Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#538643 Συμφωνούμε απόλυτα. Είναι στο χέρι γονιού και δασκάλου της τέχνης να του μάθουν ότι όσα μαθαίνει είναι για να αμύνεται κι όχι να επιτίθεται... Και μετά πάμε στο πότε η άμυνα γίνεται επίθεση, βλέπε Ζακ, κτλ :-)

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Serf
#538645
trident1971 έγραψε:
Serf έγραψε:
trident1971 έγραψε:
otso έγραψε:Για παιδιά έφηβους αγορι και κοριτσι τι διαλεγουμε ;
Tae Kwon Do η Aikido ;


TKD να μπορουν να ριξουν και καμμια αναποδη αν χρειαστει.

Περι χτυπηματων, ενος φιλου ο γιος εχει μαυρες ζωνες κλπ στο Τkd και ο πατερας μου ελεγε σε μια φαση οτι υπαρχει το αγωνιστικο κομματι και το κομματι των επιδειξεων. Ο δικος του επειδη ειναι κοντος (ο αντιστοιχος για αγωνες τοτ ριχνει εναμισι κεφαλι στεγνα) τον εβαλαν στις επιδειξεις, οποτε δεν παιζει ξυλο ολη μερα να ξεκουτιανει τελειως.
Οι του TKD έχω την αίσθηση ότι δεν έχουν ιδέα τι να κάνουν με κάποιον που τους πλησιάζει στο μισό - π.χ. - μέτρο ή λιγότερο. Μόνο να κλωτσούν γνωρίζουν. Γενικός κανόνας, έτσι. Μη μου πείτε για κάποιον με τρία νταν που ασχολείται με την Χ/Υ ψαγμένη παραλλαγή.

< Note >




Περι των τεχνικων ας μιλησει κανενας που ξερει απο αυτα, αλλα η εντυπωση μου ειναι οτι αν αρπαξω κλωτσια απο TKD δεν θα προλαβω να φτασω στο μισο μετρο, οποτε δεν θα χρειαστει ο αλλος να αναρωτηθει τι πρεπει να κανει, θα εχω ξαπλωσει πιο πριν... αν με πιανεις.
Στο 90+% των περιπτώσεων αυτός που θέλει να σε χτυπήσει δε θα το διατυμπανισει ώστε να τον προλάβεις με διπλή τολουπ κλωτσιά. Αλλα προηγείται λεκτική αντιπαράθεση από κοντινή απόσταση.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#538662
gianik έγραψε:Εγω προτείνω πισινα κ μετα αν το αντεχει ------->υδατοσφαιριση...


Ωρε παλληκαρια, αφου ειπε ο ανθρωπος δεν εχει επιλογες, ή αικίντο ή ταε κβον ντο. Ιαπωνια ή Κορεα, |λογοκρισία| πλαστικα πουθενα :rtfm:

Νίκος Παππάς έγραψε:
Serf έγραψε:
trident1971 έγραψε:
otso έγραψε:Για παιδιά έφηβους αγορι και κοριτσι τι διαλεγουμε ;
Tae Kwon Do η Aikido ;


TKD να μπορουν να ριξουν και καμμια αναποδη αν χρειαστει.

Περι χτυπηματων, ενος φιλου ο γιος εχει μαυρες ζωνες κλπ στο Τkd και ο πατερας μου ελεγε σε μια φαση οτι υπαρχει το αγωνιστικο κομματι και το κομματι των επιδειξεων. Ο δικος του επειδη ειναι κοντος (ο αντιστοιχος για αγωνες τοτ ριχνει εναμισι κεφαλι στεγνα) τον εβαλαν στις επιδειξεις, οποτε δεν παιζει ξυλο ολη μερα να ξεκουτιανει τελειως.
Οι του TKD έχω την αίσθηση ότι δεν έχουν ιδέα τι να κάνουν με κάποιον που τους πλησιάζει στο μισό - π.χ. - μέτρο ή λιγότερο. Μόνο να κλωτσούν γνωρίζουν. Γενικός κανόνας, έτσι. Μη μου πείτε για κάποιον με τρία νταν που ασχολείται με την Χ/Υ ψαγμένη παραλλαγή.

< Note >
Υπάρχει το Ολυμπιακό υπάρχει και το παραδοσιακό.
Το πρώτο έχει μόνο πόδια, τα χέρια κρέμονται άχρηστα, ούτε μπλοκ δεν κάνουν.
Το δεύτερο θυμίζει καράτε με έμφαση στα πόδια.

