Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#442070
rx8_drifter έγραψε:Aύριο τελειώνω την εκστρατεία στο Cadiz, όπου για πρώτη φορά εμεινα αδιάλλειπτα 9 βδομάδες σε πρότζεκτ. Αυτή τη φορά, εχοντας και την εμπΥρια των προηγούμενων ταξιδιών, αποφάσισα να τηρήσω αυστηρά ενα ελαφρύ πρόγραμμα το οποιο περιελάμβανε καθημερινά 45 λεπτά γυμναστήριο με ό,τι είχε το καράβι διαθέσιμο. Πήγαινα ακριβώς πριν το μεσημεριανό διάλλειμα μιας και ήταν η μόνη ώρα που είχα κενό και δεν υπήρχε κόσμος.

Μπορώ να πώ οτι είδα διαφορά στο σώμα μου, περισσότερο απ όσο όταν αθλούμαι Ολλανδία. Δεν ήταν βαριά προπόνηση, έκανα 2 μυικές ομάδες κυρίως με ελεύθερα βάρη και λίγο πάγκο και λίγο ζέσταμα σε ελλειπτικό κάθε μέρα. Προσπάθησα να προσέξω όσο γίνεται τη διατροφή, και σε αυτό βοήθησε το γεγονός ότι πλέον κάθε γεύμα έχει και μια επιλογή healthy choice η οποία συνήθως ειναι υπερτίμια. Προς το τέλος βέβαια ελέω κούρασης δεν έτρωγα καλά, αλλά και πάλι δεν πήρα κιλά.

Τείνω να παρατηρήσω ότι το δικό μου σώμα δεν ανταποκρίνεται καλά σε βαριές προπονήσεις και πολλά κιλά/λίγε επαναλήψεις, κάνω κάτι λάθος?


Καπετάνιο γιατί θεωρείς ότι τα 45' με βάρη δεν είναι αρκετά ?
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#442078
QsisVTS έγραψε:Στέφανε καλύτερα σκότωσε με πάρα να παίξω μπάλα :lol:

Και ειδικά μπάσκετ πάντα είχα μια άρνηση από μικρός και δεν έμαθα ποτέ ποδοσφαίρο ναι έπαιζα άμυνα αλλά καλύτερα να μην πάω να κάνω αυτό το πράγμα τώρα γιατί θα κουρεψω πόδια και θα έχουμε αλλα

εσύ πάντως πιστεύω ότι θα γινόσουν καλός πυγμάχος :hmmm:



Τους χειρότερους τραυματισμούς τους βγάζουν σε 5χ5 και 3on3 συνήθως αγύμναστοι τύποι που στο σχολείο κατείχαν το σπορ το άφησαν 10 χρόνια και στα 28 αποφασίζουν να κουρέψουν κανένα χιαστό.

Στην παρέα είμαι ο μόνος που ασχολείται με πολεμικές τέχνες και ο επίσης μόνος με όλους μου τους χιαστούς στη θέση τους :lol:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#442085 ε ναι ρε εγώ για αυτό μένω μακριά, εδώ όταν ήμουν μικρός εφάρμοζα το "you shall not pass" , πλέον με +30 κιλά όχι shall not pass θα αρπαχτούμε..
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#442095
red_monster έγραψε:Τους χειρότερους τραυματισμούς τους βγάζουν σε 5χ5 και 3on3 συνήθως αγύμναστοι τύποι που στο σχολείο κατείχαν το σπορ το άφησαν 10 χρόνια και στα 28 αποφασίζουν να κουρέψουν κανένα χιαστό.


Πόσο αλήθεια αυτό. :iconcool:


Ο Στέφος είναι καθαρό ποδοσφαιροκορμί όμως. Έχει το βεληνεκές που πρέπει για να βάζει πλάτη, για να έχει εκτόπισμα, έχει γερά πόδια για πάσες και σουτάρες και έχει σωστό ύψος για το κέντρο βάρους που χρειάζεται.
Επίσης έχει ατού στην κεφαλιά. Εγώ πχ ποτέ δεν ήθελα να χαλάσω το μαλλί μου ή φοβόμουν τα γυαλιά μυωπίας που φορούσα. :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#442101
QsisVTS έγραψε:καλά είναι και ανάλογα τι θες να πετύχεις με το σώμα σου.. αν θες να αυξήσεις μυική μάζα τότε κάνεις πολλά κιλά και λίγες επαναλήψεις, αν θες διάρκεια κάνεις άλλα, αν θες εκρηκτικότητα κάνεις άλλα και πάει λέγοντας..



