Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#538989 η μέχρι τώρα αντίληψή μου για τη ζωή μου λέει ότι με την ανάλογη προσπάθεια μπορείς να γίνεις από επαρκής έως και καλός

σκέψου ότι είναι σαν ένα μέτριο μαθητή του σχολείου που έγινε καλός στο πανεπιστήμιο επειδή έκανε σημαντική προσπάθεια ή υπερπροσπάθεια (που μπορεί να είναι μεγαλύτερη από τον καλό μαθητή του σχολείου ακόμα και αν τελικά δεν καταφέρει να ξεπεράσει και τον καλό μαθητή που με λιγότερη προσπάθεια θα είναι καλός και στο πανεπιστήμιο)

το ταλέντο σου και τα φυσικά σου χαρίσματα σε πάνε μέχρι ένα σημείο, αλλά στο σημείο που "ξεπερνάς τον εαυτό σου" πρέπει να προσπαθήσεις
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 01 Οκτ 2018, 14:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#538990
Νίκος Παππάς έγραψε:Ποιο μεγαλη βελτιωση θα δουν οι βουτυροχλεχλεδες που λες παρα ο εμπειρος, ο οποιος πρεπει να χασει σοβαρα κιλα για να κανει κατι

Απλώς ο έμπειρος είναι ο μόνος που έχει ρίξει sparring και γενικά έχει δύναμη και high pain tolerance.

Μου έστειλε και κάτι βίντεα από κάτι κλουβιά που μου 'ρθε αναγούλα. Πολεμικές μηχανές. :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#538991 αυτός με κλουβιά και μουάι τάι πώς και θέλει να κάνει κικμποξ που γενικά θεωρείται "πιο light" ? :hmmm: για την παρέα όλοι μαζί κι έτσι;
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#538993 Νταξ, για το παρείστικο γίνεται αυτό, και για να κατεβεί από τα 100 κιλά.

MT έκανε όταν ήταν φοιτητής στην καβάλα. Μέτρια μετριότητα ήταν IIRC.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#538995
Νίκος Παππάς έγραψε:
diplomat έγραψε:Μα, δεν θέλω την άποψη του ειδικού. Θέλω την άποψη του μέσου χρήστη ας πούμε. :lol:

Εκτός του πρώτου, οι άλλοι δύο ανήκουν στην κατηγορία βουτυροχλεχλέδες (όπως και ο γράφων, φυσικά).
Το πιθανότερο είναι τους βγει σε καλό. Ιατρικά θέματα θεωρώ ότι δεν έχουν, πιο πολύ φοβάμαι για κανα γόνατο/μέση να σου πω την αλήθεια.

Ποιο μεγαλη βελτιωση θα δουν οι βουτυροχλεχλεδες που λες παρα ο εμπειρος, ο οποιος πρεπει να χασει σοβαρα κιλα για να κανει κατι

ο πιο έμπειρος πιθανότατα θα κάθεται για μήνες στις "δάφνες" αλλά δεν αποκλείεται οι άλλοι να τον φτάσουν

αν όχι σε αποτελεσματικότητα (ειδικά ο 66αρης) σίγουρα σαν γενικότερο σύνολο

και ναι καλό θα είναι να χάσει κιλά μιας και έχω παίξει σε αυτές τις διαστάσεις
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#538996
diplomat έγραψε:Νταξ, για το παρείστικο γίνεται αυτό, και για να κατεβεί από τα 100 κιλά.

MT έκανε όταν ήταν φοιτητής στην καβάλα. Μέτρια μετριότητα ήταν IIRC.

ναι αλλά έχει κάποιο xp που είναι πάντα σημαντικό, αν πχ πεις σε κάποιον να πλακωθεί με συνδεσμίτες θα το σκεφτεί αρκετά..

κιλά με διατροφούλα ή μόνη λύση, δεν θα του είναι τίποτα να χάσει μια 10αρα αέρα , επειδή τον ψιλοφαντάζομαι πώς είναι, δεν χρειάζεται καν να πεινάσει

και αν κάνει και κάποια προπόνηση να δουλέψει η καρδιά του θα είναι μια χαρά , τώρα θα τρώει τα ζόρια του

δεν θα μου κάνει εντύπωση αν οι άλλοι 2 βγάζουν για καιρό πιο άνετα τις προπονήσεις (και ας μπορεί να τους ξαπλώσει κάτω με μια μπουνιά, λόγω όγκου και εμπειρίας)

με κάποια κιλά κάτω θα ανακουφίσει αρκετά την καρδιά του και είναι διαφορά που τη νιώθεις έντονα
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#538998 Και δεν του φαίνεται του πούτη. Αφού ήθελα να τον ζυγίσω, δεν τον πίστευα ότι είναι τριψήφιος.

