Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Jorge_greek
#12116 Πιστεύω πως εκτός του ότι είναι και τα 2 μορφές γυμναστικής δεν είναι συγκρίσιμα. Ωραίο πράγμα και το ποδήλατο, όπως ωραίο πράγμα και η κολύμβηση ή η οποιαδήποτε μορφή γυμναστικής αλλά, άλλα πράγματα σου προσφέρει το ένα κι άλλα το άλλο. Πάντοτε κοιτάς τι θέλεις κι επιλέγεις, τόσο απλό.

EDDIE_147 έγραψε:Όπως επίσης είναι σημαντικό να πούμε ότι οι ωραίες ασκήσεις που μας λέγει ο δάσκαλος και μύστης kovathe είναι ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΓΙΑ ΑΓΥΜΝΑΣΤΟΥΣ.


Δεν συμφωνώ απόλυτα. Αν ένας απλά αγύμναστος, χωρίς κάποιο οργανικό πρόβλημα (παχυσαρκία, άλλο παθολογικό) ξεκινήσει να μάθει σωστά την τεχνική σε βασικές πολυαρθρικές ασκήσεις όπως λέει και ο kovathe με σκέτη μπάρα ή πολύ ελαφριούς αλτήρες ή και χωρίς κιλά πχ στα καθίσματα, μεγαλύτερη πρόοδο θα έχει απ το να μπει για ένα 3μηνο σε όργανα και ασκήσεις απομόνωσης και πενθήμερα split για να πάρουν μπρος οι μύες του.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#12293
Jorge_greek έγραψε:Δεν συμφωνώ απόλυτα. Αν ένας απλά αγύμναστος, χωρίς κάποιο οργανικό πρόβλημα (παχυσαρκία, άλλο παθολογικό) ξεκινήσει να μάθει σωστά την τεχνική σε βασικές πολυαρθρικές ασκήσεις όπως λέει και ο kovathe με σκέτη μπάρα ή πολύ ελαφριούς αλτήρες ή και χωρίς κιλά πχ στα καθίσματα, μεγαλύτερη πρόοδο θα έχει απ το να μπει για ένα 3μηνο σε όργανα και ασκήσεις απομόνωσης και πενθήμερα split για να πάρουν μπρος οι μύες του.

Yeap!!
Ετσι ακριβως. Εισαι δικος μου εσυ! :yahoo:

Εδδιε, τα inverted rows (ή bodyweight rows) ειναι καταπληκτικη ασκηση και δουλευουν ολη την πλατη κ τα χερια (απο δικεφαλο μεχρι πηχεις).
Αν φτασεις να κανεις μια 30αρα σε ενα σετ απο αρκετα χαμηλη μπαρα (μπορεις να το κανεις οπουδηποτε, εγω χρησιμοποιω τους κρικους ή κατι μπαρες για βυθισεις στο παρκο διπλα, ακομη και οι μπαρες στα πεζοδρομια κανουν αυτες για να μην παρκαρουν) θα κανεις φτερα και δικεφαλα τουμπανο. Μαλιστα, επειδη γυμναζονται ταυτοχρονα και οι μυες του πηχυ (αφου κρατας το βαρος σου ολη την ωρα) εχεις εξτρα μπονους γιατι οταν μεγαλωσει και αυτος ο ενδιαμεσος μυς (brachialis αν θυμαμαι καλα, αναμεσα σε δικεφαλ+πηχυ) σπρωχνει εξω το δικεφαλο και τα χερια φαινονται μεγαλυτερα.
+ οτι ειναι πολυ πιο ασφαλης ασκηση απο οποιοδηποτε τυπο κωπηλατικης με μπαρα γιατι δε σκυβεις με πολλα κιλα στα χερια αλλα τραβας το βαρος του σωματος σου. Απλα θελει να ειναι σφιχτος και ο κορμος (κοιλιακοι και κωλος) οπως στα πουσαπς και το σωμα σε ευθεια γραμμη.

Εγω οτι χερια εχω φτιαξει τα οφειλω σε αυτη την ασκηση και στις ελξεις βεβαια, αλλα το μεγαλο μπαμ το εκαναν τα χερια μου απο τα inverted rows (τοτε δε μπορουσα καν να κανω 1 ελξη!).

Τελος ειναι πολυ ευκολα ρυθμισιμη ασκηση (η δυσκολια) αναλογα το επιπεδο σου:
με λυγισμενα ποδια ειναι πιο ευκολη, με τεντωμενα ποδια δυσκολευει, οσο πιο χαμηλα ειναι η μπαρα δυσκολευει, αν ανεβασεις τα ποδια πιο ψηλα τη δυσκολευεις κι αλλο κλπ κλπ. Μεχρι να φτασεις να κανεις rows με ολο το σωμα στον αερα!!

:yahoo:
Tετοια μπορω να κανω 4-5 μονο αυτη τη στιγμη!! :yahoo:


Σορρυ για το παραληρημα παιδια αλλα γουσταρω τρελα αυτη την ασκησουλα!! Ενα διαστημα εκανα οπου εβρισκα σα χαζος ακομη και στο δρομο οταν βγαιναμε βολτα για καφε! :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#12334 Για να το θέσω με πιο απλά λόγια, αν κάποιος αγύμναστος (μιλάμε για ΧΥΛΟ) πάει να ξεκινήσει σκουότ, ξεγελαστεί και ανεβάσει κιλά η ιστορία μπορεί να έχει πολύ άσχημη εξέλιξη.

Θεωρώ ότι χρειάζεται ένα διάστημα "προεργασίας" για να μπορεί να κάνει πολυαρθρικές ασκήσεις.

kovathe η άσκηση αυτή με κανονική λαβή δουλεύει περισσότερο δικέφαλους;
Άβαταρ μέλους
By 106s16
#12363 Είμαι 51 ήμουν αθλητής (με αρκετές επιτυχίες) σε πολύ απαιτητικό ολυμπιακό άθλημα,έχω τραυματιστεί δύο φορές σοβαρά με ρίξεις έσω μηνίσκου και στα δύο πόδια από ασκήσεις με βάρη και έκανα δύο επεμβάσεις, όχι με αρθωσκόπηση αλλά με τομές (αρχές και τέλη του 80) ήμουν προπονητής, ο γυός μου ήταν επίσης αθλητής στο ίδιο άθλημα με δύο βαλκανικά μετάλια, είμαι εν ενεργεία καθηγητής φυσικής αγωγής, γυμνάζομαι καθημερινά δύο ώρες, δεν είμαι φέτες, δεν θέλω να το παίξω κυρ Αντώνης αλλά αν κάνω αυτά που λέει ο φίλος kovathe θα με μαζεύετε,το αυτό αν τα κάνει αγύμναστος ή γενικά μη εν ενεργεία καλός αθλητής σε δυναμικό άθλημα.
Ενοείται ότι συμφωνώ απόλυτα με τον EDDIE_147
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#12408 Ρε παιδια εννοειται οτι δε θα βαλεις τον τελειως λαπα (οχι τον Λαππα :s_biggrin ) και αγυμναστο να κανει squat και dead-lifts με 100 και 200 κιλα.
Μιλαμε για σωστη προεργασια για να μαθει σωστη κινηση και τεχνικη με αδεια μπαρα ή ακομη και χωρις καθολου μπαρα μεχρι να εγκλιματιστει και μετα θα ανεβασει σταδιακα κιλα, ξεκινωντας απο 20 και ανεβαζοντας 2,5-5 κιλα/εβδομαδα μπορει να του παρει μηνες για να φτασει σε σοβαρα νουμερα, οποτε θεωρητικα θα εχει κανει και καποιες εκατονταδες σωστες επαναληψεις και θα εχει μαθει.

106s16 έγραψε:αν κάνω αυτά που λέει ο φίλος kovathe θα με μαζεύετε,το αυτό αν τα κάνει αγύμναστος ή γενικά μη εν ενεργεία καλός αθλητής σε δυναμικό άθλημα.
Ενοείται ότι συμφωνώ απόλυτα με τον EDDIE_147

δλδ αν κανεις καθισματα χωρις κιλα, οριζοντιες ελξεις και πουσαπς (ξεκινωντας απο τοιχο) θα σε μαζευουν?
Γιατι εγω αυτα θα συνιστουσα σε εναν εντελως αρχαριο και αγυμναστο ή τελειως λαπα.
Ειναι καλυτερα να τον βαλεις στα μηχανηματα να παιζει με 35 ασκησεις για να γυμνασει εναν-εναν ολους τους μυς του? Αυτο ειναι απλα χαζο και αναποτελεσματικο. Γι' αυτο το 99% των λαπαδων που ξεκινανε γυμναστηριο τελικα τα παρατανε.
Άβαταρ μέλους
By 106s16
#12414
kovathe έγραψε:Ρε παιδια εννοειται οτι δε θα βαλεις τον τελειως λαπα (οχι τον Λαππα :s_biggrin ) και αγυμναστο να κανει squat και dead-lifts με 100 και 200 κιλα.
Μιλαμε για σωστη προεργασια για να μαθει σωστη κινηση και τεχνικη με αδεια μπαρα ή ακομη και χωρις καθολου μπαρα μεχρι να εγκλιματιστει και μετα θα ανεβασει σταδιακα κιλα, ξεκινωντας απο 20 και ανεβαζοντας 2,5-5 κιλα/εβδομαδα μπορει να του παρει μηνες για να φτασει σε σοβαρα νουμερα, οποτε θεωρητικα θα εχει κανει και καποιες εκατονταδες σωστες επαναληψεις και θα εχει μαθει.

106s16 έγραψε:αν κάνω αυτά που λέει ο φίλος kovathe θα με μαζεύετε,το αυτό αν τα κάνει αγύμναστος ή γενικά μη εν ενεργεία καλός αθλητής σε δυναμικό άθλημα.
Ενοείται ότι συμφωνώ απόλυτα με τον EDDIE_147

δλδ αν κανεις καθισματα χωρις κιλα, οριζοντιες ελξεις και πουσαπς (ξεκινωντας απο τοιχο) θα σε μαζευουν?
Γιατι εγω αυτα θα συνιστουσα σε εναν εντελως αρχαριο και αγυμναστο ή τελειως λαπα.
Ειναι καλυτερα να τον βαλεις στα μηχανηματα να παιζει με 35 ασκησεις για να γυμνασει εναν-εναν ολους τους μυς του? Αυτο ειναι απλα χαζο και αναποτελεσματικο. Γι' αυτο το 99% των λαπαδων που ξεκινανε γυμναστηριο τελικα τα παρατανε.


Εδώ συμφωνώ, εφόσον πρόκειται για υγειές άτομο, σαφώς όμως είναι καλύτερα ένας αγύμναστος να ξεκινάει με αεροβιακή άσκηση μικρής έντασης και μέσης διάρκειας και μάλιστα αυτές που επιβαρύνουν λιγότερο τις αρθώσεις π.χ ποδήλατο, κολύμβυση, γρήγορο περπάτημα. ενοείται πρέπει να προηγηθεί κλινική και καρδιολογική εξέταση.
Άβαταρ μέλους
By 106s16
#12424 Και ένα off topic.
ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΚΛΙΝΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ
Τρέμω στην ιδέα να πάθει κάποιος μαθητής μου κάτι, απαραίτητα πρέπει να έχει σε ισχύ το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή.
Δυστυχώς είχα την ατυχία να χάσω τα δύο τελευταία χρόνια ένα φίλο πρωταθλητή πολύ υφηλού επιπέδου από μη έγκαιρη διάγνωση νόσου και ένα γνωστό μου πολύ καλό αθλητή από ανακοπή πάνω σε προπόνηση,
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#12430 kovathe πως φαίνεται ότι δεν έχεις τσεκάρει μακέτα προϊόντος... :s_biggrin

Όταν γράφεις κάτι κάπου (πχ σε forum) πρέπει να λαμβάνεις υπόψη σου το ενδεχόμενο ότι θα σε διαβάσει και κάποιος ηλίθιος, ανίδεος ή ακόμα πιο απλά κάποιος που δεν θα του κόψει να ψάξει κάτι παραπάνω.

Εσύ γράφεις κάποιες ασκήσεις έχοντας στο μυαλό σου ότι οποιοσδήποτε και να τις διαβάσει:
- θα ξέρει τα όρια του
- θα ψάξει το θέμα με γυμναστή για να του δείξει πώς να κάνει σωστά την άσκηση
- θα καταλάβει ότι κάτι δεν πάει καλά και δεν θα πιέσει παραπάνω

κλπ κλπ κλπ

Κι εγώ από την άλλη πιάνω το παράδειγμα κάποιου σχετικά αγύμναστου που θα διαβάσει στα ίντερνετς ότι τα σκουότ είναι γαμάτη άσκηση, θα πάει να φορτωθεί κιλά σε μια μπάρα (γιατί σου λέει 30-40 κάνει το γκομενάκι δίπλα, ντροπής) και είτε γόνατο, είτε κήλη θα τα πάρει επ' ώμου.

Και ένα off topic.
ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΚΛΙΝΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ


+οο
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#12431
EDDIE_147 έγραψε:Όταν γράφεις κάτι κάπου (πχ σε forum) πρέπει να λαμβάνεις υπόψη σου το ενδεχόμενο ότι θα σε διαβάσει και κάποιος ηλίθιος, ανίδεος ή ακόμα πιο απλά κάποιος που δεν θα του κόψει να ψάξει κάτι παραπάνω.

Καλα ρε, σιγα μη βαζουμε και disclaimer σε καθε ποστ! :s_biggrin
Αν ο αλλος ειναι βλακας θα σακατευτει ετσι κι αλλιως.
Υποτιθεται οτι οι περισσοτεροι που γραφουμε δω εχουμε μια εμπειρια απο προπονησεις ή εστω τη στοιχειωδη νοημοσυνη να μην παμε να φορτωσουμε 200 κιλα και να μπουμε απο κατω επειδη ετσι διαβασαμε.
Άβαταρ μέλους
By Spartan
#12453
kovathe έγραψε:δλδ αν κανεις καθισματα χωρις κιλα, οριζοντιες ελξεις και πουσαπς (ξεκινωντας απο τοιχο) θα σε μαζευουν?
Γιατι εγω αυτα θα συνιστουσα σε εναν εντελως αρχαριο και αγυμναστο ή τελειως λαπα.
Ειναι καλυτερα να τον βαλεις στα μηχανηματα να παιζει με 35 ασκησεις για να γυμνασει εναν-εναν ολους τους μυς του? Αυτο ειναι απλα χαζο και αναποτελεσματικο. Γι' αυτο το 99% των λαπαδων που ξεκινανε γυμναστηριο τελικα τα παρατανε.


Eγω πάντως αυτό κατάλαβα απο την αρχή. Ο kovathe τονίζει τη σπουδαιότητα των πολυαρθρικών ασκήσεων, έναντι των ασκήσεων απομόνωσης. Και αυτό κατα τη γνώμη μου, ισχύει πρωτίστως για τους αγύμναστους (το "υγιείς" που αναφέρετε, νομίζω εξυπακούεται) . Το τί βαθμό δυσκολίας θα βάλει ο καθένας, δε θέλει και πολύ μυαλό. Ανάλογα αυτό που μπορεί και χωρίς βιασύνες. Ακόμη κι έλξεις στο μονόζυγο μπορεί να ξεκινήσει να κάνει κανείς με υποβοήθηση.
Στην τελική, αν το καλοσκεφτείτε και στο σχολείο σαν παιδιά όταν πρωτοξεκινήσαμε να κάνουμε γυμναστική , πολυαρθρικές ασκήσεις κάναμε, οχι απομόνωσης. Το ίδιο επίσης και στο στρατό.
Άβαταρ μέλους
By pro
#12533
kovathe έγραψε:
Εδδιε, τα inverted rows (ή bodyweight rows) ειναι καταπληκτικη ασκηση και δουλευουν ολη την πλατη κ τα χερια (απο δικεφαλο μεχρι πηχεις).
Αν φτασεις να κανεις μια 30αρα σε ενα σετ απο αρκετα χαμηλη μπαρα (μπορεις να το κανεις οπουδηποτε, εγω χρησιμοποιω τους κρικους ή κατι μπαρες για βυθισεις στο παρκο διπλα, ακομη και οι μπαρες στα πεζοδρομια κανουν αυτες για να μην παρκαρουν) θα κανεις φτερα και δικεφαλα τουμπανο. Μαλιστα, επειδη γυμναζονται ταυτοχρονα και οι μυες του πηχυ (αφου κρατας το βαρος σου ολη την ωρα) εχεις εξτρα μπονους γιατι οταν μεγαλωσει και αυτος ο ενδιαμεσος μυς (brachialis αν θυμαμαι καλα, αναμεσα σε δικεφαλ+πηχυ) σπρωχνει εξω το δικεφαλο και τα χερια φαινονται μεγαλυτερα.
+ οτι ειναι πολυ πιο ασφαλης ασκηση απο οποιοδηποτε τυπο κωπηλατικης με μπαρα γιατι δε σκυβεις με πολλα κιλα στα χερια αλλα τραβας το βαρος του σωματος σου. Απλα θελει να ειναι σφιχτος και ο κορμος (κοιλιακοι και κωλος) οπως στα πουσαπς και το σωμα σε ευθεια γραμμη.