Tα πολλά κιλά λίγες επαναλήψεις κάνουν τα πάντα....π.χ βαριά squat κάνουν σχεδόν όλοι οι αθλητές, από σπρίντερ (ταχύτητα, εκρηκτικότητα) μέχρι judoka.

Δεν αυξάνουν την μυική μάζα αν δεν τρως ανάλογα, δυναμώνουν τους μύες όμως σε κάθε περίπτωση.
Επίσης οι ασκήσεις απομόνωσης και τα μηχανήματα είναι ολίγον κοροιδία μπροστά στις πολυαρθρικές που γυμνάζουν από την κορυφή μέχρι τα νύχια.

squat, deadift, έλξεις ή κωπηλατική και πιέσεις στήθους-ώμων και έχεις καλύψει σχεδόν τα πάντα
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#442102
Deleted User 1 έγραψε:Μπα που να φας τη γλώσσα σου! :x

Εικόνα


Εσύ δεν φαίνεται να το έχεις αφήσει. Φαντάζομαι κάνεις ζέσταμα-διατάσεις, έχεις και σοβαρά υποδήματα :metalo:


Ξέρεις για ποίους κατσαπλιάδες λέω :lol:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#442104 ναι σύμφωνοι, ειδικά για ασκήσεις όπως τα squat

εγώ είχα πιο πολύ στο νου μου ασκήσεις που απομονώνουν περισσότερο συγκεκριμένες μυικές ομάδες

ο judoka πάντως όταν θα κάνει λάστιχα ας πούμε δεν θα κάνει λίγες επαναλήψεις θα κάνει πολλές και γρήγορες για εκρηκτικότητα πέρα από τη δύναμη

και θα στο πω και διαφορετικά, αν κάνεις άσκηση όπως το crossfit ας πούμε που πιάνει ένα μεγάλο εύρος πραγμάτων και στοχεύει και σε άυξηση μυικής μάζας και ταχύτητα και αντοχή και από όλα τότε ναι προφανώς τα συνδυάζεις όλα

αλλά με την κλασική γυμναστική που στην ουσία είναι γυμναστική για bodybuilding το "αντιδράει το σώμα" σημαίνει μόνο ένα πράγμα και αυτό είναι να βάζεις μυική μάζα
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 10 Οκτ 2017, 16:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#442106 Πέρα από την πλάκα σαν το ομαδικό άθλημα δεν έχει. Καλός και ο διάδρομος καλά και τα βάρη αλλά είναι άλλη φάση να βρεθείς με άλλους 10 κάγκουρες, να πείτε δυο |λογοκρισία|, να πιείτε και μια μπύρα μετά τον αγώνα, ενίοτε να τσακωθείτε κιόλας. Το μόνο σίγουρο είναι ότι για 2 ώρες αδειάζει το κεφάλι σου. Ούτε δουλειά, ούτε γκόμενες, ούτε φράγκα ούτε τίποτα. Το μόνο που σε νοιάζει είναι να βρεθεί η μπάλα στο πλεχτό.

red_monster έγραψε:
Εσύ δεν φαίνεται να το έχεις αφήσει. Φαντάζομαι κάνεις ζέσταμα-διατάσεις, έχεις και σοβαρά υποδήματα :metalo:


Ξέρεις για ποίους κατσαπλιάδες λέω :lol:

Προφανώς αλλά δεν παύει να είμαι υπέρβαρος με ότι αυτό συνεπάγεται για τα πόδια μου κυρίως. Και τα διαστρεμματάκια μου έχω κατά καιρούς και ψιλοπονάκια στα γόνατα αλλά αυτά είναι αναπόφευκτα θεωρώ, ειδικά όταν εξωγηπεδικά :svivhaha: είσαι της κραιπάλης.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#442118 προσοχή με τα πόδια πάντως, επίσης οι φίλοι που ασχολούνται με το ζμπορ μου παραπονιούνται ότι εκεί στα 5χ5 διαλύουν σιγά σιγά τα πόδια τους γιατί τα περισσότερα είναι γτπ (κακοί τάπητες, κακό έδαφος)

πολλοί έχουν θέματα που ξεκινούν ήδη από τη σχολική τους ηλικία και το παίξιμο σε τσιμέντο
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#442129
QsisVTS έγραψε:προσοχή με τα πόδια πάντως, επίσης οι φίλοι που ασχολούνται με το ζμπορ μου παραπονιούνται ότι εκεί στα 5χ5 διαλύουν σιγά σιγά τα πόδια τους γιατί τα περισσότερα είναι γτπ (κακοί τάπητες, κακό έδαφος)


Δεν τα λενε τυχαια "η χαρα του ορθοπεδικου " :lol: Οχι τοσο για χιαστους βεβαια οσο για αχιλλειους.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#442134 Μπα ο αχίλλειος σε γενικές γραμμές δύσκολα να την ακούσει. Δυστυχώς οι χιαστοί και οι μηνίσκοι είναι πιο συχνό φαινόμενο. Που βέβαια κι αυτό είναι ρουτίνα πλέον και σε 8-10 μήνες επανερχεσαι και καλύτερος (πλην του ψυχολογικού) αλλά και πάλι έχει ένα μήνα καλό ζόρι και θέλει αναρρωτικές κτλ.