Είναι γενικά τετραγωνισμένος με ανοιχτές πλάτες, αλλά επειδή τα χέρια και τα πόδια του είναι σχετικά αδύνατα, μακιγιάρει τα κιλά του.

Και η ευκινισία του είναι αξιοπρεπής σε σχέση με τα κιλά του.

Tον 82άρη δεν τον ξαπλώνει με τίποτα, γιατί έχει κι αυτός πολλή δύναμη. Στο χάντμπωλ ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΟΥΝΑΓΑ (1.73 77 κιλά είμαι*, με μπόλικα βάρη).
Τουτουνού του λείπει ο τσαμπουκάς για την ώρα.

*edit, ήμουν. Ανέβηκα στο ζύγι από περιέργεια γιατί είχα καιρό να το κάνω, στο 79,5 σταμάτησε. :lipsealed:
edit 2, οι δύο πρώτοι είναι καπνιστές.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#539001
diplomat έγραψε:Και δεν του φαίνεται του πούτη. Αφού ήθελα να τον ζυγίσω, δεν τον πίστευα ότι είναι τριψήφιος.


το ίδιο συνέβαινε και με εμένα, αλλά αποδείχτηκε τελικά πρόβλημα , ειδικά από κάποια ηλικία και έπειτα

είναι μερικοί τύποι που είναι πιο "συμπαγείς" και γενικά το βάρος τους κατανέμεται κάπως περίεργα

όπως και να χει τα κιλά είναι κιλά και αν τα χάσει θα νιώσει πούπουλο, αν φτάσει δηλαδή στα 87-88 που έπεσα εγώ θα είναι άλλος άνθρωπος και θα περνάει για 70κατι
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#539004
QsisVTS έγραψε:το ίδιο συνέβαινε και με εμένα, αλλά αποδείχτηκε τελικά πρόβλημα , ειδικά από κάποια ηλικία και έπειτα

Τί έγινε; Eλπίζω να μην είχες κάτι σοβαρό.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#539005
diplomat έγραψε:
Tον 82άρη δεν τον ξαπλώνει με τίποτα, γιατί έχει κι αυτός πολλή δύναμη. Στο χάντμπωλ ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΟΥΝΑΓΑ (1.73 77 κιλά είμαι*, με μπόλικα βάρη).
Τουτουνού του λείπει ο τσαμπουκάς για την ώρα.

μια φορά μου ξέφυγε μπουνιά στο μέτωπο (μεγάλη |λογοκρισία| μου που δεν κοντρόλαρα ή δεν ανοιξα παλάμη :thumbsdown: ) σε παιδί που παίζει μπάσκετ γ' εθνική, που σε σχέση με μένα είναι αθληταράς , είναι πιο δυνατός από μένα, πιο μυώδης από μένα, πιο ψηλός/εξίσου βαρύς τότε, και πλέον που αρχίζει και γίνεται πιο τεχνικός λόγω των σωματικών του προσόντων με ζορίζει όλο και περισσότερο

αφού του άφησα μια μια μόνιμη μικρή ουλή που ευτυχώς χαριτολογώντας λέει ότι τον κάνει να δείχνει πιο σκληρός :lol: και γεμίσαμε αίματα έπεσε ξερός και ταβλιάστηκε. και δεν ήταν ούτε μύτη, ούτε σαγόνι, ούτε το πλάι του κεφαλιού, αλλά μέτωπο το 2ο πιο σκληρό σημείο του σώματος..

όχι γιατί φυσικά ήταν κάποια εξαιρετική η γροθιά μου, αλλά γιατί δεν είχε μάθει ο άλλος να τρώει στο κεφάλι γροθιές

συνεπώς η εμπειρία είναι αρκετά σημαντική, αν ο άλλος έχει ρίξει μερικές δεκάδες καλές στη ζωή του και έχει φάει και κάποιες προφανώς είναι πιο αποτελεσματικός, από κάποιον που θα την φάει για πρώτη φορά
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 01 Οκτ 2018, 14:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#539008
diplomat έγραψε:
QsisVTS έγραψε:το ίδιο συνέβαινε και με εμένα, αλλά αποδείχτηκε τελικά πρόβλημα , ειδικά από κάποια ηλικία και έπειτα

Τί έγινε; Eλπίζω να μην είχες κάτι σοβαρό.

