Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#857854 Στο δικό μου μυαλό, άμπαλος είναι όποιος εκτιμάει μόνον τα ψητά, όποια κι αν είναι αυτά. Ο πραγματικός θησαυρός της επαρχίας είναι άλλα φαγητά. Αν είχα να επιλέξω να φάω κρέας, ή μια γιαννιώτικη λαχανόπιτα (με τα πάνω από 10 διαφορετικά λαχανικά και μυρωδικά), η επιλογή θα ήταν μονόδρομος προς την δεύτερη.
Τα ίδια και για τα τσιγαριαστά λάχανα με μανιτάρια.
Ή τους γίγαντες με λάχανα (στα Γιάννενα, όπου λάχανα=λαχανικά, όχι το λάχανο της σαλάτας).

Γενικώς, ως συνήθως, οι περισσότεροι δεν ξέρετε να τρώτε, και απλώς ροκανίζετε κοψίδια. Η τέχνη είναι αλλού. :s_sorry
Άβαταρ μέλους
By dimik
#857857 Λάχανα και μανιτάρια = carpet bombing μέχρι να βυθιστεί

Πρασοσέλινο με χοιρινό και αυγολέμονο
Λάχανο τουρσί με κόκκινη σάλτσα, μπουκοβο και κρέας επιλογής
Πρασόπιτα σκέτη ή με τυρί/κιμά
Μπατζίνα βουτυράτη
Λαχανοντολμάδες πάλι με λάχανο τουρσί
Γίγαντες πρεσπών με λουκάνικο

Όλα αυτά με ντόπια κρασιά αφού έχει προηγηθεί τσιπουράκι με ελαφρύ μεζέ για άνοιγμα της όρεξης
Άβαταρ μέλους
By markvag
#857879
Anonymous Founder έγραψε:
ΣΟΚ και ΔΕΟΣ το καλοκαίρι στο Μέτσοβο: Τα 5Φ δεν σερβίρουν πλέον πρόβειο κοντοσούβλι, μόνον χοιρινό και κοτόπουλο!
:s_shout :s_mad


:omg: :omg: :omg: :omg: :omg:
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#857944 otso είσαι ποτάμι!

ένας Μπρεκουλάκης έγραψε ένα βιβλίο για το σουβλάκι πριν 2 χρόνια και θα σε ήθελε παρέα όταν μάζευε υλικό.
αυτό που γράφεις για το τρένο νομίζω πως το έχει μέσα. αν σ' αρέσει το θέμα ψαξτο, έχει μπόλικη αχρείαστη αρχαιοελληνοπληξία αλλά στα πιο σύγχρονα πιάνετε από διάφορες αναμνήσεις ψητάδων.

