Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#7737
EDDIE_147 έγραψε:
1,5 Χ βαρος σωματος σε σκουατ, 2 Χ βαρος σωματος σε αρσεις θανατου


:s_hang

Αυτή τη στιγμή είμαι στο 0,5 χ βάρος σώματος και στα δυο...

1Χβαρ.σωμ. σε πιεσεις


Αυτό παρά κάτι λίγα κιλά το έχω.

squat στο smith


Κι εγώ...
Με βοηθά στο να βρίσκω τη σωστή θέση πιο εύκολα.

Στο άλλο λίγο δεν σε έπιασα.
Να κάνω 3 full body προπονήσεις με 2 ασκήσεις ανά προπόνηση σύνολο ή ανά μυϊκή ομάδα;
Το 5-10 που λες είναι αριθμός επαναλήψεων ανά σετ;

Πιεσεις (overhead) 1Χβαρος σωματος
Πιεσεις παγκου 1,5χβαρ.σωμ.
Πρεπει να δω και τα τεφτερια μου αλλα ειμαι στη δουλεια.

2 ασκησεις ανα προπονηση συνολο.
Πχ Σκουατ+παγκο, 5χ5 και στα δυο τη 1 μερα.
5-10 κιλα αυξηση/βδομαδα εννοω. Γραμμικα για οσο παει.
Δες πχ το προγραμμα που εγραψα παραπανω στον ντριφτη (stronglifts).
Πχ ξεκιναω με σκουατ 5χ5χ40 κιλα (ευκολα λογικα). Την αλλη βδομαδα παω σε 5χ5χ45, μετα 5χ5χ50 κλπ κλπ
Οταν φτασω στα 80κιλα πχ μπορει να χασω μια ή περισσοτερες επαναληψεις, δλδ να κανω 5+4+4+3+2 επαναληψεις/σετ.
Τοτε συνεχιζω στο ιδιο βαρος οσο χρειαστει για το 5χ5. Μετα ανεβαζω παλι και ριπιτ...

Παιδια το σμιθ ειναι επικινδυνο για σκουατ (για τραυματισμους σε γονατα και μεση) + οτι σε κλειδωνει σε μια αφυσικη κινηση και φυσικα ειναι υποδεεστερη κινηση για δυναμη γιατι δε σταθεροποιεις το βαρος.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#7830 Βρηκα και το "τεφτερι" (1 απο αυτα τεσπα):

Progress and Goals


For someone interested in aesthetics, which I assume most my readers are, relative strength is the single best measure of progress and the quality of your physique. Before seeing a picture of a client, I can easily get a very good idea of his or hers body composition by simply knowing three stats: weight, height and strength. Relative strength is therefore the parameter that will be used to determine reasonable rates of progress, which will then tell you whether you might be suffering of fuckarounditis or not.

Within two years of consistent training on a decent routine, the average male should be able to progress to the following levels of strength (1RM):


Strength Goals: Intermediate

Bench press: body weight x 1.2

Chin-ups or pull-ups: body weight x 1.2 or 8 reps with body weight.

Squat: body weight x 1.6

Deadlift: body weight x 2

These numbers are for a raw (no straps, belt or knee wraps) single repetition.

The progress towards the intermediate strength goals should be fairly linear, meaning that there should be no plateaus that cannot be solved in an uncomplicated manner. By "consistent" training I do not mean never missing a training day, nor do I consider taking 2-3 months off from training consistent.

By "decent training routine", I mean "not doing blatantly stupid shit" (training 5-6 days/week, 20-25 sets for chest and arms, etc.). I do not mean optimal and flawless.


Strength Goals: Advanced

Under the exact same conditions as the previous example, 3 out of 4 of the following goals should be reached within five years, along with all of the strength goals listed under "intermediate":

Bench press: body weight x 1.5

Chin-ups or pull-ups: body weight x 1.5 or 15 reps with body weight.