είχα χόλη (χοληστερίνη, μου αρέσει να την λέω χόλη) ψηλά και μόλις έχασα κιλά την κατέβασα :iconcool:

μου είπε ο γιατρός χάσε και μετά από 3 μήνες γυρνάω και είχα χάσει (δεν πίστευε ότι θα χάσω όταν μου το είπε, αλλά δεν ήξερε ότι έχει να κάνει με προβληματικό) με 10-11 μείον τοτε (που τώρα είμαι μείον 15) την πήγα από 250 στα 160

βέβαια πρέπει να προσέχω ακόμα τι και πώς γιατί καλά ήταν τα πράγματα όσο έπεφτε, τώρα που είμαι σε συντήρηση και τρώω παραπάνω από όταν έκανα δίαιτα (αλλιώς θα έχανα για πάντα), θέλει προσοχή

κάτι σοβαρό δεν ήταν απλά προληπτικά έγινε η φάση για να μην τρέχω αργότερα

σου σκάνε μαλακιούλες με τα κιλά, είναι ύπουλα

συν ότι ζορίζουν και σκελετικά, ίσως αν έχεις συνηθίσει τη φάση δεν το καταλαβαίνεις γιατί έχεις μάθει σε αυτή τη κατάσταση, αλλά μόλις χάσεις νιώθεις άμεσα τη διαφορά γιατί φεύγουν πονάκια που απλά είχες συνηθίσει

αλλά γενικά βελτιώνοντας τη διατροφή πέρα από τα κιλά λειτουργεί καλύτερα η φάση, έχεις περισσότερη ενέργεια, δουλεύει καλύτερα το πεπτικό σου στο σύνολό του και πολλά άλλα..
επίσης αν είσαι "μεγάλο" αγόρι δεν χρειάζεται να πολυπεινάσεις για να χάσεις, αυτό το λέω και το ξαναλέω μπας και το καταλάβει ο geo :rtfm: τρως πάλι αρκετά αλλά όχι σαβούρες

το μόνο κακό είναι ότι αχρηστεύεις τα παντελόνια σου, εγώ ακόμα αντικαθιστώ και τώρα φοράω ένα που χωρίς τη ζώνη θα μου έπεφτε σε δυο βήματα
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#539120 Ερώτηση: έχω σταματήσει γυμναστήριο εδώ και κανά μήνα (έληξε η συνδρομή μου και ψάχνω εναλλακτικές + ένιωθα ότι ήθελα ένα διάλειμμα).

Αυτό τον ένα μήνα έχω γαμηθεί (proper fuck) να τρώω και δεν έχω κάνει τίποτα από πλευράς γυμναστικής
--> έχω χάσει 2-3 κιλά.
Πώς γίνεται αυτό;;;;; :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#539124 μάλλον τρως λιγότερο; αν δε κάνεις και γυμναστική υποθέτω θα πεινάς λιγότερο αν είσαι τύπος που δεν είσαι φαταούλας και γενικά προσέχεις τι τρως

να έχεις υπερθυρεοειδισμό δεν το νομίζω
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#539125 Έχω την αίσθηση ότι όχι μόνο δεν έχω μειώσει φαι αλλά κάνω και αμαρτίες (πχ γλυκά) σε κάποιες περιπτώσεις που δεν έκανα καλοκαίρι.

:hmmm:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#539127 κάτι θα άλλαξε στη διατροφή σου, απλά σκέψου καλύτερα τι μπορεί να ήταν πχ κάνα συμπλήρωμα ίσως;

έχω την αίσθηση ότι η ίδια η γυμναστική δεν παίζει και ιδιαίτερο ρόλο στο βάρος πέρα από το να δουλεύει καλύτερα το σώμα, όσο η ίδια η διατροφή, εκεί παίζει η φάση

διαφορετικά τι να σου πω, αν το θεωρείς πέρα για πέρα παράξενο και το δεις να συνεχίζεται πήγαινε και κοιτάξου, αλλά δεν πιστεύω ότι είναι κάποιο μυστήριο εκτός διατροφής