Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#7445
Eddie θυμασαι τι σου λεγα για το crossfit??


Ότι είναι γτπ;

@μονστερ
Αυτό είναι ρε μλκ σαν το φαί που έτρωγε ο Robocop... :s_no
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#7450
EDDIE_147 έγραψε:
Eddie θυμασαι τι σου λεγα για το crossfit??


Ότι είναι γτπ;

@μονστερ
Αυτό είναι ρε μλκ σαν το φαί που έτρωγε ο Robocop... :s_no



:s_biggrin


τοννάκι του θεού είναι σε συσκευασία γκράντε :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#7454
red_monster έγραψε:
EDDIE_147 έγραψε:
Eddie θυμασαι τι σου λεγα για το crossfit??


Ότι είναι γτπ;

@μονστερ
Αυτό είναι ρε μλκ σαν το φαί που έτρωγε ο Robocop... :s_no



:s_biggrin


τοννάκι του θεού είναι σε συσκευασία γκράντε :yahoo:


με πόσα βαρέα μέταλλα ανα gr? :shifty:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#7495 Εχω πανω απο ενα μηνα που κολυμπαω σχεδον καθημερινα 1-1,5 χλμ.
Αποτελεσμα, εχω χασει 3 κιλα, οι πατσες εχουν σχεδον χαθει και τα μισα πουκαμισα δε μου κανουν :s_biggrin

Τωρα το χειμωνα λεω αντι για lunch break που ειναι υποχρεωτικο μια ωρα να ξεκινησω γυμναστηριο διπλα απ τη δουλεια μπας και βαλω και λιγους μυες γιατι παραειμαι αδυνατος.

Κοβαθε, θα επιμεληθεις προγραμματος :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#7499
rx8_drifter έγραψε:Εχω πανω απο ενα μηνα που κολυμπαω σχεδον καθημερινα 1-1,5 χλμ.
Αποτελεσμα, εχω χασει 3 κιλα, οι πατσες εχουν σχεδον χαθει και τα μισα πουκαμισα δε μου κανουν :s_biggrin

Τωρα το χειμωνα λεω αντι για lunch break που ειναι υποχρεωτικο μια ωρα να ξεκινησω γυμναστηριο διπλα απ τη δουλεια μπας και βαλω και λιγους μυες γιατι παραειμαι αδυνατος.

Κοβαθε, θα επιμεληθεις προγραμματος :rtfm:
Εννοειται. Θα σε κανω ΤΟΥΜΠΑΝΟ!
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#7501 Με μια ωρα διαθεσιμη, βγαινει προγραμμα? οχι καθαρη, ντουζ μεσα, οποτε πες κανα 40 λεπτο καθαρος χρονος μαζι κε το περπατημα πηγαινε ελα
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#7505 Οχι απλα βγαινει προγραμμα, αλλα θα ειναι απαλλαγμενο και απο περιττες μαλακιες (πχ curls) και σουπερ αποτελεσματικο με μολις 3 φορες/βδομαδα.
Δες stronglifts 5x5 πχ ή και ακομη πιο μικρο.
Βασικα ακομη και μονο squat να κανεις 3 φορες/βδομαδα θα δεις τεραστια αλλαγη.

Απλα πρεπει να ριχνεις και ΜΑΣΑ! :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#7514 kovathe 2 ερωτήσεις:

Α) Αυτή τη στιγμή το πρόγραμμα μου είναι ως εξής:
Ημέρα 1: Πλάτη - ώμοι
Ημέρα 2: Στήθος - τρικέφαλοι (και ένα τσίκι πόδια)
Ημέρα 3: Δικέφαλοι - πόδια

Τώρα τελευταία έσπασα την τελευταία σε 2 συνεχόμενες, οπότε έχω ξεχωριστή για πόδια και δικέφαλους.