Squat: body weight x 2

Deadlift: body weight x 2.5


Strength Goals: Highly Advanced

Under the exact same conditions, all of the following goals should be reached within ten years. Alternatively, 3 out of 4 should be reached, and one should be "Elite":

Bench press: body weight x 1.5, or x 1.8 (elite)

Chin-ups or pull-ups: body weight x 1.5 or 15 reps with body weight, or x 1.8 / 20 reps (elite)

Squat: body weight x 2, or x 2.4 (elite)

Deadlift: body weight x 2.5, or x 3 (elite)

"Elite" denotes one lift that is often ahead of the others. For example, people who are natural pullers (long arms) may very well hit a 3 x body weight deadlift before a 1.5 x body weight bench, and vice versa for the presser (short arms, stocky and barrel-chested) benching 1.8 x body weight but not being able to pull 2.5 x body weight in the deadlift.

The highly advanced strength goals falls in line with what could be considered the pinnacle of physique and strength development for most average and natural trainers. At this point, progress is very slow.

A 185-lb male that has been training consistently for 5-10 years should therefore be expected to:

Bench press 275-280 lbs.
Do a chin-up with 90-95 lbs hanging from his waist.
Squat 370 lbs.
Deadlift 460-465 lbs.


Από εδώ:
http://www.leangains.com/2011/09/fuckarounditis.html
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#7944 Μετά το παραπάνω ποστ νιώθω πολύ ΛΟΥΛΗΣ.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#7997 Το χειροτερο ειναι να κοπανιεσαι χρονια ολοκληρα στα γυμναστηρια (συνηθως με χαζα προγραμματα του στυλ 5χ10 καμψεις δικεφαλα και 5χ12 εκτασεις 4κεφαλων :s_crazy ) και να μην φτανεις καπου.

Τουλ. ετσι εχεις σαφη στοχο και χρονικο περιθωριο να το πετυχεις...
πχ ~2 χρονια για να φτασεις τα Intermediate στανταρ (πχ σκουατ 1,5χβαρος σωμ.)...
Οποτε get to work! :rtfm:
:s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#11668 Αν κρινουμε απ αυτο
http://nutritiondata.self.com/facts/spi ... erbs/215/2
μαλλον σωστα στην ειχε ελευθερη.

Πολυ αλατι εχει βεβαια αλλα κατα τ' αλλα πολυ λιγες θερμιδες για να εχει καποιο effect στη διαιτα.
Καρυκευμα ειναι στην ουσια.
Τελευταία επεξεργασία από kovathe και 17 Σεπ 2014, 14:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#11669 Α έχουμε και τέτοιο thread εδώ μέσα ? Γιατί μετά από 10 χρόνια πλήρους απουσίας από γυμναστήρια, αποφάσισα ότι ήρθε η ώρα να θυμηθούμε παλιές μέρες δόξας :s_cool

Αν και έψαχνα "σιδεράδικο" στα βόρεια προάστια (και όσο πιο κοντά γίνεται στην Αγ.Παρασκευή), τελικά επειδή δεν υπάρχει τέτοιο πουθενά (το κοντινότερο είναι χαμηλά στο Χαλάνδρι), αποφάσισα να επενδύσω στο Java. Αφού πρώτα όμως το είδα από κοντά και είδα ότι, τουλάχιστον στον όροφο με τα βάρη, υπάρχει σχετικά καλό σίδερο για να κάνουμε σοβαρή δουλειά.

Σε συνδυασμό με ποδήλατο για πέρα-δώθε στο γυμναστήριο, συν διατροφή (απλή θερμιδική), για την ώρα είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένος. Μέσα σε λιγότερο από μήνα είμαι -4κ συνολικά αλλά με αύξηση μυϊκού όγκου, περίπου στο 75% των maximum κιλών μου (πλην bench press, εκεί θέλω δουλειά), χωρίς μάλιστα να έχω ζοριστεί ιδιαίτερα (πλην μιας μ@λ@κί@ς που έκανα προχθές στο half-squat).

Αν κάποιος είναι προς τα βόρεια ή πάει στο Java, ας ρίξει ένα σήμα καπνού :s_yes
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#11734
red_monster έγραψε:
kovathe έγραψε:half-squat με πολλα κιλα = η καλυτερη συνταγη καταστροφης γονατου


+1

γιατί να το κάνεις κάποιος αυτό?