Από το Mi A1.


Κατι σαν το δευτερο θυμαμαι απο φιλο που πηγαινε στα 80'ς. "Κατσε να σου δειξω" και η πατουσα του εφτανε πανω απο το κεφαλι μου για πλακα. :lol:
Και ειχαν και μπουνιες.

QsisVTS έγραψε:επίσης είναι πολύ κακή σκέψη να θέλει να μάθει κανείς σε ένα μικρό παιδί να βλάπτει τον οποιονδήποτε για τον οποιονδήποτε λόγο :s_roses


Δεν λεμε να τον πας "να μαθει να δερνει" και να ψαχνεται. Θα καταλαβει ποτε κινδυνευει απο κανα bully απο μονο του. Αυτο που θα πρεπει να μαθει ειναι να μην φαινεται οτι ξερει να δερνει.

Serf έγραψε:Συμφωνούμε απόλυτα. Είναι στο χέρι γονιού και δασκάλου της τέχνης να του μάθουν ότι όσα μαθαίνει είναι για να αμύνεται κι όχι να επιτίθεται... Και μετά πάμε στο πότε η άμυνα γίνεται επίθεση, βλέπε Ζακ, κτλ :-)

< Note >


Συνηθως οι καλοι δασκαλοι τους το ξεκοβουν απο νωρις.
Serf έγραψε:
trident1971 έγραψε:
Serf έγραψε:
trident1971 έγραψε:
otso έγραψε:Για παιδιά έφηβους αγορι και κοριτσι τι διαλεγουμε ;
Tae Kwon Do η Aikido ;


TKD να μπορουν να ριξουν και καμμια αναποδη αν χρειαστει.

Περι χτυπηματων, ενος φιλου ο γιος εχει μαυρες ζωνες κλπ στο Τkd και ο πατερας μου ελεγε σε μια φαση οτι υπαρχει το αγωνιστικο κομματι και το κομματι των επιδειξεων. Ο δικος του επειδη ειναι κοντος (ο αντιστοιχος για αγωνες τοτ ριχνει εναμισι κεφαλι στεγνα) τον εβαλαν στις επιδειξεις, οποτε δεν παιζει ξυλο ολη μερα να ξεκουτιανει τελειως.
Οι του TKD έχω την αίσθηση ότι δεν έχουν ιδέα τι να κάνουν με κάποιον που τους πλησιάζει στο μισό - π.χ. - μέτρο ή λιγότερο. Μόνο να κλωτσούν γνωρίζουν. Γενικός κανόνας, έτσι. Μη μου πείτε για κάποιον με τρία νταν που ασχολείται με την Χ/Υ ψαγμένη παραλλαγή.

< Note >




Περι των τεχνικων ας μιλησει κανενας που ξερει απο αυτα, αλλα η εντυπωση μου ειναι οτι αν αρπαξω κλωτσια απο TKD δεν θα προλαβω να φτασω στο μισο μετρο, οποτε δεν θα χρειαστει ο αλλος να αναρωτηθει τι πρεπει να κανει, θα εχω ξαπλωσει πιο πριν... αν με πιανεις.
Στο 90+% των περιπτώσεων αυτός που θέλει να σε χτυπήσει δε θα το διατυμπανισει ώστε να τον προλάβεις με διπλή τολουπ κλωτσιά. Αλλα προηγείται λεκτική αντιπαράθεση από κοντινή απόσταση.

< Note >



Οτι γραφει παραπανω, εχει και.μπουνιδια
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#538669 Άσχετο.. αλλά όπως και να έχει το θέμα δεν αφήνουμε κάποιον να πλησιάσει ποτέ σε κοντινή απόσταση