Σημασία έχει να αντιλαμβάνεσαι μέχρι πόσο σε παίρνει να πιέσεις. Εκτός από ζέσταμα διατάσεις κτλ, το πρώτο 5-10λεπτο εννοείται δεν δίνεις όλα τα γκάζια ενώ και φουλ ζεσταμένος αποφεύγεις αλλαγές κατεύθυνσης με ότι έχεις και δεν έχεις. Είδατε ο Ρονάλντο, ο κανονικός ο χοντρός :rtfm: , που κατέληξε με τα τσαλίμια που έκανε! :s_yes
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#442139 σε μηνίσκο επανέρχεσαι και πιο γρήγορα αν είσαι γενικά σε καλή κατάσταση και κάνεις τις φυσικοθεραπείες σου, σε κάνα διμηνάκι δηλαδή μετά από επέμβαση μπορεί να είσαι πολύ καλά το θέμα είναι να γίνει σωστά η επέμβαση και να μην ξανακάνεις σχετικά σύντομα
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 10 Οκτ 2017, 16:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#442140 Ο προβληματισμός ανέκυψε στο φετινό Eurobasket. Θυμάστε ότι στον μοιραίο αγώνα με τη Ρωσία, παίζαμε καλύτερα και νικούσαμε αλλά ο Μίσσας δεν έκανε αλλαγές κι οι παίκτες έσκασαν, κουράστηκαν και στο τέλος μάς πήραν φαλάγγι.
Η απορία μου έγκειται στο γιατί να μην έχει ένας μπασκετμπολίστας την απαιτούμενη αντοχή ώστε να αντέχει 40 λεπτά τέρμα γκάζι. Η αντοχή χτίζεται και δε χαμπαριάζει με την ηλικία. Το βλέπω στο ποδήλατο στον εαυτό μου, το βλέπω στους υπόλοιπους, όπου ξαφνικά 35άρηδες παρατούν τον καναπέ και σε 5 χρόνια χτυπούν βάθρα. Μη βαυκαλιζόμαστε, η ποδηλασία είναι ουσιαστικά αντοχή.
Το ίδιο βλέπω και στο τρέξιμο.
Γιατί λοιπόν να μην επενδύσει μια ομάδα στην πραγματικά καλή κατάσταση των παικτών της; Φαίνεται ότι δεν αρκεί η προετοιμασία που γίνεται τον Αύγουστο. Πώς θα μπορούσε άλλωστε; 10-15 μέρες προπόνησης για να έχουν αντοχή όλη τη χρονιά;
Επιπλέον, στα αθλήματα αντοχής, συνεχώς πίνουμε νερό και διαλύματα με ηλεκτρολύτες, τρώμε οπωσδήποτε κάθε μία ώρα ακόμα κι αν δεν πεινάμε. Άλλο θα φας πριν τον αγώνα, άλλο κατά τη διάρκεια (τζελάκια), άλλο ρόφημα για αποκατάσταση μετά.
Οι έρημοι οι μπασκετμπολίστες, το μόνο που κάνουν είναι να πίνουν αηδίες τύπου Lucozade και τα συναφή. Δεν τους έχω δει ποτέ να τρώνε κάτι. Με τέτοια ποσά που παίζονται και με τόσο οργανωμένα ιατρικά τιμ, υπάρχει περίπτωση να έχουν αγνοήσει τον τομέα αυτό;
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#442141 καλά σε πρωταθλητισμό νομίζω ότι βασικό ρόλο παίζει η ντόπα και μετά όλα τα άλλα, τα άλλα τα έχεις αλλιώς δεν θα κατάφερνες να γίνεις επαγγελματίας εξαρχής

και κάτι λουκοζέιντ και τέτοια τα έχουν για διαφήμιση, σιγά μην περιμένουν να πάρουν από κει ηλεκτρολύτες

επίσης βρε dimsaba άλλο η έκρηξη και αλλαγή ρυθμών στο μπάσκετ, άλλο στο ποδήλατο, έτσι δεν είναι; :hmmm:

τι να τους κάνουν τα τζελάκια; χάνουν δηλαδή τόσες θερμίδες σε έναν αγώνα που που θέλουν τσελάκια;
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 10 Οκτ 2017, 17:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά