Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#518827
KiloMeater έγραψε:Εδώ και κάνα μήνα που έχει πιάσει ζέστη, βρίσκω σταδιακά πιο δύσκολο να κρατήσω το ρυθμό μου, ο οποίος είναι fixed πλέον, 10χλμ 1 ώρα κάθε 2 η το πολύ 3 ημέρες.
Εχθές έκανε μια μεγάλη πτώση θερμοκρασίας (-10), οπότε σήμερα το πρωί που πήγα ήμασταν στο ~15C.
Τεράστια διαφορά.. Με την ίδια προσπάθεια έκανα 11χλμ με ρυθμό 5.41" , και αν δεν είχα να γυρίσω έβγαζα κι αλλά 3-4 σταθερά.
Εντάξει, δε δουλεύει το σύστημα μου με τη ζέστη γενικότερα
Ζηλεύω το ρυθμό σου αλλά συμπάσχω με το θέμα ζέστης. Η υπερθέρμανση είναι αυτό που με σταματάει. Για αυτό σήμερα αγόρασα σορτσάκι+T-shirt ειδικά λέει για ζέστη. Οντως τα βλέπω αρκετά ελαφριά και διαυγή. Θα τα δοκιμάσω είτε σήμερα το βράδυ είτε αύριο το πρωί και θα σας πω εντυπώσεις.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#518841 Λοιπόν πήγα μια σύντομη βολτούλα και αν και φαγωμένος όντως έχει σαφή διαφορά. Πολύ πιο αεράτα από τα κανονικά μου που δεν είναι και τίποτα χοντρά. Θα δοκιμάσω και το πρωί αφάγωτος αλλά με ήλιο που ελπίζω να φανεί σαφέστερα η διαφορά.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#520393 Εγώ σήμερα έσπασα το φράγμα των 96 κιλών. Η ζυγαριά έδειξε 95,7 μετά από χροοοοόνια!
1,89 ύψος, αλλά η μπάκα ακόμη εκεί.

Στόχος να πέσει τελείως η μπάκα, ουτοπικός ίσως. ρεαλιστικός να πάω στα 93 κιλά.

Ποδήλατο, ελλειπτικό κ βάρη. 1-2 φορές την εβδομάδα κ λίγο whey.

Φαγητό τρώω από όλα, σε μικρότερες ποσότητες κ κάπως πιο υγιεινά. Δλδ σοκολάτες 1-2 φορές την εβδομάδα, γλυκά πάλι 1-2 φορές. Έχω κόψει κάπως τα τηγανητά.

3-4 ποτά την εβδομάδα κ 2-4 ποτήρια κρασί

Βασικά έκοψα κατά 33% τις συνηθειές μου.


< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#520416 Πολύ ενδιαφέρον! Μπράβο σου που τα κατάφερες!

Πως το πέτυχες; μόνο διατροφή; γυμναστική; διαιτολόγο; μπαλόνι;


< >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#520417
harpymonk έγραψε:Βέβαια όλα αυτά θα ήταν εντελώς αδιάφορα αν:
Τον Ιούνιο του 2017 δεν ήμουν
115.8 Kg
1m82
84 παλμούς το λεπτό καθήμενος και ετών 53...
:dizzy:
Ελπίζω η δραστική απώλεια βάρους να έγινε από δική σου επιλογή και όχι γιατρών.

Εντυπωσιακό όπως και να 'χει.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#520423 Δικη μου επιλογη βεβαια. Τον Οκτωβριο του 16 εκοψα το τσιγαρο (1,5 πακετα). Τον Μαιο το 17 ξαναβρηκα την αναπνοη μου. Τον Ιουνιο του 17 αρχισα περπάτημα, ΚΑΘΕ μερα 10 χλμ. Σιγα σιγα αρχισα το τρεξιμο. Τον Φεβρουαριο του 18 προσθεσα το ποδηλατο. Απο τοτε καθε βδομαδα 2 φορες τρεξιμο (συνολο 8 χλμ 5:20 το χλμ) και 80 χλμ ποδηλατο (avg 230W).
Το 70% ειναι η διατροφη και το υπολοιπο η αθληση.
Δεν πεινασα ουτε μια ωρα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#520428
harpymonk έγραψε:Δικη μου επιλογη βεβαια. Τον Οκτωβριο του 16 εκοψα το τσιγαρο (1,5 πακετα). Τον Μαιο το 17 ξαναβρηκα την αναπνοη μου. Τον Ιουνιο του 17 αρχισα περπάτημα, ΚΑΘΕ μερα 10 χλμ. Σιγα σιγα αρχισα το τρεξιμο. Τον Φεβρουαριο του 18 προσθεσα το ποδηλατο. Απο τοτε καθε βδομαδα 2 φορες τρεξιμο (συνολο 8 χλμ 5:20 το χλμ) και 80 χλμ ποδηλατο (avg 230W).
Το 70% ειναι η διατροφη και το υπολοιπο η αθληση.
Δεν πεινασα ουτε μια ωρα.
Ωραίος!


Γκεακο τα βλέπεις;
Αν θες όλα γίνονται.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#520443 Μπράβο harpymonk.

Εγώ έπαιζα μπάλα στα 100-107 αγύμναστος κ στις σκάλες λαχάνιαζα.

Όπως το λες κ το έχω ξαναπεί, το βασικότερο είναι η διατροφή κ μετά η άθληση.


< >