Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#544004
sknipper έγραψε:Light ξε-light ιδρώνω και μετά από απορία που μου σχηματίστηκε διαβάζοντας ενός φίλου κάποιους υπολογισμούς για αναπλήρωση υγρών στην προετοιμασία του για μαραθώνιο μου ζυγίστηκα 1-2 φορές πριν και μετά το τρέξιμο. Επιβεβαίωσα τους αριθμούς του φίλου, το πόσο ιδρώτα χάνουμε στο τρέξιμο. Περί τα 100 γραμμάρια το χιλιόμετρο. Όντως στα 5-6χλμ έχασα περί τα 600γρ και στα 10χλμ έχασα 1000γρμ!

Βέβαια. Γι' αυτό η "οδηγία" λέει ότι πίνεις ένα μπουκαλάκι νερό κάθε 5km, διψάς - δεν διψάς. Συνήθως δεν διψάς, στην αρχή. Πίνεις όμως, γιατί αν περιμένεις να διψάσεις, το κορμί σου έχει ήδη βγει off.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#544104
elteo έγραψε:Βρήκα τρόπο να συνδέσω το ρολόι με το endomondo για να παίρνω μόνο παλμό οπότε θα προχωρήσω έτσι.
Από την εφαρμογή του ρολογιού θα πρέπει να μπορείς να στέλνεις τα πάντα αυτόματα σε άλλη. Εμενα από την Garmin πάνε όλα στο Strava και στο Training Peaks. Δεν ξέρω αν μπορούν να πάνε και σε Endomondo.

< >
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#546989 Διακοπές στη Σκωτία 2 βδομάδες. Καταπληκτικά μέρη, άγρια. Επαιζαν 6-10 βαθμοί συνήθως. Τρεξίματακι καθημερινό 3-6χλμ. Πρωί η απογευματάκι με τοπ Lidl και bottom Aldi :s_rofl και πάντα τα πιστά Zoom Winflo 4 αν και μια φορά χρειάστηκε να βάλω τα Terrex Swift R.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#547579 Μου έκαναν δώρο ένα samsung gear sport και προσπαθώ να το μάθω, να το χρησιμοποιήσω για τα βασικά μόνο, δηλ καταγραφή τρεξίματος.
Θέλω πρόταση εφαρμογής για το κινητό που να συνεργάζεται απρόσκοπτα. Αρκεί το default samsung health?
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#547617 Ξέρουμε κάποιο App για διαλειμματικές ασκήσεις; Έχω βρει το Intervals, αρκετά καλό είναι. Κάποιος είχε στο γυμναστήριο ένα καλό, αλλά δεν το βρίσκω.


< >
Άβαταρ μέλους
By elteo
#547702 Ερώτηση

Ειναι φυσιολογικές οι 270 θερμίδες που βγάζει το Amazfit Pace στον γαμπρό μου; :hmmm: :hmmm: :hmmm:

Ποδηλασία, 1ω05λ, 17.23km απόσταση, 16 km/h avg speed, 142 avg heart rate

Heart rate zone
Max 7%
Anaerobic 35%
Aerobic 48%
Intensive 6%
Light 4%

Uphill 38%
Flat 44%
Downhill 18%