Αξίζει να κάνω ολίγη από πόδια κάθε μέρα προπόνησης ή να συνεχίσω να έχω ξεχωριστή μέρα;

Β) Οι προπονήσεις μου είναι μέρα παρά μέρα (εκτός από το τελευταίο που είναι δυο συνεχόμενες μαζί).
Να βάλω και ένα τρέξιμο σε όσες ενδιάμεσες αντέχω (τύπου 30΄τρεξιματάκι σε γήπεδο ή 1 ώρα γρήγορο περπάτημα στο βουνό) ή επιβαρύνω το θέμα μυϊκή μάζα;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#7527 To πρόγραμμα που κάνω αυτόν τον μήνα 3 φορές την εβδομάδα παράλληλα με προπονήσεις kick boxing 4-5 φορές την εβδομάδα....δυναμίτης, 6 κιλά μείον σε 20 μέρες :s_whiteflag

ΗΜΕΡΑ -1 full body δύναμη (2 λεπτά διάλειμμα)
σκουάτ 4Χ8
άρσεις θανάτου 4Χ8
βυθίσεις για στήθος 4Χ max ή πιέσεις πάγκου
inverted row ανάποδη λαβή 4Χmax
πιέσεις ώμων με μπάρα 3Χ8
κάμψεις με μπάρα 3Χ8
γαλλικές με μπάρα στραβιά 3Χ8

ΗΜΕΡΑ -2 full body time under tension (5Χ40sec διάλειμμα 40 sec)
εκτάσεις σε επικλινή με αλτήρες
πιέσεις σε ίσιο μηχάνημα στήθους
κωπηλατική για πλάτη μηχάνημα ανοιχτά
έλξεις τροχαλίας μπροστά με V
πιέσεις ώμων μηχάνημα
κάμψεις μαξιλάρι για δικέφαλα
εκτάσεις τρικεφάλων
πρέσα ή χακ
κάμψεις ποδιών μπρούμυτα
γάμπες στην πρέσα

ΗΜΕΡΑ -3 full body super set ( διαλείμματα 1 λεπτό)
επικλινή πιέσεις αλτήρες + κωπηλατική με 2 αλτήρες για πλάτη 5Χ10
inverted row + κρος όβερ 4Χ10
εκτάσεις στο πλάι με αλτήρες + προτάσεις με δίσκο βάρους για ώμους 4Χ10
κάμψεις σφοιριά σχοινί + εκτάσεις τροκεφάλων σχοινί πάνω από το κεφάλι 4Χ10
squat στο smith + εκτάσεις ποδιών 4Χ10
πρέσσα 1 πόδι + κάμψεις ποδιών όρθιος 1 πόδι 3Χ10
γάμπες καθιστός + προσαγωγοί 3Χ20
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#7544 Να σου πω αλλα δεν ξερω αν θα σ'αρεσει. :s_smile

Δεν ξερω βεβαια σε τι επιπεδο εισαι και τι στοχους εχεις (φανταζομαι οτι και ολοι μας απο strentgh training, ητοι λιγοτερο λιπος-περισσοτεροι μυς) οποτε θα παω λιγο γενικα.

Αν σε προπονουσα εγω, θα κοβαμε το split ανα μερος σωματος και θα πηγαιναμε σε 3 full body προπονησεις/βδομαδα αρχικα ή σε 2 ασκησεις/προπονηση (παλι 3/βδομαδα) αν ειχες καλυτερο επιπεδο και μπορουσες να πας σε περισσοτερα κιλα και με γραμμικη αυξηση κιλων (θα ξεκινουσες απο πιο χαμηλα) 5-10 την εβδομαδα σε καθε ασκηση καθε βδομαδα.
Οι ασκησεις: squats, deadlifts, bench-press, overhead press, barbell rows, και συμπηρωματικα weighted dips + chin-ups με ζωνη.

Στοχος θα ηταν η αυξηση της δυναμης ωστε να φτασεις σε καποια καθορισμενα στανταρ πχ 1,5 Χ βαρος σωματος σε σκουατ, 2 Χ βαρος σωματος σε αρσεις θανατου, 1Χβαρ.σωμ. σε πιεσεις κλπ.

Θα πεταγα ολες τις βοηθητικες ασκησεις απομονωσης (ουτε κοιλιακους ουτε τπτ) μεχρι να εφτανες αυτα τα στανταρ (οταν γινεσαι τοσο δυνατος, χερια, ωμοι κλπ μικρες μυικες ομαδες ακολουθουν αναγκαστικα).

