Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#538454 Εννοείται judo

jj δεν ξέρω τι κάνουν στην Ελλάδα γενικά και αν σαν jj εννοεί κάνεις το brazilian αυτό πολύ απλά δεν είναι

Αν δε θέλει κάτι ιαπωνικό, τότε ελληνορωμαϊκή

Αλλά για μικρό καλύτερα κάτι που είναι άθλημα ο,τι κι αν κάνει, όχι τέχνη που δεν έχει αθλητικό μέρος, αυτό αν θέλει πιο μεγάλος
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#538461 Μεταξύ αυτών των 2 τότε μόνο και μόνο επειδή μιλάμε για παιδί twd

Βέβαια παίζει ρόλο και ο δάσκαλος που έχει το καθένα, αλλά τελοσπαντων θα επιμείνω στον κανόνα ότι ένα παιδί πρέπει να κάνει άθλημα το aikido δεν είναι άθλημα και γενικά είναι κάπως ιδιαίτερη φάση σαν τέχνη..

Βέβαια από άποψη κίνησης μου αρέσει πιο πολύ το aikido και γενικά οτιδήποτε προέρχεται από ιαπωνικά jj ταιριάζει πιο πολύ στους σωματότυπους μας συγκριτικά με άλλες ανατολίτικες τέχνες
Άβαταρ μέλους
By Serf
#538462
QsisVTS έγραψε:Εννοείται judo

jj δεν ξέρω τι κάνουν στην Ελλάδα γενικά και αν σαν jj εννοεί κάνεις το brazilian αυτό πολύ απλά δεν είναι

Αν δε θέλει κάτι ιαπωνικό, τότε ελληνορωμαϊκή

Αλλά για μικρό καλύτερα κάτι που είναι άθλημα ο,τι κι αν κάνει, όχι τέχνη που δεν έχει αθλητικό μέρος, αυτό αν θέλει πιο μεγάλος
Στο κλασικό αναφέρομαι για συνδυασμό judo με χτυπήματα.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#538469 από κλασσικό φίλε μου δεν έχω ιδέα τι παίζει ελλάδα, μια φορά είχε κάνει ένας φίλος μου σε ένα σύλλογο να δει τι παίζει αλλά δεν θυμάμαι τι μου είχε πει για το επίπεδό τους :hmmm: (παίζει να περηφανευόταν για το δικό του μάλλον :roll: )

και πάλι όμως χτυπήματα και μικρά παιδιά δεν μου κάθεται καλά, καλό είναι να πάνε περισσότερο σε "πάλη" να δυναμώσουν, να είναι και άθλημα να υπάρχει και το στοιχείο της άμιλλας

το twd σε αθλητική φάση είναι άθλημα σημείων έτσι κι αλλιώς, δεν το πιάνω για χτυπήματα, σε πιο παραδοσιακό βέβαια είναι αλλιώς
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#538496
otso έγραψε:Για παιδιά έφηβους αγορι και κοριτσι τι διαλεγουμε ;
Tae Kwon Do η Aikido ;


Κολύμπι και karate (shotokan)

Το tae kwon do έχει πλάκα αλλά δεν βλέπω χέρια και aikido είναι για αργότερα, που θα θέλουν
κάτι πιο ήπιο.

Capoeira αν τους αρέσει και ο χορός/μουσική, έχει καταπληκτική ενέργεια.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#538520
georgetz έγραψε:
otso έγραψε:Για παιδιά έφηβους αγορι και κοριτσι τι διαλεγουμε ;
Tae Kwon Do η Aikido ;


Κολύμπι και karate (shotokan)

Το tae kwon do έχει πλάκα αλλά δεν βλέπω χέρια και aikido είναι για αργότερα, που θα θέλουν
κάτι πιο ήπιο.

Capoeira αν τους αρέσει και ο χορός/μουσική, έχει καταπληκτική ενέργεια.
Έτσι ακριβώς!

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#538531
otso έγραψε:Για παιδιά έφηβους αγορι και κοριτσι τι διαλεγουμε ;
Tae Kwon Do η Aikido ;


TKD να μπορουν να ριξουν και καμμια αναποδη αν χρειαστει.

Περι χτυπηματων, ενος φιλου ο γιος εχει μαυρες ζωνες κλπ στο Τkd και ο πατερας μου ελεγε σε μια φαση οτι υπαρχει το αγωνιστικο κομματι και το κομματι των επιδειξεων. Ο δικος του επειδη ειναι κοντος (ο αντιστοιχος για αγωνες τοτ ριχνει εναμισι κεφαλι στεγνα) τον εβαλαν στις επιδειξεις, οποτε δεν παιζει ξυλο ολη μερα να ξεκουτιανει τελειως.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#538627
trident1971 έγραψε:
otso έγραψε:Για παιδιά έφηβους αγορι και κοριτσι τι διαλεγουμε ;
Tae Kwon Do η Aikido ;


TKD να μπορουν να ριξουν και καμμια αναποδη αν χρειαστει.

Περι χτυπηματων, ενος φιλου ο γιος εχει μαυρες ζωνες κλπ στο Τkd και ο πατερας μου ελεγε σε μια φαση οτι υπαρχει το αγωνιστικο κομματι και το κομματι των επιδειξεων. Ο δικος του επειδη ειναι κοντος (ο αντιστοιχος για αγωνες τοτ ριχνει εναμισι κεφαλι στεγνα) τον εβαλαν στις επιδειξεις, οποτε δεν παιζει ξυλο ολη μερα να ξεκουτιανει τελειως.
Οι του TKD έχω την αίσθηση ότι δεν έχουν ιδέα τι να κάνουν με κάποιον που τους πλησιάζει στο μισό - π.χ. - μέτρο ή λιγότερο. Μόνο να κλωτσούν γνωρίζουν. Γενικός κανόνας, έτσι. Μη μου πείτε για κάποιον με τρία νταν που ασχολείται με την Χ/Υ ψαγμένη παραλλαγή.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#538628
Serf έγραψε:
trident1971 έγραψε:
otso έγραψε:Για παιδιά έφηβους αγορι και κοριτσι τι διαλεγουμε ;
Tae Kwon Do η Aikido ;


TKD να μπορουν να ριξουν και καμμια αναποδη αν χρειαστει.

Περι χτυπηματων, ενος φιλου ο γιος εχει μαυρες ζωνες κλπ στο Τkd και ο πατερας μου ελεγε σε μια φαση οτι υπαρχει το αγωνιστικο κομματι και το κομματι των επιδειξεων. Ο δικος του επειδη ειναι κοντος (ο αντιστοιχος για αγωνες τοτ ριχνει εναμισι κεφαλι στεγνα) τον εβαλαν στις επιδειξεις, οποτε δεν παιζει ξυλο ολη μερα να ξεκουτιανει τελειως.
Οι του TKD έχω την αίσθηση ότι δεν έχουν ιδέα τι να κάνουν με κάποιον που τους πλησιάζει στο μισό - π.χ. - μέτρο ή λιγότερο. Μόνο να κλωτσούν γνωρίζουν. Γενικός κανόνας, έτσι. Μη μου πείτε για κάποιον με τρία νταν που ασχολείται με την Χ/Υ ψαγμένη παραλλαγή.

< Note >




Περι των τεχνικων ας μιλησει κανενας που ξερει απο αυτα, αλλα η εντυπωση μου ειναι οτι αν αρπαξω κλωτσια απο TKD δεν θα προλαβω να φτασω στο μισο μετρο, οποτε δεν θα χρειαστει ο αλλος να αναρωτηθει τι πρεπει να κανει, θα εχω ξαπλωσει πιο πριν... αν με πιανεις. :lol:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#538633
Serf έγραψε:
trident1971 έγραψε:
otso έγραψε:Για παιδιά έφηβους αγορι και κοριτσι τι διαλεγουμε ;
Tae Kwon Do η Aikido ;


TKD να μπορουν να ριξουν και καμμια αναποδη αν χρειαστει.

Περι χτυπηματων, ενος φιλου ο γιος εχει μαυρες ζωνες κλπ στο Τkd και ο πατερας μου ελεγε σε μια φαση οτι υπαρχει το αγωνιστικο κομματι και το κομματι των επιδειξεων. Ο δικος του επειδη ειναι κοντος (ο αντιστοιχος για αγωνες τοτ ριχνει εναμισι κεφαλι στεγνα) τον εβαλαν στις επιδειξεις, οποτε δεν παιζει ξυλο ολη μερα να ξεκουτιανει τελειως.
Οι του TKD έχω την αίσθηση ότι δεν έχουν ιδέα τι να κάνουν με κάποιον που τους πλησιάζει στο μισό - π.χ. - μέτρο ή λιγότερο. Μόνο να κλωτσούν γνωρίζουν. Γενικός κανόνας, έτσι. Μη μου πείτε για κάποιον με τρία νταν που ασχολείται με την Χ/Υ ψαγμένη παραλλαγή.

< Note >
Υπάρχει το Ολυμπιακό υπάρχει και το παραδοσιακό.
Το πρώτο έχει μόνο πόδια, τα χέρια κρέμονται άχρηστα, ούτε μπλοκ δεν κάνουν.
Το δεύτερο θυμίζει καράτε με έμφαση στα πόδια.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#538639 επίσης είναι πολύ κακή σκέψη να θέλει να μάθει κανείς σε ένα μικρό παιδί να βλάπτει τον οποιονδήποτε για τον οποιονδήποτε λόγο :s_roses