Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#401133 Nαι σύμφωνοι, αλλά όταν τρώμε να μπαίνει και κανα macros στο σύστημα... :lol:

Προσπάθησε τουλάχιστον να το περιορίσεις σε ένα-δύο τσητ μηλς την εβδομάδα. Εγώ κάπως έτσι το παίζω, ξεκοίλιασμα με πέρκερ/πίτσα/γουατέβερ 1-2 φορές/βδομάδα.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#401136 σε περιόδους που είμαι αφοσιωμένος τρώω σκουπίδια μόνο πριν τη προπόνηση, όλο τον άλλο καιρό τρώω καλά άντε μέχρι κοτόπουλα από έξω

τώρα είμαι σε μια περίεργη περίοδο γιατί οι περασμένοι μήνες ήταν παράξενοι, που πάω προς την αφοσίωση

άμα αρχίσει και η συστηματική θάλασσα (καιρού επιτρέποντος) θα είμαι αρκετά καλά

τη προηγούμενη φορά πάντως κλάταρα κάποιες στιγμές, έχει πέσει η αντοχή.. μόλις ανεβάσω σε ικανοποιητικό βαθμό αντοχή/δύναμη ξανά θα είμαι οκ τα υπόλοιπα θα γίνονται πιο εύκολα σχεδόν μόνα τους

απλά θα ήταν τέλειο να μπορώ να κάνω προπονήσεις πρωινά αντί να τρώω πρώτα τη σαπίλα της δουλειάς, αυτό μου ρίχνει πολλούς πόντους και έχω δει τη διαφορά όταν κάνω σάββατα φρεσκοξυπνημένος
Άβαταρ μέλους
By dimik
#415258 Μετρήσεις από τον προπονητή αυτή την εβδομάδα μετά από έναν μήνα fitness challenge.
100 μέτρα κολύμπι 1:32,
1000 μέτρα 24 λεπτά,
η προηγούμενη μέτρηση στα 1000 πριν 2 μήνες ήταν στα 31 λεπτά άρα βαδίζουμε καλώς.
Οι υπόλοιπες ασκήσεις που μετρηθηκαμε ήταν άλματα με γόνατα στο στήθος/κώλο, κάμψεις, προτάσεις ώμων με medicine ball, έλξεις στο TX και κοιλιακούς. Μετρήθηκαν μέγιστες επαναλήψεις σε 1 λεπτό.

Σε συνδυασμό με το κόψιμο του καπνίσματος και την απώλεια 10 κιλών από τον Μάιο μπορώ να πω ότι είναι αποτελεσματικοτατο.

Αύριο στις 8 το πρωί έχει προπόνηση στην παραλία για πρώτη φορά φέτος και αναμένεται να πέσουν κορμιά


< >
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#415268
dimik έγραψε:Σε συνδυασμό με το κόψιμο του καπνίσματος και την απώλεια 10 κιλών από τον Μάιο μπορώ να πω ότι είναι αποτελεσματικοτατο.

Σωραίος. Και στα δικά μας, οι λέυτερες (μαμώ τον κίτρινο τον χόλπορν μαμώ). :(
Άβαταρ μέλους
By dimik
#415278
QsisVTS έγραψε:Πας για τα όσα εε;

Το πήρα απόφαση να πέσω στα κιλά που ήμουν πριν γίνω εργαζόμενος οικογενειαρχης. Να γίνω 2ψηφιος καταρχήν και αν αντέχω να πάω και για τελείως fit καταστάσεις. Κρίση των 35
Σε επιδόσεις είμαι μια χαρά, ρίχνω στα αυτιά στο 80% των συναθλητων.

< >
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#415333 εγώ δε μπορώ να κλείσω το στόμα ρε γαμώτο :lol: αλλά τουλάχιστον μένω αμετάβλητος στα 100 ακριβώς

τώρα που έχω στρώσει σε δύναμη και αντοχή δεν πολυασχολούμαι , αλλά κάποια στιγμή θα έπρεπε να χάσω 8-10 κιλά και να έπαιζα 90-92 εκεί θα ήμουν μια χαρά, στα "ιδανικά" θεωρητικά κιλά μου που είναι τα 75 δε τα ψήνω γιατί είμαι πολύ αδύνατος

όλοι σχεδόν οι φίλοι μου πάντως το έχουν ρίξει στη διατροφή και γυμναστική και από κει που είχαμε αρκετά βόδια, έμεινα εγώ ο πιο χοντρός :whistlink:
ακόμα και ένας που ήταν 110-120 παρά τώρα είναι 85 νομίζω :hmmm: με διατροφολόγο, γυμναστική να μην κρεμάει και κάθε μέρα μια ώρα τρέξιμο
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 08 Ιούλ 2017, 11:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#415349 αυτό είναι το άνω όριο μου ρε συ εδώ και πάρα πολλά χρόνια, σχεδόν προσπαθώ να τα κρατήσω αυτά τα κιλά τρώγοντας αρκετά.
κανονικά δεν είμαι για αυτό το βάρος αν αφεθώ λίγο (μειώσω το φαγητό που πολλές φορές τρώω για τη γαματοσύνη του φαγητού και γιατί το θεωρώ κακό να μην τρως, θα το εξηγήσω και πιο κάτω) τείνω να χάνω παρά να παίρνω

ώρες ώρες σκέφτομαι ότι είμαι κάπως παράξενη περίπτωση όπου θεωρώ καλό μέσα μου να έχω βάρος , γιατί αν εξαιρέσουμε το "κοινώς αποδεκτό" με τα σημερινά δεδομένα του να είσαι αδύνατος και φέτες εγώ με νιώθω πιο υγιή και δυνατό αν έχω εκτόπισμα, τώρα αυτό είναι μια παράξενη διαστροφή που μου συμβαίνει μέσα στο μυαλό μου :hmmm:

δηλαδή σε συζητήσεις με άλλους λέω ναι είμαι χοντρός πρέπει να αδυνατίσω κτλ γιατί δεν πρόκειται να σταθεί σαν λογικό επιχείρημα ότι έχω καλό βάρος, αλλά μέσα μου νιώθω μια χαρά και θεωρώ τους πιο μικρόσωμους ανθρώπους πιο.. μικρούς

όπως είχα ξαναπεί όταν ήμουν στρατό που δε μπορούσα να φάω πολύ και είχα χάσει πολύ βάρος ένιωθα άρρωστος (και αμέσως προσπάθησα να το ξαναπάρω όταν ξεμπέρδεψα), παρόλο που οι γύρω μου μου έλεγαν ότι είχα γίνει καλύτερος.. μάλιστα πριν λίγο καιρό είχα δει έναν φίλο μου από το στρατό και του είχε κάνει εντύπωση η σωματική διαφορά μου (του είπα ναι ρε φίλε πάχυνα κτλ να το προσπεράσουμε)

βέβαια το βάρος δημιουργεί θέματα μη λέμε και ο,τι θέλουμε και θα ήταν πιο καλό να έχανα κάμποσο από το λίπος που είναι άχρηστο, αλλά αν μπορούσα όλο αυτόν τον όγκο να τον έχω σε μύες , δε θα με ένοιαζε να ήμουν και 120 κιλά , αλλά κάτι τέτοιο πέρα από υπερβολική σωματική προσπάθεια θα ήθελε και πάρα πολλά €€€.

το να τρως πολύ κοστίζει, το να τρως και φουλ καθαρά και πολύ είναι αμύθητο

πάντως τα 100 πάνω μου μην τα σκέφτεσαι σαν 100 γενικά. πριν λίγο καιρό που καθόμουν και μιλούσα με έναν γνωστό της γυναίκας που προπονεί mma και ήθελε να μη ψήσει να πάω στο γυμναστήριο του με έκανε για 85αρα max (και το αναφέρω μόνο και μόνο επειδή μιλάμε για άτομο που καταλαβαίνει καλύτερα υποτίθεται από σωματικό βάρος), υπάρχει δηλαδή μπάκα κτλ αλλά δεν ξεχύνονται οι πατσάδες, υπάρχει και κάποια μυική υποδομή από κάτω
Άβαταρ μέλους
By dimik
#415354 Κι εγώ στα 100 είμαι πολύ καλά και δεν φαίνομαι τόσο αλλά τα τελευταία χρόνια έπεσε πολύ σαπίλα με το διάβασμα για το μάστερ. Δεν είχε κανείς κούραγιο στο σπίτι να μαγειρέψει καθώς έκανε και η σύζυγος μάστερ ταυτόχρονα. Με αυτά κι με αυτά έφτασα τα 134 που ήταν το μαξ όλων των εποχών με καλή μυική υποδομή βέβαια γιατί πάντα έκανα κάποιο είδος γυμναστικής και είχα φτάσει πχ να σηκώνω 150 κιλά deadlift.
Τώρα που ηρεμησα όμως και καθάρισα την διατροφή μου πήρα πάλι την κάτω βόλτα κι έχω δρόμο ακόμα.
Πιστεύω μέχρι τον Δεκέμβρη θα είμαι στα 90

< >
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#415356 ναι 130 είναι υπερβολικά πολλά, ακόμα και 2μετρος να είσαι, εκεί έχεις πάρει για τα καλά το δρόμο του βοδιού που δύσκολα έχει επιστροφή οπότε μπράβο σου που τα κατάφερες

το 90αρι είναι ένα καλό βάρος, και ιδανικό για σένα που αν θυμάμαι σωστά είσαι ψηλός τύπος
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#415369 1.83, 82 κιλά, άμα μπορούσα να χάσω 6-7 θα ήμουνα πολύ ικανοποιημένος, αλλά δύσκολο ( με την ελάχιστη προσπάθεια βέβαια που κάνω)
Άβαταρ μέλους
By g8777
#415374 Έχετε λυσσαξει σε αυτό το προκρουστειο ύψος /βάρος.
Λες και τα 87 κιλά του Κοβαθε είναι τα ίδια με τα 87 κιλά του Ιταλακια και τα ίδια με του Κιλο (82 κιλά και καλά, σε μένα μουφες Κιλο;) ή τα ίδια με τα 117 κιλά μυς μου.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#415375
KiloMeater έγραψε:1.83, 82 κιλά, άμα μπορούσα να χάσω 6-7 θα ήμουνα πολύ ικανοποιημένος, αλλά δύσκολο ( με την ελάχιστη προσπάθεια βέβαια που κάνω)

+1
1.78 ,118 κιλα,αμα μπορουσα να χασω 40 κιλα θα ημουν πολυ ικανοποιημενος,αλλα δυσκολο.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#415376
italakias έγραψε:
KiloMeater έγραψε:1.83, 82 κιλά, άμα μπορούσα να χάσω 6-7 θα ήμουνα πολύ ικανοποιημένος, αλλά δύσκολο ( με την ελάχιστη προσπάθεια βέβαια που κάνω)

+1
1.78 ,118 κιλα,αμα μπορουσα να χασω 40 κιλα θα ημουν πολυ ικανοποιημενος,αλλα δυσκολο.

Τα 40 ειναι δυσκολο αλλα τα 25 τα χανεις για πλακα :s_howdy