Τωρα σε αυτο που ρωτας (και αν θες να συνεχισεις οπως πας)

EDDIE_147 έγραψε:Αξίζει να κάνω ολίγη από πόδια κάθε μέρα προπόνησης ή να συνεχίσω να έχω ξεχωριστή μέρα;


Αναλογα τα κιλα και την ασκηση.
Πχ δε μπορεις να κανεις 200 κιλα σκουατ καθε μερα για 10χ3 σετ γιατι θα πεθανεις κυριολεκτικα.
Αλλα μπορεις να κανεις ελαφρια σκουατ ακομη και καθε μερα αν συνηθισεις. Αρχιζεις απο χαμηλα και προσθετεις volume σταδιακα οσο προσαρμοζεται το σωμα.
Ακομη κι ετσι βεβαια δε θα εχεις καλο recovery και ΙΜΟ οχι τα καλυτερα αποτελεσματα.
Παλι εξαρταται απο τους στοχους σου.
Αν θες απλα να δυναμωσεις τα ποδια καλυτερα πιο αραια (2-3 φορες τη βδομαδα).

EDDIE_147 έγραψε:Να βάλω και ένα τρέξιμο σε όσες ενδιάμεσες αντέχω (τύπου 30΄τρεξιματάκι σε γήπεδο ή 1 ώρα γρήγορο περπάτημα στο βουνό) ή επιβαρύνω το θέμα μυϊκή μάζα;

Δε νομιζω οτι θα επιβαρυνθεις απο τοσο λιγο τρεξιμο, το περπατημα μονο καλο θα κανει ΙΜΟ.
Θα ξεπιανεσαι κιολας.
Αν βεβαια ηθελα φοκους 100% στη δυναμη, δε θα εκανα ουτε αυτα!

Επειδη βεβαια κι εγω γουσταρω λιγο τρεξιματακι και το περπατημα στο βουνο ειναι και τερμα χαλαρωτικο και αγχολυτικο (με μουσικουλα ειδικα), το κανω.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#7553 διμικ ολο το προγραμμα σου ειναι too much ΙΜΟ..
Εκτος αν εισαι bodybuilder τερμα στο "χυμο". Μαλλον για να βγει ριχνεις αναγκαστικα κιλα και θυσιαζεις προοδο που θα εκανες σε δυναμη.
dimik έγραψε:squat στο smith

:s_omg
Μην το κανεις αυτο... ψαξτο λιγο ειναι επικινδυνο.
Ειναι μυθος οτι το σμιθ ειναι πιο ασφαλες.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#7561
1,5 Χ βαρος σωματος σε σκουατ, 2 Χ βαρος σωματος σε αρσεις θανατου


:s_hang

Αυτή τη στιγμή είμαι στο 0,5 χ βάρος σώματος και στα δυο...

1Χβαρ.σωμ. σε πιεσεις


Αυτό παρά κάτι λίγα κιλά το έχω.

squat στο smith


Κι εγώ...
Με βοηθά στο να βρίσκω τη σωστή θέση πιο εύκολα.

Στο άλλο λίγο δεν σε έπιασα.
Να κάνω 3 full body προπονήσεις με 2 ασκήσεις ανά προπόνηση σύνολο ή ανά μυϊκή ομάδα;
Το 5-10 που λες είναι αριθμός επαναλήψεων ανά σετ;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#7565
kovathe έγραψε:διμικ ολο το προγραμμα σου ειναι too much ΙΜΟ..
Εκτος αν εισαι bodybuilder τερμα στο "χυμο". Μαλλον για να βγει ριχνεις αναγκαστικα κιλα και θυσιαζεις προοδο που θα εκανες σε δυναμη.
dimik έγραψε:squat στο smith

:s_omg
Μην το κανεις αυτο... ψαξτο λιγο ειναι επικινδυνο.
Ειναι μυθος οτι το σμιθ ειναι πιο ασφαλες.


Ίσα Ίσα κιλά ανεβάζω κάθε 2 εβδομάδες περίπου κατα μέσο όρο και ανάλογα την μυική ομάδα, την διαφορά σε δύναμη την βλέπω σε κάθε προπόνηση και ανεβάζω μόνο όταν τα σετ βγαίνουν με μεγάλη ευκολία, αν δεν ζορίζομαι στις τελευταίες 2 επαναλήψεις δηλαδή.


Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλη επιλογή εκτός από smith στο γυμναστήριο που πάω και το να αλλάξω είναι λίγο δύσκολο.