Αν ο άλλος έρθει μουρη με μούρη είναι αργά
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#538869 θεωρώ ότι στην ιστορία του κόσμου αρκετοί που θα πέθαναν από μαχαιριές μπορεί να σκέφτηκαν κάτι το αντίστοιχο.. άρα μακριά καλύτερα
Άβαταρ μέλους
By gianik
#538884 Εγώ πάντως θεωρώ ότι στις μικρές ηλικίες πρέπει το παιδί να κάνει κάποιο άθλημα που να το βοηθήσει να χτίσει το κορμί του , να αθληθεί πραγματικά σε εξωτερικό χώρο , να αποκτήσει καλό ανοσοποιητικό (οι ιώσεις θερίζουν) γι αυτό και πρότεινα πισίνα/υδατοσφαίριση..
Οι πολεμικές τέχνες σε αυτές τις ηλικίες πέραν ίσως της πειθαρχίας νομίζω δεν προσφέρουν και πολλά πράγματα...
ειδικά όταν ακούω 6 κ 7 χρονών πήρε λέει κίτρινη/καφέ/κόκκινη/ροζ/μαύρη ζώνη πιο πολύ για να χαλάνε λεφτά οι γονείς μου κάνει αλλά και για να μετριάζουν τον φόβο τους ότι ο γιόκας τους θα τις φάει στο σχολείο....
Άβαταρ μέλους
By dimik
#538885 Οι ζώνες είναι μια αηδία που σκοπό έχει το χρήμα.

+1000 για κολύμπι-υδατοσφαίριση που έχουν ελάχιστο φορτίο για τις κλειδώσεις και αναπτύσουν ομοιόμιορφα το μυικό και το καρδιοαναπνευστικό.

Αργότερα σε μεγαλύτερη ηλικία θα προτιμούσα την πάλη ή το jiu jitsu από καράτε ή οποιαδήποτε παραδοσιακή ή μη πολεμική τέχνη πάλι καθαρά για τον ομοιόμορφο τρόπο ανάπτυξης του σώματος και την μυική ενδυνάμωση/ευελιξία.

Σε κάθε περίπτωση μακριά από πρωταθλητισμούς.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#538888
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#538980
dimik έγραψε:Οι ζώνες είναι μια αηδία που σκοπό έχει το χρήμα.


αυτό με τις ζώνες το έκαναν (στη μορφή που είναι πλέον) περισσότερο για τους δυτικούς γιατί χαίρονται να επιβραβεύονται κάπως για την εξέλιξή τους, φυσικά βέβαια είναι μηχανή χρήματος , αλλά πέρα από αυτό για τα παιδάκια τουλάχιστον δεν είναι και κακή ιδέα

αλλά γενικά η ύπαρξη βαθμών έχει και τα καλά της έχει και τα κακά της :hmmm: πχ φαντάζεσαι να έχεις πάρει έναν μεγάλο βαθμό για τον όποιο λόγο (μπορεί να είσαι τεχνικός, μπορεί να έχεις προσπαθήσει χρόνια, μπορεί στην τελική να στον χάρισαν ή να πέρασες μια τυπική εξέταση που δεν αντικατοπτρίζει την αξία σου όπως τόσες άλλες εξετάσεις) και να σε κάνει ασήκωτο ένας με μικρότερο;

είναι περίεργη η φάση με τον βαθμό.. πχ μπορεί να σου λέει κάποιος κάτι, πέρα από τον δάσκαλό σου (αν έχεις πρόβλημα και με αυτόν καλύτερα να φύγεις), και ενώ ξέρεις (ή νομίζεις ότι ξέρεις) ότι σου λέει ή σου δείχνει |λογοκρισία| θα πρέπει να τον ακούσεις

έχει τύχει να γνωρίζω άτομο που σχεδόν κακοποιήθηκε από μεγαλύτερο βαθμό του όταν σε περίοδο ανάρρωσης δεχόταν χτυπήματα/πίεση στο σημείο που ανάρρωνε χωρίς ιδιαίτερο λόγο (και καλώς βέβαια πήρε μετά πόδι όταν μαθεύτηκε το συμβάν)
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#538982 Κιούση τρεις κολλητοί πήραν απόφαση να ξεκινήσουν kick στην τρυφερή ηλικία των 27. Εκ των τριών, μόνο ο ένας έχει εμπειρία με πολεμικές τέχνες (muay thai).

Τα προφίλ τους είναι ως εξής:
-1,76, γύρω στα 100 κιλά, με την προϊστορία στο ΜΤ, μπιφτέκι αλλά αρκετά δυνατός και αρκετά τσαμπουκάς.
-1,76, γύρω στα 82 κιλά, χαντμπωλίστας, μέτρια ως αρκετά δυνατός, αλλά όχι επιθετικός/τσαμπουκάς.
-1,70, γύρω στα 66 κιλά, πρώην ποδοσφαιριστής, θα τον έλεγα κάπως αδύναμο, ενώ ούτε επιθετικός είναι για να σώσει κάτι.