βγαλε όμως κανα μυστικό του βάλτου στο τραπέζι τώρα που μαζευτήκαμε.
ισχύει πως το σουβλάκι θέλει χοιρινό καρέ μαζί με το μισό δάχτυλο λιπος πάνω?
Άβαταρ μέλους
By otso
#857951 ειναι ο Τάσος Μπρεκουλάκης Διευθυντής Σύνταξης της LIFO υπογραφει ως ως M.Hulot , απο διπλανο χωριο , μπορει να τον ξερει και ο πεθερος του HF .
ηθελα να του γραψω καποτε οταν ειχε γραψει στη LIFO για τις παιδικες μας διακοπες στον Βιβο .ΑΛΛΑ λεω δε γαμιεται σιγα μην εχει ορεξη να ασχολειται με τον καθενα .
Με τον συγγενη του τον Γιαννη ομως ημασταν κολητοι , εφυγε ομως πολυ νωρις ηταν αρραβωνιασμενος με την Χρυση Βαρδιννογιαννη οταν πεθανε ..
Αμα εχω ορεξη θα γραψω μια αστεια ιστορια με εναν συγγενη του edmont , αν μου επιτρεπει.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#858142
otso έγραψε:Aλεξανδρε , εχω μια φοβερα ρομαντικη εικονα , αναμνησεις απο Θεσσαλονικη . Ασ αφησουμε στην ακρη τα ερωτικη πολη και αλλες μαλακιες πλουσιων αθηναιων που ερχοντουσαν σαν φοιτητες .
Εγω ειχα ταξικη εικονα . Εχοντας ζησει Αθηνα στον Κολωνο και ερχομενος απο χωριο , υπηρχε απιστευτη ταξικη προκαταληψη , η λεξη βλαχος , χωριατης ηταν σε ημερησια διαταξη απο αλλες περιοχες , εξ αλλου εχει αποθανατιστει απο τον Ψαθα η βρωμο μπιθουλας για τον Κολωνο . Μην σου πω πως μας κοιταζαν απο την Λεοντιο οταν παιζαμε ενδοσχολικο βολει . Τωρα θα μου πεις σιγα ρε μεγαλε και που καταλαβειναν οι κηφισιωτες οτι εισασταν παρακατιανοι; Μα τα ρουχα , τα παλια χρονια ηταν αδυνατο να αγορασουν οικογενειες του μεροκαματου ρουχα φιρμες με τα γνωστα σηματακια , ασε που πολλα τα εφερναν απο το εξωτερικο καθως δεν υπηρχαν ελλαδα . Ολοι λοιπον οι φιλοι αναγκαστηκα ηταν απο Κολωνο Αιγαλεο Περιστερι .
Στην Θεσσαλονικη ποτε δεν ενοιωσα τιποτα , ολοι καναμε παρεα με ολους , ποτε δεν ειχα νοιωσει προσπαθεια υποτιμησης λογω τοπου καταγωγης επαγγελματος χρηματων κτλ ποτε δεν ενοιωθες ξενος ξενο σωμα . Στο σπιτι του Στεργιου στην καλαμαρια (μαλλον καλη περιοχη φανταζομαι ) σε μονοκατοικια με ενα στρεμμα κηπο γκαραζ και τα παιδια με δικα τους αυτοκινητα , επειδη ειχε το πιο ακριβο νακαμιτσι που ειχε φερει απ εξω ημαστε ολοι καλοδεχουμενοι , εκει πηγαιναμε να ακουσουμε καθε νεο δισκο , ασε που διναμε παραγγελιες και μας τους εφερνε ο πατερας του απ εξω , ασε το ρετιρε της λενας κατω προς παραλια με το τεραστιο μπαλκονι και την θεα που γινοντουσαν ολα τα παρτι . Ειναι η μονη πολη του κοσμου που εχω νοιωσει οικεια και ανετα .Ανετο παραδειγμα εισαι και εσυ , προερχομενος απο οικογενεια με ιστορια καταδεχεσαι και κανεις παρεα με τον Βασιλη τον Μανωλη και αλλους που δεν εχουν πετιγκρι μην πω για εναν πλεμπαιο Γιαννη. Τωρα βεβαια δεν ξερω πως εχετε αλλαξει και κει πανω γιατι και εσυ θεωρησαι παλιος .Παντως το ποστ που απαντησες ηταν για να σας ανακατεψω λιγο αλλα δεν τσιμπισατε.
Α και οι ιστοριες του παππου μου που θεωρουσε οτι ηταν ο πρωτος που ειχε μπει στην πολη πριν την παραδοση , λογω ιππικου την κοπαναγε και εμπαινε στην πολη να τα κοπανησει , λατρευε το κρασι ο παππους μου.Τιμησα και εγω την παραδοση αραζοντας και πινοντας γκλεντφιντισ μεχρι το πρωι στην παραλια , απο κει ειδα και το ωραιοτερα πυροτεχνημα της ζωης μου οταν ανατιναχτηκαν τα δυιληστηρια , εσυ θασουν μωρο τοτε.