Εγω οτι χερια εχω φτιαξει τα οφειλω σε αυτη την ασκηση και στις ελξεις βεβαια, αλλα το μεγαλο μπαμ το εκαναν τα χερια μου απο τα inverted rows (τοτε δε μπορουσα καν να κανω 1 ελξη!).



H ασκηση ειναι ομοια με ελξη τροχαλιας με κλειστη λαβη. Το αν γυμναζει περισσοτερο πλατη η middle back εχει να κανει με τη γωνια του κορμιου και με το σημειο στο οποιο καταληγει η μπαρα κατα την ελξη. Προφανως, οπως ολες οι ελξεις γυμναζουν δικεφαλο, αλλα προφανως επισης οχι σε σημειο εκρηξης. Βεβαια αν πας για καφε και στο δρομο σε καθε μπαρα κανεις και 30 επαναληψεις, μπορεις να κανεις και μπαμ. Κατα τα αλλα, ειτε κανεις την ασκηση σε τροχαλια (οχι κωπηλατικη φυσικα) ειτε ρε μπαρα δεν εχει καμια ουσιαστικη διαφορα.

Επισης, δεν καταλαβαινω τι εννοεις οτι στην κωπηλατικη σκυβεις. Αν σκυβεις, κατι δεν κανεις καλα.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#12573
pro έγραψε:Επισης, δεν καταλαβαινω τι εννοεις οτι στην κωπηλατικη σκυβεις. Αν σκυβεις, κατι δεν κανεις καλα.

Barbell row:
Εικόνα

Οταν τα κιλα ανεβουν πολυ θελει μεγαλη προσοχη η συγκεκριμενη.

Ειμαι εναντιον οποιασδηποτε ασκησης σε μηχανημα (που "κλειδωνει" το σωμα σε μια θεση) και υπερ των ελευθερων βαρων.
Η ασκηση ετσι (και τα inverted rows) ειναι μακραν ανωτερη απο κωπηλατικη σε μηχανημα ή καθιστη, γιατι λειτουργουν και σχεδον ολοι οι μυς του κορμου για σταθεροτητα.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#12575
pro έγραψε:Προφανως, οπως ολες οι ελξεις γυμναζουν δικεφαλο, αλλα προφανως επισης οχι σε σημειο εκρηξης.

Οταν πας απο εκει που δεν μπορεις να κανεις 10 επαναληψεις καλα-καλα σε 30, μεσα σε 2-3 μηνες, θα δεις τη διαφορα στα χερια σου αμεσως.
Δυναμωνει πολυ και η πλατη και τα χερια ακολουθουν.
Για πλατη δε συζηταω καν, δινει φτερααααα!! :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By italakias
#12576 Τωρα να ρωτησω κατι.
Γιατι να κανω την συγκεκριμενη ασκηση και να μην κανω μονοζυγο με προσθετο βαρος σε περιπτωση που το κανονικο μου βαρος το εχω ανετα;
Και με τους δυο τροπους την πλατη γυμναζεις απλα αυτη που δειχνεις μου φαινεται λιγο αφυσικη και ας ειναι με ελευθερα βαρη.
Άβαταρ μέλους
By pro
#12688 Καταλαβα κωπηλατικη σε τροχαλια. Παντως ακομα κι ετσι δε σκυβεις, δεν λυγιζεις τον κορμο, απλα ερχεσαι σε 90 μοιρες με τα ποδια. Η εκγυμναση των μυων του κορμου στα inverted rows ειναι αμελητεα.
Διαφορα στα δικεφαλα προφανως θα δεις αν απο το 1 πας στα 30, γιατι σαν side effect εχει και την εκγυμναση τους, αλλα σιγουρα δεν θαδεις τη διαφορα που κανουν εξειδικευμενες ασκησεις, αν πας απο το 1 στο 30. Καλη ασκηση για μενα, οχι κατι διαφορετικο απο τις ελξεις σε τροχαλια με κλειστη λαβη, αλλα σιγουρα οχι κατι ιδιαιτερο για δικεφαλους.