ρυθμιζω την κληση σε παραλια/χωματοδρομο/ασφαλτο/μεσα στο σπιτι,θελω και εγω.
Δεν πιστευω να ειναι γερμανικιες?
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#517623
dimviii έγραψε:Δεν πιστευω να ειναι γερμανικιες?

Δεν ξέρω, αλλά φαίνεται να έχουν μαλακά πλαστικά τουλάχιστον. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By bill33
#517634 Γλυτώνει και το μικρό δαχτυλακι από τις γωνίες. Για το δίπλωμα στις σκάλες όμως τι γίνεται;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#517637
bill33 έγραψε:Γλυτώνει και το μικρό δαχτυλακι από τις γωνίες.


πολυ σημαντικη παρατηρηση.
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#517669 Κανένα ψυκτικό για εγκατάσταση air condition που να μην με γδάρει και να κάνει μια decent δουλειά, έχει να προτείνει κάνεις;
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#521732 Άρθρο στη Voria.gr του Διευθυντή Τροχαίας Θεσσαλονίκης Γιώργου Σουρβίνου για τα κυκλοφοριακά προβλήματα στην πόλη. Ποιες λύσεις προτείνει.
http://www.voria.gr/article/i-protasis-tis-diefthinsis-trocheas-gia-lisi-sto-kikloforiako

Σύμφωνα με το "άρθρο" το τελευταίο εξάμηνο η Τροχαία Θεσσαλονίκης βεβαιώνει καθημερινά κατά μέσο όρο (για αυτό και τα δεκαδικά!)

60 παραβάσεις παράνομης στάθμευσης, 3,5 παραβάσεις για διπλοπαρκάρισμα ( :lipsealed: ), αφαιρούν 5,3 πινακίδες και απομακρύνουν με γερανό 0,37 οχήματα.

Ειλικρινά έχω μεγάλη απορία, πόσους τροχονόμους πληρώνουμε καθημερινά, για να κάνουν ΟΛΗ αυτή την δουλειά και πόσες ανθρωποώρες απαιτούνται για να γράψουν 63,5 αυτοκίνητα, να αφαιρέσουν 5 πινακίδες και να απομακρύνουν ένα αυτοκίνητο με γερανό κάθε τρεις μέρες!

Ο Διευθυντής Τροχαίας, κατανοώντας την υπερπροσπάθεια που καταβάλει η υπηρεσία του, προτείνει λύσεις όπου φυσικά όχι μόνο δεν εμπλέκεται καθόλου η Τροχαία, αλλά μειώνεται περαιτέρω η δουλειά της!

1. Τροποποίηση του ωραρίου φορτοεκφόρτωσης των φορτηγών οχημάτων
2. Δημιουργία Κέντρου Διαχείρισης της Κυκλοφορίας ώστε να μην είναι αναγκαία η ύπαρξη ρυθμιστών τροχονόμων στις διασταυρώσεις
3. Ενημερωτική εκστρατεία μέσω των Μ.Μ.Ε. για περιορισμό-λελογισμένη χρήση των Ι.Χ αυτοκινήτων
4. Λήψη μέτρων κυκλοφοριακής τεχνικής από τους Δήμους
5. Να συνεχισθεί η προσπάθεια ανεύρεσης νέων χώρων στάθμευσης

Μας τρολάρει ή μήπως είναι η ιδέα μου; :dizzy:
Ας το κλείσουν το μαγαζί να μην τους πληρώνουμε και τζάμπα τουλάχιστον!

Εκτός και αν δεν υπάρχουν άλλα άτομα στην υπηρεσία του και όλη την δουλειά την βγάζει μόνος του!


ΥΓ. Παραδόξως, όποτε είναι η ΔΕΘ η πόλη γεμίζει τροχονόμους, ενώ όποτε παίζει ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα τα αυτοκίνητα από τους γύρω δρόμους τα σηκώνει ο γερανός πέντε πέντε (για την ακρίβεια τα σέρνουν)! Θα τα μετράνε προφανώς και αυτά στα 62 που έχουν σηκώσει από την αρχή του χρόνου! :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#521735
axel12p έγραψε:60 παραβάσεις παράνομης στάθμευσης, 3,5 παραβάσεις για διπλοπαρκάρισμα ( :lipsealed: ), αφαιρούν 5,3 πινακίδες και απομακρύνουν με γερανό 0,37 οχήματα.


speechless :(
Άβαταρ μέλους
By corsair
#521757 10 ανεργους να προσλάβουν με μπλοκάκι και προμηθεια 25% επι της κλησης... θα γαμηθουν στα φραγκα και οι μεν και οι δε.