Εδώ πάνω υπήρχε, δυστυχώς, μια μεγαλομανία και τότε. Αλλά σε μικρότερο βαθμό σε σχέση με αλλού, όπως στην Αθήνα. Στο Λονδίνο, που έζησα, εκεί να δεις...
Έλα Σαλονίκη να σε κεράσω λαϊκό καραφάκι και κοψίδια! Αν ζητήσεις μπον φιλέ και Σοβινιόν Ροζέ, θα σε πετάξουμε στον Θερμαϊκό... :s_roses
Άβαταρ μέλους
By elvet
#858262
REALZEUS έγραψε:
otso έγραψε:Aλεξανδρε , εχω μια φοβερα ρομαντικη εικονα , αναμνησεις απο Θεσσαλονικη . Ασ αφησουμε στην ακρη τα ερωτικη πολη και αλλες μαλακιες πλουσιων αθηναιων που ερχοντουσαν σαν φοιτητες .
Εγω ειχα ταξικη εικονα . Εχοντας ζησει Αθηνα στον Κολωνο και ερχομενος απο χωριο , υπηρχε απιστευτη ταξικη προκαταληψη , η λεξη βλαχος , χωριατης ηταν σε ημερησια διαταξη απο αλλες περιοχες , εξ αλλου εχει αποθανατιστει απο τον Ψαθα η βρωμο μπιθουλας για τον Κολωνο . Μην σου πω πως μας κοιταζαν απο την Λεοντιο οταν παιζαμε ενδοσχολικο βολει . Τωρα θα μου πεις σιγα ρε μεγαλε και που καταλαβειναν οι κηφισιωτες οτι εισασταν παρακατιανοι; Μα τα ρουχα , τα παλια χρονια ηταν αδυνατο να αγορασουν οικογενειες του μεροκαματου ρουχα φιρμες με τα γνωστα σηματακια , ασε που πολλα τα εφερναν απο το εξωτερικο καθως δεν υπηρχαν ελλαδα . Ολοι λοιπον οι φιλοι αναγκαστηκα ηταν απο Κολωνο Αιγαλεο Περιστερι .
Στην Θεσσαλονικη ποτε δεν ενοιωσα τιποτα , ολοι καναμε παρεα με ολους , ποτε δεν ειχα νοιωσει προσπαθεια υποτιμησης λογω τοπου καταγωγης επαγγελματος χρηματων κτλ ποτε δεν ενοιωθες ξενος ξενο σωμα . Στο σπιτι του Στεργιου στην καλαμαρια (μαλλον καλη περιοχη φανταζομαι ) σε μονοκατοικια με ενα στρεμμα κηπο γκαραζ και τα παιδια με δικα τους αυτοκινητα , επειδη ειχε το πιο ακριβο νακαμιτσι που ειχε φερει απ εξω ημαστε ολοι καλοδεχουμενοι , εκει πηγαιναμε να ακουσουμε καθε νεο δισκο , ασε που διναμε παραγγελιες και μας τους εφερνε ο πατερας του απ εξω , ασε το ρετιρε της λενας κατω προς παραλια με το τεραστιο μπαλκονι και την θεα που γινοντουσαν ολα τα παρτι . Ειναι η μονη πολη του κοσμου που εχω νοιωσει οικεια και ανετα .Ανετο παραδειγμα εισαι και εσυ , προερχομενος απο οικογενεια με ιστορια καταδεχεσαι και κανεις παρεα με τον Βασιλη τον Μανωλη και αλλους που δεν εχουν πετιγκρι μην πω για εναν πλεμπαιο Γιαννη. Τωρα βεβαια δεν ξερω πως εχετε αλλαξει και κει πανω γιατι και εσυ θεωρησαι παλιος .Παντως το ποστ που απαντησες ηταν για να σας ανακατεψω λιγο αλλα δεν τσιμπισατε.
Α και οι ιστοριες του παππου μου που θεωρουσε οτι ηταν ο πρωτος που ειχε μπει στην πολη πριν την παραδοση , λογω ιππικου την κοπαναγε και εμπαινε στην πολη να τα κοπανησει , λατρευε το κρασι ο παππους μου.Τιμησα και εγω την παραδοση αραζοντας και πινοντας γκλεντφιντισ μεχρι το πρωι στην παραλια , απο κει ειδα και το ωραιοτερα πυροτεχνημα της ζωης μου οταν ανατιναχτηκαν τα δυιληστηρια , εσυ θασουν μωρο τοτε.



