Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#351657 Ποιος είναι ο Βασίλης, ο "γνωστός Κινέζος"; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By blackpug106
#351668
Pitt έγραψε:Ποιος είναι ο Βασίλης, ο "γνωστός Κινέζος"; :hmmm:


ο Φαμας που κανει τον κινεζο...

τετοιος ειναι :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By famas
#351671
blackpug106 έγραψε:
Pitt έγραψε:Ποιος είναι ο Βασίλης, ο "γνωστός Κινέζος"; :hmmm:


ο Φαμας που κανει τον κινεζο...

τετοιος ειναι :rtfm:

Όχι δεν είμαι εγώ, ενδεχομένως να λέει για εκείνον στην Παπαρηγοπούλου.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#351693
Kon5 έγραψε:Νομίζω οτι τελος οι παγωνιές για τις επομενες μέρες τουλαχιστον μεσα στην πόλη. Δεν νομιζω να εχεις θεμα με παγο.


Ευτυχώς είχε λίγο νερό το καλοριφέρ και άναψε λίγο αργότερα, οπότε no prob...

Στο σπίτι το αμάξι έδειχνε -0,5, στη δουλειά -5... :help:

Μέσα το θερμόμετρο πάνω από το γραφείο μου 4,8... :vava: Μετά από μισή ώρα αερόθερμα στο φουλ το πήγα στους 6... :vava: :metalo:
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#351700 Ο Βασίλης είναι κινεζομαγαζο στο βαρδαρη. Θα βάλω διεύθυνση σε λίγο. Το Βασίλης είναι από ότι ξέρω φιλική προσφώνηση. Usb φορτιστές καλώδια λάμπες xenon, εργαλεία καλάμια παιχνίδια κλπ. Έβαλα ει κ πατάρι κ υπόγειο που δεν έχει γεμίσει ακόμα.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#351704 Είναι Σαπφούς πιο κοντά στην αναγεννησεως Παρά από 28ης Οκτωβρίου. δίπλα σε ένα μεγάλο μαναβικο κάνει μπαμ... Κ δεν έχει s7:)

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#351706 Με όλο το θάρρος, θα αγόραζες τέτοιες χιονοκουβέρτες για το αυτοκίνητό σου;
Θα ταξίδευες ήσυχος γνωρίζοντας ότι σε περίπτωση ανάγκης έχεις χιονοκουβέρτες για να συνεχίσεις χωρίς πρόβλημα; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#351711 Εγώ να σου πω την αλήθεια όχι... Γιαυτό είπα κινέζο κουβέρτες. Ίσως αγόραζα ένα ζευγάρι για δοκιμή για να μη βάλω τις αλυσίδες. Αγόρασε ένα γνωστός, ο οποίος δεν τις έβαλε, άρα δεν ξέρω καθόλου την ποιότητα τους. Έχει ποιοτικά(επώνυμα κινέζικα) προϊόντα. Εγώ πήρα xiaomi φορτιστές καλώδια. Πολλοί από σώματα ασφαλείας αγοράζουν μοτορολες ,) μου είπαν ότι είναι φτηνές κ επώνυμες ποιοτικες). Έχει και σαβούρα φυσικά..

< Note >
Άβαταρ μέλους
By bebes
#352070
panos2171 έγραψε:
bebes έγραψε:Δεν χρειάζεται να ξοδευτουν.
Απλοι λιπασματοδιανομείς (κοινώς "χωνιά") χρειάζονται.
Ας πληρωναν μερικά τρακτερ απο τα γυρω χωρια να κανουν τη δουλειά, χιλιαδες τετοια υπαρχουν στα χωρια γυρω απο τη Θεσσαλονικη


Oι οποίοι όμως να είναι πλαστικοί ή ανοξείδωτοι, γιατί δε νομίζω κάποιος να θέλει να ρίξει σε σιδερένιο αλάτι.


οι λιπασματοδιανομεις ειναι βαμένοι για να μην οξειδώνονται.
Κάποια λιπάσματα ειναι εξίσου διαβρωτικα (αν οχι περισσοτερο) απο το αλατι (πχ το Κάλιο).

Η αληθεια ειναι οτι καποιοι δημοι που εχουν πιο "κοντα" τους αγροτες εχουν πιο εύκολη επικοινωνια για τη βοήθεια τους, αλλα δε νομιζω οτι ολοκληρος δημος Θεσσαλονικης δεν θα ειχε καποιον δημοτικο αρχοντα, σύμβουλο ή εστω υπαλληλο που να μην εχουν "ακρες" με τους αγροτες γυρω απο την πολη.
Για την αμοιβη του τρακτερ υπαρχουν τροποι, οι Δημοι ειναι σχετικα ευέλικτοι σε τετοια θεματα καιγια τετοια μικρα ποσα.

Δεν πειραζει, σε 15 χρονια που θα ξαναγινει κατι αντιστοιχο θα ειμαστε πιο ετοιμοι :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By mirage
#352072 Το προβλημα δεν ηταν βεβαια πως δεν ειχε αλατιερες αλλα πως δεν λειτουργησαν οταν επρεπε να λειτουργησουν. Οχηματα εχει ο Δημος Θεσσαλονίκης.

< >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#352079 Μηχανήματα και μέσα υπάρχουν, διάθεση δε φάνηκε να υπάρχει. Και από τις τοπικές αρχές αλλά και από τον ίδιο τον κόσμο να καθαρίσουν τα χιόνια. Οι τοπικές αρχές από τους δρόμους και ο κόσμος από τα πεζοδρόμια, τις αυλές τους κλπ.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#352148
axel12p έγραψε:Μηχανήματα και μέσα υπάρχουν, διάθεση δε φάνηκε να υπάρχει. Και από τις τοπικές αρχές αλλά και από τον ίδιο τον κόσμο να καθαρίσουν τα χιόνια. Οι τοπικές αρχές από τους δρόμους και ο κόσμος από τα πεζοδρόμια, τις αυλές τους κλπ.

Ακριβώς αυτό.
Η φωτογραφία τραβήχτηκε πριν λίγα λεπτά.
Εικόνα
Χθες πέρασε ο Δήμος και ψηλοκαθαρισε την μια λωριδα. Την άλλη πλευρά της νησιδας την ξέχασαν...
Πεζοδρόμια και ραμπες για γκαράζ και πιλοτες μια χαρά με το χιονάκι τους. Απλά δεν βγάζεις/βάζεις αυτοκίνητο...
Όπως λέμε... η μύτη μας να πέσει δεν θα σκυψουμε να την πάρουμε.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#352196 Παίζει και να μην θέλει ούτε 5 λέπτα να ρίξεις 2 κουβάδες αλάτι στις εισόδους των πυλωτών/ πάρκινγκ που φαίνονται στο πλάι, για να μπαίνουν και να βγαίνουν τα αυτοκίνητα χωρίς πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#352201
bebes έγραψε:
panos2171 έγραψε:
bebes έγραψε:Δεν χρειάζεται να ξοδευτουν.
Απλοι λιπασματοδιανομείς (κοινώς "χωνιά") χρειάζονται.
Ας πληρωναν μερικά τρακτερ απο τα γυρω χωρια να κανουν τη δουλειά, χιλιαδες τετοια υπαρχουν στα χωρια γυρω απο τη Θεσσαλονικη


Oι οποίοι όμως να είναι πλαστικοί ή ανοξείδωτοι, γιατί δε νομίζω κάποιος να θέλει να ρίξει σε σιδερένιο αλάτι.


οι λιπασματοδιανομεις ειναι βαμένοι για να μην οξειδώνονται.
Κάποια λιπάσματα ειναι εξίσου διαβρωτικα (αν οχι περισσοτερο) απο το αλατι (πχ το Κάλιο).



Σαφώς, με ηλεκτροστατική μάλιστα για μεγαλύτερη αντοχή. Πολλά λιπάσματα εννοείται ότι είναι διαβρωτικά, γι αυτό μάλιστα πλέον οι περισσότεροι πελάτες μας επιλέγουν τους ανοξείδωτους.

Σε άλλα νέα, χθες πήγα στο Μετρ και Μαργαρίτα. Συμπαθητικό γκουρμέ μαγαζάκι. Σαν χώρος είναι μικρό, 7-8 τραπέζια, διακόσμηση λιτή που μου άρεσε. Μείον του ότι από ένα σημείο και μέτα η μουσική νομίζω πως ήταν κάπως δυνατή.
Στα του φαγητού οι γεύσεις ήταν πολύ ωραίες, χιλοπίτες με μοσχαράκι άψογες, μοσχαράκι με κάστανο επίσης, κεμπάπ με σως (δε θυμάμαι ακριβώς ποια) θα έλεγα πως ήταν απλά καλό.
Από σαλάτες πάνω κάτω πλέον αυτές με διάφορα λαχανικά, αποξηραμένους καρπούς κλπ παντού είναι ίδιες οπότε δεν ήταν κάτι το διαφορετικό ωστόσο ήταν εξαιρετικές. Η ρακή επίσης καλή. Τιμές νορμάλ αναλογικά με τις ποσότητες. Σίγουρα θα ξαναπήγαινα.

https://www.facebook.com/Maitr.Margarita/