Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#691850 με αυτη τη μασκα κυκλοφορας μεσα στο λεωφορειο? :lol:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#691854
dimitris έγραψε:Η μάσκα στα ΜΜΜ είναι υποχρεωτική, δεν μπορεί να σου πει κανεις τίποτα



:lipsealed:

Καταλαβαινεις οτι μολις ανακαλυψες loophole στις οδηγιες για τον COVID ετσι;


:omg:

Σκεψου τι θα γινει Αυγουστο, το Β12 Ανω Λιοσια-Πλατεια Αττικης τιγκα με δυτες. :omg:
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#710183
harpymonk έγραψε:Ο πιο γρήγορος Μαραθώνιος του Strava:
https://www.strava.com/activities/4862585394/overview
2:59/Km :dizzy: :s_omg
Παίζει να μη βγάζω ούτε 1 χιλιόμετρο σ αυτόν τον ρυθμό ή και να το βγάλω δεν παίζει να αντέχω να περπατήσω μετά.Πόσο μάλλον να βγάλω 42…
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#710765 έχει κανείς εμπειρία με κοπηλατική και τα αντίστοιχα μηχανήματα?

σκέφτομαι για το παρακάτω μηχάνημα κοπηλατικής, έχω δει βιντεάκια και βλέπω πως οι περισσότεροι αγοράζουν το στάνταρ με τα 5 επίπεδα γύμνασης και όχι το pro XL με τα 10. Δοκίμασα σήμερα το first degree Viking 3 V με τα 5 επίπεδα γύμνασης και μου φάνηκε χαλαρό. Βέβαια έκανα 1 λεπτό, δλδ τίποτα... Φαντάζομαι μετά από 20-30 λεπτά δε θα μπορείς για περισσότερη αντίσταση. To XL Pro δεν το είχαν στο μαγαζί. Βλεπω κάτι βιντεάκια ενός τύπου με αυτό το μηχάνημα και λέει πως έχει κάνει 1.000 χλμ στο μηχάνημα, 80 λεπτά 5 μέρες την εβδομάδα και χρησιμοποιεί την αντίσταση στην κλίμακα 3 από 5. Δλδ θα μου είναι υπεραρκετό.

Η απορία μου είναι αν πρέπει να πάω για το Viking 3V ή για το Viking Pro XL :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#710769 Εχω πιο απλό μοντέλο από αυτές που έβαλες απο την ιδια εταιρεία. Δεν ξερω τι θες να πετύχεις αλλα αντίσταση στο 5 δεν θα συνιστούσα δεν εχει καμια σχεση με την "πραγματικοτητα". Αυτή που έχω εγώ πάσχει σε συνδεσιμοτητα με ρολόγια κλπ αλλα δεν με απασχολεί, δεν ξερω τι παίζει με αυτές που έβαλες.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#710771 Αυτό ήθελα να ακούσω, ότι το «απλό» μοντέλο αρκεί. Ευχαριστώ.

Το θέλω για γυμναστική, σε λογικά πλαίσια. Η σύζυγος και εγώ.


< >
Άβαταρ μέλους
By sargus
#710923
PeterPan έγραψε:έχει κανείς εμπειρία με κοπηλατική και τα αντίστοιχα μηχανήματα?

σκέφτομαι για το παρακάτω μηχάνημα κοπηλατικής, έχω δει βιντεάκια και βλέπω πως οι περισσότεροι αγοράζουν το στάνταρ με τα 5 επίπεδα γύμνασης και όχι το pro XL με τα 10. Δοκίμασα σήμερα το first degree Viking 3 V με τα 5 επίπεδα γύμνασης και μου φάνηκε χαλαρό. Βέβαια έκανα 1 λεπτό, δλδ τίποτα... Φαντάζομαι μετά από 20-30 λεπτά δε θα μπορείς για περισσότερη αντίσταση. To XL Pro δεν το είχαν στο μαγαζί. Βλεπω κάτι βιντεάκια ενός τύπου με αυτό το μηχάνημα και λέει πως έχει κάνει 1.000 χλμ στο μηχάνημα, 80 λεπτά 5 μέρες την εβδομάδα και χρησιμοποιεί την αντίσταση στην κλίμακα 3 από 5. Δλδ θα μου είναι υπεραρκετό.

Η απορία μου είναι αν πρέπει να πάω για το Viking 3V ή για το Viking Pro XL :hmmm:


Πήρα την κωπηλατική μου πριν περίπου 6 μήνες χωρίς να έχω καμία εμπειρία πιο πριν. Είμαι κατενθουσιασμένος! Είναι καταπληκτική γυμναστική. Τη λατρεύει και η γυναίκα μου! Σκέψου ότι έχω ένα σχετικά καλό γυμναστήριο στο σπίτι αλλά τα έχω παροπλίσει όλα και κάνω μόνο κωπηλατική. Εγώ έχω πάρει μια μάλλον πιο απλη/φτηνή από τη δική σου (toorx rower sea) αλλά και εμένα είναι νερού και πραγματικά δεν την αλλάζω με τίποτα. Ίσως ούτε με την κωπηλατική αναφοράς (concept2) αφού η τελευταία είναι με αέρα. Είναι τόσο γαλήνια η αίσθηση του νερού που -για τα δικά μου γούστα- την κάνει μια τέλεια άσκηση.
Πιο πολύ γράφω όμως για να σου πω για το επίπεδο αντίστασης που ρώτησες. Όταν πήρα τη δική μου και έκατσα να κάνω για πρώτη φορά, μου φάνηκε σα παιδικό παιχνιδάκι. Κανένα ζόρι, καμία καταπόνηση. Έκανα λοιπόν κάπου στα 10 λεπτά έτσι για να τη δοκιμάσω μόνο με σκοπό αργότερα το βράδυ ή την άλλη μέρα να κάνω σοβαρά. Ε, αυτό ήταν! Μετά από μερικές ώρες (και ειδικά την άλλη μέρα) ήμουν πιασμένος σε όλο μου το σώμα! Είχα γυμναστεί πάρα πολύ και δεν το είχα καταλάβει ακριβώς επειδή η κίνηση είναι πολύ γλυκειά, νιώθεις ότι δεν έχεις και τόση αντίσταση και επειδή δεν υπάρχει καθόλου καταπόνηση και τραντάγματα.
(Γιατί κοιτάς τις Viking και όχι τις Waterrower που δημιούργησαν την κατηγορία; Είναι ακριβότερες;)
Άβαταρ μέλους
By pro
#710925 Ωραία τα μέτρα για τα γυμναστήρια και σίγουρα θα εφαρμοστούν πιστά.

Δεν βαρέθηκαν να ανακοινώνουν παπαριές που δεν τηρεί κανείς; :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#710935
sargus έγραψε:
PeterPan έγραψε:έχει κανείς εμπειρία με κοπηλατική και τα αντίστοιχα μηχανήματα?

σκέφτομαι για το παρακάτω μηχάνημα κοπηλατικής, έχω δει βιντεάκια και βλέπω πως οι περισσότεροι αγοράζουν το στάνταρ με τα 5 επίπεδα γύμνασης και όχι το pro XL με τα 10. Δοκίμασα σήμερα το first degree Viking 3 V με τα 5 επίπεδα γύμνασης και μου φάνηκε χαλαρό. Βέβαια έκανα 1 λεπτό, δλδ τίποτα... Φαντάζομαι μετά από 20-30 λεπτά δε θα μπορείς για περισσότερη αντίσταση. To XL Pro δεν το είχαν στο μαγαζί. Βλεπω κάτι βιντεάκια ενός τύπου με αυτό το μηχάνημα και λέει πως έχει κάνει 1.000 χλμ στο μηχάνημα, 80 λεπτά 5 μέρες την εβδομάδα και χρησιμοποιεί την αντίσταση στην κλίμακα 3 από 5. Δλδ θα μου είναι υπεραρκετό.

Η απορία μου είναι αν πρέπει να πάω για το Viking 3V ή για το Viking Pro XL :hmmm:


Πήρα την κωπηλατική μου πριν περίπου 6 μήνες χωρίς να έχω καμία εμπειρία πιο πριν. Είμαι κατενθουσιασμένος! Είναι καταπληκτική γυμναστική. Τη λατρεύει και η γυναίκα μου! Σκέψου ότι έχω ένα σχετικά καλό γυμναστήριο στο σπίτι αλλά τα έχω παροπλίσει όλα και κάνω μόνο κωπηλατική. Εγώ έχω πάρει μια μάλλον πιο απλη/φτηνή από τη δική σου (toorx rower sea) αλλά και εμένα είναι νερού και πραγματικά δεν την αλλάζω με τίποτα. Ίσως ούτε με την κωπηλατική αναφοράς (concept2) αφού η τελευταία είναι με αέρα. Είναι τόσο γαλήνια η αίσθηση του νερού που -για τα δικά μου γούστα- την κάνει μια τέλεια άσκηση.
Πιο πολύ γράφω όμως για να σου πω για το επίπεδο αντίστασης που ρώτησες. Όταν πήρα τη δική μου και έκατσα να κάνω για πρώτη φορά, μου φάνηκε σα παιδικό παιχνιδάκι. Κανένα ζόρι, καμία καταπόνηση. Έκανα λοιπόν κάπου στα 10 λεπτά έτσι για να τη δοκιμάσω μόνο με σκοπό αργότερα το βράδυ ή την άλλη μέρα να κάνω σοβαρά. Ε, αυτό ήταν! Μετά από μερικές ώρες (και ειδικά την άλλη μέρα) ήμουν πιασμένος σε όλο μου το σώμα! Είχα γυμναστεί πάρα πολύ και δεν το είχα καταλάβει ακριβώς επειδή η κίνηση είναι πολύ γλυκειά, νιώθεις ότι δεν έχεις και τόση αντίσταση και επειδή δεν υπάρχει καθόλου καταπόνηση και τραντάγματα.
(Γιατί κοιτάς τις Viking και όχι τις Waterrower που δημιούργησαν την κατηγορία; Είναι ακριβότερες;)

Ευχαριστώ πολύ για τις εντυπώσεις!

Αποφάσισα για τη Viking γιατί μου αρέσει περισσότερο ως σχήμα ( έχει ομορφότερη σχεδίαση) και επίσης σου δίνει τη δυνατότητα να ρυθμίσεις σε 5 στάδια την αντίσταση της φτερωτής στο νερό ενώ στη waterrower όχι.


< >
Άβαταρ μέλους
By sargus
#710936 Ναι, είναι πιο όμορφη όντως! Τώρα τα επίπεδα της αντίστασης δεν ξέρω αν έχουν κάποιο σκοπό ύπαρξης ή είναι απλά μαρκετινγκ καθώς την αντίσταση τη ρυθμίζεις εσύ με τη δύναμη της "κουπιάς" σου.
Καλορίζικη λοιπόν!
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#710944 Ευχαριστώ αν κι είναι νωρίς ακόμη.
Θα την παραγγείλω Ιούλιο γιατί μεσολαβούν διακοπές.

Mirage και Sargus ευχαριστώ πολύ


< >