Εδώ πάνω υπήρχε, δυστυχώς, μια μεγαλομανία και τότε. Αλλά σε μικρότερο βαθμό σε σχέση με αλλού, όπως στην Αθήνα. Στο Λονδίνο, που έζησα, εκεί να δεις...
Έλα Σαλονίκη να σε κεράσω λαϊκό καραφάκι και κοψίδια! Αν ζητήσεις μπον φιλέ και Σοβινιόν Ροζέ, θα σε πετάξουμε στον Θερμαϊκό... :s_roses

Αυτό το χωρίς pedigree μας αποτελείωσε! έχουμε κάνει όμως όλα τα εμβόλια και γονοτύπηση
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#858286
elvet έγραψε:Αυτό το χωρίς pedigree μας αποτελείωσε! έχουμε κάνει όμως όλα τα εμβόλια και γονοτύπηση


Εγώ κόπρος είμαι, τι pedigree να έχω; Οι Έλληνες (γιατί έχω και άλλων εθνικοτήτων) φίλοι μου στην Αγγλία με φώναζαν "σκύλο", γιατί με το που έμπαινε ζεϊμπεκικο σε Greek Night, σηκωνόμουν πρώτος. Όλοι ήξεραν δε ότι το "Βρέχει Φωτιά στην Στράτα μου" απαγορεύεται να χορευτεί από άλλον και το ποτήρι το έβαζαν ανάποδα στην πίστα για να σπάσει με το τακούνι εκεί που λέει "φεύγει απ' τα χείλη μου". :lol:
Πιο Ελληνάρας πεθαίνεις. :svivhaha: Αλλά έτσι είμαστε εμείς, οι Μικρασιάτες. :innocent:
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#858900
Παρκάρουν όπου βρουν: Πώς τα παράνομα παρκαρισμένα ΙΧ κατάπιαν τα πεζοδρόμια
https://parallaximag.gr/thessaloniki-ne ... pezodromia

η μαγική Χαριλάου και πέριξ :inlove:
τα βλέπω κάθε μέρα, έλεγα να βγάλω (εκτός απ' τα γαμωσταυρίδια) καμιά φωτογραφία στη μετακίνηση με το παιδικό καρότσι αλλά μόλις πέτυχα αυτό το ρεπορτάζ που δείχνει μια χαρά την εικόνα μας :s_hang
Άβαταρ μέλους
By markvag
#858905 Κλασσική εικόνα δεκαετιών...

Πέρα από την γαϊδουριά πολλών δίποδων συμπολιτών μας, υπάρχει όμως και ένα ψήγμα πραγματικού θέματος (που ΣΕ ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν δικαιολογεί τις αμοιβάδες): Σε μία πόλη που η κατοχή και χρήση του αυτοκινήτου είναι πρακτικά απαραίτητη, λόγω της σοβαρότατης έλλειψης ΜΜΜ, τη στιγμή που και οι χώροι στάθμευσης είναι ανύπαρκτοι, τί ακριβώς μπορεί να γίνει;

Ειλικρινά δυσκολεύομαι να απαντήσω... Γιατί αν αύριο αυτός που παρκάρει πάνω στο πεζοδρόμιο το βάλει σε μία κανονική θέση, και πάλι υπάρχει τρομερή έλλειψη...

Ξαναλέω ότι σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογώ όλους αυτούς, απλά δεν ξέρω πως μπορεί να λυθεί το πρόβλημα άμεσα.

Πιο μακροπρόθεσμα, η λύση είναι δεδομένη: ΜΜΜ παντού εφαρμογή της απαγόρευσης στάθμευσης και αποθάρρυνση της χρήσης αυτοκινήτου στην πόλη. Αλλά να μπορεί κανείς να ζήσει και χωρίς το αμάξι του... Γιατί σήμερα στη Θεσσαλονίκη, δυστυχώς η συντριπτική πλειοψηφία δεν μπορεί...
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#858961 Μάρκο συμφωνώ αλλά δεν νομίζω να ήταν ιδιαίτερα καλύτερη η κατάσταση με σωστό ΟΑΣΘ.