Τους δύο πρώτους δεν τους φοβάμαι ιδιαίτερα, αλλά μόνο ο πρώτος ξέρει τί πάει να πει μαζεύω μάπες.
Τον τρίτο δεν τον βλέπω καλά. Μπορεί βέβαια να είναι καλός σε κατηγορία φτερού.

Τους έχω ρίξει αρκετή καζούρα. Επειδή ασχολείσαι με το άθλημα, θα την παλέψουν ή μπα;
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#538985 δεν είμαι ειδικός φίλε μου :lol: απέχω πααααρα πολύ από το να είμαι ειδικός, ακόμα και σε αυτό που κάνω

αλλά γιατί να μην τη παλέψουν; όρεξη και διάθεση αν υπάρχει την παλεύεις

ο μόνος λόγος να μην τη παλέψεις είναι να έχεις κάποιο πρόβλημα που δεν γνωρίζεις και να σου σκάσει εκεί (πχ θυμάμαι κάπου έγραφε ένας ότι μόλις άρχισαν τα χτυπήματα στο κεφάλι με το παραμικρό άρχισε να βλέπει λάμψεις και ο γιατρός του είπε κόψε αμέσως) ή να βαρεθείς ή απλά να διαπιστώσεις στη συνέχεια ότι δεν είναι για σένα

γενικά δε νομίζω ότι πας οπουδήποτε και σε κοπανάνε περισσότερο από όσο σηκώνεις ή θέλει ο κώλος σου

ειδικά στα sparring κτλ το επίπεδο της έντασης οφείλει να είναι συνεναιτικό

αλλά γενικά ακόμα και αν έχεις αδυναμίες σωματικές ας πούμε μπορείς με προσπάθεια να κάνεις το καλύτερο δυνατό που μπορείς, κάτω από 70 κιλά πχ είχα γνωρίσει το καλοκαίρι ένα παλικαράκι που ήταν πολύ μάχιμος, αγαπούσε πολύ το μουαι ται που έκανε χρόνια και είχε μάλιστα κάποια αγωνιστική εμπειρία καθώς και προπονητική. αυτός τον έβλεπες ότι είχε φουλ το "πολεμικό πνεύμα" μέσα του και αγαπούσε πολύ αυτό που έκανε από τον τρόπο που μιλαγε, αλλά υποθέτω ότι είχε κάνει και την αναλογη προσπάθεια


δε σημαίνει κάτι λοιπόν ότι ο ένας είναι ντουλάπι και πιο κάγκουρας για το πώς θα εξελιχθεί μακροπρόθεσμα.. γενικά ναι είναι καλύτερα να έχεις και πραγματική εμπειρία, αλλά καλό θα είναι να μπορείς να ελέγχεις και τα νεύρα σου γιατί πάντα θα βρεις κάποιον που θα είναι πιο αποτελεσματικός από σένα (αλλιώς θα ήσουν επαγγελματίας αθλητής ή κάτι τέτοιο.. )
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 01 Οκτ 2018, 14:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#538986 Μα, δεν θέλω την άποψη του ειδικού. Θέλω την άποψη του μέσου χρήστη ας πούμε. :lol:

Εκτός του πρώτου, οι άλλοι δύο ανήκουν στην κατηγορία βουτυροχλεχλέδες (όπως και ο γράφων, φυσικά).
Το πιθανότερο είναι τους βγει σε καλό. Ιατρικά θέματα θεωρώ ότι δεν έχουν, πιο πολύ φοβάμαι για κανα γόνατο/μέση να σου πω την αλήθεια.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#538988
diplomat έγραψε:Μα, δεν θέλω την άποψη του ειδικού. Θέλω την άποψη του μέσου χρήστη ας πούμε. :lol:

Εκτός του πρώτου, οι άλλοι δύο ανήκουν στην κατηγορία βουτυροχλεχλέδες (όπως και ο γράφων, φυσικά).
Το πιθανότερο είναι τους βγει σε καλό. Ιατρικά θέματα θεωρώ ότι δεν έχουν, πιο πολύ φοβάμαι για κανα γόνατο/μέση να σου πω την αλήθεια.

Ποιο μεγαλη βελτιωση θα δουν οι βουτυροχλεχλεδες που λες παρα ο εμπειρος, ο οποιος πρεπει να χασει σοβαρα κιλα για να κανει κατι