Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#547706 Τυχαία έγραψα τα νούμερα, δεν ξέρω ποια είναι η φόρμουλα υπολογισμού όπως επίσης και πόσο αξιόπιστο είναι το Amazfit.

Σε κάθε περίπτωση οι θερμίδες μέσω τέτοιων συσκευών είναι παααρα πολύ στο περίπου, αλλιώς θα έκαιγα 3500-4000 θερμίδες την μέρα σύμφωνα με την Garmin.

< >
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#547731 Χαμηλή μέση, όχι ιδιαίτερα βαρύς και μέτριοι παλμοί, αν δεν είχε μεγάλες ανηφόρες δεν πρέπει να ζορίστηκε και πολύ. Βέβαια παίζει και το πόσο γυμνασμένος είναι, πόσο βαρύ το ποδήλατο, τι αέρας φύσαγε κλπ. Κι εγώ κάπου στη μέση θα έλεγα ότι έκαψε.

Εμένα το Garmin μου τις βγάζει πολύ λογικές τις θερμίδες στις 2713 (μέσος όρος εβδομάδας).
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#547770
elteo έγραψε:Τι εννοείς μέση;

Mountain bike με 2.20 λάστιχο ζυγισμενο όπως μου είπε στα 14.5 κιλά.
Χαμηλή μέση ταχύτητα. Βέβαια αυτό ισχύει αν μιλάμε για δρόμο/άσφαλτο αν πήγε αλλού με τη λαστιχάρα που λες τότε δεν είναι και τόσο αργά.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#547887
elteo έγραψε:Ααα....

Δρόμο μου είπε.

Εγω αναφέρομαι στο παρακάτω :
Κι εγώ κάπου στη μέση θα έλεγα ότι έκαψε
16χλμ μέση είναι αργά για δρόμο (επίπεδο, χωρίς πολλά φανάρια και το σύστημα να σταματάει να μετράει όταν σταματάς, για ανάβαση καλά είναι).
Εννοώ ότι σε θερμίδες έκαψε κάπου ανάμεσα στο τι λένε οι 2 εφαρμογές. Νομίζω ότι γενικά οι εφαρμογές έχουν λίγο διαφορετικές φόρμουλες και βγάζουν διαφορετικά νούμερα (βλέπω τι λέει της Garmin και με τα ίδια στοιχεία που περνάνε αυτόματα τι λέει το Strava).
Άβαταρ μέλους
By elteo
#547910 Είχε αρκετή ανηφόρα, το λέει άλλωστε, 38% της διαδρομής στα στοιχεία που παρέθεσα.

Βάζοντας τα στοιχεία στο endomondo που χρησιμοποιώ μου έβγαλε 560 θερμίδες.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#547936 Λοιπόν του έβαλα να συγχρονίζει το amazfit app με το strava και ω του θαύματος έχουμε ρεαλιστικότερα νούμερα.

409 θερμίδες το strava 269 το amazfit.

Strava λοιπόν από δω και πέρα. :s_yes
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#548093 Σήμερα στο γυμναστήριο πέτυχα την εξής ράτσα σφιχτη:
Μουσκλια Σβατζενεγκερ από Κόναν Βαρβαρο + πλάτη ντουλάπα ΙΚΕΑ + πόδια ορισμός τσικεν λεγκς.

Ο οποίος σε πάγκο για στήθος με λιγότερα από 100 κιλά έτρεμε ολόκληρος ο όροφος και με το ζόρι έβγαλε λίγες επαναλήψεις.
:hmmm:

Οκ το τελευταίο μπορεί να οφείλεται σε ένα κάρο λόγους και να μην είναι αντιπροσωπευτικό αλλά η απορία μου παραμένει ίδια.
Τι μάρκα φάρμακο παίρνουν αυτοί οι τυποι και πετυχαίνουν τόσο ανισσοροπο αποτέλεσμα;

Κοβαθε;
Ντιμικ;
:hmmm:
Άβαταρ μέλους
By otso
#548098
EDDIE_147 έγραψε:Σήμερα στο γυμναστήριο πέτυχα την εξής ράτσα σφιχτη:
Μουσκλια Σβατζενεγκερ από Κόναν Βαρβαρο + πλάτη ντουλάπα ΙΚΕΑ + πόδια ορισμός τσικεν λεγκς.

ανισσοροπο αποτέλεσμα;

Κοβαθε;
Ντιμικ;
:hmmm:


ανισσοροποι;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#548101 Ανισόρροπο αποτέλεσμα δεν σημαίνει απαραίτητα λάθος φάρμακα αλλά λάθος προπόνηση και γονίδια.

Εγώ έχω ανακαλύψει νέο είδος, του 50ρη με κολάν πάνω κάτω, ντεμιτουμπανος που αναλώνεται στο μηχάνημα των προαγωγών.

< >
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#548102 Δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να απομονώσει κάποιος το πάνω μέρος του σώματος τόσο πολύ.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#548109 10 διαφορετικές (αλλά κατά βάση ίδιες) ασκήσεις στήθους σε κάθε προπόνηση και άλλες τόσες χέρια και πλάτη, μαζί με φάρμακο που θα πάει, θα πρηστεί.

Τα πόδια σαν να μην υπάρχουν, γιατί squats, ρουμανοβουλγαρικα deadlifts και λοιπές ωραίες ασκήσεις έχουν ζόρι.

< >