Η μετακίνηση στη γειτονιά για πεζό είναι προβληματική (για καρότσια είναι ΣΚΑΤΑ), να παίζεις τετρις στα πεζοδρόμια.
Ανεμπόδιστη η κυκλοφορία για τα αμάξια σε ολους τους δρόμους αλλά τα πεζοδρόμια ας τα γαμησουμε.
Πρώτα οι άνθρωποι και μετά οι λαμαρίνες τους. 1 μέτρο ελεύθερο πεζοδρόμιο ανα δρόμο.
Να φτάνεις σε διασταύρωση και να μην μπορείς να κατέβεις στο δρόμο απ' τα τσίμα-τσίμα παρκαρισμένα στη γωνία? να κοιτάς που έχει κενό παραπέρα να χωρέσεις?
Για να είμαστε κατοικίδια των αμαξιών κάναμε τις πόλεις?
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#858964 Δεν έχει απολύτως καμία σχέση ο ΟΑΣΘ με την Αναξιμάνδρου. Είναι οικιστική περιοχή και αν δεν έχει κάποιος καλεσμένους τα αμάξια είναι των κατοίκων. Τι θα άλλαζε με τον ΟΑΣΘ. Παρεμπιπτόντως σήμερα μπήκα σε αστικό για να πάρω το αμάξι από το σέρβις και γελάω με όσους διαμαρτύρονται. Αντικειμενικά αξιοπρεπέστατη συγκοινωνία και ειδικά αν συγκρίνω με τα ηρωικά χρόνια που μέχρι τις 8 έμπαινες δωρεάν και μέσα δεν είχες χώρο ούτε να ανασάνεις, το λες και Luxury taxi
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#858971
Corto Maltese έγραψε:Δεν έχει απολύτως καμία σχέση ο ΟΑΣΘ με την Αναξιμάνδρου. Είναι οικιστική περιοχή και αν δεν έχει κάποιος καλεσμένους τα αμάξια είναι των κατοίκων. Τι θα άλλαζε με τον ΟΑΣΘ. Παρεμπιπτόντως σήμερα μπήκα σε αστικό για να πάρω το αμάξι από το σέρβις και γελάω με όσους διαμαρτύρονται. Αντικειμενικά αξιοπρεπέστατη συγκοινωνία και ειδικά αν συγκρίνω με τα ηρωικά χρόνια που μέχρι τις 8 έμπαινες δωρεάν και μέσα δεν είχες χώρο ούτε να ανασάνεις, το λες και Luxury taxi

Και εγώ παίρνω αστικό για την απόσταση Καλαμαριά-Κέντρο και είμαι μια χαρά ευχαριστημένος.
Δεν το χρησιμοποιώ ώρες αιχμής πάντα... Παρόλα αυτά η δουλειά γίνεται...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#858972
egobrain έγραψε:Μάρκο συμφωνώ αλλά δεν νομίζω να ήταν ιδιαίτερα καλύτερη η κατάσταση με σωστό ΟΑΣΘ.

Η μετακίνηση στη γειτονιά για πεζό είναι προβληματική (για καρότσια είναι ΣΚΑΤΑ), να παίζεις τετρις στα πεζοδρόμια.
Ανεμπόδιστη η κυκλοφορία για τα αμάξια σε ολους τους δρόμους αλλά τα πεζοδρόμια ας τα γαμησουμε.
Πρώτα οι άνθρωποι και μετά οι λαμαρίνες τους. 1 μέτρο ελεύθερο πεζοδρόμιο ανα δρόμο.
Να φτάνεις σε διασταύρωση και να μην μπορείς να κατέβεις στο δρόμο απ' τα τσίμα-τσίμα παρκαρισμένα στη γωνία? να κοιτάς που έχει κενό παραπέρα να χωρέσεις?


Οπως είπα, εννοείται πως έχεις δίκιο. Απλά κάποια στιγμή αυτή η πόλη πρέπει να σοβαρευτεί σε πολλά επίπεδα και ένα από αυτά θα πρέπει να είναι το να μην χρειάζεσαι αυτοκίνητο για να κυκλοφορήσεις... Και ναι, ο ΟΑΣΘ είναι ένα κομμάτι μόνο της λύσης, ένα άλλο σημαντικό κομμάτι της οποίας θα πρέπει να είναι και τα μέσα σταθερής τροχιάς (μετρό, τραμ, κτλ.)

egobrain έγραψε:Για να είμαστε κατοικίδια των αμαξιών κάναμε τις πόλεις?


Πολύ μεγάλη κουβέντα αυτό... Και έχεις απόλυτο δίκιο...