Αν ρωτήσεις 10 γυμναστές, οι μισοί θα σου πουν ότι τα half είναι επικίνδυνα για το γόνατο και οι άλλοι μισοί ότι όχι, τα full είναι (εξαρτάται βέβαια και για τι τελική γωνία στο γόνατο μιλάμε, σχεδόν όλοι συμφωνούν ότι αν περάσεις την παράλληλη θέση είσαι ΟΚ). Τα half-squats όμως είναι η καλύτερη άσκηση για να προσομοιώσει το άλμα, ειδικά αν συνδυάζεται με εκτόνωση στο τέλος της επανάληψης. Ειδικά σε αυτή τη περίπτωση μιλάμε για λίγα κιλά, αφού στο τέλος συμπεριλαμβάνεται και προσομοίωση άλματος. Άρα ειδικά εδώ εγώ δεν βάζω πολλά κιλά.

Αντιθέτως αισθάνομαι πιο άνετα να βάζω κιλά στο full squat, καθώς πάω για καθαρή δύναμη και όχι για ταχυδύναμη, οπότε εδώ για μένα έχεις περισσότερες πιθανότητες τραυματισμού ή ατυχήματος. Δεν μπορώ να κάνω την αντίστοιχη κίνηση με το half-squat λόγω περισσότερων κιλών και πιεσης στον αυχένα.

Η μ@λ@κί@ μου προχθές είχε να κάνει με την γωνία, καθώς δεν είμαι ακόμα άνετα με τα κιλά που είχα συνηθίσει, και ειδικά σε αυτή την άσκηση το χάσιμο ισορροπίας είναι εύκολο αν δεν έχεις 100% έλεγχο στα κιλά. Πάντως μετά από τόσα χρόνια, τα γόνατά μου είναι μια χαρά, άρα δεν έχουν "προβληματιστεί" από τις ασκήσεις αυτές....
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#11760 Όταν χρειαστούν άνοιγμα τα γονατα ειναι ήδη πολυ αργα...


Για δοκιμασε σε σμιθ μπάς και αισθάνεσαι καλυτερα με τις επαναλήψεις
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#11761
giannik1977 έγραψε:Εμένα η διαιτολόγος μου την είχε ελεύθερη... :s_smile



Ακομα και σε εξωφρενικά πιεστικά προγραμματα διατροφής επιτρέπεται σχεδόν δίχως όριο ...

Η δικιά μου εχει και ζαχαρη... Ολες εχουν ;
Τελευταία επεξεργασία από red_monster και 17 Σεπ 2014, 16:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#11766
red_monster έγραψε:Όταν χρειαστούν άνοιγμα τα γονατα ειναι ήδη πολυ αργα...


Για δοκιμασε σε σμιθ μπάς και αισθάνεσαι καλυτερα με τις επαναλήψεις


Είμαι εδώ και καιρό 40+, οπότε δεν κινδυνεύει η καριέρα μου :s_smile ...αυτή τη χαιρέτησα χρόνια πριν με την ολική ρήξη έξω πλάγιου που έπαθα -άσχετο- σε παιχνίδι ποδοσφαίρου....

Το Smith δεν το αντέχω, εκτός της αφύσικης κίνησης που σε "καταπιέζει", είναι και πολύ λιγότερο αποδοτικό. Όπου και όπως μπορώ επιλέγω ελεύθερα βάρη...Το ίδιο βασικά κάνω και με τα άλλα μηχανήματα, γι'αυτό είπα στο πρώτο μου post περί "σιδεράδικου", όταν και όπου μπορώ ελεύθερα βάρη, μπάρες και αλτήρες...
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#11773 ΣυνΕΜΠιτη, δεν ειναι θεμα καριέρας, περισσότερο ταλαιπωρίας, χειρουργειων, ψυχική και σωματική κόπωση κλπ κλπ κλπ

Ειμαι πολυ των ελευθερων βαρών, και καθότι κάνω αλλου είδους προπόνηση, όταν μπαίνω σε τζιμ παίζω αποκλειστικά deathlifts, squats, όρθια κοπηλατικη με ελευθερα, καψεις και ελξεις ...